Diabetes 1
2007.05.05. 12:44
Mi a cukorbetegsg, s a betegsg okai, lefolysa
A cukorbetegsg (diabetes mellitus vagy "diabtesz", magyarul "mzdes tfolys"-t jelent a grg "διαβήτης" = "tmenet, tfolys" s a latin "mellitus" = "mzdes" szavak sszettelbl) a szervezet anyagcserjnek krnikus megbetegedse. Az elnevezs az egyik ftnetre, a cukor vizelettel val fokozott kivlasztsra s a megemelkedett vizeletmennyisgre utal. A kzpkorban a vizelet megkstolsa jelentette a diagnzist. A betegsg oka a hasnylmirigy ltal termelt inzulin nev hormon hinya, vagy a szervezet inzulinnal szembeni rzketlensge (inzulinrezisztencia, relatv inzulinhiny) vagy mindkett. Az abszolt vagy relatv inzulinhiny kvetkeztben, mivel a sejtek inzulin hinyban nem kpesek a glukz felvtelre, a vrcukorszint megemelkedik s ez okozza a betegsg f tneteit.
lettani httr
A tpcsatorna a tpllkkal felvett sznhidrtokat glkzra (szlcukor) bontja. A glkz a blfalon keresztl a vrbe kerl s ezton a test minden rszre eljut.
A hasnylmirigy (latinul pancreas) Langerhans-szigeteiben ezzel egyidben az n. bta-sejtek egy hormont (inzulin) termelnek s bocstanak a keringsi rendszerbe. Az inzulin inzulinreceptorokon keresztl ktni tud a test egyes sejtjeihez (mj-, izom- s zsrsejtek) s kis prusokat nyit a sejtmembrnon, amin keresztl a glkz a sejtbe ramlik. A sejtek a glkzt energiaforrsknt hasznljk valamint egyes sejtek (mj s izom) ezen kvl kpesek a glkz trolsra is sznhidrt (glikogn) formjban.
A vr cukorkoncentrcija (vrcukorszint) ezltal llandan kontroll alatt van s csak bizonyos hatrok kztt vltozik. A vrcukorszint mg egy hosszabb-rvidebb bjt alatt is a normlis tartomnyban marad, mert a mjban egy folyamatos szlcukor-jrakpzs (glukoneogenezis) zajlik s ez biztostja a vrcukor konstans szinten tartst. A glukoneogenesist kt hormon szablyozza: az inzulin, mely azt gtolja s a glukagon, mely serkenti. Normlis krlmnyek kztt naponta 250 g glkz kpzdik gy a mjban. Amennyiben az inzulin hinyzik (abszolt inzulinhiny) vagy nem tud rendesen hatni (relatv inzulinhiny), hinyzik az inzulin glukoneogenesist gtl hatsa s a szablyozs felborul. A mj inzulin hinyban naponta 500 g szlcukort kpes termelni. Ez magyarzatot ad arra, mirt lehet a cukorbetegeknek a tpllk (sznhidrtok) felvteltl fggetlenl magas vrcukorszintje.
Ezen kvl van az inzulinnak mg egy hatsa: ez az egyetlen hormon, mely a zsrtartalkok felptst vgzi a zsrszvetben s azt tmogatja, hogy a zsr a raktrakban maradjon. Inzulin abszolt hinyban ezrt lphet fel testslycskkens.
Cukorbetegsgben (inzulin hinyban vagy az inzulin hatsnak cskkensekor) ezrt a sejtek (az agysejtek kivtelvel) nem tudjk a gllzt a vrbl felvenni, gy az a vrben marad. Emellett nvekedik a glkz-jrakpzs is a mjban. Ezek a folyamatok egyttesen ahhoz vezetnek, hogy megemelkedik a vrcukorszint.
Tpusai s okai
A cukorbetegsgnek tbb tpusa ltezik. A kialakuls okai (patogenezis), a tnetek s a kezels az egyes tpusokban klnbzik 1-es tpus diabetes mellitus
1-es tpus diabetes mellitus
A hasnylmirigy Langerhans-szigete a bta-sejtekkel s emsztenzimeket termel sejtekkel krlvve (hematoxylin-eosin-fests)
Az 1-es tpus diabetes mellitus (ms nven inzulinfgg diabetes mellitus) egy autoimmun betegsg, melyet abszolt inzulinhiny okoz. Htterben az ll, hogy a szervezet immunrendszere idegenknt ismeri fel a sajt sejtek egy rszt, s autoimmun gyullads kvetkeztben elpusztulnak a hasnylmirigy inzulint termel bta-sejtjei. Ez a diabtesz brmely letkorban elfordulhat, de leggyakrabban gyermek s fiatal felnttkorban jelentkezik. A betegek ltalban sovnyak, gyakori a jelents fogys a betegsg megllaptsa eltt. A tnetek gyorsan alakulnak ki, a betegek kezelshez inzulin szksges. Kezeletlen vagy rosszul kezelt, slyos esetben tartsan magas vrcukorszinttel (hiperglikmival) s ketzissal jr letveszlyes llapot, az n. ketoacidzisos kma alakulhat ki .
Az 1-es tpus diabtesz ltalban a diabteszes esetek 10%-t teszik ki. Leggyakoribb Skandinviban, mg nagyon ritka Japnban, Koreban. Eurpn bell is jelentsen vltoz gyakorisg, tbb mint tzszer gyakoribb pldul Finnorszgban, mint Macedniban. Magyarorszgon is egyre n ennek a tpusnak a gyakorisga.
2-es tpus diabetes mellitus
A 2-es tpus diabetes mellitus (ms nven nem inzulinfgg diabtesz) esetben a betegsg kezdeti szakaszban a bta-sejtek termelnek ugyan inzulint, de az nem fejti ki megfelelen a hatst, mert a sejtek rzketlenek vele szemben. Ezen rzketlensg, az n. inzulinrezisztencia ltalban az inzulinreceptorok hibs mkdse kvetkeztben alakul ki s kvetkeztben megemelkedik a vrcukorszint. A magas vrcukorszint, hiperglikmia miatt a bta-sejtek tbb inzulint prblnak termelni, hogy az inzulinrezisztencit kiegyenltsk. Ez a folyamat kros inzulintermelshez vezet, vgl az inzulintermels kimerl. A betegsg kezdetn gyakori a tnetmentessg, a diabtesz tnetei csak lassan alakulnak ki, gyakran a klnbz szvdmnyek megjelense kapcsn diagnosztizljk a krt. A betegsg kezelse a kezdeti szakaszban letmdvltoztatssal (dita, helyes tpllkozs, sport, testslycskkents), majd vrcukorcskkent, valamint az inzulin hatst nvel tabletts ksztmnyekkel trtnik. A betegsg ksbbi szakaszban, mikor az inzulintermels mr kimerlt, az 1-es tpus diabteszhez hasonlan szksgess vlik az inzulin adsa.
Az inzulinnal szembeni rzkenysg cskkense, az inzulinrezisztencia szorosan sszefgg az elhzssal. A 2-es tpus betegek 80%-a elhzott, tbbsgk magas vrnyomstl is szenved. A betegsg ltalban kzpkor vagy ids embereknl alakul ki. E diabteszforma gyakorisga szorosan sszefgg az letmddal; a mozgsszegny letmd, az elhzs, az egszsgtelen tpllkozs dnt szerepet jtszik e betegsg kialakulsban. Manapsg az elhzs gyermek s serdlkorban is jelentkez rohamos terjedsvel azonban ebben a korban is egyre tbb diabtesz jelentkezik. A vilgon a 2-es tpus betegek szma drmaian nvekszik (az sszes cukorbeteg kilenctizede a 2-es tpus betegsgben szenved) a fejlett trsadalmakban tapasztalhat egszsgtelen letmd s tpllkozsi szoksok miatt. Korbban ezt a diabtesz formt "enyhe" betegsgnek tartottk, mivel sokig nem okoz panaszt, nem felttlenl ignyel inzulint. Ma mr tudjuk, hogy ez nem igaz, a 2-es tpus cukorbetegsg slyos betegsg. Slyos, mivel mintegy 10-15 vvel lervidti a vrhat letkort, nagyon magas a szv- s rrendszeri betegsgek gyakorisga s slyossga. Egy 2-es tpus diabteszes beteg olyan szv-rrendszeri veszlyeztetettsgnek van kitve, mint egy nem cukorbeteg, infarktuson tesett beteg.
Az 1-es s a 2-es tpus sszehasonltsa
|
1-es tpus diabetes mellitus |
2-es tpus diabetes mellitus |
Oka |
inzulinhiny |
inzulinrezisztencia (relatv inzulinhiny) |
letkor |
brmely letkor, gyakrabban gyerek- vagy fiatalkor |
felnttkor (40. letvtl), a korhatr cskken |
Testsly |
ltalban normlis |
normlis vagy elhzott (2b tpus) |
Kialakulsa |
ltalban gyors |
lass |
Bta-sejtek szma |
kevesebb mint 10% |
kezdetben normlis, ksbb cskken |
Vrinzulin |
alacsony vagy teljesen hinyzik |
a betegsg elejn magas |
Autoantitestek |
igen |
nem |
Ketzisra val hajlam |
kifejezett |
nem jellemz |
Inzulinterpia |
szksges |
a betegsg elejn nem szksges |
MODY tpus
A "MODY" (angol rvidts, jelentse: maturity-onset type diabetes in young people = "felntt diabtesz, mely fiataloknl jelentkezik") egy ritka, sajtos cukorbetegsg forma, mely a glukz anyagcsere gnjeinek mutcija miatt alakul ki. Ezidig hat formjt rtk le, a hat forma hat klnbz gn mutcija miatt alakul ki. t esetben transzkripcios faktorokat kdol gnek (pl. hepatic nuclear factor (HNF)-1alfa, HNF-4alfa) krosodnak. Ezek a gnek a bta-sejtekben expresszldnak s krosodsuk az inzulintermels s kivlaszts zavarhoz vezet. A hatodik forma (2-es tpus MODY) esetben a glukokinzt kdol gn krosodik. A glukokinz egy sejten belli glukzszenzor a hasnylmirigyben, tovbb egy fontos enzim a glukognszintzisben.
A betegsg dominnsan rkldik. A nevbl ereden mr gyerek- vagy fiatal felnttkorban fellphet, a kezelshez a kezdetekben nem szksges inzulin. A diabteszes esetek 2-5%-a tartozik ebbe a formba.
Terhessgi diabtesz
A terhessgi vagy gesztcis diabetes mellitus (rvidtve: GDM) a cukorbetegsg egyik formja, mely a terhessg els hrom hnapjban jelentkezik s a terhessg vgvel ltalban eltnik. Habr a kialakulsnak okai nem teljesen ismertek, felttelezhet, hogy a terhessg sorn termeld egyik hormon, a hCG (humn chorio-gonadotropin) hatsra keletkezik, mivel a hCG az inzulin ellen hat. Az albbi rizikfaktorok nvelik a GDM kialakulsnak eslyt: csaldban elfordul 2-es tpus diabtesz, a terhes n kora (idsebbeknl gyakoribb), elhzs, GDM korbbi terhessg sorn, 4000 g feletti sly jszltt korbbi terhessg sorn, dohnyzs.
Tovbbi formi
Felismerse, tnetei
Az 1-es tpus diabtesz viszonylag gyorsan alakul ki, a betegsg nem ritkn egy ketoacidzisos kma sorn kerl felismersre. A 2-es tpus ezzel szemben ltalban lassan fejldik ki, alig szreveheten. Emiatt a 2-es tpus felismerse legtbbszr rutin vizsglat sorn trtnik, ahol az emelkedett vrcukorszint vagy a vizeletben kimutatott magas cukorkoncentrci fedi fel elszr a betegsget.
Az abszolt vagy relatv inzulinhiny kvetkeztben emelkedik a vrben a cukor koncentrcija, mivel a sejtek inzulin hinyban nem kpesek a glukz felvtelre. A magas vrcukorszint (hiperglikmia) kvetkeztben megn az rtett vizelet mennyisge, mert a vesk egy bizonyos cukorszint felett (ltalban 10 mmol/l-tl) nem kpesek a cukor visszatartsra, a vizelettel glukz is rl s az rl cukor vzet ragad magval. A vzveszts pedig szomjsgrzetet okoz. Elfordul, hogy tarts fradtsg, elhzd sebgygyuls, ismtelten jelentkez pattansos brbetegsg vagy viszkets hvja fel a figyelmet a cukorbetegsgre. A hiperglikmia miatt szemszeti szvdmny is kialakulhat, ltszavar is jelentkezhet. Lehetsges, hogy a szemszorvos a szemfenken szlelt jellegzetes elvltozsok alapjn hvja fel a diabteszre a figyelmet. Megtartott vagy emelkedett tvgy mellett a testsly cskkenhet, mivel a glukz nem tud beplni a szervezetbe. A beteg a tnetekhez hozzszokhat, ezrt elfordul, sajnos nem is ritkn, hogy a diabtesz szvdmnyeit szleli elszr az orvos.
Klinikai tnetek
A cukorbetegsg klinikai tnetei az albbiak lehetnek:
- ltalnos tnetek: fradtsg, teljestmnycskkens
- Emelkedett vrinzulin szint miatt kialakul tnetek (a 2-es tpus kezdeti fzisa): farkastvgy, izzads, fejfjs.
- Magas vrcukorszint (hyperglikmia) miatt jelentkez tnetek: nagy mennyisg vizelet gyakori rtse (polyuria), szomjsg, nagymrtk ivs (polydipsia), fogys.
- Folyadk s elektrolithztarts zavar miatt jelentkez tnetek: jszakai vdligrcsk, ltszavarok (a lencse vztartalmnak vltozsa miatt).
- Brtnetek: viszkets (gyakran a genitlik s az nusz krnykn), bakterilis s gombs brfertzsek, vrses arcszn (rubeosis diabetica).
- Potencia- valamint menstrucizavarok.
Laborvizsglatok
- Vrcukor: a vrcukor rtkei a diabtesz klnbz stdiumaiban:
Stdium |
hgyomri vrcukorszint |
Nem-hgyomri vrcukorszint |
Cukorterhelses vizsglat (OGTT) |
Diabtesz |
≥ 126 mg/dl (≥ 7,0 mmol/l) |
≥ 200 mg/dl (≥ 11,1 mmol/l) |
≥ 200 mg/dl (≥ 11,1 mmol/l) |
Prediabtesz (krosodott glukoregulci) |
≥ 110 < 126 mg/dl (≥ 6,1 < 7,0 mmol/l) |
|
≥ 140 < 200 mg/dl (≥ 7,8 < 11,1 mmol/l) |
Normlis |
< 110 mg/dl (< 6,1 mmol/l) |
|
< 140 mg/dl (< 7,8 mmol/l) |
A vrcukorszint otthoni mrse
- Az hgyomri vrcukorteszt elvgzse 40 v felett 3 venknt indokolt a 2-es tpus cukorbetegsg szrse cljbl. Elhzott, magas vrnyomssal rendelkez vagy hipertrigliceridmis egyneknl, illetve azoknl, akiknek csaldjban elfordult mr diabtesz, korbban.
- Cukor a vizeletben (glukosuria): a vizelettel trtn cukorrls 15 mg/dl-ig tekinthet normlisnak. Efelett az rtk felett – kevs kivteltl eltekintve – a diabtesz bizonytott.
- Cukorterhelses vizsglat (orlis glukz-tolerancia teszt, OGTT): 10 ors koplals s az hgyomri vrcukorszint meghatrozsa utn 75 g cukrot tartalmaz folyadkot iszik a beteg. A vrcukorszint jbli meghatrozsa a cukorterhels utn 2 rval trtnik. Normlis esetben a vrcukorszint nem marad emelkedett, hiszen az inzulin eltnteti a vrbl a felvett cukrot. Cukorbetegsg esetn a vrcukorszint emelkedett marad (lsd tblzat).
- Ketontestek: a ketontestek (pl. bta-hydroxylbutirt, acetoacett, aceton) koncentrcija ketoacidzisos kma esetn megemelkedik a vrben.
- HbA1c: az n. HbA1c egy hossztv-vrcukorszint jelz paramter. Segtsgvel megitlhet az elmlt 6-10 ht tlagos vrcukorszint rtke. A HbA1c a vrsvrtesteket pirosra fest hemoglobin egy alegysge, amely a glkzt ktni kpes. A HbA1c-rtket szzalkban szoks megadni. Minl magasabb a vrcukorszint, annl tbb hemoglobin alegysg kt cukrot. A kts egy darabig instabil, de pr ra mlva stabilizldik s vissza nem fordthat lesz: a cukor nem tud tbb levlni a hemoglobinrl. tmeneti magas vrcukorrtkek ezltal a HbA1c-rtkkel alig mutathatk ki, ellenben a mltbeli tlagos rtk jl ltszik. Egszsgeseknl az rtk 4-6%. Mivel a normlis tartomny laborrl-laborra vltozik, minden egyes leletnek tartalmaznia kell az adott labor hatrrtkeit. A cukorbetegsg kezelse sorn fontos a HbA1c-rtk normlis tartomnyban tartsa, hiszen csak gy lehetsges a hossztv szvdmnyek lehetsg szerinti elkerlse.
- C-peptid: a C-peptid a proinzulin egy rsze s az inzulinnal megegyez mrtkben szabadul fel a hasnylmirigybl. Mivel a C-peptid sokkal stabilabb az inzulinnl (az inzulin felezsi ideje csak pr perc), knnyebb mrni. A C-peptid mrse segt elklnteni az 1-es tpus diabteszt (abszolt inzulinhiny: C-peptid alacsony vagy hinyzik) a 2-es tpustl (inzulinrezisztencia: C-peptid magas).
Akut komplikcik
Diabteszes kma
Inzulin hinya, illetve klnbz okokbl trtn aluladagolsa diabteszes kmt (latinul: coma diabeticum) okozhat. Ez a cukorbetegsg legveszlyesebb komplikcija, letveszlyes llapot. A vrcukorszint az 1000 mg/dl-t is elrheti (120-ig normlis). Az esetek 25%-ban a cukorbetegsg ppen a diabteszes kma kapcsn kerl felismersre. Az inzulinhiny – mr diagnosztizlt betegeknl – fellphet az injekci elmaradsa esetn, tl alacsony dzis adsa utn, vagy a vrcukorszint hibs mrse kapcsn. Bizonyos llapotokban a szervezetnek a szoksosnl tbb inzulinra van szksge (tdgyullads, hgyuti fertzsek, dita hiba, terhessg, operci, szvinfarktus, hyperthyreosis). A klnbz fertzsek jelentik a diabteszes kma leggyakoribb kivlt okt.
Mg az 1-es tpus diabteszre a ketoacidzisos kma a jellemz, a 2-es tpus cukorbetegsgben inkbb az n. hiperozmolris kma lp fel.
- Ketoacidzisos kma: Az inzulinhiny kvetkeztben megemelkedik a vrcukorszint (hiperglikmia), a sejtek nem kpesek a glkz felvtelre, ellenben energira van szksgk. Ennek kvetkeztben, s mert a hinyz inzulin a folyamatot nem gtolja, megindul a zsrraktrak lebontsa zsrsavakra (lipolzis) s ketontestek kpzdse a mjban. A ketontestek (pl. aceton) miatt jellemz, hogy a betegeknek "acetonos leheletk" van. Mivel mind a zsrsavak, mind a ketontestek savas kmhatsak, a vrt krosan savanyv teszik s metabolikus acidzis alakul ki. Az acidzist a beteg a lgzsvel prblja kompenzlni, gy jn ltre a jellegzetes Kussmaul-lgzs. A megemelkedett vrcukorszint kvetkeztben a vesk egy bizonyos hatrrtk felett nem kpesek a cukor visszatartsra, az a vizelettel kirl s ozmotikusan vizet visz magval. A beteg rengeteg vizet veszt s kiszrad (dehidrci). A hiperglikmia kvetkeztben a cukor vizet szv ki a sejtekbl. Erre az n. sejten belli dehidrcira az idegsejtek a legrzkenyebbek s ennek kvetkeztben nem kpesek a tovbbi normlis mkdsre, a tudatllapot beszkl s kma alakul ki.
- Hiperozmolris kma: a 2-es tpus cukorbetegre jellemz relatv inzulinhiny kvetkeztben megemelkedik a vrcukorszint, de a minimlis sajt inzulintermels meggtolja a lipolzist s a ketontestkpzdst s ezzel az acidzis kifejldst.
A diabteszes kma tnetei:
|
Hiperozmolris kma |
Ketoacidzisos kma |
Diabtesz tpus |
jellemzen 2-es tpus diabtesz |
jellemzen 1-es tpus diabtesz |
Kialakulsa |
lass, fokozatos kezdet |
Kussmaul-lgzs, hasi fjdalom |
Pre-kma |
tvgytalansg, szomjsgzs, sok ivs, sok vizelet, gyengesg, gyors lgzs, kiszrads jelei |
Kma |
kiszrads (dehidrci), sokk, gyors pulzus, vrnyoms cskken, oligouria, anuria |
Labor |
Hiperglikmia: > 600 mg/dl, hinyz ketontest, nincs ketonuria, nincs acidzis |
Hiperglikmia: > 300 mg/dl, plazmaketon: > 300 mg/dl + ketonuria, acidzis |
Alacsony vrcukorszint (hipoglikmia)
Inzulin tladagolsa vagy a tpllkkal val tl kevs sznhidrt felvtele hipoglikmit okoz. A hipoglikmia fogalma nem pontosan definilt, ltalnosan alacsony vrcukorszintrl beszlnk, ha a vrcukorszint 40-60 mg/dl (2,2-3,33 mmol/l) al esik. Slyos hipoglikmia esetn a diabteszes beteg ltalban kls segtsget ignyel, mert egyedl nem kpes megfelel reakcikra.
A hipoglikmia egy patolgis (kros) llapot, mely ennek megfelelen kellemetlen rzetekkel trsul. Normlis esetben egy idegi s hormonlis ellenregulci lp mkdsbe s a vrcukorszint megemelkedik. Mivel a szervezet (elssorban a mj s az izom) komoly glkztartalkokkal rendelkezik, valamint a mj folyamatosan kpes a glkz jratermelsre (glkoneogenezis), a kivlt oktl fggen a szervezet kpes a vrcukorszint megemelsre s ezzel a hipoglikmia megszntetsre.
A hipoglikmia tnetei az idegi s hormonlis ellenregulci kvetkeztben lpnek fel s egynenknt jelentsen klnbzhetnek.
Tipikus kezdeti tnetek:
- viszkets
- spadtsg
- "hideg izzads"
- remegs
- hnys
- sszecsukl trd
- gyors szvvers
- idegessg
- koncentrcizavar
- farkastvgy
Elrehaladott hipoglikmia:
Kezelse: Hipoglikmia gyorsan felszvd cukrok fogyasztsval megszntethet. Lassan felszvd cukrok (pl. rozskenyr) vagy zsrral egytti fogyaszts (csokold) nem ajnlott. Vszesetben, illetve eszmletlen betegnl szksg lehet glkz intravns adsra, hiszen eszmletlen beteget tilos s letveszlyes szjon t tpllni a flrenyels s fullads (aspirci) veszlye miatt. Mikor az intravns applikci lehetetlen, szba jhet glukagon intramuszkulris (izomba trtn) adsa is.
Hossztv szvdmnyei
rrendszeri szvdmnyek
Az rrendszeri szvdmnyeket kt csoportra lehet osztani: az n. makroangioptira s mikroangioptira.
Makroangioptia
Rgta fennll cukorbetegsgben a kzepes s nagy tmrj vererek (artrik) krosodsa lphet fel. A krosods lnyegben az artrik tlagosnl gyorsabban kifejld relmeszesedst jelenti s mr viszonylag fiatal korban jelentkezhet. A makroangioptia kifejldst elsegti a magas vrcukorszint, a vrzsrok eltrsei s a magas vrnyoms is. Leggyakrabban a szv koszors erei (szvinfarktus), az agyi erek s a vgtagok (elssorban a lb, lsd: diabteszes lb szindrma) artrii rintettek.
Mikroangioptia
A kis vererek (artrik) s a hajszlerek (kapillrisok) specifikus elvltozsai. A magas vrcukorszint hatsra a kis erek bazlis membrnja megvastagodik. Ez valsznleg a bazlis membrn egyes fehrjinek cukor ltali glikozilldsa miatt trtnik. A bazlis membrn a betegsg elhaladsval egyre vastagabb lesz. Jl belltott betegeknl, ahol a vrcukorszintek kellen be vannak lltva, a folyamat lassabban zajlik.
Az albbi specifikus mikroangioptia formk alakulhatnak ki:
* Diabteszes nefroptia (diabteszes vesekrosods) a 25 ve diabtesz betegek kb. 35%-ban jelentkezik. A mikorangioptia a vese kis ereit krostja, melyek a vizelet szrst vgzik. Els tnete, hogy a vizelettel tbb fehrje (albumin) rl (albuminuria). 30 mg/nap albuminuria mg normlisnak tekinthet. Amennyiben az albuminuria 30-300 mg/nap kz emelkedik, mikroalbuminurirol beszlnk, amely a vesekrosods egy korai jelnek tekinthet. Makroalbuminuria (300 mg/nap albuminrts felett) mr vesekrosodsra utalhat, melyet a szrum kreatinin szint ellenrzsvel lehet kimutatni. A vesekrosods rendszerint magas vrnyomssal trsul, melyet kezelni kell. Vgstdiumban szksges lehet a mvesekezels.
- Diabteszes retinoptia a szem, ezen bell a recehrtya (retina) megbetegedse. 1-es tpus diabtesz betegeknl 15 v utn kb. 90%-ban, 2-es tpus diabeteszben 25%-ban jelentkezik. Eurpban a szerzett vaksgok 30%-a diabtesz kvetkeztben trtnik. Enyhbb forma a nem-proliferatv retinoptia, amelynl a szemfenken mikoraneurizmk, vrzsek lpnek fel. A slyosabb forma, a proliferatv retinoptia sorn a szemfenken rjdonkpzdsek lpnek fel, az j erek megrepedhetnek s a retina eltt a ltst elhomlyost nagy vrmlenyek keletkezhetnek. A vrzs ttrhet az vegtestbe s a lts elveszhet. A retinoptia idbeni felismerse szemfenkvizsglattal trtnik. Ltspanaszokat csak a slyosabb elvltozsok okoznak. A rendszeres kontrollvizsglat fontos, hiszen az idben elvgzett lzerkezels ma mr az esetek tbbsgben a retinoptia meglltst s a lts megtartst eredmnyezi. A megelzs legfontosabb mdja a vrcukor megfelelen alacsony szinten tartsa.
- Diabteszes neuroptia az idegek diabtesz sorn kialakul bntalma. Kialakulsa fgg a betegsg tartamtl s a vrcukor belltstl. 10 v diabtesz utn a betegek kb. 50%-nak van neuroptija. Oka nem teljesen ismert, felteheten az idegeket ellt kiserek cukor ltali krosodsa okozza. Leggyakoribb formja az n. szenzoros neuroptia, mely az rzidegek megbetegedse s a kezek, lbak keszty, illetve zokniszeren fellp fjdalmval, zsibbadsval jr. A beteg fjdalomrzkelse cskken, ami miatt a srlseket nem vagy csak ksn veszi szre. Ritkbb az n. motoros neuroptia, mely az izmok sorvadst okozza. Gyakran jelentkezik a vegetatv idegek neuroptija, mely a bels szervek mkdsnek zavart okozhatja: szapora szvvers lphet fel, potenciazavarok, a gyomorrls lassulhat, szkrekeds vagy ppen rohamokban jelentkez hasmens alakulhat ki. Jellemz, hogy a koszors erek elzrdsa (lsd: makroangioptia) fjdalommentesen zajlik ("nma szvinfarktus"). A neuroptia B-vitaminok adsval merskelhet, de igazn megfelel kezels ma mg nem ltezik. Klnbz vd intzkedssel (lbpols, vdbett, vedcip) elkerlhetek a slyosabb kvetkezmnyek. A legfontosabb megelz mdszer a vrcukor tartsan alacsony szinten tartsa.
- Diabteszes lb szindrma a cukorbetegsg "komplex szvdmny"-e. Ez esetben a diabteszes neuroptia – a perifris rz s mozgat, valamint a vegetatv idegek krosodsa – trsul a tbb-kevsb fennll kzepes- s nagyr krosodsokkal (makroangioptia). Az rz idegek krosodsa miatt cskken a fjdalomrzs, aminek kvetkeztben akr napokon-heteken t szrevtlenl maradhatnak a klnfle eredet srlsek. A mozgat idegek krosodsa a lb izmainak sorvadst okozza. Ennek kvetkeztben a lbfej eldeformldhat, mely a srlsek fellpst tovbb segti (cip knnyebben feltri). A folyamatot a vegetatv idegek krosodsa ersti. Ezzel prhuzamosan a neuroptis br kiszrad, srlkenny vlik, a sarkak berepedhetnek. A talp egyes pontjaira jut nyoms megemelkedik s a tlnyoms - melyet a beteg rzskiess miatt tbbnyire nem rez - szvetelhalst okoz. Fekly kpzdhet s ennek elfertzdse egy vagy tbb lbujj elhalshoz vezethet, ami az ujjak vagy a lb amputcijt tehetik szksgess. Ezrt fontos a lb polsa, rendszeres ellenrzse s a diabteszes lb kialakulsnak megelzse.
Hipertrigliceridmia
A triglicerid szint megemelkedse a vrben.
Hipoaldoszteronizmus
Az alacsony renin szint miatt alakul ki s hyperkalmit, hyponatrimit, metabolikus acidzist s egyes esetekben alacsony vrnyomst okozhat.
Kezelse
A kezels a cukorbetegsg klnbz tpusaiban klnbz mdon trtnik.
1-es tpus cukorbetegsg
Inzulin adsa a br alatti ktszvetbe inzulin toll segtsgvel
Az 1-es tpus cukorbetegsgben a kezels azonnal inzulinnal kezddik, hiszen a betegsg ezen formjban a bta-sejtek pusztulsa kvetkeztben nincs elegend inzulintermels.
2-es tpus cukorbetegsg
A 2-es tpus cukorbetegsgben a kezels lpcszetesen pl fel. Els lpcsben, a betegsg kezdetn ajnlott az letmdvltoztats, ditval, testslycskkentssel, sporttal. A betegsg elrehaladsval, ha az els lpcs mr nem elgsges, tabletts antidiabetikus gygyszerek adsra kerl sor (monoterpia, msodik lpcsfok). Ezek a gygyszerek cskkentik a vrcukorszintet, nvelik az inzulin hatst, s a betegsg ezen tpusra jellemz inzulinrezisztencia ellen hatnak. A betegsg tovbbi szakaszban az antidiabetikus gygyszerek kombincija vlik szksgess (harmadik lpcsfok). A betegsg tovbbi elrehaladsval, amikor a bta-sejtek kimerlse megindul, a tabletts ksztmnyek mellett szksg lehet hossz hats inzulinksztmnyek esti adsra (negyedik lpcsfok). Az utols szakaszban (tdik lpcsfok) a bta sejtek kimerltek s innentl kezdve az inzulint teljesen ptolni kell.
Hasnylmirigy illetve szigetsejt tltets
A cukorbetegsg kezelsben kzenfekv megolds lenne az elpusztult szigetsejtek ptlsa, mellyel a hinyz inzulin-elvlaszts problmja olddna meg. Erre az egsz hasnylmirigy vagy csak a szigetsejtek tltetsnek keretben van lehetsg.
A hasnylmirigy tltets sorn a donor egsz hasnylmirigyt beltetik a diabteszes beteg szervezetbe. A szigetsejt tltets azt jelenti, hogy a donorok hasnylmirigybl izollt Langerhans-szigetsejteket egy katter segtsgvel a mj rrendszerbe juttatjk, ahol azok letelepednek s megmaradnak. A kezels alapja az a gondolat, hogy ha a hasnylmirigy mindssze 3%-t kitev Langerhans-szigetekre van csak szksgnk, akkor minek ltessk be a maradk 97%-ot. A szigetsejt tltetsnek tbb elnye van. Egyrszt a mtt vghezvitele technikailag sokkal egyszerbb (pl. a hasfalat nem kell felnyitni hozz, ereket nem kell sszektni) s ezzel a mtttel jr komplikcik cskkennek. A beavatkozs egyszerbb volta miatt azt meg lehet ismtelni, ha elsre nem sikerlt elrni az inzulinmentessget. Msrszrl, mivel csak a szigetsejtek s nem az egsz szerv kerl tltetsre, az idegentest-reakci s gy a kilkds veszlye cskken. A transzplanttum kilkdse esetn a hasnylmirigy emszt enzimjei megmaradnak, hiszen nem kerltek eltvoltsra. Az egsz szerv tltetse esetn ilyenkor azokat is ptolni kell. A szigetsejt tltets sikere esetn a betegnek nincs tbb szksge inzulin adagolsra. Mivel ez csak az tltetsek kb. 25%-ban fordul el, rszsikernek kell tekinteni, ha az inzulinadagot cskkenteni lehet vagy az anyagcsere javult.
A szigetsejt tltets htultje, hogy immunszupresszv szerek (a szervezet sajt vdekezkpessgt - immunrendszert - elnyom gygyszerek) szedsre van szksg, hogy az immunrendszer az idegen sejteket ne lkje ki, puszttsa el. Ezeknek a gygyszereknek azonban komoly mellkhatsa, hogy a szervezetet fogkonyabb teszik a fertz betegsgek irnt. Mivel ezeknek a gygyszereknek az tltets sorn elkerlhetetlen, elssorban azoknl a betegeknl jn szba szigetsejt tltets, akiknl mr sor kerlt, vagy szksg van vesetltetsre, gy mindenkppen kapnk ezeket a gygyszereket.
A vesetltets nlkli (izollt) hasnylmirigy vagy szigetsejt tltets csak ritkn jn szba. A lehetsges indikcik a mskpp be nem llthat, nagyon ingadoz vrcukorrtkekkel jr diabtesz, a gyakori alacsony vrcukor (hipoglikmia), klnsen, ha eszmletvesztssel jr, s a beteg az eljeleket nem rzi meg. Szba jn mg gyorsan roml szemszeti szvdmnyek esetn is. Ilyenkor mindig gondosan mrlegelni kell az immunrendszert gtl gygyszerek alkalmazsnak kockzatt. A Gieeni Protokoll a szigetsejt tltetst az 1-es tpus cukorbetegek egy kis rsznek ajnlja. A kontraindikcik kz tartozik a 18 v alatti s a 65 v feletti kor, ha a betegsg 35 v felett jelentkezett, ha a betegsg mg kevesebb mint 10 ve tart, tlsly s inzulinrezisztencia. 2002-ig 583 bejelentett szigetsejt tltetst hajtottak vgre. A mttet vgz fontos eurpai kzpontnak szmtanak a Gieeni Egyetem (Universitt Gieen) Nmetorszgban, valamint Miln s Genf. szak-Amerikban fontos centrumok Minneapolis, Miami, Pittsburgh s St. Louis az Egyeslt llamokban, valamint a kanadai Edmonton.
Az inzulinpumpa elterjedsvel a diabetes mellitus komplikcii gyakran kivdhetek, s tltetsre nem kell, hogy sor kerljn.
A cukorbeteg teendit a "Jogok s ktelezettsgek a diabtesz gondozsban" szcikk alatt foglaltuk ssze. A cukorbetegek ditjrl bvebben a "Cukorbetegek ditja" szcikkben olvashat.
Megelzse
A betegsgre hajlamos egyneket ma mg nem tudjuk megvni a betegsg kialakulstl, de a rizikfaktorok cskkentse, a diagnzis korai fellltsa s a kezels mihamarabbi elkezdse a szvdmnyek kifejldst cskkentheti.
Az 1-es tpus diabteszre hajlamos embereket olyan csaldokban rdemes keresni, ahol ilyen betegsg elfordult. Ha az apa beteg, annak a valsznsge, hogy a gyerek is beteg lesz, 5%. Az anya betegsge esetn kevesebb: 2,5%. Mindkt szl rintettsge esetn a valsznsg emelkedik: 20%. Ezeket a betegeket immunmarkerekre szrni lehet s pozitivits esetn clzott vizsglatokat kell vgezni a diabtesz kizrsa cljbl (pl. cukorterhelses vizsglat).
A 2-es tpus diabtesz rkldse sokkal kifejezettebb, de nem kthet immunmarkerekhez. Egy szl megbetegedse esetn a gyerek diabtesznek valsznsge 50%. A betegsgre hajlamos egyneket teht diabteszes csaldokban rdemes keresni, illetve azoknl, akiknek csaldjban gyakoriak az rrendszeri betegsgek. Tgabb rtelemben veszlyeztetettek a metabolikus szindrma tneteit hordozk is. Csaldi halmozds esetn kifejezetten fontos a rizikfaktorok (elhzs, dohnyzs, hipertrigliceridmia) cskkentse.
Betegsg vagy llapot
Mindkett, s ugyanakkor egsz pontosan egyik sem. A cukorbetegsg olyan kros llapot, amely megfelel felttelek mellett csaknem normalizlhat. Ekkor a cukorbeteg nem betegnek, hanem csaknem egszsges embernek tekinthet.
A diabtesz a feltteles egszsg llapota, amely a felttelek be nem tartsa esetn slyos, elbb-utbb vgzetes kimenetel betegsget jelent.
Foors: wikipdia
|