Diabetes 2
2007.05.05. 12:47
A betegsg trtnete
A betegsg trtnete
A cukorbetegsgrl elszr az egyiptomi Ebers-papiruszok tesznek emltst az idszmts eltti 2. szzadban, de az kori vilg egyb terletein - Indiban, Knban, Japnban s a Rmai Birodalomban - is ismertk a betegsg tneteit.
A "diabetes" (grgl = "tfolys") elnevezs Demetriosztl szrmazik. A sz a cukorbetegsg egyik f tnetre, a megnvekedett vizeletmennyisgre (polyuria) utal. A betegsg tneteit elsknt rszletesen kappadokiai Aretaeus grg orvos rta le. Paracelsus (1493-1541) volt az els, aki a krban anyagcserebetegsget ltott. 1675-ben Thomas Willis (1621-1675) angol orvos hozzadta a grg "diabetes" szhoz a latin "mellitus" szt, amelynek a jelentse "mzdes". Ez arra utal, hogy a cukorbetegek vizelete a cukor kivlasztsa miatt des. Ezt a tnyt, a megnvekedett vizeletmennyisggel egytt, egybknt mr az koriak (grgk, knaiak, indiaiak) is ismertk. Kzismert, hogy Indiban, ahol a betegsget "des vizelet kr"-nak neveztk (Madhumeha), a betegsgre gyans egynek vizelett hangykkal teszteltk. Ha a hangyk "kedveltk" a vizeletet, az arra utalt, hogy abban sok cukor van. Koreban, Knban s Japnban a betegsget hasonl rsjellel jellik s mindegyik az "des vizelet"-re utal. A kzpkori Eurpban szoksos volt, mint ahogy azt tbb gtikus brzols megrktette, a betegek vizelett megkostlni.
Habr a "diabtesz" kifejezs a kznyelvben cukorbetegsget jell, tudni kell, hogy ez nem pontos, mert "diabetes"-nek hvnak mg ms, kevsb gyakori, de ugyancsak slyos krkpeket is mint pl. a diabetes insipidus. Ebben a krkpben szintn megemelkedik a vizelet mennyisge (lsd diabetes), de ez nem a cukorkivlaszts miatt trtnik (a vizelet nem des), hanem egy vazopresszin nev hormon hinya miatt, aminek kvetkeztben a vesk kptelenek a vz visszatartsra.
A cukorbetegsg okt a XIX. szzad vgig nem ismertk. 1869-ben Paul Langerhans, nmet orvos felfedezte a hasnylmirigy szigeteit, melyet ksbb rla neveztek el Langerhans-szigeteknek. 1889-ben, kt strassburgi kutat, Josef von Mering s Oskar Minkowski, mtt sorn eltvoltotta kutyk hasnylmirigyt. Az llatok a mtt utn cukorbetegsg tneteit mutattk s hamar elpusztultak. Ezzel a kisrlettel bizonytott vlt, hogy a betegsget a hasnylmirigy elgtelensge okozza. 1910-ben Edward Albert Sharpey-Schafer angol orvos lerta, hogy a betegsget a hasnylmirigyben termelt egyetlen vegylet hinya okozza s a "vegyletet" elnevezte inzulinnak (latinul insula = "sziget", a Langerhans-szigetekre utalva).
1921-ben kt toronti orvos – Frederick Banting s Charles Best - megismteltk von Mering s Minkowski ksrlett s eltvoltottk kutyk hasnylmirigyt. A mtttel inzulinhinyt idztek el nluk, ami a vrcukorszint megemelkedsvel jrt. Ezutn a hasnylmirigybl ellltott porral injekciztk be az llatokat s azt talltk, hogy a vrcukorszint hirtelen lecskkent. Ez jelezte, hogy a hasnylmirigyben valban van egy vegylet (az inzulin), ami a vrramba jutva tnyleg kpes a vrcukorszint cskkentsre. Megtrtnt teht az inzulin "felfedezse". Banting s Best, James Collip kmikus kollgjukkal tovbbdolgozott a Toronti Egyetemen s vgl sikerlt az inzulint szarvasmarhk hasnylmirigybl izollniuk. 1922-ben az els beteg megkapta az inzulin injekcit, egy 13 ves fi, aki diabteszes kmban fekdt s mr csak ri voltak htra. Az injekci utn a fi kijtt a kmbl. Ezrt e felfedezskrt Banting s a laboratrium vezetje - MacLeod - 1923-ban megkaptk az orvosi Nobel-djat. Mind a ketten megosztottk a djjal jr pnzt Besttel s Collippal. Banting s Best az inzulin szabadlmt nem vdte le, szabadon elrhetv tettk s nem tettek ksrletet az inzulinprodukci kisajttsra sem. Ennek az nzetlensgnek ksznheten az inzulinkezels gyorsan elterjedt a vilgon.
Az 1-es s 2-es tpus diabtesz kztti klnbsget elsknt Harold Percival Himsworth rta le 1936-ban.
|