Hrek : Milyen veszlyeket rejtenek a szpsgpirulk? |
Milyen veszlyeket rejtenek a szpsgpirulk?
2007.06.01. 17:29
Gombamd szaporodnak az alakforml, regedst gtl, szp brsznt garantl ksztmnyek, fggetlenl attl, hogy engedlyeztk-e ket vagy sem. A vilghlnak ksznheten minden beszerezhet "pult all" is. De tisztban vagyunk-e a kockzatokkal? Aligha.
Kpzeljk csak el: ahhoz, hogy elnysen vltoztassunk a klsnkn, nem kell mst tennnk, mint bizonyos pirulkat szednnk. Nem kell tbb rkat tltennk az edzteremben azrt, hogy tkletes alakunk legyen; nem kell tbbet szolriumra ldozni, st, arra sincs szksg, hogy rkig gessk magunkat a napon nmi bronz rnyalatrt. Bcst mondhatnunk az arcpolsnak, az regeds elleni mregdrga kezelseknek is. Ehelyett reggeli kzben lenyelnk nhny tablettt, s mris megtettk a magunkt. Kiss bizarrul hangzik? Pedig nem msrl van sz, mint az j illeglis szpsgtrendrl. A brit Daily Mail sszelltsban azt vizsglta, milyen kvetkezmnyekkel szmolhat az, aki szpsgkapszulkkal kvn csinosodni.
Szpsgipar. Msnak akarunk ltszani?
© AP | Nem rt rgtn az elejn leszgezni, hogy a legtbb ilyen ksztmny esetben mellkhatsokkal kell szmolni. Szmos szer receptkteles, vagy mg nem is engedlyeztk. Ha egy ksztmny nem rhet el leglisan, nincs engedlyeztetve, annak j oka van: vagy tl veszlyes, vagy elgtelenek a tesztadatok arra vonatkozan, hogyan is fejti ki hatst s milyen mellkhatsokat okozhat. Ugyanez igaz a receptkteles orvossgokra is: itt sem vletlenl rjk el az orvosi ellenrzst. m az online patikk s a webes gygyszerrtkests virgzsnak korban nhny kattintssal hozz lehet jutni brmilyen pirulhoz s az gretekhez, miszerint a slycskkentstl kezdve a vgleges szrtelentsig minden megoldhat. Nhny httel ezeltt a gygyszereket, kozmetikai s tpllkkiegszt ksztmnyeket szablyoz amerikai hatsg (Food and Drug Administration, FDA) jvhagyta, hogy az egyik gygyszeripari ris forgalomba hozza legjabb fogyasztksztmnyt, amely emsztetlenl hajtja t a szervezeten a zsrt, gy megakadlyozza a felszvdst. A gygyszer jniusban kerl a patikk polcaira, s termszetesen vnykteles. A receptet felr orvos elmagyarzza, hogy enyhn kalriaszegny ditval alkalmazva rhet csak el a kvnt hats, s a forgalomba hozs utn a gygyszerszek is korrekt informcikkal tudnak majd szolglni arra vonatkozan, hogyan kell a ksztmnyt szedni. m az online vsrlk, akik ms nven nhny vvel ezeltti kifejlesztse ta elrhetik a szert az interneten, nem kapjk meg ezeket a szksges tancsokat, s gy gondolhatjk, hogy korltlan fogyasztsa mellett is le fognak fogyni. gy tovbb nvelik a gyomorban s a blben esetlegesen fellp mellkhatsok kockzatt.
gy tnik, ezek a veszlyek nem riasztjk el a szplni vgykat, st, egyre tbben vannak, akik azt gondoljk, hogy a trvnybe tkz mdon szerzett orvossgok fjdalommentes, hathats megoldst knlnak a kvnt alak elrshez, s a gygyszer csupn egy a szmtalan hasznlatban lv szer kzl, amivel visszalnek. Az elmlt vek-vtizedek sorn mr szmtalanszor kiderlt: nincs olyan gyors megolds, ami ne jrna htultkkel. A hatvanas vek npszer fogyasztpirulirl kiderlt, hogy amfetaminok voltak, szvproblmkat s magas vrnyomst okoztak a pcienseknl. A hetvenes vekben elterjedt barntszer, a bta karotin narancsos elsznezdst okozott s kifaktotta a szemet. A testptk ltal hasznlt anabolikus szteroidok, br nvelik az izomtmeget s az izomert, magas vrnyomshoz, koleszterin- s hormonszinthez vezetnek. Sok n gy gondolja, mirt fekdne ks al, ha magas hormontartalm fogamzsgtl tablettk szedsvel is jelentsen nvelheti mellmrett. A vrnyoms rendszeres ellenrzse nlkl szedett fogamzsgtlk pedig rendkvl veszlyesek, a nk akaratlanul is kiteszik magukat a stroke, a szvroham, s a mlyvns trombzis kockzatnak. Klnsen nagy r ez az egy vagy kt szmmal nagyobb kosrmretrt.
Szexhsg, barna br, szrtelents
Nemrg egy j szpsgpirulrl szl hrekkel volt tele a mdia: a "csodaszer", mikzben fokozza a nk szexulis tvgyt, elnyomja az hsgrzetet, garantlva ezzel a karcssgot is. Az, hogy a hormont eddig csak llatokon teszteltk, keveseket fog zavarni, a vizsglatokat vgz kutatk szerint ugyanis semmi ktsg afell, hogy az j gygyszer az emberek szmra is elrhet letmdksztmnny lp el az elkvetkezend vekben. A hisg oltra eltt illeglisan ldozk tudjk a legjobban: nem felttlenl kell tz vet vrni arra, hogy szexisek s vkonyak legynk.
Mi a szpsg? Idelokat kvetnk.
© hvg.hu | Nhny ve erteljes figyelem ksrte a mdia ltal Barbie-tablettnak (The Barbie Pill) gnyolt szert. A szintetikus hormonksztmnyt brrk ellen fejlesztettk ki, a kutatsok sorn azonban szmos mellkhatsra derlt fny: tbbek kztt nveli a libidt s cskkenti az tvgyat. Nhnyaknak ez egyet jelentett magval a csodval, gy a mellkhatsai miatt kezdtk el szedni a gygyszert. Csakhogy a hormont nem lehet szjon t bevenni, mert a belekben lv vegyi anyagok megsemmistenk. Ezrt egy br alatti implanttum segtsgvel, vagy injekci tjn juttathat kzvetlenl a vrramba. Sem az Egyeslt llamokban, sem Nagy-Britanniban, sem Magyarorszgon nincs engedlyezve a ksztmny, m ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne knnyen hozzjutni. Vilgszerte szmos weboldal knlja, st rszletes utastsokat mellkel, hogyan kell a szert feloldani s befecskendezni, mit sem trdve azzal, milyen kockzatokkal jr az, ha gyakorlatlan emberek tket dfkdnek magukba. A lelkes szplni vgyk persze el vannak ragadtatva az eredmnyektl; m szemgyre vve az internetes frumokat, hamar kiderl, hogy a felhasznlk csppet sem kellemes tapasztalataikat is megosztjk egymssal. Az melygs, kipiruls mellett nhnyan arrl szmoltak be, hogy anyajegyeik sttebbek lettek, s j foltok jelentek meg a brkn. Lehetsges, hogy egy ksztmny, amelyet a brrk ellen fejlesztettek ki, maga is brrkot okoz? A tisztessges vlasz: egyelre nem tudjuk. A brit University of Newcastle molekulris dermatolgia professzora, Mark Birch-Machin szerint „mg nem alkalmazzuk olyan rgta, hogy megllapthassuk a hormon hasznlatval jr hossz tv kvetkezmnyeket. Olyan gygyszert szedni, amit mg nem vizsgltunk teljeskren, mindenkpp kockzatos”. A szakember fleg a vrs hajakat, illetve a nagyon fehr breket vja a szer hasznlattl. „A szer a br barna pigmentjeit stimullja, a fehrbreknek viszont nincs elegend mennyisg barna pigmentjk, gy ez az esetkben nem mkdik.”
Nagy-Britanniban az els receptre kaphat, a nemkvnatos szrzet eltvoltst clz krm nemrg ltott napvilgot. A vilghln ez is brki szmra elrhet, els hallsra rtalmatlannak is hangzik. m az j szer nem csupn a szrzetet tnteti el: enzimekkel dolgozik, amelyek megakadlyozzk a hajtszket abban, hogy szrt nvesszenek. „A krmet arra szntk, hogy eltvoltsa az arcon jelentkez szrzetet; csakhogy szmos egszsggyi oka van annak, ha egy n ettl a problmtl szenved” – fogalmazott Graham Archand, a brit Royal College orvosa, hozztve: „a gygyszer nem szedhet egytt ms gygyksztmnyekkel, s problmkat okozhat a veskben s a mjban, ezrt csak az a pciens szedheti, aki rendszeres orvosi felgyelet alatt ll”.
Nem kizrt, hogy a kutatsok altmasztjk majd e gygyszerek engedlyezst s recept nlkli forgalomba hozatalt. De ugyanez fordtva is trtnhet: a jvbeli kutatsok kiderthetik, hogy komoly kockzatokkal jr valamelyik ksztmny hasznlata – volt mr erre plda –, ezrt betiltjk, s leglisan sosem kerl forgalomba.
Forrs: HVG
|