Mi ri meg jobban a magyar llamnak? Az, hogy eltrje a dohnyzs jelenlegi, vilgviszonylatban is magas szintjt, gy, hogy kzben tessk-lssk jelleg kampnyokat folytasson a dohnyzs ellen? Vagy, realizlva, hogy a nikotinszenvedly jrulkos kltsgei tbbe kerlnek az llamnak, mint a dohnyjvedkbl s az fbl szrmaz haszon, megprbljon gtat szabni a dohnyzs terjedsnek? Vgl lehet-e ezt a bonyolult krdst akr elmleti alapon is mrlegelni gy, hogy eltekintnk a humnus szempontoktl?
Br Judit idzi azt a tanulmnyt, melyet a Philip Morris, az egyik legnagyobb amerikai dohnymulti ksztett a cseh kormny szmra, a dohnyzs kzgazdasgtani kvetkezmnyeit vizsglva. „A megllaptsok egyikeknt szerepelt az a logikus kvetkeztets, miszerint nemcsak a dohnyjvedk hoz hasznot az llamnak, hanem a dohnyosok korai halla is: az egszsgbiztosts s az regkori elltrendszer mind-mind sprolhat ezen. A szveg szerint az orszg kltsgvetse nhny v alatt 174 milli dollrt nyert az idnek eltte meghalt dohnyosok ki nem fizetett nyugdjn s egszsggyi hozzjrulsn.” A Magyar Dohnyipari Szvetsg, a hazai, de nyugati szkhely multicgeket (Philip Morris, Reemtsma, British-American Tobacco) tmrt dohnylobbi-szervezet ugyanebben az idben rendelt tanulmnyt a magyar helyzetrl is. Eszerint az llamnak valjban ktszer akkora bevtelt hoz a dohnyzs, mint amekkora a dohnyzs okozta krok enyhtsnek kltsge. „1999-ben a kltsgvetsnek 131 millird, 2000-ben 155 millird forint volt a dohnybevtele (a jvedki adbl, az fbl), mg kb. 74 millirdot klttt a dohnyzs kvetkezmnyeinek orvoslsra (gygyts, gygyszer, tzkr)” – idzi Br Judit a nehezen hozzfrhet, s kontrolllhatatlan adatokra ptett szakvlemnyt.
A csempszetre hivatkozva ellenzik a nagy dohnygyrak a cigaretta amgy is meglehetsen magas rnak tovbbi emelst, mondvn, ha az r egy bizonyos szint fl emelkedik, nvekszik a zrjegy nlkli dohny fogyasztsa, s ettl nem n, hanem cskken majd az llamkincstr bevtele. J lenne egy j reprezentatv felmrst vgezni a dohnyosok kztt, hogy mennyit szvnak naponta. Erre a felmrsre azonban valami furcsa okbl nincs pnze az egszsggynek, mely ugyanakkor az sszeg tbbszrst klti jrszt haszontalan kampnyokra. (Egy tz vvel ezeltt kszlt felmrs szerint a rendszeresen dohnyz felnttek hetente tlagosan 103-116 szl cigarettt szvnak el. A frfiak minden korcsoportban tbbet dohnyoznak, mint a nk. Az letkor elrehaladtval azonban a nemek kztti klnbsgek mrskldnek. A rendszeresen dohnyz tanulk valamivel tbb mint egynegyede naponta legfeljebb 4 szlat, a tbbiek ennl tbb cigarettt szvnak el. A dohnyz gyerekek krben a naponta elszvott cigaretta mennyisge nvekv tendencit mutat.)
Br Judit utal arra, hogy a nagy dohnygyrak rafinlt mdon politizlnak, s risi profitjuk egy rszt a termkeik fogyasztsa ellen kzd mozgalmak s szervezetek tmogatsra fordtjk. Ennek rvn a nekik kedvez irnyban befolysoljk a kampnyokat ugyangy, mint a termkeiket minst tudomnyos vizsglatokat. „A dohnygyrak cinizmusa hatrtalan. gy tesznek, mintha a dohnyzs kulturlt formi kialakthatak lennnek” – lltja Br Judit, s idzi a dohnygyrtk interneten tallt egyik egszsggyi ajnlst: „A dohnyosok szmra ratlanul is ktelez s mindig betartand elrs, hogy gyerekek kzelben sohase cigarettzzanak. Figyeljnk oda arra is, hogy cigarettzs kzben ne legyen a kzelnkben kismama vagy lgzsi nehzsgekkel kzd ember!”
Pelle Jnos