A fenti problémákkal küszködő nők csökkent libidóról, szex közben fellépő fájdalomról és az orgazmus elérésében tapasztalt nehézségről számolnak be. A medencetáji rendelleneségek legtöbbször a nők kismedencéjében található szerveinek problémáival magyarázhatók, mint a méh, a húgyhólyag vagy a végbél betegsége, illetve az ezeket alátámasztó kötőszövetek, illetve izmok gyengesége. Az izomzat gyengülés esetén a szervek megsüllyedhetnek és a vagina irányába tolulhatnak. Az ennek következményeként fellépő tünetek között előfordulhat nyomás érzése a vaginában, fájdalom az alhasban vagy a hát alsó részében, vagy akár székrekedés.
A tanulmány szerint az amerikai nők legalább egyharmada szenved valamilyen medence táji rendellenességtől, az viszont nem teljesen egyértelmű, hogy ezek a problémák mennyiban hatnak ki a szexuális életre. A kutatásban résztvevő több mint háromszáz nő közül - akik a baltimore-i John Hopkins Egyetemmel kapcsolatban álló nőgyógyászati klinikák páciensei voltak – nyolcvanan valamilyen medence szervi rendellenesség tüneteivel keresték fel orvosukat. A kutatók kérdőívet töltettek ki velük, amelyben általános egészségi állapotukról, kismedencei problémájukról, valamint nemi életükről kérdezték őket.
A fent leírt gondokkal küzdő nők nagyobb arányban számoltak be szexuális problémákról, a kutatás azonban nem erősítette meg, hogy ezeket a panaszokat valójában a medence-táji szervek nem megfelelő működése okozta. Victoria Handa, a kutatás vezetője úgy véli, hogy az ilyen jellegű betegségek legalábbis részben okolhatók a szexuális gondokért, és minden kismedencei betegségben szenvedő nőnek javasolja, hogy kérje ki erről a kérdésről is orvosa véleményét.