A vnk betegsgei: visszrtgulat s trombzis
2008.07.21. 15:45
A vnk a test szveteibl szlltjk az elhasznlt vrt a szv fel. Leggyakrabban az als vgtag vni betegszenek meg, melyek egy felsznes - a br alatt fut, s egy mlyben - az izmok kztt - halad rendszert alkotnak. Mindkt vns rendszer terlett rintheti megbetegeds, melynek kvetkezmnye a teljesen panaszmentes llapottl az letveszlyes szvdmnyekig terjedhet. A vnk klnbz megbetegedsei ma Magyarorszgon npbetegsgnek szmtanak, a lakossg csaknem egynegyedt rintik valamilyen formban. A nk ktszer olyan gyakran betegszenek meg, mint a frfiak. Leggyakrabban 30-40 ves kor utn kezddik a betegsg, s az letkorral n a kialakuls valsznsge.
Visszrtgulat:
A visszrtgulat, vagy orvosi nevn varikozits a felletes vns rendszer idlt megbetegedse, amely szinte kizrlag az als vgtag vnin fordul el. Az rintett erek kros mrtkben kitgulnak, kanyargs lefutsuk jl ltszik a lbszr vagy a comb bre alatt. A visszeressg kialakulsban elssorban a vnk falnak veleszletett, rkletes gyengesge jtszik szerepet. A vnk kitgulshoz hozzjrulhatnak egyb tnyezk is, pl. fogamzsgtl tabletta tarts szedse, terhessg, elhzs, ll vagy l foglalkozs, szkrekeds, nehz slyok emelse.
A visszrbetegsg lnyege az, hogy elromlik a vnkban a vr egyirny - a szv fel tart - ramlst szablyoz billentyk mkdse, emiatt visszafel, tovbb kros mdon a mly vnk fell a felletesek fel is ramlik a vr, ami ez utbbi erek tlterhelst s bennk a vr pangst eredmnyezi. A hosszasan fennll betegsg kvetkeztben mr az egsz vgtag vns keringse krosodhat, tovbb a visszeressg fokozza a kitgult vnk terletn a gyullads s a vrrgkpzds veszlyt.
A visszeressg slyossga s a ltrejv panaszok nem mindig llnak arnyban egymssal. Gyakran semmilyen panasza nincs a betegnek, de fradtsg, "nehz lb"-rzs, feszls, melegsg, duzzads, jszakai lbszrgrcsk, fknt ll helyzetben jelentkez tompa vagy ersebb fjdalom is jelentkezhetnek. Az orvos a lbszr mozgatsval s klnbz "vns prbk" elvgzsvel vizsglja az erek llapott. Specilis, n. Doppler-ultrahang vizsglat segthet a keringsi viszonyok pontos felmrsben.
Mivel elssorban rkletes tnyezk okozzk a visszrtgulatot, a betegsg kialakulst nem lehet teljes mrtkben megelzni, azonban a folyamat slyosbodst hatkonyan meg lehet akadlyozni. Ennek felttelei az egszsges testsly elrse s megtartsa, a rendszeres testmozgs (legjobb a gyalogls s az szs) s n. "vns torna" vgzse (pl. lbujjhegyen jrs, lbfejkrzs, lbujjak behajltsa-kinyjtsa, lbemelgets), pihens kzben a lbak felpolcolsa, l munka megszaktsa idnknt a lb megmozgatsval, knyelmes, puha talp s nem tl magas sark cip viselse, hvs zuhany a boktl a comb fel haladva (meleg frd, szauna kerlendk).
Nem szabad elhanyagolni a visszerek kezelst, mert nem csupn eszttikai krdsrl van sz. A betegsg slyosbodsa, illetve ksi szvdmnyek kialakulsa komolyan veszlyeztethetik a beteg egszsgt. Legclravezetbb a klnbz rendelkezsre ll kezelsi mdok egynre szabott kombincijt alkalmazni. A visszrbetegsg orvosi kezelsnek alapja rugalmas plya (fsli) vagy gygyharisnya viselse. Ezeket rsebsz szakorvos a lb llapotnak vizsglatt s mretvtelt kveten, receptre felrja a betegnek. A recept gygyszati segdeszkz boltban vlthat be. Fontos, hogy a fslit vagy harisnyt reggel, mg felkels eltt az gyban kell felvenni. A vns keringst javt tornagyakorlatokat, gygytornsz tudja szakszeren betantani. Lteznek a vnafalat erst gygyszerek is, melyek ugyan nem gygytjk meg a betegsget, de enyhtik a tneteket. Sok betegnl a sebszi megolds vezet a legjobb eredmnyre, ami a kitgult rszakasz kiiktatsbl s a keringsbl val eltvoltsbl ll. A legmodernebb technika a lzeres visszrmtt. Az operci mindig jelents javulst hoz a beteg llapotban, de ksbb mg gy is elfordul a betegsg kijulsa. Tovbbi lehetsg injekcival relzr anyag bejuttatsa a kitgult vnkba (n. szkleroterpia), ezt ltalban csak a nagyon vkony, felletes kis vnkon alkalmazzk.
Felletes vnk heveny gyulladsa:
A felletesen fut vna falnak heveny gyulladsa (felletes flebitisz, trombophlebitis) elssorban az als vgtag kitgult, kanyargs visszereiben fordul el. A vr ramlsnak lelassulsa, pangsa vezet ilyenkor a gyulladshoz, de ms tnyezk is szerepet jtszhatnak. Terhessg, szls, srlsek, fertzsek, lland rkatter, valamint bizonyos gygyszerek szedse is hajlamost r. A gyullads vrrg kialakulshoz vezethet az rintett vnban.
A gyullads jellemz tnetei a megbetegedett rszakasz feletti brterleten tapasztalhatk: brpr, melegsg, nyomsrzkenysg, enyhe duzzanat. A felletes vna gyulladsa nem nagyon slyos betegsg, jelentssgt az adja, hogy az esetek 1/5-ben a sokkal komolyabb kockzat mlyvns trombzissal jr egytt! Ezrt elengedhetetlen az orvosi kivizsgls s a korai kezels. Az orvos egyszer fiziklis vizsglattal fel tudja lltani a krismt. A kezels rugalmas plya viselsbl, a vns vrramlst elsegt, valamint gyulladscskkent szerek (krm vagy tabletta formban) adsbl ll. Helyi melegts, gynyugalom szksgess vlhat, amennyiben a vrrgkpzds veszlye fokozott.
Trombzis:
A mlyvnk heveny megbetegedse a trombzis. A trombzis elnevezs vrrg - kros vralvadk-csom, n. trombus - kialakulst jelenti egy rben, ami az adott rszakasz rszleges vagy teljes elzrdst okozhatja. Msodlagosan az rfal gyulladst vltja ki. A vrrg az rfal belsejhez kitapad vrlemezkkbl, fehrjkbl, fehr- s vrsvrsejtekbl ll, mrete folyamatosan n. A vrramls lelassulsa, a vralvads fokozdsa, illetve az erek srlse szerepelhet a kivlt okok kztt. Kialakulsra hajlamostanak a terhessg s szls krli idszak, fogamzsgtl tabletta hosszan tart szedse, elhzs, dohnyzs, szvelgtelensg, gyulladsos vagy daganatos betegsgek, srlsek (pl. combnyaktrs), mtt utni llapot, tarts fekvst ignyl slyos betegsgek, illetve a nagyon hosszas ls (replutakon). A visszeressg s a felszni vnk gyulladsa ugyancsak hajlamost tnyezk. A trombzisok 80%-a a lbszr mlyvniban alakul ki.
A tnetek a betegek felnl elenyszek. Msoknl fjdalom s duzzanat tapasztalhat az rintett vgtagon, a gyulladt r felett a br kkesvrsen elsznezdhet. Esetleg kitgult felsznes vnk lthatk, tovbb hemelkeds, szapora szvvers ksrheti a gyulladst. Amennyiben az r tmrje hossz idn t beszklt vagy elzrdott, kezels nlkl a vns kerings elgtelenn vlsnak vagy lbszrfekly kialakulsnak veszlye ll fenn. A mlyvns trombzis letveszlyes szvdmnye a trombus tovbbsodrdsakor ltrejv tdemblia lehet. A gyullads slyosbodsnak s a szvdmnyek kialakulsnak elkerlse rdekben a fenti panaszokkal rvid idn bell orvoshoz kell fordulni! Az orvos a fiziklis vizsglaton kvl ltalban ultrahang segtsgvel vizsglja a vrkeringst, bizonytalan esetben kontrasztanyagos rfestses vizsglatra is szksg lehet.
A mlyvns vrrgkpzds krhzi kezelst ignyel, ugyanis a kialakult vrrg olddst, felszvdst elsegt, valamint vralvadst gtl (gy a tovbbi rgk kialakulst s az embolizcit megelz) gygyszerek injekcis (majd ksbb szjon t trtn) adsra van szksg. Az els idszakban gynyugalom szksges felpolcolt lbakkal. Slyos megbetegeds, hosszabb vnaszakasz elzrdsa esetn mtti megoldsra is szksg lehet, hogy biztosthat legyen a vgtag vrkeringse. A korai kezels utn ltalban mg hnapokig rugalmas plya vagy elasztikus gumiharisnya viselsre, illetve vralvadsgtl tabletta szedsre van szksg. (A tarts alvadsgtl szeds megnveli a vrzs veszlyt, ezrt pl. foghzs, eszkzs beavatkozs eltt felttlenl tjkoztatni kell rla az orvost!)
Fokozott rizikj betegeknl nagy hangslyt kell fektetni a vrrgkpzds megelzsre, ezrt tarts fekvs esetn (pl. mtt utn, vagy slyos megbetegedsben) a lb felpolcolsra vagy az gy lbnak megemelsre, a lb rendszeres mozgatsra, gumiharisnya viselsre, illetve gygyszeres vralvadsgtlsra van szksg.
Mlyvns trombzis lehetsges szvdmnyei
Idlt vns vrkeringsi elgtelensg leggyakrabban mlyvns trombzis utn jn ltre, ezrt "trombzis utni tnetegyttes"-nek is szoktk nevezni. A vr pangsa miatt a br alatti szvetekben vizeny halmozdik fel, ami eleinte a boka krli duzzanat formjban jelentkezik, ami a tovbbiakban a lbszron felfel terjedhet. Ksbb a felletes vnk kvetkezmnyes visszeres kitgulsa, valamint a br barns elsznezdse, gyulladsa, elvkonyodsa jelentkezik. llskor viszketst vagy fjdalmat tapasztal a beteg. A megromlott kerings hosszas fennllsa sorn a lbszr bre kifeklyesedhet, vagy fertzses brgyullads jhet rajta ltre. A vns keringsi elgtelensg megelzse csak a trombzis korai, szakszer s erlyes kezelsvel lehetsges. Kezelse: gynyugalom felpolcolt lbakkal, rugalmas harisnya viselse, a br gyulladsnak vagy kifeklyesedsnek szakszer helyi kezelse (borogats, kencsk, specilis ktzs, stb. brgygysz szakorvos bevonsval.)
Emblirl akkor beszlnek az orvosok, ha egy rben ltrejtt vralvadk csom egsze vagy leszakadt darabja tovbb sodrdik a vrrammal, majd szkebb rszakaszhoz rve bekeldik, s ott okoz relzrdst. Az als vgtag elsodrd trombusai ilymdon a td verereibe jutnak. Ezt nevezik tdemblinak, ami letveszlyes llapot, mert ilyenkor az egsz szervezet vrkeringsnek az egyenslya megbomlik, s cskken a vr oxignnel val teltettsge. Hirtelen jelentkez, slyos mellkasi fjdalom, nehzlgzs vagy fullads, nyugtalansg, verejtkezs, khgs s esetleg vres kpet jelzik a tdr elzrdst. Gyorsul a lgzs s a szvvers ritmusa, hemelkeds, a br kkes elsznezdse figyelhet meg, juls is elfordulhat. A tdemblia azonnali orvosi beavatkozs hinyban vrkeringsi sokk kialakulshoz s a beteg hallhoz vezethet! Kivizsglsa sorn a szv s a td meghallgatsa, srgs mellkasrntgen s EGK ksztse, laborvizsglatok elvgzse trtnik. Legpontosabb kimutatsi mdszere az izotpos vizsglat (n. tdszcintigrfia). Ritkn CT-vizsglat, vagy a td ereinek kontrasztanyagos festse is szksgess vlhat. A tdemblia megelzse a visszrbetegsg s a vrrgkpzds megelzsbl, illetve korai, szakszer kezelskbl ll. Kezelse krhzi osztlyon, gygyszeres ton trtnik (a vrrgt felold s alvadsgtl szerekkel), ami gyakran a beteg egsz tovbbi letben folytatand.
Dr. Heksch Katalin
|