Szvizombetegsgek
Dr. Heksch Katalin 2008.11.26. 06:36
A szv fala specilis, a szervezetben sehol mshol el nem fordul izomszvet fajtbl pl fel. Ennek a szvetnek a hibtlan szerkezete, alapfelttele a szv megfelel mkdsnek. Tbb kls tnyez, tovbb genetikai okok is ltrehozhatjk a szvizom krosodst, s ez minden esetben a vrkerings idlt, ltalban fokozatosan roml krosodshoz vezet. Gygyszeres s sebszi kezelsi mdok egyarnt rendelkezsre llnak a beteg llapotnak javtsra
Kialakulsa, okai:
Legtbbszr ismeretlen ok vezet a szvizom krosodshoz. Ezt az llapotot orvosi nyelven kardiomioptinak nevezik.Szmos ismert folyamat is ltezik azonban, amely elvltozst hozhat ltre a szv izomzatban. Ilyenek pl. fertzsekbl ered gyulladsok (leggyakrabban vrusok), egyb gyulladsos folyamatok (pl. autoimmun betegsgek), anyagcservel vagy hormon-hztartssal kapcsolatos llapotok (pl. klium-, magnzium-, vagy fehrje-hiny, pajzsmirigy mkdsi rendellenessg), idlt alkoholizmus vagy bizonyos mrgezsek (pl. kokain), egyes gygyszer-mellkhatsok, az egsz szervezetre kiterjed izom- vagy ktszveti betegsgek, egyes ismert rkletes betegsgek.
Megoszlanak a vlemnyek arrl, hogy ebbe a betegsg-csoportba tartoznak-e - de jelentssgk miatt mindenkpp kln kerlnek ismertetsre - a koszorerek keringsi betegsgeibl add, n. iszkmis szvbetegsgek, az angina pectorisz s a szvinfarktus.
Akr valamelyik fentebbi ok, akr ismeretlen folyamat hozza ltre a krosodst, az izomrostok sszehzdsi kpessge, vagy nyjthatsguk srl. A szv kamrinak falt alkot izomszvet mdosulsa a kamrk teldsnek (a vr beramlsnak), vagy kirlsnek (a vr tovbbtsnak) zavarhoz vezet.
Tpusai, csoportostsa:
1. A szvregek kitgulsval s a vr pangsval jr forma (n. dilatatv tpus)
A cskkent szvizom sszehzdsi kpessg miatt zavart szenved a szv kamrinak a vr tovbbtst biztost pumpa-funkcija, emiatt a vr pang a szvben s ez a kamrk kros kitgulshoz, faluk elvkonyodshoz, s az egsz szv megnagyobbodshoz vezet. Hossz ideig szrevtlen maradhat, aztn brmilyen letkorban megjelenhet. A beteg fulladsrl, fradkonysgrl, szapora szvversrl, mellkasi fjdalomrl panaszkodik. A betegsg elrehaladtval a panaszok mind kisebb terhelsre, st akr nyugalomban is jelentkezhetnek, s slyos keringsi elgtelensg alakulhat ki.
Ismert szvkrost tnyezk kzl ilyen tpus elvltozshoz vezethetnek:
- fels lgti vrusfertzsek mintegy egynegyedben a hurutos betegsget kveten szvizom-gyullads (miokarditisz) is ltrejn, ami ltalban maradktalanul gygyul, de nha idlt szvizombetegsg kialakulshoz vezet
- az idlt alkoholizmus szmtalan rombol hatsa kztt a szvet is krosthatja, ez az egyik legrosszabb krjslat szvizombetegsg forma
- a koszorr megbetegedsben szenvedk negyede-fele valamilyen fokban rintett
- tbbszri, egymst rvid idkznknt kvet szlsek esetn is kialakulhat ilyen tpus szvbetegsg a szlst megelz, vagy az azt kvet nhny hnap folyamn
- egyes hormonlis zavarok is okozhatjk (pl. pajzsmirigy mkdsi zavar).
2. A szvizomszvet tltengsvel, megvastagodsval jr forma (n. hipertrfis tpus)
A szveti tltengs legjellemzbb helye a bal kamra fala s a szv kt oldalt elvlaszt svny. Az izomzat nyjthatsga krosodik, a kamrk nem kpesek megfelelen kitgulni, gy a normlisnl nagyobb munkval telhetnek meg vrrel. Fiatal vagy kzpkor felnttek betegsge, legtbbszr rkletes krkp okozza. Panaszokat csak hossz tnetmentes idszak utn okoz: fradkonysg, nehzlgzs, mellkasi fjdalom, ritkbban eszmletveszts hvhatja fel r a figyelmet. Br egyes betegek akr letk vgig is panaszmentesek maradhatnak, jellemzbb az, hogy a folyamat romlsa szvritmuszavarok s nha keringsi elgtelensg kialakulshoz vezet. Az elrehaladott betegsgnek slyos kvetkezmnyei lehetnek, ismert a nagyobb megterhels hatsra kialakul hirtelen hall is.
3. A szvregek merevsgvel, korltozott teldsvel jr forma (n. restriktv tpus)
Ez a szvizombetegsgek legritkbb formja. Ismeretlen okok, vagy nha besugrzs, szvmtt utni llapot, anyagcsere- vagy ktszveti betegsgek kvetkezmnye lehet. Elfordul, hogy valamilyen anyag (pl. vas, fehrje, ktszvet) kros mrtkben rakdik le a szvizomzat llomnyban. Nha a szvizomzat s a szv regeit blel szvbelhrtya (endokardium) egyttes megbetegedse okozza. Ilyenkor gyullads, vrrgkpzds s hegeseds is zajlik a szvben, ami krostja a vrkeringst s ltalban igen rossz krjslat.
Tnetei, kezlse:
Nehzlgzs, fullads, gyengesg, cskkent teherbrs, mellkasi fjdalom, szapora szvvers, szvdobogsrzs, az als vgtagok vizes duzzanata a keringsi elgtelensg kvetkezmnyei lehetnek. Ilyen panaszok jelentkezsekor haladktalanul orvoshoz kell fordulni.
A szvizombetegsgek alapos kardiolgiai kivizsglst ignyelnek. Ez a szv kopogtatsbl s meghallgatsbl, EKG ksztsbl, a szv ultrahangos vizsglatbl, mellkasrntgen felvtelbl, esetleg specilisabb vizsgl eljrsok elvgzsbl is ll (pl. izotp vizsglat, szvkatterezs, szvizom-mintavtel).
Ismert kivlt tnyez esetn termszetesen elssorban azt kell kezelni. A legtbb esetben azonban nem ismert a betegsget ltrehoz ok, ezrt csak a szv munkjt s a vrkeringst tmogat kezelst lehet alkalmazni. Ennek clja a panaszok enyhtse, az letminsg javtsa, a betegsg romlsnak lasstsa. Elssorban gygyszeres kezelseket alkalmaznak a szv mkdsnek javtsra. Nha, amennyiben a gygyszerekkel nem rhet el a kell hats, szvsebszeti beavatkozs elvgzse is szba jn.
A betegek ms kezelsi mdra nem javul, szk csoportjnl a szvtltets (transzplantci) lehetsge is ltezik, mint a betegsg vgleges gygymdja.
|