Az asthma!
2007.05.01. 05:55
Mi az asthma? Lefolysa, kezelse,gygytsa.Kigygyulhatunk.e belle??
Mi is az asztma?
Az asztma a tdben elhelyezked lgutak (hrgk) gyulladsos megbetegedse. A gyullads hatsra a lgutak fala vrs, s duzzadt lesz. Emiatt a lgutak beszklnek, s tlsgosan rzkenny vlnak bizonyos hatsokra. A lgutak beszklse okozza az asztma visszatr tneteit: a khgst, nehzlgzst, fulladst, s a mellkasi szortst. Az enyhe rohamok gygyszeres kezels nlkl is elmlhatnak, de kezels hatsra sokkal gyorsabb a gygyuls. A megfelel kezels emellett cskkenti egy jabb roham kialakulsnak eslyt. Ha slyos asztms rohama van, azonnal krjen orvosi segtsget!
Az asztma egy tartsan fennll, krnikus betegsg. Ez nem jelenti azt, hogy az asztmsok llandan rosszul rzik magukat. A betegsg hullmz lefolys, jobb s rosszabb idszakok vltjk egymst.
Az asztma igen gyakori betegsg. A nyugati orszgokban minden tizedik ember vlik asztmss lete folyamn.
2. Mit jelent a lgutak gyulladsa?
A gyullads a lgutak falnak reakcija, melyet fertzsek, vagy egyb – a lgutakat irritl – tnyezk vlthatnak ki. A gyullads hatsra lesznek a lgutak vrsek, duzzadtak, szkek s tlrzkenyek.
3. A lgti gyullads hogyan okoz asztmt?
A gyullads hatsra szklnek a lgutak, cskken a tdben a lgramls, s ez okozza az asztms tneteket: khgs, nehzlgzs, fullads, mellkasi szorts.
A gyullads hatsra a kvetkez elvltozsok jnnek ltre:
- a lgutak fala duzzadt lesz, ezrt bels tmrjk cskken
- a lgutak falban lv izom sszehzdik, ezltal a lgutak tovbb szklnek
- nagy mennyisg vladk kpzdik, mely a szk lgutakat (hrgket) eltmeszeli
- a krnikus gyullads tarts krosodst okozhat a lgutak falban, az gy tnkrement lgutak mr nem tudnak normlis mrtkben kitgulni
Ha a lgutak hossz ideig gyulladtak, akkor tlrzkenny vlnak. Ez azt jelenti, hogy a htkznapi hatsokra (vrusok, allergit okoz anyagok, por, fst, stressz) sokkal gyorsabban s ersebben reaglnak, mint az egszsges lgutak.
4. Ki lesz asztms?
Az asztma csaldokban halmozdik. Ez azt jelenti, hogyha az n csaldjban van asztms beteg, akkor nnek nagyobb eslye lesz arra, hogy asztmss vljon, mint azoknak, akiknek a csaldjt nem rinti ez a betegsg. Az ekcms, telallergis gyermekek ksbbi letkorban gyakrabban vlnak asztmss, mint egszsges trsaik.
Az allergia (elssorban a virgporok, hziporatkk, llati szrk, penszgombk elleni allergia) szintn nveli az asztma kialakulsnak eslyt. Azoknl, akik hajlamosak asztmra, a dohnyfst, a szennyezett leveg, s egyb lgutakat irritl anyagok szintn vlthatnak ki asztms tneteket.
5. Milyen letkorban kezddik az asztma?
Asztma brmely letkorban kezddhet. Az asztmsok kb. felnl az els tnetek tz ves kor eltt alakulnak ki. Az asztms gyermekek tbbsgnl a betegsg hat ves kor eltt kezddik.
6. Mi okozza az asztmt?
Az asztma okait mg nem ismerjk teljesen. Az azonban biztos, hogy az asztma kialakulshoz rkletes (genetikai) tnyezk, s krnyezeti hatsok egyarnt szksgesek. Teht csak azoknl alakul ki asztma, akiknek genetikai hajlamuk van r, amely bizonyos krnyezeti hatsokra elindtja a betegsget.
Asztmt okozhatnak allergit kivlt tnyezk is (leggyakrabban hziporatkk, virgporok, llati szrk, penszgombk spri), de az asztmsok jelents rsze nem allergis.
7. Az asztma krnikus betegsg?
Igen. Az asztma krnikus (tartsan fennll) betegsg, melyet a lgutak gyulladsa s beszklse okoz. A gyullads nem csak asztms tnetek alatt van jelen hanem - enyhbb mrtkben - akkor is fennll, ha az asztms teljesen tnetmentes.
Ha nem kezeljk az asztmt, akkor ismtld asztms rohamok jelentkeznek.
Az enyhe rohamok gygyszeres kezels nlkl is elmlhatnak, de kezels hatsra sokkal gyorsabb a gygyuls. A megfelel kezels emellett cskkenti egy jabb roham kialakulsnak eslyt. Ha slyos asztms rohama van, azonnal krjen orvosi segtsget!
Az asztma egy tartsan fennll, krnikus betegsg. Ez nem jelenti azt, hogy az asztmsok llandan rosszul rzik magukat. A betegsg hullmz lefolys, jobb s rosszabb idszakok vltjk egymst. Megfelel kezels mellett a rohamok enyhk s ritkk, hossz, tnetmentes idszakok jellemzek.
8. Ahogy regszem, romlik majd az asztmm?
Igen. Sajnos erre szmtani lehet. A nem megfelelen kezelt asztma az letkorral slyosbodik. Az asztmsok tdeje sokkal gyorsabb temben romlik, mint az egszsgesek. A korszer asztma gygyszerek mg nem llnak rendelkezsre olyan hossz id ta, hogy biztosan tudjuk, vajon a megfelelen kezels megvdi-e az idsebb betegeket ettl a gyors romlstl. A legtbb orvos azonban gy gondolja, hogy a kezels hatsra a td romlsnak teme lassul.
9. Idsebb korban rosszabb asztmss vlni?
Nem felttlenl, de meg kell jegyezni, hogy az asztma gyakran slyosabb formban jelentkezik, ha idsebb letkorban indul. Ebben az letkorban radsul gyakoribb a szvbetegsg, s egyb krnikus betegsgek, melyek slyosbtjk az asztms rohamokat s neheztik a kezelst.
Az idsebbek „asztmja” sokszor nem valdi asztma, hanem gynevezett krnikus obstruktv tdbetegsg (COPD), mely kzs elnevezse a tbbnyire dohnyzs ltal okozott krnikus hrghurutnak (bronchitis) s a tdtgulsnak (emfizma). A krnikus obstruktv tdbetegsgnek a tnetei hasonlak az asztmhoz (khgs, nehzlgzs, fullads, fokozott vladktermels). Lefolysa ltalban slyosabb, mint az asztm, mivel itt a lgutak slyosabban krosodnak, gy a kezels sokkal nehezebb, s kevesebb eredmnnyel jr. Radsul a krnikus obstruktv tdbetegsg jobban terheli a szvet s teszi tnkre a szervezet tbbi rszt, mint az asztma. Gyakori krdsek a gygyszerekrl:
1. Mit jelent a megelz gygyszer?
A megelz gygyszerek az asztms roham kialakulst gtoljk meg. Ktfle megelz gygyszert hasznlunk: gyulladscskkentt s hrgtgtt.
A gyulladscskkent gygyszerek az asztms tnetekrt felels gyulladst szortjk vissza. A leghatsosabb s legszlesebb krben hasznlt gyulladscskkent gygyszerek az inhalcis (bellegzett) szteroidok. Ha az orvos utastsa szerint naponta rendszeresen hasznljuk ket, akkor megelzik a slyos rohamokat s hossz, tnetmentes idszakokat biztostanak. Fontos, hogy az inhalcis szteroidokat rendszeresen hasznljuk, akkor is, ha nincs nehzlgzsnk.
Ha a lgti gyulladst nem kezeljk, akkor a lgutak (hrgk) vrsek, s duzzadtak lesznek, bels tmrjk cskken, s tlrzkenny vlnak. A gyullads - enyhbb mrtkben - akkor is fennll, ha az asztms teljesen tnetmentes, asztms roham alatt azonban jelentsen slyosbodik.
A hrgtgt gygyszerek gy tudjk megelzni az asztms rohamot, hogy kitgtjk a beszklt hrgket. Belgzs utn ellaztjk a hrgk falban lv izmot, gy a hrggrcs olddik. A hrgtgt gygyszerek tbbsge gyorsan s rvid ideig fejti ki hatst, ezrt nem alkalmas megelz szernek rendszeres hasznlatra. A hosszhats hrgtgtk azonban – inhalcis szteroiddal egytt igen hatsos megelz gygyszerek. Fontos megjegyezni, hogy nmagukban nem hasznlhatk megelz szerknt, mert br kivlan tgtjk a hrgket, de a lgutak gyulladst nem szortjk vissza, gy csak az asztma tneteit, de nem az okt kezelik.
2. Mit jelent a rohamold gygyszer?
Az asztms roham gyors oldsra hasznljuk. a hrgtgt gygyszereket. Hatsukra a hrgk falban lv izom ellazul, gy a hrgk kitgulnak.
Ktfle inhalcis hrgtgt gygyszert hasznlunk: gyorshats, s hosszhats hrgtgtt. A gyorshats hrgtgtk nhny perc alatt oldjk az asztms rohamot azonban a hatsuk 3-4 ra alatt elmlik. A hosszhats hrgtgtk ltalban 12 rn keresztl hatnak – gy naponta csak kt alkalommal kell hasznlni ket – rohamoldsra viszont nem alkalmasak, mert hatsuk 20-30 perccel a belgzs utn jelentkezik. Lteznek olyan hrgtgtk is, melyek nhny perc alatt oldjk a lgzsi neheztettsget, majd ezt kveten hatsuk 12 rn keresztl fennll.
3. Mit jelent a kombinlt gygyszer?
A kombinlt ksztmnyek egy inhalcis eszkzben tartalmaznak hrgtgt s gyulladscskkent gygyszert. Az ilyen belgzk egyszerre tgtjk a lgutakat (megelzik a mellkasi szort rzs kialakulst s a roham slyosbodst) s cskkentik a lgutak gyulladst. A ketts hats eredmnye az, hogy az asztma hatkonyabban kezelhet, hiszen a betegnek csak egyetlen inhalcis eszkzt kell hasznlnia.
A kombincis ksztmnyek egyik csoportjnak hasznlatakor ugyanazt a gygyszermennyisget szvjuk be minden nap. Az asztma ugyanakkor egy vltoz, hullmz lefolys betegsg, ahol j s rossz idszakok vltakoznak annak megfelelen, hogy a gyullads mrtke is hol ersebb, hol gyengbb. gy ha az llapottl fggetlenl, mindig ugyanazzal a gygyszermennyisggel kezeljk, akkor hol tl sok, hol tl kevs gygyszer kerl a lgutakba. Ha pedig az asztma aktulis slyossghoz kpest kevs a bejuttatott gygyszer, akkor a betegsg tnetei fokozdhatnak s esetleg kiegszt gygyszerekre lehet szksg.
Lteznek olyan kombincis ksztmnyek is, amelyeknek az adagja az asztms beteg aktulis llapothoz rugalmasan igazthat,s gy tovbb cskkenthet az asztms roham kialakulsnak az eslye.
4. Hogyan hatnak a gyulladscskkent gygyszerek?
Az asztmt a lgutak gyulladsa okozza, melynek hatsra a hrgk vrsek, duzzadtak, s tlrzkenyek lesznek, bels tmrjk pedig beszkl. A gyulladscskkent gygyszerek visszaszortjk ezt a gyulladst, gy a hrgfal duzzanata mrskldik, s a hrgk kevsb lesznek rzkenyek asztms rohamot kivlt tnyezkre.
A gyulladscskkent gygyszerek nagyon hatkonyan kpesek meggtolni asztms roham kialakulst a legtbb embernl. Az asztma kezelsre a legelterjedtebben hasznlt gyulladscskkent gygyszerek az inhalcis (bellegzett) szteroidok.
5. Hogyan hatnak a hrgtgt gygyszerek?
A hrgtgtk hatsnak az a lnyege, hogy ellaztjk a hrgk falban lv izmot, gy az nem hzdik ssze, s nem szkti a lgutakat. A tg lgutakon keresztl aztn akadlytalanul ramlik a leveg belgzskor a tdbe, s kilgzskor a tdbl a lgkrbe. Ktfle inhalcis hrgtgt gygyszert hasznlunk: gyorshats, s hosszhats hrgtgtt. A gyorshats hrgtgtk nhny perc alatt oldjk az asztms rohamot s hatsuk 3-4 ra alatt elmlik. A hosszhats hrgtgtk ltalban 12 rn keresztl hatnak – gy naponta csak kt alkalommal kell hasznlni ket – rohamoldsra viszont nem alkalmasak, mert hatsuk 30 perccel a belgzs utn jelentkezik. Lteznek olyan hrgtgtk is, melyek nhny perc alatt oldjk a lgzsi neheztettsget, majd ezt kveten hatsa 12 rn keresztl fennll.
6. Mik azok a szteroidok?
A szteroidok gyulladscskkent gygyszerek. Alkalmasak az asztms gyullads visszaszortsra s a gyullads fokozdsnak kivdsre. Az asztma kezelsre ltalban inhalcis (bellegzett) szteroidokat hasznlunk.
7. Mirt j ha a szteroid gygyszereket inhalcis (bellegzett) formban hasznljuk?
Az asztma kezelsre leggyakrabban inhalcis (bellegzett) szteroidokat hasznlunk. Ez azt jelenti, hogy a gygyszer a belgz kszlkbl egyenesen a tdbe jut, s gy – mivel a test tbbi szervt kevss rinti – mellkhatsokkal alig kell szmolnunk. A gygyszernek csak kis rsze kerl a vrbe, s az is gyorsan kirl. Ez az oka annak, hogy ms szteroid kezelssel sszehasonltva az inhalcis szteroid kezelsnek lnyegesen kevesebb mellkhatsa van. Ez klnsen nagy jelentsg terhesek esetben. Az anya s a magzat nagyobb biztonsga rdekben az ltalnos ajnls szerint a terhessg ideje alatt a gyulladscskkent szteroidokat lehetsg szerint bellegzett (inhalcis) formban kell alkalmazni.
8. Mikor kell szteroid tablettt, vagy injekcit hasznlni?
A szteroid tabletta s injekci slyos asztms roham elltsra alkalmas olyankor, ha az inhalcis szteroid mr nem hasznl.
A rvid – pr napos – szteroid tabletts, vagy injekcis kezelsnek kevs mellkhatsa van. Nagy dzis kezelsnek lehet negatv, vagy akr pozitv irny befolysa a beteg hangulatra. A hosszan tart tabletts, vagy injekcis szteroid kezels csontritkulst, slynvekedst, magas vrnyomst, cukorbetegsget, a br elvkonyodst okozhatja. Ezek a veszlyek nem llnak fenn, ha a rvid tabletts, vagy injekcis szteroid kezels utn – az orvossal egyeztetve – a lehet leggyorsabban visszallunk az inhalcis szteroid kezelsre.
9. Mi a klnbsg a kortikoszteroid s az anabolikus szteroid kztt?
A szteroid vegyletek klnbzek. Az asztma kezelsre a glkokortikoszteroidokat hasznljuk. Ezek hatkonyan szortjk vissza a hrgk asztms gyulladst s cskkentik a lgutak vladkkpzdst. Az anabolikus szteroidok ezzel szemben a frfi nemi hormonhoz, a tesztoszteronhoz hasonl hatsak, gy pldul illeglis hasznlatuk sportolknl elsegti az izmok tmegnek, erejnek s terhelhetsgnek nvekedst. A glkokortikoszteroidoknak ilyen hatsuk nincs.
10. Van a bellegzett szteroidokon kvl ms hatsos asztma megelz gygyszer?
A tudomny jelenlegi llsa szerint a leghatsosabb asztma megelz gygyszerek az inhalcis (bellegzett) szteroidok. A nem szteroid inhalcis gygyszerek nem kpesek a gyulladst olyan mrtkben visszaszortani, mint a szteroidok.
A leukotrin-antagonistk tabletta formban kaphatk, gy hasznlatuk egyszer. A legtbb betegnl nem gtoljk meg olyan hatkonyan az asztms rohamok kialakulst, mint a szteroidok, de egyes betegeknl hasznosak lehetnek.
Az antihisztamin tablettk nem hasznlatosak asztmakezelsre. Azoknl azonban, akiknek sznanthjuk s asztmjuk is van, az antihisztamin kezels – ha a sznanths tneteket jelentsen javtja – kis mrtkben cskkentheti az asztms tneteket is.
A hossz hats teofillin-ksztmnyek hrgtgt hatssal brnak. Ahhoz azonban, hogy megtalljuk az idelis dzist, tbb alkalommal kell a betegtl vrt venni s a gygyszer vrszintjt meghatrozni. ltalnossgban elmondhat, hogy ezek a hosszhats hrgtgtk nmagukban sokkal kevsb hatkonyak, mint az inhalcis szteroidok, mivel nem cskkentik kell mrtkben az asztms gyulladst. Ha az asztmt nem kezeljk hatkony gyulladscskkentvel, akkor az asztms gyullads idvel ersdik, s egyre gyakoribb s slyosabb tneteket okoz
11. Mit jelent a leukotrin-antagonista?
A leukotrin-antagonistk viszonylag j gygyszerek az asztma kezelsben. Tabletta formban kaphatk, melyeket naponta egy vagy kt alkalommal kell bevenni. Az asztms gyulladsnak azt a rszt szortjk vissza, melyet az gynevezett leukotrinek okoznak. Egyes betegeknl hatsosak lehetnek az asztms tnetek megelzsben, de tbbnyire nem olyan hatkonyak, mint az inhalcis szteroidok.
12. Muszj hasznlnom a szteroid gygyszeremet akkor is, ha jl vagyok?
Igen. Az asztma egy tartsan fennll, krnikus betegsg, mely a lgutak gyulladsval s beszklsvel jr. Az asztms gyullads nem lland, hanem hullmz lefolyst mutat s - enyhbb mrtkben - akkor is fennll, ha az asztms teljesen tnetmentes.
Az asztmsok nha elfelejtik, vagy tudatosan abbahagyjk a megelz gyulladscskkent kezelst, mikor jl rzik magukat. Mikor aztn nehzlgzsk lesz, egyre tbb hrgtgtt hasznlnak. Ez segt a nehzlgzsek lekzdsben, de nem cskkenti a lgutak gyulladst. ppen ezrt, nagyon fontos, hogy orvosi tancs nlkl sose hagyja abba a rendszeres inhalcis szteroid kezelst! Ha ez mgis elfordul, akkor fontos, hogy lehetleg minl elbb, de az els tnetek jelentkezsekor mindenkppen kezdje el hasznlni jra! Termszetesen mellette hasznljon hrgtgtt is!
13. A szteroidokat azrt ajnljk asztmakezelsre, mert gyulladscskkentk. Az aszpirin is gyulladscskkent. Akkor mirt nem ajnlott asztmsoknak?
A szteroidok s az aszpirin egyarnt gyulladscskkentk, de egsz ms mdon hatnak, ezrt ms tpus gyulladst kpesek cskkenteni. Az aszpirin nem kpes cskkenteni az asztms lgti gyulladst, st nhny asztmsnl slyos, letveszlyes asztms rohamot vlthat ki. Akik aszpirinre allergisok sosem szedhetnek aszpirint. Hangslyozni kell, hogy az aszpirin s egyb lz, fjdalom –s gyulladscskkent gygyszerek nem hatnak az asztmra.
14. Milyen gyulladscskkentt hasznlhatok pl. izomhzdsra, zleti fjdalmakra, htfjsra, reumra?
Ezt a krdst mindig pontosan tisztzni kell kezelorvosunkkal! Hiszen a ms betegsgek kezelsre alkalmazott gygyszerek egyrszt hatssal lehetnek az asztms llapotra, msrszt a klnbz gygyszerek egyms hatst is befolysolhatjk. Fontos, hogyha brmelyik lz, fjdalom –s gyulladscskkent gygyszertl asztms tnetek alakulnak ki, akkor ezek hasznlatt kerlni kell!
15. Mit jelent a hiposzenzitizci (allergiaolts)?
A hiposzenzitizcit gyakran allergiaoltsnak is nevezik, mivel allergis asztms tneteket kivlt anyagokat (allergneket) tartalmaz injekci sorozat beadsbl ll. A beadott allergnek mennyisgt fokozatosan emeljk, hogy a szervezet „hozzszokjon” ehhez az anyaghoz, s „megtanulja”, hogy ne vlaszoljon r allergis reakcival.
Ez az eljrs egyes virgpor, hziporatka vagy llati szr allergis betegnl hatkony lehet. Fleg azoknl vrhatunk sikert, akik csak egy, vagy kevs anyagra allergisok. Ha valaki sok anyagra allergis, akkor kevs siker vrhat a hiposzenzitizcitl.
A hiposzenzitizcit mr 80 ve hasznljk, s ez ideig ez az egyetlen mdja az allergis reakci cskkentsnek. A mdszer eredmnyes lehet virgpor, hziporatka, vagy llati szr allergia esetn, de hatstalan penszgomba allergisoknl. Az allergit kivlt anyagot tartalmaz injekci beadsa nem veszlytelen, ezrt csak szakember adhatja be, ltalban krhzi krlmnyek kztt. A mdszer teht nem veszlytelen, s igen kltsges.
16. Az asztmm romlik, ha hideg idben a szabadban tartzkodom. Mit tehetek?
Az arcmaszk viselete segthet, mivel melegti s prstja a beszvott levegt. A hideg leveg ugyanis hti s szrtja a lgutakat, irritlja azok bel felsznt, elssorban asztmsoknl.
Kvesse pontosan a belltott asztma gygyszereire vonatkoz utastsokat!
Ha ennek ellenre panaszai vannak beszljen kezelorvosval, mert ilyen estekben clszer fellvizsglni s szksg esetn mdostani az alkalmazott gygyszeres kezelst!
17. Okozhat maga az asztma „mellkhatsokat”?
Az emberek tbbsgt ersen foglalkoztatja, hogy az asztma kezelsre hasznlatos gygyszereknek milyen mellkhatsaik vannak. Nem rt azonban tudni azt sem, hogy a rosszul kezelt asztma is jrhat slyos „mellkhatsokkal”. Az asztms hallozs szerencsre igen ritka, az azonban nem, hogy a nem kezelt asztms tdeje, lgzsfunkcija az vek sorn olyan mrtkben romlik, hogy a beteg munkakptelenn vlik. A nem kielgten kezelt slyos asztms gyermekek nem nvekednek kell mrtkben. Terhes asszonyok asztmjt is megfelelen kezelni kell, mert a betegsg kedveztlenl befolysolhatja a magzat fejldst, slyos esetben megnhet a magzati hall kockzata is.
18. Mi lehet az oka a fradkonysgomnak s a feledkenysgemnek?
Az jszakai khgs, s mellkasi szorts a nem kellen kezelt asztma jellemz tnetei . Ilyenkor a beteg fradkonny s feledkenny is vlik, amelynek a f oka a kialvatlansg.
Bizonyos gygyszereknek, lehetnek alvst zavar mellkhatsaik, gy szedsk mellett fradkonyabb lehet a beteg. Ha ilyen tneteket szlel, minl elbb beszlje meg kezelorvosval!
A rgebbi, nem korszer antihisztaminok is bgyadtt teszik a beteget. Ha ilyen gygyszereket szed sznantha, vagy egyb allergis betegsg kezelsre s fradtnak rzi magt, haladktalanul keresse fel orvost, hogy megbeszljk az esetleges gygyszervltst. A virgporra allergisok szintn lehetnek fradkonyak a pollenszezonban.
19. Van mellkhatsa az inhalcis szteroidoknak?
Ahogy a legtbb gygyszernek, gy az inhalcis szteroidoknak is lehetnek mellkhatsaik.
A leggyakoribb mellkhats a szjreg s a torok gombs fertzse. Ez knnyen kezelhet, de fkpp megelzhet azzal, ha a szteroid beszvsa utn kibltjk a sznkat. Ritkn szksg lehet a beszvs technikjnak javtsra is, ezt orvosunk segtsgvel vgezzk. Az inhalcis szteroidok a tdben nem okoznak gombs fertzst.
Nhny esetben vralfutsok jelentkezhetnek.
Nhnyan azt tapasztalhatjk, hogy inhalcis szteroid hasznlat utn hangjuk kiss rekedtt vlik. Ez ltalban elmlik, ha a gygyszer adagjt cskkentik.
A szervezetben az inhalcis szteroidok sokkal ritkbban okoznak mellkhatst mint a tablettban, vagy injekciban tartsan alkalmazott szteroidok . Mert miutn a lgutakban kifejtik a hatsukat, gyorsan talakulnak s kirlnek a szervezetbl . Jelenleg nincs bizonytk arra, hogy a megengedett adagban hasznlt inhalcis szteroidok csontritkulst, vagy szrkehlyogot okoznnak, mint pldul a tablettban szedett szteroidok.
Az inhalcis szteroidok nagyon hatkonyak az asztma kezelsben. A segtsgkkel elrt javuls sokkal jelentsebb, mint az ltaluk okozott mellkhatsok kockzata. Amennyiben brmilyen aggodalma lenne a kezelssel kapcsolatban, ne hagyja abba, hanem beszlje meg a gygyszer szedst/alkalmazst kezelorvosval!
20. Nem rtalmas, ha folyamatosan hasznlok inhalcis szteroidot?
Nem, ezek a gyulladscskkent gygyszerek a jelenleg elrhet leghatkonyabb asztmakezelst teszik lehetv, mert nem csak az asztma tneteire, hanem annak okra is hatnak. Hosszan tart kezelssel a lgutakat blel nylkahrtya gyulladsa cskken, szerkezete normalizldik, anlkl, hogy brmi krosods rn.
Ha az asztmt idejekorn kezdjk inhalcis szteroiddal kezelni, akkor lehetsges, hogy az vek sorn vrhat fokozatos romlst s a slyos asztms rohamok kialakulst megelzhetjk.
21. Ltezik-e kros hozzszoks, fggsg az inhalcis szteroidokkal kapcsolatban?
Nem.
22. Mirt hasznlhatok vekig inhalcis szteroidot, ha szteroidos krmet csak rvid ideig szabad?
A br s a br alatt kzvetlenl fut vkony erek nagyon rzkenyek szteroidokra. Ha ugyanazon a helyen gyakran hasznl szteroid tartalm kencst, vagy krmet, akkor a br elvkonyodik, az erek fala trkenny vlik, s szakadsuk vralfutsokat okozhat. Tudvn ezt, a kutatk s az orvosok nagyon alaposan vizsgltk azt, hogy vajon hasonl jelensg kialakul-e a tdben azoknl az asztmsoknl, akik vekig hasznlnak inhalcis szteroidot. A tdben a brhz hasonl krosodsnak semmi jelt nem tapasztaltk. gy tnik, hogy a hrgket blel nylkahrtya mskpp reagl a szteroidokra, mint a br.
23. Ki kell bltenem a szmat inhalcis szteroid hasznlat utn?
Igen. Az inhalcis szteroidok hasznlata sorn elfordulhat a szj s torok gombs fertzse. Habr ez ltalban igen kevs beteget rint, mgis mindenkinek ajnlott a szteroid belgzse utn a szjt folyadkkal kiblteni!
24. Ha nem emlkszem arra, hogy bellegeztem-e az aznapi szteroid adagomat, akkor mi jr kisebb kockzattal, egy napi dupla dzis, vagy ha aznap kihagyom?
Ha vletlenl ktszer llegezte be az aznapi gygyszer adagjt az csekly kockzattal jr. Fontos azonban, hogy ez ne trtnjen meg rendszeresen!
25. Mit tehetek, hogy megelzzem a csontritkulst?
Az inhalcis szteroidok elrsszer adagban alkalmazva -az eddigi szleskr tapasztalatok szerint-rendszerint nem okoznak csontritkulst.
Fontos azonban tudni minden asztms, elssorban idsebb n szmra, hogy hasznos, ha a csontritkuls megelzsre lpseket tesz, hiszen ennek a betegsgnek a kockzata a korral, s a fizikai aktivits cskkensvel egyre nvekszik.
A fizikai aktivits ersti a csontrendszert, ezrt a legfontosabb mdja a csontritkuls megelzsnek. Ha az asztms nem mozog, mert nehezen kap levegt, vagy fl attl, hogy a fizikai terhelstl befullad, a csontritkuls kialakulsnak kockzata fokozdik . gy aztn a hatkony asztmakezels, mely teljes, aktv letet tesz lehetv, kiemelked jelentsggel br. A kzpkor s idsebb nk szmra, ha trendjk nem tartalmaz elg kalciumot, a kalcium ptlsa szintn cskkentheti a csontritkuls kockzatt.
Forrs:asthma.hu
|