Egy tlagos kereset magyar szmra mg mindig borsos a plasztikai mttetek ra, s az keveseket vigasztal, hogy gy is csak harmad-negyedannyiba kerl itthon elvgeztetni egy ilyen opercit, mint tlnk nyugatabbra. A trsadalombiztosts eddig is csak a legszksgesebb esetekben tmogatta a mtteket, m nemrg tovbb szigortott a helyzeten. Az Orszgos Egszsgbiztostsi Pnztr (OEP) ugyanis tavaly jlius 1-i hatllyal felfggesztette nagyon sok, elssorban helyrellt jelleg plasztikai sebszeti beavatkozs finanszrozst.
Mellkorrekci. A leggyakoribb szpszeti beavatkozs
© AP |
A magnorvosi praxisokban a mtteknek szabott ruk van, ami intzetenknt jelentsen eltrhet: beavatkozstl fggen szzezer forinttl kezdve egymilli fl is emelkedhet egy-egy tszabs ra. Ennek ellenre nem unatkoznak a hazai plasztikai sebszek: br mg mindig nem kszlt statisztika az elvgzett mttekrl, a szakma becslse szerint vente tizent-hszezer szpszeti beavatkozst vgeznek Magyarorszgon. A leggyakrabban vgzett eszttikai jelleg plasztikai mttek a mell klnbz korrekcii, itthon ugyanis elssorban nk fordulnak a plasztikai sebszhez, a frfiak tbbsge idegenkedik a szpls e formjtl.
A mellkkel elgedetlenked nk egyik leggyakoribb krse a szilikonnal trtn nagyobbts. „Egyltaln nem bntam meg, st, nem rtem, mirt vrtam eddig; a hegek is szpen gygyulnak” – mesli a huszonnyolc ves Andrea, akinek alig hrom hete formltk nagyobbra a mellt. Szerinte nhny nap alatt teljesen hozz lehet szokni az j keblekhez; igaz, semmi megerltett nem szabad vgezni, az els napokban mg a karjt sem emelhette fel.
"ltalban ktfle n vllalkozik a mellmttre: az egyik, aki azrt elgedetlen, mert a termszet szkmark volt vele: nem adta meg azt a mretet vagy formt, amivel teljesnek rezn magt" - osztotta meg tapasztalatait a hvg.hu-val Urszn Albert plasztikai sebsz forvos. A msik leggyakoribb ok a szoptats, amely ugyancsak jellegzetes vltozsokat okoz a mell formjn: a mirigyllomny sorvad, a tartszalagok s a br megnylnak. "Az j forma tarts, de az jabb szoptats ismt lgst okozhat, ami miatt jabb mttre lehet szksg, ezrt rdemes ezeket a tervezett gyermekek megszletse utn elvgeztetni" – ad tancsot a forvos. Mindemellett viszonylag gyakori krs mg, hogy nagy emlkbl szabjanak kisebbet.
Ki miatt szabatjuk t magunkat?
A pciensek 96 szzalka elgedett, 97 szzalka pedig brmikor jra operltatn magt, 2-3 szzalka viszont megbnta a mttet – hivatkozik egy itthon vgzett felmrs eredmnyeire a plasztikai sebsz, aki gyorsan hozzteszi, hogy a megbns oka legtbbszr a tlzott elvrs. Hozott anyagbl dolgoznak, gy elfordulhat, hogy hiba jrt el a legkorrektebb mdon az orvos, a pciens mgis elgedetlen a vgeredmnnyel. Sokan elfelejtik, hogy ez nem tkletes megolds - csak majdnem tkletes.
Kinek akarunk tetszeni?
© sxc.hu |
A szpszeti beavatkozsok tbbnyire rutinmttek, mgsem teljesen kockzatmentesek, ltalban 2-3 szzalkuk szvdmnyekkel jr. ppen ezrt a pcienst tjkoztatni kell minden lehetsges kellemetlensgrl. "Minden, amit a mtt eltt mondunk el, felvilgosts, minden, amit utna, magyarzkods" – vli Urszn doktor, hozztve: nem szabad csak azrt elhallgatni egy lehetsges komplikcit, mert ritka, vagy mert elijeszten a beteget.
„A leggondosabb orvosi munka ellenre is bekvetkezhetnek a szvdmnyek; ezek elfordulsa 2-3 szzalk lehet” – folytatja a plasztikai sebsz, aki szerint az orvosnak legalbb annyira fontos a mtt sikeressge, mint a pciensnek, hiszen egyetlen elgedetlen beteg tbbet ront az orvos j hrn, mint amennyit megannyi elgedett javt rajta.
A szpszeti sebszetben tapasztalt szvdmnyek hasonlak a ms mtteknl elfordul komplikcikhoz. m egy srvmtt utn fellp gyullads a legtbbszr csak tmeneti kellemetlensget okoz a betegnek, mg a mellimplantci sorn fellp hasonl komplikci az egsz mtt kudarct jelentheti. Sok eszttikai beavatkozsnak specilis szvdmnyei lehetnek: ilyen pldul a tokkpzds a mellnagyobbt mtteknl, ami jabb mttet ignyelhet. A plasztikai beavatkzsok utn is keletkeznek hegek, amelyeket az orvos termszetesen igyekszik kevsb feltn, pldul fehrnemtl fedett helyre, brredbe tervezni.
Lapos has, telt ajak rszletre? | ||||
Plasztikai mttbl is van olcs meg drga, st, nhol rszletekben is trleszthetnk. A mellkorrekciknl tapasztalhat a legnagyobb szrs: az implanttumok ra pronknt 200-500 ezer forint kztt mozog. Beltetsk mg egyszer ennyi, vagyis egy komplett mttrt simn elkrhetnek egymilli forintot. Az emlplasztika olcsbb, ha a pciens nem nvelni, hanem formzni, felvarratni vagy kisebbteni szeretn melleit, ez ugyanis egytt 300-400 ezer forintbl kijn. A zsrleszvs tenyrnyi felleten nagyjbl 70 ezer forint, mg a teljes hasplasztika ennek a duplja is lehet. Az ra miatt nagyon kedvelt beavatkozsnak szmt mg a rncfeltlts, alkalmanknt 25-40 ezer forintba kerl, s nhny hnapig kitart. Az ajakfeltlts is kijn 40 ezerbl, de van olyan klinika, ahol 120-180 ezer forintot is elkrnek rte. Szintn kedvelt mg a hajbeltets, igaz, ez "kicsit" drgbb, akr a flmilli forintot is elrheti a vgsszeg. Zsrleszvs s hasplasztikaA msodik legnpszerbb beavatkozs itthon a zsrleszvs. Aki torna s dita helyett a zsrleszvstl vrja a fogyst, az csaldni fog: egyetlen mtttel sem lesz a kvr nbl karcs bombz. Kisebb testkontr korrekcijra viszont valban alkalmas a mdszer; igazn ltvnyos eredmnyt csak az tlagos testalkataknl vrhatunk, akiknek egy-egy testrszkn van csak zsrprna. Tlslyosoknl nem hozza meg a vrt eredmnyt, ezrt nem is ajnljk. Fleg az alhas, a csp, a tompor, a derk s a comb tjkn rhetnk el szp eredmnyeket – ad tancsokat sajt honlapjn Bajusz Huba plasztikai sebsz.
Bajusz Huba szerint a nyugati orszgokban a zsrleszvs a leggyakrabban alkalmazott plasztikai eljrs, s csak ltszlag egyszer, ugyanis minden tekintetben megfelel egy kzepes nagysgrend mttnek. A beavatkozs sorn egy fl centimter hossz seben keresztl egy fm kanl segtsgvel fellaztjk a zsrszvet rtegt, majd a csvn keresztl kiszvjk a zsrt, ltalban ngy-t liternyit, ami 3-6 centi kontrcskkentst jelenthet. „Szls utn nagyon csnya maradt a hasam; a terhessgem alatt flszedtem hsz kilt, amit mra sikerlt leadnom, de elgedetlen voltam a vgeredmnnyel” – mesli a nemrg mttt Krisztina, hozztve: ha most kellene dntenie, nem vllaln a mttet.
A hasplasztika utn termszetesen lehet szlni, de clszerbb a mttet a szls utnra idzteni. A szvdmnyek kzl legelszr a vrzs jelentkezhet, amely ltalban az els negyvennyolc rra jellemz. A legveszlyesebb komplikci a thromboemblia, amely a pciens lett is veszlyeztetheti, mert a kisebb vnkban vrrgk keletkezhetnek, a tdt ellt f erekbe jutva pedig slyos elzrdst okozhatnak. Slyos szvdmny a brelhals is, amely ltalban a vrkerings zavara miatt, leggyakrabban a kldk alatti terleten alakulhat ki. |