Tvhitek a brnyhimlrl.
2007.05.28. 18:29
A brnyhiml megelzsrl, gygytsrl rengeteg tvhit kering.
-
A brnyhiml enyhe lefolys, rtalmatlan betegsg, s jobb ha a gyermek minl korbban tesik rajta. A brnyhiml fertzs p immunrendszerrel rendelkezk esetben sem minden esetben veszlytelen betegsg. Szinte minden korcsoportban s lethelyzetben okozhat problmt. Kevesen tudjk, hogy veszlyezteti a kismamk s magzatuk egszsgt, tovbb esetenknt slyos idegrendszeri s lgti tnetekkel, mjelgtelensggel, baktriumok ltal keltett fellfertzssel jrhat. Br a gyermekkorban ritkbban jr komolyabb szvdmnnyel, az jszltteknl, tindzsereknl, felntteknl a betegsg lefolysa slyosabb, akr hallos kimenetel is lehet. Tny, hogy a brnyhiml kvetkeztben meghalt gyermekek 90%-a nem a fokozott veszlynek kitett betegek krbe tartozik.
-
A brnyhimls beteg brt vz nem rheti, hlyagos kitseit cinkes rzkeverkkel vagy ms egyb krmmel kell bekenni. A brnyhimls betegnek nemhogy nem szabad, hanem kell is frdnie, pontosabban zuhanyoznia s utna trlkzvel - drgls nlkl - a vizet vatosan, de alaposan kell felitatni. A hosszas frdzstl a hlyagok, prkk felzhatnak s ez sem j, teht nem szabad, hogy a brt sokig vz rje. A gyermeket ne ltztessk melegen, mert a verejtkezs jobban fokozza a viszketst. Mentolos hintporral enyhthet ez a knz llapot, azonban mst a kitsekre kenni SZIGORAN TILOS! A bakterilis fellfertzs lehetsge miatt ajnlott a naponta tbbszri mosakods, a rvidre vgott krmk s a tiszta, szraz ruhzat.
-
A brnyhimls beteg csakis akkortl fertz, miutn brn megjelentek az els kitsek. A brnyhiml lappangsi ideje 14-21 nap, azonban fontos tudni, hogy a beteg mr kitsek megjelense eltt 1-2 nappal fertz. A vrus cseppfertzs, a beteggel val kzvetlen rintkezs, vagy vladkkal frissen szennyezett trgyak tjn terjed.
-
A brnyhimls hlyagok elvakarst csakis azrt kell megakadlyozni, nehogy csnya hegek maradjanak ksbb a brn. A hlyagos kitsek elvakarsbl nemcsak hegek alakulhat ki, hanem a brnyhiml egyik gyakori szvdmnye, a hlyagok elgennyesedse s a gennyes gyullads tovbbterjedse szrmazhat. Ezrt is nagyon fontos az elkapars megakadlyozsa, a krmket rvidre kell vgni s rdemes reszelvel simv tenni a vgket.
-
A brnyhiml egy olyan gyermekbetegsg, amit felntt nem kaphat el. Leggyakrabban valban gyermekbetegsgknt fordul el, de a brnyhiml brkit, brmilyen letkorban elrhet. Olyan ltestmnyekben, ahol sok ember fordul meg egy helyen, a ragly a fogkonyak kztt gyorsan terjedhet.
-
A brnyhimlt mindenki csak egyszer kaphatja el. A nem p immunrendszerrel rendelkez vagy kemoterpiban rszesl betegek letk sorn tbbszr is teshetnek a brnyhimln.
-
A brnyhiml fertzs nem jelent veszlyt sem a betegsgre fogkony vrands anyra, sem pedig a magzatra. A magzat szmra a terhessg els hrom hnapja alatt lezajl brnyhiml kb. 10%-os kockzattal br, n. kongenitlis varicella-szindrmt okozhat, mely fejldsi rendellenessggel jr. A mhen bell tvszelt varicella utn gyermekkorban mg egy brnyhiml ltalban mr nem alakul ki, ezeknek a gyermekeknek vsmrk lehet, ami ritkn a szemet is rintheti, s ilyen esetben akr a szaruhrtya homlynak htrahagysval gygyulhat. Ha a kismama a szls eltti 5 napon bell betegszik meg brnyhimlben, az anyai kockzat nvekedse mellett az jszlttnl slyos lefolys, n. progresszv varicella fordulhat el, melynek hallozsa kezels nlkl kb. 30%.
-
A brnyhimls betegtl vsmrt lehet kapni. Az vsmr s a brnyhiml krokozja azonos, de az vsmrt nem a brnyhimls gyerekektl kapjk el az idsebbek, hanem a gyermekkorban tlt brnyhiml utni vdettsg cskkensvel "bred fel" a mindannyiunk szervezetben ottmaradt vrus, amely a fjdalmas kitseket kivltja.
-
Ha vsmre van egy terhes anynak az veszlyes lehet szletend gyermekre nzve. Nem, mert az vsmr esetben nincs n. virmia, azaz a vrus nem kerl a vrramba s nem jut t a mhlepnyen az anybl a magzatba.
-
A brnyhiml megelzsre s kezelsre nem ltezik megolds. A brnyhiml elleni vdolts haznkban mg kevsb ismert, s a nem ktelez vdoltsok kz tartozik. Az l attenult (gyengtett) vrust tartalmaz vakcina hatkony, tarts immunits kialaktsra alkalmas s kevs mellkhatssal jr, melynek alkalmazsval a betegsg szvdmnyeivel egytt megelzhet. gy az letkor elrehaladtval kialakul betegsg slyosabb lefolysa kivdhet, valamint a veszlyeztetett csoportokkal gyakrabban rintkezk egszsge is megtarthat. Oltssal meggtolhat a jrvny kialakulsa gyermekintzmnyekben s egyb zrt kzssgekben. Alkalmazsval ritkbb a felnttkori vsmr elfordulsa, valamint slyossga cskkenthet. A mr brnyhimls beteg gygyszeres kezelse indokolt esetekben n. vrusellenes ksztmnyekkel (aciklovir) trtnik, s a kitsek megjelenstl szmtott 24 rn bell mutat bizonytott hatkonysgot.
-
A brnyhiml elleni vdoltst csakis a fokozottan veszlyeztettek kaphatjk. A vakcina valban javasolt pldul a leukmia ellenes kezelsben rszeslknek s a szervtltetsre kerl egyneknek. Az immunhinyos betegek s az azokat pol fogkony szemlyek oltsa is indokolt. Ez azonban nem zrja ki azt, hogy a hemelkedssel, rossz kzrzettel s kellemetlen, viszket brkitsekkel jr vrusfertzst nem lenne rdemes vdoltssal elkerlni. Azok a szlk ugyanis, akik indokoltnak tartjk gyermekk felesleges, krlbell 2 htig tart szenvedsnek megelzst, ugyangy lhetnek a vdolts lehetsgvel.
-
Mindig jobb termszetes ton tesni egy vdoltssal megelzhet fertzsen, mint vdoltst kapni. A vdoltsokkal megelzhet termszetes fertzsek s a vdoltsok kztt az alapvet klnbsg abban a kockzatban rejlik, ami a termszetes fertzs tvszelse, illetve a vakcinci sorn felmerl. Mg a vdoltsok sorn legtbbszr csak a szrs kellemetlensgt s minimlis helyi oltsi reakcikat kell elviselnnk, a termszetes fertzsek sorn htramaradhatnak slyosabb szvdmnyek, s adott esetben hallos kimenetel lefolys is elfordulhat. Mindez nyilvnvalan tl magas r a vdoltssal megelzhet fertzsek termszetes ton val tvszelsrt.
-
A vdoltsok gyengtik az immunrendszert. A termszetes ton bekvetkez vrusfertzsek valban legyengthetik az immunrendszert. Ilyenkor a szervezet nem kpes a szokott hatkonysggal szembeszllni a krokozkkal. A vakcinknak nincs ilyen hatsuk, mert ellt vagy legyengtett fertzkpessg l vrust tartalmaznak, amelyek nem kpesek az immunrendszer gyengtsre.
-
A vdoltsok megterhelik a gyermekek immunrendszert. Habr a felntt szervezet tbbfle ellenanyagot tud ellltani, mint a kisgyermekek, mg a csecsemk immunrendszere is legalbb 100 ezer fle mikroorganizmus ellen kpes ellenanyagot termelni. A gyermekkori vdoltsok gy az immunrendszer kapacitsnak csak szzad szzalkos rszt "ktik le".
|