Hyperthyreosis
2007.05.30. 16:45
A betegsg lnyege az, hogy a pajzsmirigy a szervezet aktulis szksgletnl tbb hormont termel. A betegsgnek szmos oka lehet, s az let szinte brmely szakaszban kialakulhat. A magzati korban elkpzelhet, hogy az anyai szervezetben termeld TSH-receptor-ellenes stimull ellenanyagok thatolnak a mhlepnyen s krostjk a magzati pajzsmirigyet. Az ilyen forma ltalban tmeneti. A felnttkori formkban az ok ltalban vrusos betegsg, vagy autoimmun krkp.
Pajzsmirigy-betegsgek
A pajzsmirigy kt lebenye a nyakon, a gge n. pajzsporcai alatt, a lgcs legfels rszt kzrefogva helyezkedik el, a kt lebenyt ell-alul egy kis hd kti ssze. Kros krlmnyek kztt a pajzsmirigy megnagyobbodhat, akr diffzan, akr gbs formban. Az alaki megnagyobbods nem mindig jelent egyttal mkdsi vltozst is. Jrhat akr normlis, akr fokozott, akr cskkent hormontermelssel. Ez a megnagyobbods a betegvizsglat sorn tapinthatv is vlhat, s - a mirigy elhelyezkedse folytn - a lgcsvet nyomhatja, fggleges lefutsbl kitrtheti, illetve szktheti is. A pajzsmirigy nagysgnak, anatmiai elvltozsainak a pontos kidertsre az ultrahang-, illetve az izotpvizsglat ad lehetsget.
Mkds
A pajzsmirigy hormonjai a szervezet anyagcsere-folyamatainak, az energiaforgalomnak s a hszablyozsnak legfontosabb tnyezi. Az anyagcsert fokoz hatsuk rvn nvelik az oxign felhasznlst is. Emelkedik a zsrok s fehrjk lebontsa, a cukorraktrakbl fokozzk a kiramlst, ezltal a vrcukorszintet is emelik. Az idegrendszer normlis tevkenysge is jelenltkhz kttt. Fiatalkorban elengedhetetlenl szksgesek a normlis testi s szellemi fejldshez.
|
Diffz pajzsmirigy megnagyobbods |
A hormonok jdot tartalmaznak. Az ivvz s tpllk tjn a szervezetbe kerl jdbl elbb egy, majd kt, hrom s ngy jdatomot tartalmaz vegylet pl fel, s a kt utbbi az aktv hormon (trijd-tironin - T3 - s tetrajd-tironin vagy tiroxin - T4). A pajzsmirigy mkdst elssorban a hipofzisben termeld trophormon, a TSH szablyozza, de mint mr emltettk, a bevitt jd mennyisge is befolysolja a hormontermelst.
Fokozott hormontermels
A tlmkds leggyakoribb oka az - autoimmun eredet - pajzsmirigyhormon-termels fokozdsa (hyperthyreosis). Az ok a pajzsmirigyben keresend, nem az agyalapi mirigy TSH termelse n meg. (A betegsget Eurpban Basedow-krnak, az angolszsz/amerikai terleten Graves-krnak nevezik.).
|
Exophtalmus | Hasonlan fokozott termelsre utal tneteket okozhat az olyan n. gbs pajzsmirigy-megnagyobbods ("gbs strma"), amikor a kialakul krlrt elvltozs akr extrm nagy mennyisg hormont termel.
A betegben jelentkez tnetek - a hormonhatsnak megfelelen - igen sokrtek: fokozott tvgy mellett a beteg testslya cskken. Megmutatkoznak a szimpatikus idegrendszer izgalmi jelei: gyors s ers szvdobogs, a szv ingerkpz- s -vezet rendszernek zavarai, verejtkezs, izgatottsg, ingerlkenysg, sokszor hasmens. A kerings sebessge n, magas vrnyoms is jelentkezhet. A vrben nem mindig tallhatjuk meg a vrcukorszint emelkedst, mert ezt kompenzlhatja a fokozott energiaigny miatt szksges nagyobb cukor-elgets. Jellegzetes tnet lehet a szemgolyk kidlledse, amely, ha kisfok, csak csillogv, nagyobb teszi a szemet, s ez akr nvelheti a ni vonzert, de a ksbbiekben mr ijeszt arckifejezst klcsnz a betegnek, s veszlyezteti a ltst is.
|
Exophtalmus | Emelkedhet a testhmrsklet, a betegek a meleget rosszul trik. A pszichs nyugtalansg, rzelmi labilits miatt sokszor a beteg krnyezete hvhatja fel a a kezelorvos figyelmt, hogy "valami nincs rendben".
Ugyanilyen tnetekkel jelentkezik akr a gbs strma, akr az agyalapi mirigy TSH-tltermelse kvetkeztben ltrejv hyperthyreosis is, az okok elklntse a kvetend kezels meghatrozsa miatt szksges. Erre szolglnak a hormonszintek meghatrozsa, az ultrahang- s izotp-vizsglatok.
|