Feklyes vastagblgyullads esetn a tnetek fellngolsa s teljesen panaszmentes, (hetekig vagy akr vekig tart) nyugalmi idszakok vltakozsa jellemzi a betegsget. A tnetek kztt a vres s esetenknt nykos hasmens, a parancsol szkelsi inger illetve a vgbl zrizmnak fjdalmas grcse fordulnak el leggyakrabban. Grcsk s nyomsrzkenysg az alhas terletn szintn szerepelhetnek a beteg panaszai kztt. Hemelkeds vagy lz elfordul. A vrzsek miatt a beteg vrszegny lehet, gyakran tvgytalansg s fogys ksri a tneteket.
A feklyes blgyulladsban szenved betegek kb. negyednl a betegsg a vastagblen kvl ms szerveket is rint. A bl gyulladsbl szrmaz tnetek mellett leggyakrabban zleti fjdalom, bizonyos gyulladsos brbetegsgek vagy a szem gyulladsa jelentkezik.
A tnetek leggyakrabban csak enyhe, vagy kzpslyos formban jelentkeznek, de ritkn a feklyes vastagblgyullads slyos, heves lefolys kppel azonnali krhzi kezelst ignyl llapot kialakulshoz is vezethet. Ilyen szvdmny pl. a vastagbl kros kitgulsa, amely a blmkds lellsval, s vrmrgezssel jr sokk kialakulsval fenyeget, letveszlyes llapot. Ritkn a bl tfrdsa is elfordul.
A feklyes vastagblgyullads nveli a vastagblrk kialakulsnak valsznsgt. Minl hosszabb blszakaszra terjed ki a betegsg, s minl rgebb ta ll fenn, annl nagyobb a rk kialakulsnak kockzata.
A Crohn-betegsg lappangva kezddik, a ksbbiekben pedig erre a krkpre is jellemz a jobb s rosszabb idszakok vltakozsa. A betegsg fellngolsakor hemelkeds vagy lz, tmenetileg hasmens, a has jobb als felben (vagy ritkbban a kldk krl) fjdalom s nyomsrzkenysg jelentkezik. A gyullads s a grcsk miatt egymssal sszekapaszkod blkacsok a hasban grcss csomknt tapinthatk. Gyengesg, rossz kzrzet s fogys ksrik a tneteket. Amennyiben a hosszan fennll gyullads mr heges blszklet kialakulshoz vezetett, akkor a beteg tkezs utni puffadsrl, hangos blhangokkal ksrt grcss fjdalomrl panaszkodik. Crohn-betegeknl gyakoriak a vgblnyls krli berepedsek, tlyogok, sipolyok.
Meglehetsen gyakori a blen kvl ms szervek rintettsge is, ez sok betegnl akr vekkel a blgyullads megjelense eltt mr jelentkezik. Gyullads lphet fel a brn, a szemben, az zletekben tovbb a mjban vagy az epeutakban, epe- vagy vesekvek alakulhatnak ki, s vrrgkpzds is elfordul. A Crohn-betegsg krosthatja a csontokat is.
Hosszasan fennll betegsg esetn szvdmnyek lphetnek fel: felszvdsi zavar s kvetkezmnyes fogys, tlyog a hasregben, blelzrds, sipolyok. Megnvekszik a vastagblrk kialakulsnak kockzata is (br kisebb mrtkben, mint a feklyes vastagblgyullads esetn).
Vres-nykos szklet, tarts hasmens illetve brmilyen vgbl krnyki elvltozs jelentkezsekor felttlenl orvoshoz kell fordulni. Gyulladsos blbetegsg gyanja esetn az orvos betapintsos hasi s vgbl vizsglatot vgez, tovbb vrvtelt s szklet vizsglatot rendel el. A betegsg felismersnek legbiztosabb mdja a bltkrzs (endoszkpia), amelynek sorn egy vkony csvet juttatnak a vgblen keresztl a beteg belbe, gy kzvetlenl megtekinthetv vlik a nylkahrtya llapota s egyben szveti mintavtelre is lehetsg nylik. Rgta fennll betegsg esetn ezt rendszeres idkznknt ismtelni kell, rkmegelz llapot vagy vastagblrk korai kimutatsnak cljbl. Tovbbi vizsglati lehetsg a kontrasztanyagos hasi rntgen, amely feklyek, sipolyok s szkletek kimutatsra kpes a belek terletn, s segt elklnteni a kt hasonl krkpet egymstl, valamint a szintn hasonl tneteket okoz fertzses eredet vastagblgyulladstl.
Kezelse
A gyulladsos blbetegsgek oka ma mg ismeretlen, ezrt vglegesen meggygytani sem tudjk egyelre ezeket a krkpeket. A rendelkezsre ll kezelsekkel azonban elrhet az, hogy a beteg gyakorlatilag vltozatlan letminsget s aktivitst folytasson a betegsg jelentkezse utn is. ltalban hosszan tart, nem ritkn egsz letre szl kezelsre van szksg, amit a panaszmentes idszakban is rdemes fenntartani. A jelenleg hasznlatban lv gygyszerek sikeresen cskkentik a gyulladst, s ezzel visszaszortjk a panaszokat is. A kezels clja a heveny tnetek mrsklse s a betegsg fellngolsnak ksleltetse.
A feklyes vastagblgyullads s a Crohn-betegsg kezelsnek alapjt kt gygyszer csoport: a szalicilsav-szrmazkok s a szteroid gyulladscskkentk jelentik. Ezeket szjon t s a vgblben helyileg (kp, hab vagy bents formjban) is lehet alkalmazni. A gyulladscskkentkn kvl - a beteg llapottl fggen - az immunrendszer mkdst befolysol szerek, antibiotikumok s tneti kezelst nyjt (pl. hasmens elleni, lzcsillapt vagy grcsold) gygyszerek krltekint hasznlata szintn szba jn. A legtbb beteg llapota gyorsan s nagymrtkben javul a gygyszeres kezels hatsra, a tnetek mrskldnek, st gyakran teljesen tnetmentes llapot is elrhet.
A tpllkozsnak is jelentssge van a betegek krben, mivel a betegsg termszetbl addan gyakori a tpanyagok felszvdsnak zavara a blbl, ami alultplltsghoz vezethet. Ezrt a megfelel tpanyag bevitelre nagy hangslyt kell fektetni. Bizonyos trendi szablyok betartsval sokat lehet segteni a beteg llapotn. A kiegyenslyozott tpllkozs, a zsros, nehz illetve puffaszt telek s a tlzott alkohol vagy koffein-fogyaszts kerlse minden gyulladsos blbetegsgben szenved ember szmra javasolhat.
letk sorn a feklyes vastagblgyulladsos betegek egy kis rsze, mg a Crohn-betegsgben szenvedk fele krhzi kezelst is ignyel. Ennek oka a panaszok hirtelen, gygyszeres kezelsre sem javul rosszabbodsa, nagy vrvesztesg, slyos llapot vagy klnbz szvdmnyek kialakulsa, a bl tfrdsnak veszlye, illetve rk vagy azt megelz llapot megjelense lehet. Amennyiben sebszi beavatkozsra kerl sor, feklyes vastagblgyullads esetn a - beteg blszakasz vagy gyakrabban az egsz vastagbl eltvoltsbl ll - mtt vgleges gygyulst hoz. Crohn-betegek llapotn is sokat javt a komoly veszlyt jelent szvdmnyek (pl. tlyog, sipoly vagy blszklet) sebszi megoldsa.
A gyulladsos blbetegsgek jelents rzelmi s szocilis terheket rnak a betegre. A gyakori hasmensek, a gyengesg, a rendszeres orvosi vizsglatok s a tarts kezels szksgessge nyomasztan hathatnak s szkthetik a beteg aktivitst. A j orvos-beteg kapcsolat mellett a klnbz szervezetek, nsegt betegcsoportok nagy segtsgre lehetnek az rintettnek abban, hogy kpes legyen megbirkzni llapotval. Egyes betegeknl pszichoterpia is szba jn a panaszok enyhtsre s a betegsg elfogadsnak megknnytsre.
Dr. Heksch Katalin