Étkezde : A tojásallergia diétás kezelése |
A tojásallergia diétás kezelése
2007.06.28. 19:53
A tojásallergia a tojásban lévő fehérjék által kiváltott specifikus (jellegzetes), reprodukálható, adverz (átlagtól eltérő, váratlan) tünet együttes, amelyben kóros immunológiai reakció mutatható ki
A tojásfehérje erős immunogenitása (immunválaszt kiváltó hatása) következtében gyakran okoz allergiát gyermekkorban. A tojás „sárgája” és „fehérjéje” egyaránt allergén tulajdonságot mutat.
Tünetek:
- bőrkiütés
- ajak és szemhéjduzzanat
- ekcéma
- légúti panaszok (köhögés, ismétlődő krupp, asztma)
A diéta célja:
- a beteg panaszainak a megszüntetése
- a csecsemő illetve kisgyermek optimális fejlődésének a biztosítása
A diéta lényege:
- a tojás eliminálása (elhagyása) az étrendből
- a tojás helyettesítése búza illetve burgonyakeményítővel vagy tojáspótló porral (ételek készítésénél a tojás kötő szerepének a helyettesítésére)
Fontos a tojásallergia kialakulásának a megelőzése, amelynek érdekében a csecsemő tojás „sárgáját” 9 hónapos kora, tojás „fehérjét” pedig 1 éves kora előtt ne kapjon.
Lehetséges, hogy a beteg csak a nem kellően főzött, sütött tojásra érzékeny. A hő ugyanis megváltoztatja a tojásfehérje szerkezetét, és ez a fehérje már sokaknál nem vált ki allergiás reakciót. Ezt kipróbálni azonban csak orvosi felügyelet mellett javasolt.
A nyersanyag-válogatás a tojás illetve tojásfehérje tartalom alapján történik.
Gabona magvak és őrlemények
A liszt, búzadara, rizs, zabpehely korlátozás nélkül alkalmazható a tojás felhasználása nélkül.
Felhasználhatók főzve, párolva, szárazon pirítva, önálló ételként vagy más ételek elkészítéséhez egyaránt.
Kiválóan alkalmas a diétában a durum liszt alkalmazása, hiszen sikérjük rendkívül szívós és rugalmas tulajdonságú, ezért különösen alkalmasak tészták gyártásához. Tojás nélkül is jó minőségű tészta állítható elő belőlük, az olasz tészták nagy része durum lisztből készülnek.
A hazai durum búzából gyártott tészta termék Durica néven található a kereskedelemben.
Kenyerek és péksütemények
A kenyér fogyasztás megszorítására nincs szükség, hiszen tojás felhasználása nélkül készül, ezért a fehér, félbarna, barna, rozs és a burgonyás kenyér fogyasztása egyaránt javasolt. A péksütemények előállítása során azonban már alkalmazhatnak tojást, ezért a tojással dúsított tésztából készült finom fonott kalács, a kakaós és fahéjas tekercs, a briós, a kuglóf és a molnárka fogyasztása tilos. Az omlós (pogácsafélék, pozsonyi kifli, diós tekercs) és a leveles tésztából (túrós táska, tiroli rétes, búrkifli, sajtos rúd), készült péksütemények, szintén tartalmaznak tojást, ezért fogyasztásuk tilos. A legbiztosabbak a házilag készített tojás nélküli linzerek, kekszek és pogácsafélék.
A száraztészták közül a tojás nélkül készült durum tészták (durumliszt felhasználásával), FE-MINI tészták és a Tóthék (gluténmentes) tésztája javasolt.
Zöldségek, főzelékfélék és gyümölcsök
Hozzájárulnak a szervezet vitamin- és ásványi anyag ellátásához, ezért nagyon fontos, hogy mindennap szerepeljen az étrendben.
Diófélék, olajos magvak
Értékes anyagai révén (E vitamin, telítetlen zsírsav stb.) fogyasztásuk javasolt, de a magas energiatartalmuk mindig szem előtt tartandó.
Zsiradékok
A korszerű, kiegyensúlyozott táplálkozásnak megfelelően az állati eredetű zsiradékokból sem ajánlatos egy-egy étkezésre 5-10 g-nál többet elfogyasztani.
Friss húsok
A fejlődő szervezet fehérjeszükségletének a kielégítésére a sovány húsok (csirke, pulyka, sertés, hal, marha, borjú) és húsipari készítmények (gépsonka, pulykasonka stb.) kiválóan alkalmasak.
A csirkehúsra előfordulhat keresztreakció, de mivel a csirkehús immunogenitása nem magas, ezért a tojásallergiás betegek fogyaszthatják és csak akkor kell elhagyni az étrendből, ha a hús fogyasztásával egyértelműen összefüggő tünetek jelentkeznek.
Halak
A halhús fehérjéje teljes értékű, ezért a fehérjeszükséglet fedezésére épp úgy, mint a húsok, kiválóan alkalmasak.
A halak közül a busa, heck és a tonhal fogyasztása javasolt.
Tej és tejtermékek
A fejlődő szervezet kalcium igényének a kielégítésében rendkívül fontos szerepe van, ezért a napi 1 liter tej illetve ennek megfelelő tejtermék fogyasztása javasolt.
Tojás
A tojás fogyasztása tilos, ezért ki kell iktatni az étrendből. Az ételkészítés során a tojás helyett használhatjuk a FE-MINI tojáspótló port, a búza vagy a burgonyakeményítőt.
Tojáspótló por elkészítése:
10 gramm tojáspótló porhoz 40 ml vizet öntünk és elkeverjük. Kurkumával meghintve a tojássárgájához hasonló színt kapunk, így kiválóan felhasználhatjuk a sütemények, tésztafélék készítéséhez is.
Burgonya
Tojás nélkül elkészítve minden formában ajánlott
Fűszerek, ízesítők
Elsősorban a zöld és szárított fűszereket részesítsék előnyben. A leveseknél főzelékeknél rakott ételeknél és húsoknál, akik jól tolerálják, használjanak hagymát, fokhagymát, tárkonyt, bazsalikomot, fűszerköményt, babérlevelet, majoránnát, koriandert, sáfrányt, rozmaringot, kakukkfüvet, vasfüvet, szegfűszeget, fahéjat.
Édesipari termékek
A kekszek, töltött édességek, habcsókok, jégkrémek, fagylaltporok tartalmazhatnak tojást, ezért ezeket a termékeket ne fogyasszák illetve csak azokat a készítményeket, amelyeknél a gyártó cég garanciát vállal, hogy az általa előállított termék tojásmentes. A FE-MINI pudingporok (vanília, málna, eper és mangó ízű) tojást illetve tojásport nem tartalmaznak, ezért fogyaszthatók.
Felhívnám a szülők figyelmét, hogy a vásárlás során mindig figyelmesen olvassák el a gyermeküknek vásárolt készétele, illetve a felhasznált alapanyagok összetételét. Minden táplálékallergiás gyereknek az otthon készült ételek a legideálisabbak.
KONYHATECHNOLÓGIA
A konyhatechnológiai eljárások során is a tojásmentességet kell alkalmazni. A hő behatáson alapuló eljárások közül alkalmazható a főzés, sütés és párolás. A sűrítés során alkalmazhatunk rátást, hintést és habarást. A tojássárgájával történő habarás tilos.
A legírozás (a tojássárgája és a tejföl együttes felhasználása), mint kiegészítő sűrítési mód alkalmazása tilos.
A lazítás történhet: rizzsel, búzadarával, zsemlével, zsemlemorzsával, sütőporral, élesztővel és szódabikarbónával. A tojássárgájával illetve tojásfehérjével történő lazítás tilos. A tojás helyett kiválóan alkalmazhatjuk a keményítőt illetve a tojáspótló port.
JAVASOLT ÉTELEK ÉS ITALOK
Reggelire és kisétkezésre javasolt italok
Citromos tea, csipkebogyó tea, tej, kakaó, tejeskávé, banánturmix, alma lé, limonádé, narancslé, grapefruit lé, paradicsomlé, őszibarack lé, körte lé, szilvalé, sárgabarack lé, sárgarépa lé, joghurtitalok
Reggelire és kisétkezésre javasolt ételek
Jam, méz, gépsonka, pulykasonka, baromfi virsli, baromfi párizsi, házi készítésű húskrém és májpástétom, zsemle, kifli, félbarna és barna kenyér, joghurt, kefír, gyümölcssaláta, gabonapelyhek
Levesek
Pulykahúsleves, csontleves, vegyes zöldségleves, zöldbableves, zöldborsóleves, karalábéleves, karfiolleves, paradicsomleves, köménymagleves, céklaleves, rizsleves, burgonyaleves, gyümölcslevesek
Levesbetétek
Búzadara, rizs, pirított zsemlekocka, durum tészta, májgaluska, húsgombóc.
Kitűnően alkalmazható a kukoricakeményítővel készült FE-MINI száraztészta (cérnametélt, kiskocka, nagykocka, tarhonya), amelyet jól felhasználhatunk köretként, levesbetétként és önálló tésztaételként.
Mártások
Besamel vagy tejmártás, sajtmártás, paradicsommártás, sóskamártás, uborkamártás, tormamártás, kapormártás, petrezselyemmártás és gombamártás
Gyümölcsmártások: alma-, cseresznye-, meggy-, egres-, ribiszke és vegyesgyümölcs-mártás
Főzelékek, köretek
Sűrített főzelékek: burgonyafőzelék, paradicsomos burgonyafőzelék, tejfeles burgonyafőzelék, parajfőzelék, tökfőzelék, zöldbabfőzelék, zöldborsófőzelék, karalábéfőzelék, sárgarépa főzelék, sóskafőzelék, salátafőzelék és finomfőzelék.
Angolos vagy lengyeles főzelékek: spárga-, zöldbab-, zöldborsó-, karfiol-, sárgarépa-, kelbimbó-, gomba-, zeller és tökfőzelék
Burgonyából készülő köretek: sós burgonya, zöldpetrezselymes burgonya, héjában sült burgonya, vajas burgonya, burgonyahab, burgonyapüré
Cereáliából készülő köretek: párolt rizs, petrezselymes rizs, zöldséges rizs, rizibizi, pirított búzadara, durumtészta, FE-MINI száraztészta (vékony cső, vastag cső, széles metélt, spagetti), Tóthék tésztája
Saláták
Nyers saláták: fejes saláta, paradicsomsaláta, zelleres almasaláta, céklasaláta, gyümölcssaláta
Főtt saláták: burgonyasaláta, zöldborsó-, zöldbab-, céklasaláta, vegyeszöldség-saláta
Húsételek
Marhahúsból készülő ételek: főtt marhahús, párolt felsálszelet, párolt hátszín, párolt marhanyelv, vagdalt bélszín, vagdalt szelet
Borjúhúsból készülő ételek: borjúbecsinált, borjúcomb sütve, borjúsült, borjúrizottó, párolt borjúszelet, vagdalt borjúszelet
Sertéshúsból készülő ételek: sertéssült, párolt sertésszelet, párizsi szelet, grillben sült sertésszelet, tejfeles sertésszelet, gombás sertésszelet, zöldséges sertésszelet, töltött sertéshús ételek (töltött tök, töltött-karalábé, töltött paprika, töltött cukkini)
Szárnyasokból készülő ételek: csirke becsinált, sült csirke, töltött csirke, párolt csirke, csirkerizottó, petrezselymes rizses csirke, pulyka becsinált, pulykasült
Halakból készülő ételek: főtt hal, zöldséges főtt hal, párolt hal, rostonsült hal, rántott busa
Tészták, édességek
Gyúrt tészták: (durum búzából illetve FE-MINI száraztésztából): diós-, túrós-, sajtos-, ízes metélt, burgonyametélt, szilvás gombóc, túrós gombóc, túrós derelye
Kevert tészták: palacsinta (keményítővel vagy tojáspótló porral) (almás, meggyes, cseresznyés, ízes, túrós)
Omlós tészták: kekszek, lepény (tojás helyett FE-MINI tojáspótló por) (almás, meggyes, cseresznyés, ízes, túrós)
Pudingok (kukorica keményítővel): csokoládé, gyümölcs, kávé, dió és mogyoró puding FE-MINI pudingporból készült pudingok: vanília, málna, eper és mangó ízű
A sütemények készítéséhez felhasználható az EMESE kenyér és süteménypor is.
Gyümölcskészítmények: asztali gyümölcsök, kompótok, befőttek, sült gyümölcsök, gyümölcssaláták, gyümölcsturmix, limonádé
TILALMAK
- tojás (fehérjéje és sárgája egyaránt)
- tojást tartalmazó élelmiszerek (tészta, sütemény, keksz stb.)
- csirkehús (abban az esetben, ha a hús fogyasztásával egyértelműen összefüggő tünetek jelentkeznek)
MINTAÉTLAP
I.
Reggeli: tejeskávé, Delma, gépsonka, paradicsom, zsemle
Tízórai: őszibarackos müzlis joghurt
Ebéd: pulykahúsleves, párolt sertésszelet, 1 adag párolt zöldség, 1 adag főtt rizs, limonádé
Uzsonna: túróturmix
Vacsora: rakott karfiol, alma
II.
Reggeli: citromos tea, Linco margarin, Óvári sajt, retek, Bakonyi barna kenyér
Tízórai: banán
Ebéd: májgaluskaleves, Duna szelet, petrezselymes burgonya, narancslé
Uzsonna: joghurt, kifli
Vacsora: natúr tonhalszelet, burgonyapüré, limonádé
A tojásallergiában szenvedő beteg gyakorlatilag normál, tojás illetve tojáspormentes étrendet fogyaszthat.
A fenti anyagot a Madarász utcai Gyermekkórház és Rendelőintézet bocsátotta rendelkezésünkre.
Összeállította: Dr Polgár Marianne Baranyai Zsuzsanna
főorvos dieteikus
|