Hrek : Ebben halunk meg a legtbben, pedig megelzhet lenne |
Ebben halunk meg a legtbben, pedig megelzhet lenne
HVG.hu 2010.01.31. 17:40
Nem fertz, nagyrszt nem is rklhet, mgis a legtbb orszgban a vezet hallokok kztt van. ppen ezrt a szvelgtelensg megelzsre s diagnosztizlsnak fontossgra szeretn felhvni a figyelmet a Magyar Kardiolgusok Trsasga.
A szvbetegsg tbb klnbz, a szv mkdsre kihat elvltozsok sszefoglal neve. A felntt lakossg 2-3 szzalkt rinti, de az idsebb korosztlynak mr 10 szzalkt is fenyegetheti. Vgs esetben akr szvrohamhoz, hallhoz is vezethet. Erre a betegsgre szeretn felhvni a figyelmet a Magyar Kardiolgusok Trsasga janur 25-n kezdd konferencijn. Ezen kvl 2010-tl minden v mjusban meg akarjk rendezni a Nemzetkzi Szvelgtelensg napjt. Cljuk, hogy informljk az embereket a megelzsrl, a diagnosztizlsrl s a kezels fontossgrl.
„Megelzni leginkbb egszsges letmddal lehet a szvbetegsg kialakulst” – szgezte le Flp Pter, az Uzsoki krhz kardiolgusa. Az orvos szerint fontos, hogy ne rtsunk magunknak: ne dohnyozzunk, ellenben mozogjunk sokat. Tpllkozzunk egszsgesen: egynk sok zdsget-gymlcst s kerljk az llati zsiradkokat, st a mrskelt alkoholfogyaszts s a stressz mellzse is nagyban cskkenti a kockzatokat. Az egszsges letmdon kvl fontos azonban, hogy idnknt szv s rrendszeri szrvizsglatokon vegyen rszt mindenki, mg a teljesen tnetmentesek is. Akik alapveten is stresszes letmdot folytatnak, illetve elfordult mr szvbetegsg a csaldjukban, azoknl a szrs klnsen ajnlott.
Flp doktor szerint a legtbb szvbetegsg gygythatatlan, viszont kezelhet. Adott esetben a kezels 30 vvel is meghosszabbthatja az letet”. Tbbfle mdszer ltezik: vzhajt tablettkat, vrnyoms, koleszterinszint cskkent szereket vagy a szv mkdst szablyoz gygyszereket adnak a betegeknek. Mtti beavatkozsra is sor kerlhet a konzervatv gygymdok mellett: a sebszek kicserlhetik a krosodott szvbillentyket, kitgthatjk a beszklt koszorereket. Szvtltetst is alkalmazhatnak vgs esetben, de mivel kevs a rendelkezsre ll donor, az esetek tlnyom rszben ez nem jrhat t. Akr lete vgig is kezelsre szorulhat egy szvbeteg ember, a hall pedig brmikor bekvetkezhet.
Minden panasz szmt
Nehz a szvbetegsg felismerse, hiszen sokig tnetmentes marad. Oda kell figyelni a jelentktelenebbnek tn panaszokra is, mert a vizsglatok sorn fontos lehet. Utalhat a fradkonysg is szvbetegsgre, hiszen a betegsg oktl s slyossgtl fgg a tnetek mrtke. Ha a panaszok pihensre enyhlnek, mindenkppen orvoshoz kell fordulni. ltalnossgban mellkasi szr, szort fjdalom, lgszomj, fulladsrzet, ers szvdobogs s a szvzrej szmt jellemz tnetnek. Ezeken kvl lbdagads, khgs, hirtelen juls, eszmletveszts, gyengesg, fogys s a br kkes elsznezdse is elfordulhat.
Hamarosan hrom dimenziban vizsglhatjk a kardiolgusok a pciensek szvkoszorereit egy j szoftvernek ksznheten, melyet kedden mutattak be amerikai fejleszti. A technolgirl - melyet most teszteltek elszr embereken - a Circulation cm amerikai szakfolyirat kzlt megvalsthatsgi tanulmnyt. A mdszer lehetv teszi, hogy az orvosok pontosabban s gyorsabban llapthassk meg a szv artriinak hosszt, elgazsait, azok szgeit, valamint brmely elzrds helyt.
A kardiolgusok jelenleg ktdimenzis rntgenfelvteleket elemeznek, melyeket klnbz szgbl ksztenek a pciens testrl. Katter segtsgvel kontrasztfestket is fecskendeznek a beteg combartrijn keresztl az erekbe, hogy azok megfestve megfelel rnykolst adjanak. Az j eljrs a meglv rntgensugaras rendszert hasznlja, m a szoftver segtsgvel a felvtelek tbbsge feleslegess vlik, ezltal cskken a pciens sugr- s kontrasztanyag-terhelse, az elemzshez szksges id pedig lervidl.
|
|