Agyi rkatasztrfk nem csak az idsek betegsge.
2007.05.15. 13:27
Tvhit, hogy a stroke csak az idsek betegsge. Elfordulhat csecsemknl, kisgyermekeknl, fiatal felntteknl s idseknl is. Elfordulsnak valsznsge az idseknl a leggyakoribb, ami azzal ll sszefggsben, hogy a szv rendellenessgei (infarktus, ritmuszavar) ebben a korban gyakoribbak, s a httrben gyakran ll rszklet ltalnos relmeszeseds talajn jn ltre, ami erre a korra fejldik ki. A stroke-os betegek krlbell egyharmada viszont 65 v alatti.
Rizikfaktorok
A stroke kialakulsban szmos tnyez jtszik kzre, melyek egy rsze nem befolysolhat. A befolysolhat tnyezk kpezik a rizikfaktorok nagyobb csoportjt, melyek cskkentsvel drasztikusan lehetne cskkenteni a szltsek szmt. Ezek kz tartoznak az letmddal sszefgg rizikfaktorok s a stroke rizikjt nvel betegsgek.
Dohnyzs: a dohnyosok relatv stroke-rizikja ktszeres, de az ers dohnyosok kztt a stroke elfordulsa ktszerese az enyhe dohnyosokban (20-nl kevesebb napi cigarettt elfogyasztk) megfigyelhetnek.
Alkohol: tbb, gyakran ellentmond kzlemnybl levonhat s ma mr elfogadottnak tekinthet vgs kvetkeztets szerint az alkoholfogyaszts s a stroke kztt meghatrozhat sszefggs alapjn az enyhe, illetve mrskelt (maximum: bor 240ml/nap, sr 720 ml/nap, tmny 90 ml/nap) s megfelel minsg alkohol fogyasztsa fajttl s nemtl fggetlenl nmileg cskkenti a stroke rizikjt. A krnikus alkoholizmus hatsa viszont ezzel ellenttes, mely ngyszeresre nveli a stroke rizikjt.
Szjon t szedett fogamzsgtlk: a magas sztrogntartalm (50 mg fltti) fogamzsgtl tablettk korai genercii jelentsen, kb. tszrsre nveltk a stroke rizikt. Az jabb szerekre vonatkozan mg kevs adat ll rendelkezsre. Migrn miatt kezelt betegekben fogamzsgtl szedse mellett a stroke rizikja feltnen magas: 13,9%.
Fizikai aktivits: a rendszeres fizikai aktivits hinya igazoltan kedvez hats a szv- s rrendszeri megbetegedsek kialakulsa szempontjbl, amely fleg frfiaknl kiemelked problma.
trend: a vrnyomson, a koleszterin- s vrcukor-koncentrcin, a tlslyon s az relmeszeseds tnyezin keresztl rinti a stroke-rizikt. A ntriumfelvtel cskkentse (kevesebb s), a kliumfelvtel nvelse, a halfogyaszts cskkenti a stroke rizikjt. A stroke rizikjt egyes betegsgek is nvelhetik, melyek tbbsge sszefggsben vannak az letmddal is.
Magasvrnyoms-betegsg: a hipertnisok kztt a stroke rizikja 3-4-szer nagyobb, mint a nem hipertnisoknl, s mg az enyhe hatrrtknek megfelel vrnyoms-emelkeds is lnyegesen nveli a rizikt. Korszer kezelssel jelentsen cskkenthet a stroke elfordulsi gyakorisga. A magas vrnyoms megfelel kezelsvel optimlis esetben akr a stroke-esetek 70%-a is megelzhet lehetne!
Szvbetegsgek: a szv eredet emblia az esetek 15-20 szzalkrt felels, de fiatalabb korban mg magasabb az arny, 23-26%.
Szvinfarktus: akut szvinfarktust kveten a szlts elfordulsi gyakorisga 1-2%/v, azonban az els hnapban lnyegesen magasabb (31%).
Cukorbetegsg: a szlts kockzatt tbb mechanizmus rvn nvelheti. A cukorbetegsg tpustl s slyossgtl fggen a stroke-rizik nvekedse 2-3-szoros.
A befolysolhat tnyezk mellett vannak nem befolysolhat tnyezk is:
Kor: az letkor nvekedtvel megn a stroke valsznsge is. A stroke-os betegek ktharmada 65 ven felli. (A hazai stroke betegek kb. 5-10 vvel fiatalabbak a nyugat-eurpai orszgok stroke betegeinl!) A megbetegedsek arnya a 60-80 vesek korcsoportjban a leggyakoribb. Sajnlatos ugyanakkor, hogy mr 20 ves kortl kezdden nem jelentktelen a betegek szma. Npegszsggyileg a frfiak esetben 40 ves kor fltt, a nk esetben 50 ves kor fltt kell jelents elfordulssal szmolni. 50 ves kor felett 10 venknt megduplzdik a szlts kockzati tnyezje.
Nem: mg nem tisztzott okok miatt a szlts 25 szzalkkal magasabb arnyban fordul el a frfiak, mint a nk krben. A nk 4-5 vvel ksbb szenvednek el valamilyen stroke esemnyt, mint a frfiak, azaz a frfiak tlagletkora 4-5 vvel alacsonyabb, mint a nk.
Csaldi vagy egyni anamnzis: a csaldban elfordul agyi rbetegsg szintn tnyez lehet. Amennyiben az egyn mr lt t stroke-ot vagy tapasztalta a figyelmeztet jelzseket, magasabb a valsznsge, hogy a ksbbiekben stroke-ja lesz. A szltsen tesettek tbb mint fele 8 ven bell meghal, a hossz tv kiltsok a frfiak esetben rosszabbak.
Az sszefoglalt rizikfaktorokon kvl szmos kockzati tnyez jtszhat kzre a szlts kialakulsban. Ezek az esetek tlnyom rszben egytt fordulnak el, ami tovbb nveli a szlts fellpsnek eslyt.
origo
|