Mellrk: rulkod tnetek s tvhitek
2009.05.10. 16:59
Magyarorszgon a daganatos megbetegedsek vezet helyen llnak a hallozsi statisztikkban, vente ht-nyolcezer j emlrkos esetet regisztrlnak. A betegsg minden hetedik nt rinthet. Ha felismerjk a korai tneteket szinte garantlt a gygyuls, ppen ezrt nem lehet elgszer hangslyozni az nellenrzs s szrs fontossgt. Eloszlatjuk a betegsggel kapcsolatos tvhiteket is,
A tdrk utn az emlrk a leggyakoribb daganatos megbetegeds. A genetikai tnyezk, az letkor, az elhzs, s a rendszeres alkoholfogyaszts nvelheti az emlrk kialakulsnak kockzatt. "Jelenleg hatvanhatezer emldaganatos beteg l Magyarorszgon, tbb mint ktharmaduk azonban mr elrehaladott, tttes mellrkkal keresi fel orvost, pedig a korai felismerssel, az idben elkezdett terpival jelentsen nvelhet a gygyuls eslye" – magyarzza Torgyk Lszl onkolgus forvos.
Az emldaganatnak kezdetben nincsenek tnetei. Els jele ltalban egy csom, amely hatrozottan elklnl a krnyez szvetektl. Korai stdiumban nyoms hatsra a csom szabadon mozoghat a br alatt, elrehaladott llapotban azonban rgzl a mellkas falhoz, vagy a felette lv brhz. A daganatos eml alaki eltrseket mutathat, elrehaladott stdiumban pedig feklyes gdrk, narancshjhoz hasonl sebek alakulhatnak ki a brn. A nyirokcsomk a hnaljban klnsen az rintett oldalon megduzzadnak, lesen kivehetk, jl tapinthatk.
"Mivel az emlrk korai stdiumban csak ritkn okoz tneteket, ezrt a mammogrfis szrvizsglatnak kulcsfontossg szerepe van a megelzsben" – magyarzza Dmtri Zsuzsanna radiolgus forvos s hangslyozza, hogy a betegsg nagyon sszetett, ezrt idvel fokozatosan slyosbodik, egyre agresszvabb vlik s mr nem csupn az emlt, de az egsz szervezetet rintheti. gy legveszlyeztetettebb korosztlynak, a 45-60 v kztti nknek rdemes vente egyszer szervezett emlszrsen rszt vennik. Az ingyenes szrvizsglatok orszgszerte negyvent centrumban vehetk ignybe – fzi hozz a szakember.
A mammogrfis vizsglat sorn kisenergij rntgensugarakat alkalmaznak, ami a tvhittel ellenttben nem jelent komoly sugrterhelst, nem jr fjdalommal. A vizsglatot rdemes a havi ciklus utn elvgezni, mivel a menstruci alatt valban rzkenyebbek lehetnek az emlk. A pontos diagnzis fellltst a mammogrfis kszlk mellett ultrahang, PET CT, MRI s klnbz onkolgiai vizsglatok is segtik.
Az emlrk a tbbi daganatos megbetegedshez hasonlan fjdalmas s fizikailag megterhel terpikkal jr, a mell rszleges vagy teljes csonkolshoz vezethet. Az emlrk kezelse a betegsg stdiumtl s tpustl fgg. sszetett, mivel a daganat fajtja, nvekedsi sebessge, tttkpzsi hajlama, a kezelsre adott vlasza is igen eltr. A mtti beavatkozsnak azonban kt fbb lehetsge van, az emlmegtart mtt s a masztektmia, vagyis a teljes emlszvet eltvoltsa.
Nylt nap: tessk krdezni! |
Mjus 9-n 9-16 ra kztt a Semmelweis Egyetem Radiolgiai s Onkoterpis Klinika (1082 Budapest lli t 78/A) nylt napot szervez, ahol interaktv ismeretterjeszt eladsokkal, szrsekkel vrjk az rdekldket. A rendezvnyen tbbek kztt sz esik a szrs s megelzs lehetsgeirl, a terpikrl, a betegsggel kapcsolatos hiedelmekrl, a rsztvevk felvilgostst, tjkoztatst onkolgus, dietetikus, plasztikai sebsz, patolgus, pszicholgus szakemberek is segtik. |
"Az emldaganat kialakulst sokan fizikai traumra vezetik vissza; ez azonban megtveszt, hiszen az emlrk nem alakul ki ess vagy ts hatsra, inkbb a baleset kvetkeztben fellp fjdalmak hvjk fel a figyelmet a mr meglv daganatra” – mutat r a betegsggel kapcsolatos egyik tvhitre Torgyk Lszl forvos. Az onkolgus szerint sokan ktsgbe vonjk az nvizsglat szerept, pedig a szakember tmutatsval elsajttott megfelel technika birtokban hamarabb szrevehetk az aprbb elvltozsok is. A rendszeresen, vente hrom-ngy alakalommal vgett nvizsglatnak jelents szerepe van a megelzsben, hiszen sokan csak az utols percekben keresik fel orvosukat, mikor mr feklyes sebek jelennek meg az emln.
„A napi rohansban neknk orvosoknak sem jut elg idnk arra, hogy nyltan, kertels nlkl legjobb tudsunk szerint vlaszoljunk a betegsggel kapcsolatos krdsekre. Merszsg kell ahhoz, hogy belssuk, bizonyos esetekben elrtk a korltainkat, nem tudunk tbbet tenni, nincs mdunk arra, hogy tovbbi kezelseket ajnljunk, de lelki tmogatssal, az ernlt javtsval, a fjdalom csillaptsval segthetnk a megfelel, mg mlt letminsg kialaktsban” – mondja Torgyk doktor. Majd kiemeli, hogy a megelzshez, korai felismershez nlklzhetetlen az egszsgtudatos let, de ha kialakul a betegsg, akkor fontos, hogy merjnk krdezni s tenni azrt, hogy a gygyuls minl sikeresebb s hosszantartbb legyen. Hiszen a rk nem egyenl a halllal, a betegsg karbantarthat, kezelhet, sokan gygyultan kerlnek ki a bajbl.
|