Szv- s rrendszeri megbetegedsek
Bertuccio-vital.hu 2007.04.28. 17:31
A szvs rrendszeri betegsgek napjaink hallozsi statisztikjnak vezetõ krkpei kz tartoznak. Magyarorszgon vente minden msodik ember szvbetegsgben vagy szltsben hal meg. Az "Egszsges Nemzetrt" Npegszsggyi Program egyik alaprogramjaknt a szvinfarktus okozta hallozsok gyakorisgnak cskkentst tûzte ki clul. A program klns figyelmet fordt tbbek kztt a szvs rrendszeri megbetegedsek elsõdleges s msodlagos megelõzsnek fejlesztsre is.
Manapsg rengeteget hallani arrl, hogy az npusztt letmd, az egszsgtelen s rendszertelen tpllkozs, a dohnyzs, a stressz, a mozgsszegny letvitel kvetkeztben szmos betegsg alakulhat ki. gy pldul a fenti letstlus gyakori kvetkezmnyei a szvs rrendszeri megbetegedsek, a szvinfarktus, a szlts s a hirtelen szvhall. A szvs rrendszeri megbetegedsek arnya nagyon jl behatrolhat llamhatrok tekintetben. Magyarorszgon a keringsi megbetegedsek kvetkeztben bekvetkezett korai hallozsok arnya hromszor magasabb, mint az Eurpai Unis tlag. Ez mg a keleteurpai tlagnl is rosszabb.
Gyilkos ngyes
Sokan gondolnak a lehetõ legrosszabbra, amikor fjdalmat reznek a mellkasukban. Elõfordul, hogy nem szvs rrendszeri megbetegeds okozza a fjdalmat, azonban sokszor tnylegesen a szv megbetegedse ll a httrben. A szvbetegsgek egyik leggyakoribb fajtja a szvkoszorerek elmeszesedse, amikor az artrik faln lvõ zsros lerakdsok kvetkeztben megkemnyedik az rfal s az r is beszûkl. Ennek kialakulsban tbb tnyezõ is szerepet jtszhat, mint pldul a magas vrzsrtartalom, a stressz, a dohnyzs, a mozgsszegny letmd, az elhzs, a magas vrnyoms, a cukorbetegsg, valamint a nem. s egyes rkletes tnyezõk is.
Az esetek 80 szzalkban a "gyilkos ngyes" az elhzs, a magas vrzsrszint a cukorbetegsg s a magas vrnyoms egyms hatst erõstve egyttesen okozzk a szv klnbzõ megbetegedseit s annak tragikus kvetkezmnyeit.
Az utbbi vekben tbb nõ halt meg keringsi, mint daganatos betegsgekben. Jellemzõ, hogy a mai magyar trsadalomban mg nem elgg tudatosult, hogy a kardilis megbetegedsek nemcsak a frfiak krben, s nem csupn idõs korban szedik ldozataikat, hanem a nõk kztt is ezek okozzk a legtbb rokkntsgot s hallt. A hlgyeknek nyolcszor nagyobb az eslye, hogy szvizominfarktus vagy szlts vessen vget az letknek, mint arra, hogy mellrkban vagy petefszekdaganatban haljanak meg.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A szv vrelltsi zavara leggyakrabban mellkasi fjdalmat okoz. Szvinfarktust a szvkoszorrben bekvetkezõ vrrgsds vlt ki. A vrrg nvekedsvel cskken a verõereken traml vr mennyisge. A szvizom vgl mûkdskptelenn vlik, vrelltsa egyre rosszabb, gy az izomszvet oxign hinyban fulladni kezd. Nagyon fontos, hogy a beteg minl elõbb orvoshoz jusson, mert az elzrds miatt a szvizomrostok elhalnak. Ezrt, ha brki tizent percnl hosszabb ideig, szokatlan, erõs mellkasi fjdalmat tapasztal, azonnal hvjon orvost, hogy szakintzetben kivizsglhassk szvinfarktus gyanjval.
A szvinfarktus tnetei ♦ Erõs, szort, nyom jellegû mellkasi fjdalom a mellcsont mgtt, mely akr a vllba, karba, hasba is sugrozhat; ♦ Hirtelen lgzsi nehzsgek; ♦ Szablytalan szvmûkds; ♦ Gyomorszjban rzett fjdalom, hnyinger, hideg verejtk.
ltalban a beteg csak akkor megy el orvoshoz, ha mr valami baj van. A megelõzs fontossga sajnos mg nem plt be a magyar kztudatba, s legtbben csak konkrt panasszal keresik fel orvosukat. Ez valamennyi betegsgnl problma, hiszen a megelõzs az egynre s a trsadalomra is kevesebb terhet r mint a kezels, anyagi s nem anyagi rtelemben egyarnt. A szakemberek szerint a szvinfarktus legritkbb esetben rkezik gy, mint "derlt gbõl villmcsaps". Mivel haznkban napjainkban brki szmra elrhetõek a korszerû diagnosztikus eljrsok, valamint az gynevezett msodlagos megelõzs lehetõsge, btran kijelenthetõ, hogy szles krû felvilgostssal s a beteg nagyobb odafigyelsvel, nkontrolljval az infarktusos hallozsok jelentõs hnyada megelõzhetõ lenne.
Az orvosi szûrsen tl, hatkony lehet a megelõzsben a pihens, a kevsb fesztett munkatemp, a rendszeres testmozgs, az egszsges s vitaminds tpllkozs. Klnsen a C-vitamin-utnptlsra figyeljnk oda, hiszen ez a vitamin vdi legjobban a szvet s ereket, szerepe van az oxignnek a hemoglobinhoz trtnõ ktõdsben, az oxign szlltsban. Ha a C-vitamin kalciummal egytt kerl a szervezetbe, jobban felszvdik s gyorsabban hasznosul a sejtekben. Nagy szerepe van mg a megelõzsben a btakarotinnak s licopinnak (stõtk, srgarpa, gymlcsk), valamint az antioxidnsoknak. A napi egy deciliter vrsbor, a vrshagyma s a fokhagyma is jtkony hats. A magnzium, klium, kalcium tartalm telek fokozzk a szvizom erejt s ellenll kpessgt. Az olajos magvak megakadlyozzk a trombziskpzõdst.
vente egyszer mrjnk vrnyomst!
Az idelis vrnyoms 135/85 Hgmm alatti, fggetlenl attl, hogy az illetõ hny ves. Termszetesen fiataloknl ez az rtk mg alacsonyabb is lehet. Ha csak 1020 Hgmmrel nagyobb a vrnyoms a fentinl, akkor fokozatosan, mg magasabb rtkek mellett viszont ugrsszerûen emelkedik azoknak a szma, akik a vrhat letkornl hamarabb halnak meg. Klnsen fontos ennek ismerete az idõsebb korosztly tekintetben, de 35 v felett vente legalbb egyszer mrjk meg vrnyomsunkat.
2006. 09. 06.
|