jacek
Szmll
Induls: 2007-04-14
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Ajnlott linkek
 
Bartaim oldalai
 
Gondolatok
 
Kedvenc oldalak
 
Friss Hrek
 
Gazdasgi oldalak
 
Idjrs

Htrkp

 15 napos idojrsjelents
 
A Te adataid
IP
 
Egszsg-betegsg
Egszsg-betegsg : A pnikbetegsg

A pnikbetegsg

goston Gabriella dr.  2007.06.09. 17:49

A szorongsos betegsgek kzl a pnikbetegsg az egyik leggyakoribb, amellyel hziorvoshoz fordulnak a betegek. Ennek oka, hogy a tnetek testi panaszok formjban jelentkeznek. A szerz ismerteti a pnikszindrma tneteit, tpusos elfordulst, ismrveit. Epidemiolgiai mutatkon keresztl felhvja a figyelmet a betegsg gyakorisgra, egszsggyi slyra. Tmpontot kvn nyjtani a diagnosztikus s differencil-diagnosztikus lpsekhez, a diagnzis minl korbbi fellltsa rdekben. Ez rendkvl fontos a pnikbetegek korai kezelsbe vtele szempontjbl, hiszen a korszer pszichofarmakonok segtsgvel ma mr j effektussal gygythat a betegsg. A kezels menetnek kifejtsvel, a „pszichitriai" praktikumok lersval a szerz a hziorvosok kompetencijt szeretn nvelni; hangslyozva, hogy a pnikbetegek nagy rsze az alapelltsban jl kezelhet.

Donald Klein amerikai pszichiter ltal 1964-ben megalkotott szorongselmlet utat nyitott a „neurzis" fogalom felszmolshoz s korszer, jl diagnosztizlhat betegsg egysgek megalkotshoz. A pnikszindrma 1980. ta elfogadott diagnzis, a szorongsos betegsgek egyik f kpviselje. Slyt nveli, hogy a hziorvoshoz fordul, „pszichitriai" betegsgben szenvedk jelents hnyadt teszi ki ez a betegpopulci.

Epidemiolgiai adatok tansga szerint a korbban 1% elfordulsi gyakorisgra becslt pnikbetegsgrl friss, szles populcira kiterjed epidemiolgiai vizsglatok bebizonytottk, hogy egy ves prevalencija kb. 2,5%, lettrtnetben elfordult pnikbetegsg arnya a 3,5%-ot is elri. Egy rosszullt nem jelent pnikbetegsget: egy 1994-es felmrs szerint a kikrdezettek 15%-a szmolt be letben lezajlott rohamrl. Ha a magyar helyzetet elemezzk, a jelenleg pnikbetegsgben szenvedk szma 200-300 ezerre tehet.

A felismert s kezelt pnikbetegek szma sajnos ennek csak tredke lehet. Ennek egyik oka, hogy a betegek nem megfelel helyen kerlnek szlelsre, kivizsglsra. Klfldi adatok szerint a hziorvoshoz fordul betegek 6,5%-a pnikbeteg, tovbbi 6,5%-uk pedig egyarnt szenved pnikbetegsgben s major depressziban. Ez sszesen 13%-a az alapelltsban jelentkezknek.

Magyar adat viszont, hogy kardiolgiai szakambulancin 100 egyms utn jelentkez beteg kzl 19-nek pnikbetegsg volt a diagnzisa, tovbbi 5 pedig depressziban szenvedett - belgygyszati diagnzis nlkl. Szintn ismert, hogy mellkasi fjdalom miatt koronarogrfira kerlt s negatv koronarogramot mutat beteg kztt 43%-ban (!) talltak pnikbetegsget, szemben a pozitv koronarogram betegek 5%-os pnik elfordulsval.

Gasztroenterolgiai szakrendelsen jelentkez irritbilis kolon szindrma diagnzis betegek lettrtnetben szerepl pnikbetegsg arnya 29%. A neurolgiai ambulancin jelentkez fiatal migrnes betegek vizsglatnl a pnikbetegsg gyakorisgt 12,8%-nak talltk.

A betegsg elfordulsa a kt nemnl nem azonos, ktszer tbb a pnikbeteg n a frfiakhoz viszonytva. Jellegzetes a betegek koreloszlsa is: a betegsg ltalban a 20-as vek elejn indul s a betegsg a 25-40 v kztti korosztlyt rinti. Ismert csaldi halmozdsa is.

Diagnosztikus kritriumok, tnetek

  • A pnikroham hirtelen fellp igen heves szorongs, mint neve is utal r „pni" flelem. Jelentkezse:

1. vratlan, azaz nem ltalnos szorongst okoz helyzet alatt,

2. nem olyan helyzetben, amikor a beteg msok figyelmnek kzppontjban llt.

  • Legalbb ngy ilyen pnikroham jelentkezett egy sszefgg ngyhetes idszak alatt, vagy egy roham jelentkezett, amelyet legalbb egyhnapos jabb rohamtl val flelem kvetett.
  • Legalbb az egyik roham alatt legalbb ngy szlelhet az albbiakbl:

1. fullads vagy lgszomj,

2. szdls, julsrzs, bizonytalansg,

3. palpitatio vagy tachycardia,

4. remegs, reszkets,

5. izzads,

6. fuldokls, torokszoruls,

7. hnyinger, hasi feszls, fjdalom,

8. testi elidegeneds rzse,

9. paresztzik vagy zsibbads,

10. kipiruls, hevls vagy hidegrzs,

11. mellkasi fjdalom, nyoms, szorts,

12. hallflelem,

13. megrlstl, nkontroll elvesztstl val flelem.

  • A tnetek hirtelen fejldnek ki s maximlis intenzitsukat 10 perc alatt elrik.
  • Organikus kivlt faktor szerepe nem llapthat meg.

A diagnzis kimondshoz egy hnap alatt legalbb ngy rosszullt elfordulsa szksges. A pnikrosszullt teht nem egyenl a pnikbetegsg diagnzisval. A panaszok ritkn mertik ki valamennyi lehetsges tnetet, a roham kimondshoz azonban legalbb 4 tnet jelenlte szksges. ltalban ennl jval tbbet is tallunk. Leggyakoribb a fulladst, heves szvdobogst, mellkasi szortst, remegst, szdlst, hallflelmet emlt beteg. A tnetek igen gyorsan, kb. 10 perc alatt elrik maximlis intenzitsukat s spontn, kb. 20-30 perc alatt lezajlanak. A rosszullt gyakran jszaka jelentkezik, heves szorongsos tnetekre bred a beteg. Mivel a rosszullt negyed-fl ra alatt lezajlik, a kirkez gyelet tnetmentes beteget is tallhat.

Gyakran nyilvnos helyen (tmegkzlekeds, vsrls, sorban lls, mozi) lp fel a roham, amely utn a beteg a rosszullttl val flelmt (anticiptoros szorongs) a rosszullt helyvel kti ssze. Kerl magatartsa rvn ltrejn a msodlagos agorafbia, nagy mrtk letminsg romlst okozva.

A tnetek gyakran tpusos konstellciban jelennek meg, s a vezet, legslyosabb tnet alapjn a pnikbetegsg 3 alcsoportjt klnbztetjk meg:

  • Kardilis vagy mellkasi pnik (tachycardia, angina, diszpnoe).
  • Neurolgiai vagy cerebrlis pnik (fejfjs, szdls, julsrzs).
  • Gasztrointesztinlis vagy hasi pnik (epigasztrilis fjdalom, hnyinger, hasmens).

Ezen alcsoportok gyakran keverednek, mskor azonban tiszta formban is szlelhetk. A nem kevert tpusok kzl a leggyakoribb a kardilis manifesztci, a pnikbetegek 30-50 szzalknl ezt szleljk.

A pnikbetegsg etiolgijrl rviden

A betegsg pontos patomechanizmusa tisztzatlan. Csupn elmletekkel rendelkeznk. A noradrenerg elmlet szerint a pnikrohamot a fknt noradrenerg neuronokat tartalmaz locus coeruleus kislse okozn. Ismertek pnikprovokl anyagok: lakttinfzi, CO2 bellegeztets, alkalzis, koffein.

Ami viszont mr igazolst nyert, hogy pnik gygytsra a szerotonin visszavtelt gtl antidepressznsok s a nagy potencil benzodiazepinek alkalmasak. gy visszafel kvetkeztethetnk csak a fokozott szerotonin receptor rzkenysgre.

A kezeletlen pnikbetegsg kvetkezmnyei

Rendkvl fontos a minl elbbi felismers s kezelsbe vtel. A kezeletlen pnikbetegsg ugyanis adekvt terpia hjn szmos visszafordthatatlan organikus elvltozst okoz. Pnikbetegeken szignifiknsan magasabb a cerebrovaszkulris s kardilis mortalits, oka fleg a szintn gyakoribb hipertnia, ugyanis az vek sorn a pnikattak alatt kiugr tenzi fixldik. A korn kezelsbe vett pnikbetegeken ez a magasabb vrnyomsrtk a pnik gygyulsval normalizldik! Pnikbetegnl gyakran szlelt elvltozs a mitrlis prolapszus szindrma. Jelentsge az, hogy az idben felismert s kezelsbe vett pnikbeteg mitrlis prolapszusa kb. fl v mlva echoval is igazolhatan eltnik, a kezels elmaradsval viszont tovbbi slyosbods vrhat.

A kezels nlkli, termszetes lefolys a szomatikus komorbiditson tl szmos pszichitriai kvetkezmnnyel jrhat. Pnikbetegek kztt lnyegesen nagyobb a depresszi, alkohol s/vagy drogabzus, illetve ngyilkossg elfordulsa a norml populcihoz viszonytva. Az agorafbia kialakulst s kvetkezmnyeit mr elbbiekben rintettk.

Tmpontok a diagnzis fellltshoz

  • Fontos ismernnk a pnikbetegsg diagnosztikus kritriumait.
  • A rszletes anamnzis felvtelnek, tartalmaznia kell a kvetkezket (Kopp Mria nyomn):

1. Az els rosszullt pontos lersa: letkor, kls krlmnyek, tnetek, azok sorrendje, tnetmaximum ideje, a roham tartama, fizikai terhels volt-e, oldds spontn vagy beavatkozsra.

2. A tovbbi lefolys: elmlt ngy htben hny roham, napszaki ingadozs, menstrucival sszefgg-e.

3. Megfigyelt-e provokl tnyezt, um. hiperventilci, koffein, meteorolgiai frontok.

4. Kzlekedsi nehzsg, agorafbia jelen van-e.

5. Korbbi betegsgek, klns tekintettel depresszira, alkoholabzusra, suicidiumra. Eddig elvgzett vizsglatok, kezelsek, azok effektusa.

6. Csaldi anamnzis: hasonl tnetegyttes szlelhet-e, elfordult-e a csaldban depresszi, ngyilkossg.

  • Alapvizsglatok. A diagnosztikus kritriumokat teljesen kimert adatok esetn is el kell azonban vgezni. Fiatal, tpusos tnetekkel br beteg esetn ez elgsges, ha egy vrvtelbl (ionok, vrcukor, vrkp, T3, T4, TSH), EKG-bl, tiszta cerebrlis manifesztci esetn EEG-bl llnak. Ha ezen leletek negatvak, ne kldjk tovbb kltsges s megterhel vizsglatokra.
  • Ha a pnik diagnzisa ktsges, a tnet szerinti szakirny kivizsgls irnyba lphetnk tovbb, a pnikgyan megtartsa mellett. Ha a szomatikus trtnst kizrtuk, de mgis ktsges a pnik diagnzisa, krjk pszichiter segtsgt.

A fenti anamnesztikus adatok nemcsak diagnosztikus rtkkel brnak, hanem egyben differencildiagnosztikus lehetsgeket is magukban rejtenek. Az 1. tblzat foglalja ssze azon szomatikus betegsgeket, amelyek hasonl tnetekkel jrnak. Ezen szindrmk diagnzisnak kimondshoz szksges anamnesztikus adatokra, vizsglatokra nem trnnk ki, ezek a mindennapi hziorvosi gyakorlatban ismertek s alkalmazottak.

A pnikbetegsg kezelse

A pnikbetegsg kezelsre a mindennapi gyakorlatban kt nagy gygyszercsoport alkalmas, az antidepressznsok s a nagy potencil benzodiazepinek.

Antidepressznsok

  • A klasszikus triciklusos vegyletek kzl a Melipramin s az Anafranil hasznlatos. Az elbbi hatkony dzisa pnikban 75-150 mg, maximlis dzisa 300 mg. Anafranil esetben ez 50-150 mg, illetve szintn 300 mg.
  • Az idelis, els vlasztand szer a kevesebb mellkhats, korszerbb szelektv szerotonin reuptake gtlk (SSRI) csoportja. Forgalomban van a fluvoxamin (Fevarin), a fluoxetin (Prozac), a paroxetin (Seroxat), a sertralin (Zoloft), s a citalopram (Seropram). A betegek ezen ksztmnyeket jobban tolerljk, biztonsgosak.
  • Az antidepressznsok harmadik csaldja, a szintn korszer reverzibilis MAO gtl Aurorix a hziorvos ltal nem rendelhet.

Legfontosabb emlteni val az antidepressznsokkal kapcsolatban, hogy hatsuk kialakulshoz szksges id 3-4 ht!

Nagy potencil benzodiazepinek

E csaldba az alprazolam (Xanax) s a clonazepam (Rivotril) tartozik. Ezek nem csupn tneti szerek, mint a rgi, klasszikus Seduxen. Elnyk az antidepressznsokkal szemben, hogy azonnal cskkentik a szorongst, a betegsg gygyulsa, a rohammentessg termszetesen szintn hosszabb folyamat. A rgi tpus szerekhez val dependencitl sem kell tartanunk. A betegsg gygyulsa utn lassan. fokozatosan elhagyhatk. A hatkony dzisok: Xanax s a Rivotril esetn is 1,5-6 mg, termszetesen az egyni szksglettl s tolerancitl fggen.

A bta blokkolkrl rviden. Pnikbetegnek adva llapot rosszabbodst okoz, fleg affektive is rintett betegnl.

A kezels menete

1. Akut szakasz (0-2 hnap)

Gygyszerbellts. Alapszably, hogy a pnikbetegek fokozottan rzkenyek a dzisra, teht kis dzissal kezdjnk, s kis emelsekkel, lassan rjk el a kvnt tartomnyt. Adhatunk antidepresszns mell kisebb dzisban benzodiazepint, ha a nagyfok szorongs gyors cskkentse kvnatos.

2. Stabilizcis szakasz (2-5 hnap)

A gygyszerek hatsnak kialakulsa, a legkisebb, mg hatkony dzis kititrlsa. Amennyiben a vrt terpis hats nem jelentkezne, 6 ht utn msik AD-re vltunk.

3. Fenntart szakasz (3-12 hnap)

Ekkor a mr tnetmentes beteg anticiptoros szorongsnak megszntetse a cl.

4. A gygyszer elhagysa (8-12 hnap)

A tnetek megsznse utn fl vvel prblkozhatunk a gygyszer elhagysval, amely mg a bellts temnl is lassabban trtnjen! Sikertelensg esetn lljunk vissza a legkisebb hatkony dzisra. Az antidepressznsok biztonsgosan szedhetk veken keresztl is, a benzodiazepineket fl v utn mindenkppen prbljuk elhagyni, de legalbbis minimlis dzisra cskkenteni.

Pszichoterpis attitd szksges a hatkonyabb gygyts rdekben. lljon ez a beteg kell tjkoztatsbl, felksztsbl, trelmnek fenntartsbl, agorafbia esetn viselkedsterpis eszkzkbl.

sszefoglals

A nagyszm betegpopulcit rint pnikbetegsg kezelsben nagy szerep jut a hziorvosoknak. A betegsg korszer gygyszerek segtsgvel j effektussal gygythat - a hziorvosi gyakorlatban is.

A pszichitriai megbetegedsekkel s kezelsi mdokkal szembeni ellenrzseket flretve az alapelltsban dolgoz kollgk vllaljk btran a diagnzis kimondst, a pnikbetegek kezelst, ill. komplikltabb esetben pszichitriai ambulancira utalst. Ezzel cskkenteni lehetne a fel nem ismert, ill. jelenleg nem adekvt terpiban rszesl pnikbetegek szmt, az egszsggyi kiadsokat.

Irodalom: Bnki M.Cs. (szerk.): Pnik s fbik. Cserpfalvi Knyvkiad, Budapest, 1995.

 
Pontos id
 
Dtum s Nvnap

 

 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Szavazs
Egszsggyi ellts
Jobb lett-e azegszsggyi ellts a vlasztsok utn?

igen
nem
Rosszabb lett
Ugyan gy a paraszolventia szmt
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Klikk r
 
Hrdetsek
 
Vlemnyek-zenezek,krdsek
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Vllalkozsaim-kpeim
 
zene
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!