Alzheimer-kr
pfizer.hu 2007.09.09. 15:30
A kzponti idegrendszer betegsge
Nevt arrl az orvosrl kapta, aki 1907-ben elszr rta le a jellegzetes tneteket. Az egyik leggyakoribb demencia tpus. Folyamatos romlst mutat (progresszv jelleg) agyi megbetegeds, mely a mindennapi letvitelt, nellt kpessget nagyban befolysolja.
A szellemi leplsen (=demencia) a magasrend agyi funkci pusztulst rtjk. Ebben a folyamatban krosodik tbbek kztt a memria, a gondolkods, az nellt-kpessg, a krlmnyeknek megfelel viselkeds, s az rzelmek kontrolllsnak kpessge is. Vissza nem fordthat llapotrl van sz, st lassbb vagy gyorsabb romlsra kell szmtanunk.
Az Alzheimer-kr nmagban, vagy ms agyi betegsggel szvdve Magyarorszgon is a szellemi lepls leggyakoribb oka. Becslt adatok szerint haznkban tbb mint szzezer ilyen beteg l.
1. Kialakulsa "alattomosnak" is mondhat, hiszen mr az els tnetek jelentkezse eltt vekkel elkezddnek a kros agyi folyamatok. Ezek egyedli kivlt okt nem is merjk: valszn, hogy tbb rizikfaktor egyidej fennllsa szksges. Minl idsebb valaki, annl nagyobb valsznsggel betegszik meg: a 65 v felettiek kb. S %-a rintett. Azonban nem csak az idsek betegsge: ritkbban, de mr az tvenes veikben jrknl is megjelenhet.
2. Kt formjt klnthetjk el:
A CSALDI nagyon ritka. Az sszes megbetegeds kb. 1-5 %-a. Itt az rkldsnek nagyobb szerepe van, ltalban korbban indul s "rosszabb indulat", mint a msik tpus.
"SZRVNYOSAN"-an jelentkez, ez a gyakoribb tpus, inkbb az idsebbeket rinti s lefolysa is lassbb, "jobb indulat".
Teht ha elfordul Alzheimer beteg a csaldban, gyermeknek nem kell attl rettegni, hogy is ugyangy megbetegszik. A tudomny mai llsa szerint tbb genetikai faktor egyttes jelenlte s kls tnyezk egyidej fennllsa is szksges a krkp kialakulshoz.
3. A betegsg pontos oka nem ismert, de tbb tnyez szerept felttelezhetjk:
- genetikai adottsg gyullads
- vrus
- krnyezeti rtalom
4. Mindezek egyttesen vlthatjk ki az arra genetikailag hajlamos embereknl a betegsget. Milyen mdon? Kt folyamat is lehetsges:
a) olyan rtalmas anyagok keletkeznek az agyban, melyek elpuszttjk az idegsejteket.
b) az idegsejtek informcit tviv anyagainak mennyisge cskken.
Az Alzheimer-kr nem fertz!
A msik gyakori demencia ok az rbetegsgre visszavezethet vrelltsi zavar, pl. relzrds: a tpanyagellts romlsa, vagy megsznse is elpuszttja az idegsejteket. Ez az a betegsgcsoport, melyet gyakran relmeszesedsnek, agylgyulsnak, cerebroszklerzisnak is neveznek (orvosi nyelven vaszkulris demencia).
Hasonl tnetei lehetnek, mint az Alzheimer-krnak, de httere, s gy gygyszeres kezelse is ms.
Az Alzheimer betegsg s a vaszkulris demencia egyttesen is elfordulhat, gy jnnek ltre az n. "kevert" formk. Teht alapveten ez a kt krfolyamat ll legtbbszr a szellemi lepls htterben. Nehezen eldnthet, melyik fordul el gyakrabban, mindenesetre egytt az sszes demencival jr betegsgek kb. 90 %-t teszik ki. A maradk 10 %-ban mr ritkbb agyi krkpek okozzk a problmt, viszont ezek kztt vannak visszafordthat, gygythat formk is.
A Memria alaptvny els kiadvnyban rtunk a szellemi leplst jelz ltalnos tnetekrl. Ezek rvnyesek az Alzheimer-krra is.
Br nem mindenkinl azonosak sem a kezdeti tnetek, sem a betegsg lefolysa, mgis ltalnosan jellemz, hogy rintett vlnak az emlkezet, a tanulsi kpessg, a szemlyisg, a dnts-kpessg, a mozgs-kivitelezs, a fizikum, s az rzelmek is, - gy a beteg mindennapi nelltsban egyre inkbb msok segtsgre szorul.
Szakorvos (elmeorvos, ideggygysz) lltja fel a diagnzist az elzmnyek birtokban, specilis tesztekkel, klinikai, labor, mszeres s korszer kpalkot (pl. CT=komutertomogrgia) vizsglatokkal.
- Elsknt a friss esemnyek, esetleg ismersk nevei esnek ki az emlkezetbl.
- Nem tudja a pontos dtumot, ismeretlen helyen nem igazodik el, nehezebben tall haza.
- Nehezen dnt apr dolgokban is.
- rdekldse cskken munkja vagy hobbija irnt.
Ha egy rokonukon vagy bartjukon rendszeresen tapasztaljk ezeket a tneteket, j, ha rbeszlik, hogy forduljon orvoshoz, st el is kell ksrnnk, hiszen a szakembernek objektv informcira is szksge van.
Mindegyiket specilis problmk jellemzik. Az egyes fzisok kztt vek telnek el.
1. Korai stdium
Az egyes tnetek enyhk, kln-kln akr jelentktelennek is tnhetnek.
- Memriacskkens, jellemzen a friss esemnyekre.
- Idbeni tjkozatlansg: nem tudja a pontos dtumot, esetleg vszmot sem.
- Trbeli tjkozatlansg: nem ismeri ki magt ismers helyeken.
- Aktivits, kezdemnyez kszsg cskken.
- Nem jutnak eszbe ismers nevek, htkznapi szavak. Sok beteg feszlt, szorong, epresszis lesz ezektl a kezdeti tnetektl.
2. Kzpslyos stdium
Kifejezett tnetek jellemzik, melyek mr a mindennapi letvitelt is korltozzk.
- Jelents emlkezetzavar (pl. csaldtagok nevei sem jutnak eszbe).
- Cskken az nellt kpessg: segtsgre van szksg az ltzkdsben, tisztlkodsban, stb.
- Knnyen eltved.
- Htkznapi szavak sem jutnak eszbe, gyakran felcserli, ill. nem rti meg azokat. Gyakran jelents rsi, olvassi s szmolsi zavarok is kialakulnak.
- Jelents pszichs tnetek jelentkezhetnek: nem ltez/ jelenlv szemlyek, dolgok hallsa, ltsa (hallucinci), ok nlkli gyanakvs, vdaskods, dhrohamok, stb.
3. Slyos stdium
Teljes fggsg. Mind szellemileg, mind fiziklisan slyos hanyatls.
- Etetni kell.
- Nem ismeri fel csaldtagjait, bartait.
- Mozgszavar: akr gyhoz kttt is vlhat.
- Vizelet s szklettartsi kptelensg (=inkontinencia).
- Slyos viselkedsi zavarok.
Els az orvosi kivizsgls.
Nincs olyan vizsglat, amelyre nmagban biztos krismt lehetne alapozni. Csak szmos, klnbz adat s lelet egyttes rtkelse alapjn, s ms, hasonl tneteket okoz betegsgek kizrsa utn lehet azonostani az Alzheimer-krt.
A szksges vizsglatok:
1. A szakember szmra a beteg szellemi kpessgeinek tesztekkel trtn rszletes feltrkpezse alapvet. Az ezekben szerepl krdscsoportok feltrjk a memria, a figyelem, a gondolkods, mozgskivitelezs, stb. zavarait. Ez a vizsglat akr tbb rt is ignybe vehet.
2. Egyb, rszletes fiziklis, idegrendszeri, labor-, s specilis modern rntgenvizsglatokkal (pl. CT = komputer tomogrfia) kell kizrni azokat az egyb betegsgeket, melyek hasonl tneteket okozhatnak. 100 %-os diagnzis csak agyszvetbl trtn mintavtel utn (agybiopszia), mikroszkpos vizsglat alapjn llthat fel. A gyakorlatban azonban ezt a mdszert nem hasznljk, hiszen a fenti eredmnyek is elfogadhat biztonsggal hatrozzk meg a betegsget.
Van-e valamilyen gygymd?
Sajnos, miutn nem ismerjk mg a betegsg okt, nem is tudjuk gygytani. Azonban lteznek mr olyan gygyszerrel, melyek cskkentik a tneteket, s javtjk a betegek letminsgt.
Ezen kvl pedig vannak mr olyan kezdemnyezsek, mellyel abban segtik az rintett csaldokat, hogy meg tudjanak kzdeni ezzel a nehz lethelyzettel.
Gygyszeres kezels
A legfontosabb: orvosi javaslat nlkl ne adjunk semmilyen gygyszert erre a betegsgre!
A betegsggel jr lelki s magatartsi zavarokra hat gygyszerek:
Szmos olyan ksztmny van, melyek a betegsg zavar tneteit (nyugtalansg, alvszavar, agresszivits) cskken tik vagy megszntetik. Ezeket csak a szakorvos javaslata alapjn szabad adagolni, hiszen egy kis vltoztats is ronthat a beteg llapotn, s ijeszt, j tneteket is kivlthat, pl. zavartsgot, bevizelst, hallucincikat.
Ezeket a gygyszertpusokat szoktk felrni: depresszi elleni szerek szorongsoldk altatk a kros mrtk gyanakvs s hallucinci elleni szerek
Az agymkds javtst clz szerek:
Szmos hagyomnyos agyi anyagcsere-, "kerings-javt" ksztmny, ill. vitamin ll rendelkezsnkre ahhoz, hogy a mr elgtelenl mukdo s cskken szm idegsejt llapott megrizni, javtani prbljuk.
J hr, hogy olyan j gygyszertpus is elrhet nhny ve, melyhez az eddigieknl jval nagyobb remnyeket fzhetnk a kros folyamatok lasstsa tern.
Az Alzheimer-kros beteg agyban az acetilkolin, ez a fontos informci-, zenetkzvett anyag cskkent mennyisgben van jelen. Az j gygyszer segt fenntartani az eredetihez hasonl egyenslyt gy, hogy cskkenti ennek a molekulnak a lebomlst. Az gy hat vegyleteket acetilkolinszterz-gtlknak nevezzk.
Mr van arrl tapasztalat, s tbb ves klinikai vizsglat a szakirodalomban, hogy kslelteti a tnetek megjelenst, teht segti a szellemi kpessgek, s gy az nellt kpessg minl tovbbi megrzst is.
Nem csak gygyszerrel lehet segteni!
A betegekkel folytatott egyni s csoportos foglalkozsoknak is az a clja, hogy segtsenek a ltfontossg informcik s a htkznapi letvitelhez szksges kpessgek megrzsben.
Az ilyen, mindig szemlyre szabott gyakorlatokat szakemberektl (orvos, pszicholgus, gygypedaggus) a hozztartozk megtanulhatjk, s mint egyni trninget, betegknl otthon is alkalmazhatjk. A beteg rdeke is, hogy t pol csaldtagja megrizze lelki s fizikai egszsgt. Gyakran a hozztartozk is lelki tmogatsra s szakmai tancsokra szorulnak. Ha szksges, orvos, pszicholgus s a sorstrsi kzssgek, klubok is segthetnek.
Egy egyszer teszt a memria s a tjkozd kpessg ellenrzsre
Ha t nem zavarja, ezeket a krdseket tehetjk fel betegnknek ahhoz, hogy pillanatnyi szellemi llapott ellenrizhessk.
- Hny ves?
- Hny ra van most?
- Jegyezzen meg egy-kt adatot (pl. egy kitallt cmet), s a teszt vgn krdezzk vissza.
- Milyen vet runk most?
- Hol vagyunk most?
- Krdezzk meg kt kzeli ismers nevt.
- Mikor szletett?
- Mikor kezddtt az els vilghbor?
- A jelenlegi miniszterelnk neve.
- Szmoljon visszafel hsztl egyig.
Minden helyes vlasz egy pontot r. Jelents feledkenysgre utal, ha csak 6, vagy annl kevesebb pont gylik ssze, viszont ksbb megismtelve a vizsglatot, 1-2 ponttal tbb is javulst jelezhet.
Aki szembesl ezzel a betegsggel, megtudja, milyen nehz vele megkzdeni. A legtbb csaldban minden polsi feladat egyetlen szemlyre hrul, aki hamarosan gy rzi, hogy mr csak sajt magra szmthat.
"Senki sem akar, vagy nem tud gy segteni, ahogy szeretnm...
Senki nem rtheti meg a gondjaimat, csak aki egytt l egy ilyen beteggel..."
Mgis: Segtenek a gygyszerek, s ha tbbet tudunk az Alzheimer-krrl, knnyebbek lesznek mindennapjaink is.
Ezeket a fzeteket azrt bocstjuk az n rendelkezsre, hogy n, aki a szljt, hzastrst, testvrt, ms kzeli rokont polja, ne rezze magt egyedl. Hogy ne legyen rk lelkiismeretfurdalsa. Hogy knnyebben elfogadja sajt haragjt, trelmetlensgt, vagy akr elrzkenylst, indulatait, rzseit betege irnyban. Azrt is, hogy hasonl helyzetben lv csaldtagok megoszthatjuk egymssal gondjainkat s tapasztalatainkat.
Ez a segtsg.
|