Az első elváltozások a vastagbél belső felületén található csőszerű bemélyedések speciális sejtcsoportjain (crypta, kripta) belül mutatkoznak, ezt úgynevezett aberráns crypta fókusznak (aberrant crypt foci, ACF) nevezzük, amely egyben a vastagbélrák előhírnökének is tekinthető. Akad azonban több olyan tápanyag is, amelyek féken tartják ezeket a rákmegelőző állapotú sejtcsoportokat. Ezekből gyűjtöttünk össze néhányat.
Kurkumin. Természetes állapotában a kurkumában található. A kurkuminoidok polifenol vegyületek, amelyek a kurkuma sárga színét adják. Mivel erős színe van, ételfestéknek is használják, E100 kóddal. Kutatások bebizonyították, hogy a kurkumin, a kurkuma fűszerből kivont flavonoid igen hatékony a legtöbb daganatos megbetegedés esetében, különösképpen a vastagbélráknál. Az indiai konyha alapvető fűszerei, a kömény és a kurkuma, amely megmagyarázza a vastagbélrák jelentősen kis arányú előfordulását az indiai lakosságban.
Konjugált linolsavak (CLA). A természetben előforduló zsírsavak. A CLA hozzájárulhat a szervezet zsírraktár-sovány izomszövet optimális arányának kialakításához. Kutatók kimutatták, hogy a konjugált linolsavak csökkentik a mell- és vastagbélrákot. Már olyan kicsi adag is, mint a napi 1000 mg hatásos lehet. Ez a különleges olaj rendbe hozza az immunitást és hatékony a vastagbélrákkal szemben. A DHA és az omega 3 zsírsavak szintén hatásosak.
Kvercetin. Ez nem más, mint egy flavonoid, amely antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású. Szerepet játszik a rosszindulatú daganatok kialakulásának megelőzésében, csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást, védi a szív- és érrendszert. A vegyület nagy mennyiségben a vörös szőlő levében és a vörösborban található meg. Előfordul még a vörös- és lilahagymában, a kelkáposztában, a brokkoliban, a cseresznyében, a zöldbabban, az almában és a gabonafélékben is.
Ellagic sav (Ellagic Acid). A málna tartalmazza az ellagitannis nevű fenol származékot, amely meggátolja a rákos sejtek növekedését, és megállítja az egészséges sejtek halálát. A DNS bizonyos kötési kapcsolatait foglalja le, ezáltal az osztódást vagy torzulást kiváltó antigén már nem tud oda csatlakozni, a daganat növekedése megáll, a szervezet képes lesz megküzdeni vele. A rákellenes hatása mellett van baktérium- és vírusölő tulajdonsága is.
A három flavonoid – kvercetin, silymarin és ellagic sav – rákellenes hatása nagyon erős. Ez utóbbit nemcsak a málnában, hanem a pekándióban, gránátalmában és a muskotály szőlőben is megtalálhatjuk. 1000 mg-ot együnk, két vagy három alkalommal egy nap.
E vitamin (d-alfa-tokoferol, amely az E-vitamin természetes és igen jól felszívódó formája), illetve E vitamin szukcinát (d-alfa-tokoferil-szukcinát, szintén stabil E-vitamin-fajta, a legtöbb rákellenes kutatásban alkalmazzák). Mint ismeretes, a tokoferol az E-vitamin kémiai neve, az alfa-tag pedig az E-vitaminnak azt a molekuláját jelzi, amely az emberi szervezetben a legaktívabb. Bár a gamma-tokoferolnak is vannak antioxidáns tulajdonságai, a szervezetünknek elsősorban alfa-tokoferolra van szüksége.
B6 vitamin. A vízben oldódó vitamin hiánya az immunrendszer működésének gyengülésével jár. Eredményes a melanoma növekedés gátlásában is.
Butirát, vajsav. A rövidszénláncú zsírsavak (SCFA, ilyen az ecetsav, propionsav, vajsav) a szénhidrátok anaerob fermentációja során a vastagbélben nagy mennyiségben keletkeznek. Befolyásolják a vastagbélflórát alkotó baktériumok szaporodását, tápanyag források a vastagbél falát alkotó sejtek, a kolonociták számára. Az N-butirát erőteljesen gátolja a már kifejlődött vastagbélrák növekedését.