1. Táplálkozzunk egészségesen. „Napi egy alma távol tart az orvostól” - több igazság van ebben a mondásban, mint gondolnánk. Nagyban meghatározza egészségi állapotunkat, hogy mit eszünk és iszunk. Napi öt, vagy több adag zöldség és gyümölcs fogyasztása, mindezek mellet pedig a telített zsírsavakat tartalmazó ételek visszaszorítása segít megőrizni egészségünket, illetve csökkenti a rák, és más krónikus betegségek kialakulásának kockázatát. Fontos, hogy étrendünk kiegyensúlyozott legyen, és persze a mennyiségre is figyeljünk.
2. Tartsuk kordában testsúlyunkat. Az Egyesült Államokban, csakúgy mint a legtöbb fejlettnek számító országban az elhízott emberek aránya mindig is magas volt, és ez a tendencia csak növekedni látszik. A túlsúlyos, elhízott emberek sokkal könnyebben lesznek cukorbetegek, gyakrabban magas a vérnyomásuk, kapnak agyvérzést, vagy lesznek szívbetegek. Étkezzünk megfelelően, végezzünk rendszeres testmozgást, és keressük fel orvosunkat időről időre, hogy megerősítsen bennünket abban, hogy a helyes úton járunk egészségünk megőrzésében.
3. Mozogjunk. Az amerikai nők és férfiak több mint 50 százaléka nem végez elég testmozgást, ami pedig egészségük megőrzését szolgálná. Mindennap 30 perc egyszerű sport ajánlott a felnőtteknek, ami nem kerül sok időbe, sem pénzbe, viszont elkötelezettség kell hozzá. Fontos, hogy fokozatosan haladjunk a könnyűtől a nehéz gyakorlatokig. Több élvezetes módja is létezik testünk formában tartására, úgy mint például a tánc, a kertészkedés, a fűnyírás, az úszás, a séta, vagy éppen a kocogás; válasszuk azt, ameliyket örömmel tudunk végezni.
4. Ne dohányozzunk. A dohányzással összefüggő egészségügyi veszélyek közé sorolhatjuk a rákot, a tüdőbajt, a korai klimaxot, a meddőséget, sőt, a terhességi komplikációkat is. A dohányzó középkorú embereknek háromszor akkora esélye van arra, hogy szívbetegségben haljanak meg, mint a nem füstölő kortársaiknak. A passzív dohányosok is veszélyben vannak, a mások által kifújt füst is megtámadja a szívet. Számos segélyvonal, tanácsadás, gyógyszer és a támogatás más egyéb formái is karnyújtásnyira vannak annak, aki le akar szokni.
5. Vegyünk részt szűréseken. Ezek a vizsgálatok váltakozó gyakorisággal történnek, életkorunktól, egészségi állapotunktól, életstílusunktól, és egyéb tényezőktől függően. Mi magunk, vagy orvosunk határozza meg, hogy milyen gyakran van szükségünk a különböző betegségek megelőzését szolgáló szűrésekre, vizsgálatokra. Ezekkel a vizsgálatokkal ki lehet szűrni a magasvérnyomást, a magas koleszterinszintet, a cukorbetegséget, a szexuális érintkezés útján terjedő betegségeket, a bőrrákot, méhnyakrákot, mellrákot, és vastagbélrákot. Ha még korai stádiumukban kiderülnek ezek a betegségek, a kezelés sokkal eredményesebb lehet, és túlélési esélyünk is nagyobb. Egyszóval, a rutin vizsgálatok életet menthetnek.
6. Oltassuk be magunkat. Az oltások nem csak gyerekeknek valók, felnőtteknek is szükségük van rájuk. Vannak olyan oltások, amelyek minden ember számára egyaránt szükségesek lehetnek, és vannak olyan speciális fajták, melyek csak bizonyos munka végzéséhez, vagy életstílus folytatásához elngedhetetlenek. Egyenesen kötelező lehet beoltatni magukat azoknak, akik olyan helyekre utaznak ahol gyakoriak bizonyos fertőző betegségek, vagy valamilyen egészségügyi problémával küszködnek. Ajánlatos tehát a vakcinák megfelelő időközönkénti igénybevétele, hogy távol tartsuk magunkat a különféle nyavalyáktól.
7. Kerüljük a stresszt. Talán sosem jelentett olyan nagy veszélyt a dolgozó emberek egészségére a stressz, mint manapság. Nehéz megfelelni a munkaadó és a család elvárásainak is egyaránt. Védjük mentális és fizikai egsészségünket, úgy, hogy olyan tevékenységeket folytatunk, amelyek segítenek a munkahelyi és az otthoni stressz feloldásában.
8. Legyünk tisztában gyenge pontjainkkal. Egészségünk, immunrendszerünk védekezőképessége részben már eleve meghatározott faktoroktók függ, biznyos génektől, amelyeket örököltünk. Ugyanakkor sok múlhat azon is, milyen munkát végzünk, milyen életstílust választottunk, és milyen környezet vesz körül minket otthon. Mivel mindenki egyedi tulajdonságokkal rendelkezik ezen a téren is, a legfontosabb, hogy ismerjük magunkat, így tudni fogjuk, hogy mit kell tennünk, hogy egészségünket megőrizzük.
9. Óvjuk magunkat. A biztonság alatt nem csak azt értjük, hogy bekötjük a biztonsági övet, napkrémet használunk, bukósisakot viselünk, füstjelzőket szerelünk fel, hanem mindent, a kézmosástól egészen a kapcsolataink alapos megválogatásáig.
10. Legyen hobbink. A betegség hiánya, nem feltétlenül jelenti azt, hogy egészségesek is vagyunk, sok múlik az életvitelünkön. Vajon alszunk-e eleget, ki tudunk-e kapcsolni egy fárasztó nap után, van-e hobbink, vagyis fordítunk-e elég időt önmagunkra. Ne sajnáljuk magunktól a lazítást.