Szdls (Vertigo)
2007.06.30. 12:49
Az rzst mindenki ismeri, hisz elg csak nhnyat prdlni, majd hirtelen megllni, s mris kvlyog a fej s forog krlttnk a vilg. Ilyenkor nem a valsgnak megfelelt ljk meg: nem pontosan rzkeljk, hogy a trgyak mozdultak el, vagy mi mozgunk hozzjuk kpest. A szdls (vertigo), mint azt az elbbi plda is mutatja, nem felttlenl jelez valamilyen kros elvltozst - ugyanakkor szmos betegsg f- vagy ksrtnete lehet.
A szdls "rtalmatlan" egszen addig, amg cska ritkn jelentkezik, enyhe lefolys, rvid ideig tart, okokra vezethet vissza, konkrt elzmnyhez kthet (pl. tmulatott jszaka, idleges tlhajszoltsg, koplals, betegsgbl val lbadozs). Ilyenkor a panasz gymond hzilag is orvosolhat. m, ha egy htig is knoz a szdls vagy havonta tbbszr visszatr, ha erssge fokozdik, s egyre kellemetlenebb, akkor rdemes utnajrni az okonak. Kivlt amikor ms tnet (fejfjs, hallsromls) is trsul hozz.
A szdls igen sokfle lehet - irnya, intenzitsa, idbeli lefolysa szerint -, ezrt a fajtk rszletezse helyett, inkbb a httrben meghzd elvltozsokat, fbbbetegsgeket ismertetjk. Ebben Dr. Simon Judit otoneurolgus, a Ferencvrosi Egszsggyi Szolglat igazgathelyettes-forvos segt. Munkahelye az egyetlen olyan kerleti szakrandel, ahol, a doktorn vezetsvel, szdls ambulancia mkdik, mr ht ve. Fll-orr-ggsz, szemsz, ideggygysz, reumatolgus s rntgenorvos prblja kiderteni a "szdlk" panasszal havonta bekopogtat 25-30 pciens eredend bajt.
A tnet oka az egyenslyozszerv mkdsi zavara, valamilyen betegsg ltal val rinetettsge, ezrt a fszerep ltalban Dr. Simon Juditnak jut. Az emltett szerv rendkvl kiterjedt reflexplyn mozog. Kiindul a fl mggtti sziklacsontban elhelyezked bels flbl, s innen egyrszt a szemmozgat izmokhoz, msrszt a gerincveln keresztl a vgtagok s a trzs izomzathoz vezet. Kzben az agykzpontben fut bonyolult plyi "tszvik" az agyat, s az agytrzsben tbbszr tkapcsoldnak. Az egyenslyozszerv mindkt oldalon szimmetrikusan szervezett. Dr. Szentgotai Jnos szemlletes pldjval azt mondhatjuk, hogy a lovaskocsi mintjra mkdik. Amennyiben a gyepl (a szban forg szerv) mindkt oldalon egyformn feszes, a szekr (a testnk) egyenesen megy. De ha feszlse az egyik oldalon cskken, akkor a kocsi az ellenkez irnyba fordul. Egyenslyzavar lp fel, amelyet szubjektven szdls ksr.
Az egyenslyozszerv gondoskodik testhelyzetnk megtartsrl, illetve a mozgsok sszerendezettsgrl, a clirnyos mozgsokrl. Ezt nem egyedl, hanem az rzkszervek (szem) kzremkdsvel teszi, de a feladatban rszt vesznek pl. az izmokban, zletekben elhelyezked gynevezett mlyrz idegvgzdsek. Ha az egyenslyoz-rendszer plyiban, kzponti idegrendszeri centrumaiban vagy akr a sziklacsontban tallhat ingerfelvev vgkszlkekben valami krosodik, akkor mr szlelhet az egyenslyzavar, szdls - magyarzza Simon forvosn.
A krosodst a legklnbzbb tpus krok - leggyakrabban taln az r- s keringsi betegsgek - kivlthatjk. Az egyenslyozszerv ugyanis rendkvl rzkeny a vrelltsra: a legkisebb zavarra, tmeneti hinyra is szdlssel "reagl". Tbbnyire a hts agyi verrnek, illeve gainak tmeneti vagy vgleges beszklse a bns. Ez addhat vrnyoms-ingadozsbl. Az alacsony vrnyomsak hajlamosabbak a szdlsre, amit knnyen magtapasztalhatnak, ha pldul gugolsbl hirtelen felllnak. Ilyenkor nem kap kell "muncit" az rintett terlet, a szv nem tud megfelel enrgival vrt pumplni ezekbe a magasan fekv erekbe. Msrszt, a hirtelen felegyenesedssel az ll hekyzetben kivltd n. ortosztatikus reflex 5-10 Hgmm-es vrnyomsesst eredmnyez. Ez pedig az egybknt is alacsony vrnyomshoz hozztve, elg arra, hogy elsttedst, csillagltst, kellemetlen imbolyg megszdlst okozzon.
Az imnti jelensg akkor tekinthet krosnak, ha mr julssal is egyttjr. De a magas vrnyoms - a tbbsgre inkbb ez jellemz - ugyancsak rossz hats, a nagyobb rtk ltalban rszkletet idz el az adott vrelltsi terleten. A nyakcsigolykra kifut hts agyi vererek a nyaki meszesedsek folytn ugyancsak beszklhetnek. A foglalkozs (az rasztalhoz, munkapadhoz kttt), a kevs vagy ppen tlzott testmozgs (versenyszer sportols) id eltt elindthatja a nyakcsigolyk kopst. A reumatolgiai betegsgek, nyaki degeneratv elvltozsok, meszesedsek teht indirekt mdon okozhatnak szdlst.
Az egszsgetlen tpllkozs, a mozgsszegny letmd s a kros szenvedlyek mind provokljk a keringsi rendzsert. A tlsly, a magas vrnyoms, a cukorbetegsg szorosan sszefgg az rfalelvltozsokkal, rszkletekkel, s a jelei mr 40-50 ves kortl mutatkoznak (fleg az arra hajlamosaknl), s az id elrehaladtval pedig egyre gyarapodnak. Lvn, hogy a szv- s rrendszeri megbetegedsekben len jrunk, s a mozgsszervi bajok is npbetegsgnek szmtanak nlunk, ennek alapjn ki is jelenthetnnk, hogy "szdls" nemzet avgyunk, de kifejezetten errl a panaszrl nincsenek statisztikai adatok. A doktorn tapasztalatai szerint a 60 v felettiek mintegy 70%-a ml vagy komolyabb formban egytt l ezzel a korntsem kellemes rzssel.
A szdls eredjnek kidertse mindenkor egy ltalnos kivizsglssal kezddik. Mr a fl, a halls, az egyenslyozszerv alaposabb szemrevtele megmutatja, hogy milyen irnyban kell tovbbhaladni. Igen tipikus a nyakcsigolya meszesedse s a keringsi problma okozta szdls, ami a fej- s a testhelyzet megvltoztatsakor lp fl s rvid ideig tart. A beteg hirtelen megfordul vagy hajolsbl ll fel, s ekkor elsttl krltte a vilg, megtntorodik, kapaszkodnia kell, esetleg le kell lnie. A szdls pr msodpercig tart csupn, ha tl ers, hnyinger ksrheti. Az emltett mozgsok ltalban jra s jra szdlst vltanak ki. Ideggygyszati, szemszeti, adott esetben rszben a flre, rszben a nyakcsigolykra is kiterjed rntgenvizsglattal, valamint a nyaki nagyerek ultrahangos vizsglatval pontostjk az orvosok a diagnzist. rtgtval, keringsjavt gygyszerrel, a nyaki gerincelvltozsok fizikoterpis kezelsvel (szs, gygytorna, ultrahang) prbljk befolysolni.
Az rrendszeri-keringsi eredet szdlsekkel kicsit sszefgg az n. Menire-betegsg, mely nevt arrl a francia orvosrl kapta, aki a XIX. szzad vgn elszr rta le a tnetegyttest:
nagyon ers forg jelleg szdls, flzgs s tmeneti hallscskkens.
A tbbrs rohamot ksrheti hnyinger, hnys. Jellemz, hogy egynenknt vltozan hetente, havonta, flvente ismtldik, s ltalban az alacsony vrnyomsaknl s az gynevezett neurotikus tpusaknl, az idegesebb, szorongbb embereknl fordul el leginkbb. Br fiataloknl, 20 ves korban is jelentkezhet - nknl kicsit gyakrabban - a betegsg, de nem tl nagy szmban - Simon doktorn pciensei kztt vente 8-10 ilyen eset fordul el.
A betegsg hatsra az egyenslyozszerv ingerfelvev appartusnak jrataiban lv folyadk felszaporodik, ez kitgtja a tmlrendszert, s az ott lv idegsejtek izgalmi llapotba kerlnek. A roham vgeztvel a folyadkfelesleg felszvdik. Br pontosan mg nem tisztzott a kreredet, de felteheten a bels fl vrelltsi zavarrl lehet sz, artrii stresszhelyzetben (amikor a beteg idegesebb) begrcslnek, s az emiatt kialakul oxignhiny eredmnyezhetia folyadk-felhalmozdst. A rohamok sorn az idegsejtek elbb-utbb elpusztulnak, s ha a beteget nem kezelik, maradand halskrosods alakul ki. Teljesen nem sketl meg, de llapota a kzepes illetve a nagyfok hallscskkens hatrig romolhat. Ha viszont az rintett mr atnetek kezdeti szlelsekor orvoshoz fordul, a folyamat jelentsen lassthat.
J erdemnyt lehet elrni a kerings javtsval, a vrnyoms stabilizlsval, valamint kzvetlenl a bels flre hat, a rohamok kialakulst magakadlyoz gygyszerrel. Emellett fontos az egszsgesebb, sportosabb letmd s a dita: az ivsra ksztet ss telek mellzse, a folyadkfogyaszts cskkentsa. szksg esetn krhet a pszicholgus, pszichiter segtsge is. Mindezekkel egytt tnetmentess tehet a beteg, gy elhagyhat a gygyszerek szedse, s a panaszok jbli jelentkezsekor kell csak felkeresni az orvost.
A Menire-szindrma felfedezshez a halls s az egyenslyozszerv ellenrzse mellett szksg lehet a hallidegek llapott felmr n. agytrzsi kivltottvlasz-vizsglatra is. Ez egy abszolt objektv mrsi mdszer. Nem a beteg jelzi a hallsvizsgl kabinban, hogy hallja-e az adott hangot vagy sem, hanem elektrdkat helyeznek a pciens koponyjra, majd az "adagolt" hangingerekre a hallidegek adnak elektromos vlaszokat. A monitoron megjelen grbe formjbl meghatrozhat a hallskszb.
A koponyn belli daganat kizrsra szksg lehet a modern kpalkot eljrsok valamelyikre: komputertomogrfia (CT) vagy mgnesesrezonancia-vizsglatra (MRI). A jindulat elvltozs, ha a nyolcadik agyidegen tallhat, ugyancsak vlthat ki szdlst s hallscskkenst. Manapsg is a mtt az egyetlen megolds, de mikrosebszeti mdszerekkel mr kezdeti formban eltvolthat a daganat. A beavatkozs utn az adott oldalon a halls kiesik (csak a msik flre hall a beteg) s az egyenslyoz szerv sem mkdik. Ezt a kzponti idegrendszer, kivl regenercis kpessge folytn kompenzlja. Tartsan nem szdl a beteg, legfeljebb bizonytalanabb lesz szrkletkor, sttben, amikor a lts nem segt az egyenslyoz szervnek. Mtti szvdmnykny srlhet az arcizmokat mozgat agyideg (tl kzel van a mtti terlethez), de ez kezelehet.
Egyszer baleset, ess is okozhat szdlst, klnsen az agyrzkds, amikor rszben a kzponti idegrendszer, rszben az egyenslyozszerv folyadkrendszere rzkdik. HA 2-3 nap mltn sem sznik a kzrzetet zavar tnet, akkor rdemes felkeresni a hziorvost.
Komolyabb srls a koponyaalap-trs, amely rintheti a hallst s az egyenslyozszervet magba zr csontot. Ez azonnali krhzi kezelst s beavatkozst ignyel, s a slyossgi foktl fgg, hogy ksbb megmarad-e a szdls.
Ha mr a neurolgiai eseteknl tartunk, a szklerzis multiplexnek (SM) pldul elg jellegzetes tnete a szdls, amennyiben a tbbgc betegsg ppen az egyenslyozszervhez kapcsoldik. Ezrt megesik, hogy ppen az ambulancin vetdik fel az SM gyanuja, amit tovbbi ideggygyszati vizsglat igazolaht. A klnbz pszichitriai betegsgekre (alkoholizmus, drogfggsg, pnikbetegsg) ltalban nem itt derl fny, mert a beteg szubjektven rezhet ugyan szdlst, de ennek nincsenek objektven megfogahtokai, szervi elvltozsok nem mutathatk ki.
Gyakran tallkoznak azonban fertzsekkel sszefgg szdlses panaszokkal. Kezdve a baktrium okozta kzpflgyulladssal, illetve a klnbz vrusfertzsekkel.
Jellegzetes szdlss tneteket produkl az egyenslyozideg izollt gyulladsa: hirtelen, ersen indul hnyssal ksrve, s hnapok mltn fokozatosan cskken intenzitsa, mivel igen lassan gygyul betegsgrl van sz. A betegsgek lekzdshez vitaminksztmnyekkel, gygyszerekkel tmogatjk a beteg szervezett.
Sokszor az ambulancin bizonyosodik be az is, hogy a beteg azrt szdl, mert szemveget kellene hordania, vagy nem megfeleen korriglt a ltsa. Bizonyos szembetegsgekhez (ketts kpet elidz szemidegbnuls, perifris lts kiesse) trsulhat szdls, mint tnet, ezrt a mindenkori szemszeti vizsglatot nem szabad elmulasztani.
Vgeredmnyben a szakorvos sszefoglalja alapjn azt mondhatjuk, hoyg brmilyen szervi elvltozs kpes tttelesen szdlst okozni. legyen az anyagcserezavar, vrkpzszervi betegsg vagy vrszegnysg. Utbbi elg jellemz bakfislnyoknl, a menzesz kezdetn illetve a kamaszkori hormonlis vltozsok, a hirtelen nvs tmenetileg szintn szdlst okozhat.
(Az ambulancia 14 ves kortol hzi- vagy szakorvosi beutalval brkit fogad.)
- A szdls fbb okai lehetnek teht:
- az egyenslyozszerv vrelltsnak zacvara
- a kzponti idegrendszer ingerfelvev vgkszlknek krosodsa
- r- s keringsi betegsgek
- egszsgtelen tpllkozs, mozgsszegny letmd s a kros szenvedlyek okozta rfalelvltozsok
- a vrnyoms ingadozs
- reumatolgiai okok miatti nyaki elvltozs
- stressz
- koponyn belli daganat
- beleset, ess (agyrzkds, koponyaalap-trs)
- szklerzis multiplex
- Parkinson-kr
- az egyenslyozideg gyulladsa
- szembetegsgek
- szemveg hinya, vagy rossz szemveg hasznlata
- anyagcserezavar
- vrkpzszervi betegsgek
- vrszegnysg
- fertzsek
- brmely szervi elvltozs kpes tttelesen szdlst okozni
(A Npszabadsg Gygysz mellkletbl vlogattunk)
|