Fogykrk: milyen betegsgeket szedhetnk ssze?
2007.07.03. 14:20
Az idelis testsly nem csupn eszttikai krds, egszsgnk szempontjbl sem mindegy, mekkora zsrrteg van rajtunk. De az sem, milyen mdszerekkel rjk el, illetve tartjuk fenn a kvnt formt. Az nsanyargats kvetkezmnyeit vizsgljuk szakember segtsgvel.
| A tlsly s az elhzs pillanatnyilag vilgmret egszsggyi problma; jrvnyszer terjedsvel a fertz betegsgeket megelzve a vilg lakossgnak egszsgi llapott befolysol f tnyezv vlik. Az Egszsggyi Vilgszervezet (WHO) szerint a tlsly s az elhzs a msodik legjelentsebb megelzhet rizikfaktor a dohnyzs utn. Kzel hromszz milli felntt embert rint a fejlett s a fejld orszgokban egyarnt. Magyarorszgon sem rzss a helyzet: itthon az tlagos energiabevitel frfiaknl 3250, nknl 2400 kilokalria (kcal), ami legalbb 500 kalrival tbb a szksgletnl. A zsrbevitel az sszes energiabevitel 42 szzalkt jelenti, holott 30 szzalk lenne az elfogadott. gy nem csoda, hogy a tlsly s az elhzs npbetegsgg vlt, a felntt lakossg 60 szzalka ugyanis tlslyos, illetve elhzott, s az arny folyamatosan romlik. Az elhzs "velejri" kzl a magas vrnyoms, az anyagcserebetegsgek, relmeszeseds, szv- s rrendzseri betegsgek, az agyvrzs s a szvinfarktus a leggyakrabban elfordul betegsgek. "Magyarorszgon rnknt ht ember hal meg elhzssal sszefgg betegsgben, a betegsg ltal okozott trsadalmi tbbletkiads pedig vi harminc millird forintot meghalad sszegre rg" - lltja Halmy Lszl, a Magyar Elhzstudomnyi Trsasg elnke. Nem rtana vgre tenni valamit. Persze, csak sszeren.
„Az jabb s jabb fogykrarletek rengeteg bajt okozhatnak, st tragikus vgkimenetelek is lehetnek. Nem ajnlom, hogy brki komoly fogykrba kezdjen szakember segtsge nlkl" - mondta el a hvg.hu megkeressre Balaicza Erika belgygysz, aki szerint azonban tveds lenne azt lltani, hogy minden dita veszlyes. Csak be kell tartani a szablyokat: msknt tkezni s tbbet mozogni. A napi energiabevitelt legalbb 400-500 kcal-val cskkenteni kell az elz mennyisghez kpest, s az sem mindegy, mikor, milyen krlmnyek kztt s fleg milyen tpllkot vesznk magunkhoz.
A szakember szerint a helytelen, tgondolatlan ditknak, tlzsba vitt koplalsnak ugyanis ra van. Knnyen kialakulhat pldul a joj-effektus: amint abbahagyjuk a krt, visszajnnek a kilk, olykor mg tbb is. S az ignybevett szervezet anyagcserje olyannyira lelassul, hogy hiba eszik az illet keveset, nem fog fogyni. A legtbb elsznt ember a zsrbevitelt szortja le minimlisra, de ezltal olyan tpanyagokhoz nem jut hozz a szervezet, ami az epe meghajtshoz szksges, s innen egyenes t vezet az epek s vele az epehajtk megjelenshez. Ugyancsak risi problma az egyoldal tpllkozs kvetkeztben fellp vitamin-, illetve svnyianyag-hiny. Ennek kvetkeztben kihullik a haj, tredezett vlnak a krmk, s a legklnflbb fertzsekre vlnak rzkenny az nsanyargatk. Nem ritka a fradkonysg, aluszkonysg sem, ami igencsak cskkenti a teljestkpessget.
Rutinus fogykrzknak bizonyra azzal sem mondunk jat, hogy sokszor jl kiheztetik magukat, aztn amikor mr nem brjk tovbb, mindenflt sszeesznek. A belgygysz szerint a zrzavaros tpllkozs sem marad bntetlenl: ebbl addhatnak az emsztsi zavarok legkellemetlenebb s veszlyes tnetei: szkrekeds s hasmens vltakozva. A ditzk zmnek az sem idegen, hogy a blfalat brutlisan irritl klnfle hashajtkat, illetve vzhajtkat szedjenek. Ennek is rengeteg negatv hatsa lehet: kirl a szervezetbl a klium s a klcium, ami felgyorstja a csontritkuls kialakulst, de izomgyengesget, izomgrcsket is eredmnyezhet. "Nem egy olyan betegem vot, akit krnikus hashajts bllel kezeltnk; a legyenglt blfal tnete ez" - mondja Balaicza doktorn. S akkor mg nem beszltnk az epepanaszokrl. Sokan nincsenek azzal tisztban, hogy egy fogykrt nem lehet hipp-hopp abbahagyni: itt is kell tmenet, mert a hirtelen vlts hasnylmirigygyulladst okozhat. Sokan a hnyatstl sem riadnak vissza – nem kell ehhez bulimisnak lenni –; ebben az esetben nem ritka a krnikus nyelcsgyullads.
Van megolds
Enni mrpedig muszj
© sxc.hu | A szakemberek egyetrtenek abban, hogy sz nlkli fogykra helyett elg lenne csak nhny alapdologra odafigyelni. Elsszr is slytartsunk mindennapos feladat kell, hogy legyen: ne csak fogykrkat tervezznk, hanem az letmdvltst, igaz, ez olykor nehezebb feladat. Mieltt valaki belefog egy szigor ditba, tisztznia kell, hogy nincs-e hormonlis oka az elhzsnak. Hiba fogykrzik valaki, ha csak a pajzsmirigyt kellene rendberakni. A tlslynak lehet genetikai oka is, ilyenkor felttlenl szakemberhez kell fordulni, s az utastst kvetve megszabadulni a flslegtl. Ha pedig a csaldban eltanult rossz szoksok llnak a httrben – ks esti evsek, akkor ptoljuk be az egsz napi szksgletet –, akkor ezektl kell nagyon gyorsan megszabadulni.
"Fontos, hogy legyen rendszeressg. Sokan mondjk, hogy nem tudnak reggelizni, pedig ez is csak egy pavlovi reflex. Kialakthat, csupn akarni kell, s ha letmdvltsra kszlnk, akkor ez az egyik legfontosabb lps – magyarzza Balaicza doktorn, aki szerint ugyanilyen fontos, hogy ne maradjon ki az ebd sem, mg az esti kalriabevitel legyen a legkevesebb, s minl korbban. Szintn oda kell figyelnnk arra, hogy kevs folyadkot iszunk, ivs helyett is esznk. Igyunk teht minl gyakrabban, de semmikppen ne tmny gymlcsleveket. Mrskelni kell a hsfogyasztst; ne nyugtatgassuk magunkat azzal, hogy csak szrnyasokat esznk, ezekben is tl sok a rejtett zsradk. Ha ragaszkodunk hozz, hetente legfeljebb hromszor egynk hst, s ebben mr legyen benne a felvgott is. De ugyangy oda kell figyelni a sajtflkre is, fajttl fggen 40-60 szzalkuk zsr. S a lemondsnak ezzel mg nincs vge: reduklni kell az dessgfogyasztst is. A fehr cukrot helyettestsk mzzel vagy barna cukorral; des pkruk helyett egynk teljes kirls lisztbl kszlt termkeket.
A belgygysz nagy hangslyt fektet a mregtelentsre – hetente egyszer rdemes gymlcs- vagy lbjtnapot tartani, mg vszakonknt akr egy hetet is beiktathatunk –, amire nemcsak a fogyni vgyknak kellene odafigyelni. A szervezet kitiszttsra remek alkalom a nyr, melegben ugyanis kevesebb s knnyebb teleket kvnunk. A cl a blrendszer kitiszttsa, a szervezetben felhalmozott salakanyagok tvozsnak elsegtse. Mivel elssorban a tartalkokbl lnk, minden olyan anyagot bont a szervezetnk, amire nincs szksge: felhalmozdott zsrt, sznhidrtokat, fehrjket. A bsges folyadkbevitel – gygytek, hgtott gymlcs- s zldsglevek, svnyvz – melett rdemes beiktatni mg szaunzst, masszzsokat, s j sok mozgst, amivel elssorban a zsrszvetektl s nem az izomszvetektl szabadulunk meg. A sportot rdemes napi rendszeressggel beiktani az letnkbe; enlkl nem vrhatunk tarts eredmnyt.
Forrs:Kulcsr Hajnal
|