4.1. Terpis javallatok
4.2. Adagols s az alkalmazs mdja
A ksztmnyt tkezstl fggetlenl, naponta egyszer, leginkbb reggel, folyadkkal kell bevenni.
A retard tabletta felezhet, ha kisebb egyszeri adag alkalmazsa szksges.
Dozrozs individulisan a bradycardia elkerlst figyelembe vve.
Hypertonia
Enyhe s kzpslyos hypertoniban 50 mg naponta egyszer.
Azoknak a betegeknek, akik az 50 mg dzisra nem reaglnak megfelelen, a napi adagot 100-200 mg-ra lehet emelni, vagy a kezels egyb antihypertensiv gygyszerekkel egszthet ki (diuretikum, dihidropiridin Ca-antagonista).
A metoprolollal, napi 100-200 mg adagban vgzett hossz tv antihypertensiv terpia, a hypertonis betegekben az sszmortalits cskkenst eredmnyezte, belertve a cardiovascularis hirtelen hallt, a stroke-ot s a coronaria trtnseket is.
Angina pectoris
100-200 mg naponta egyszer. Szksg esetn egyb antiangins hats szerekkel kombinlhat.
Krnikus szvelgtelensg
Egyb kezelssel stabilizlt krnikus szvelgtelensgben szenved betegek (6 hten t akut szvelgtelensg nem lpett fel s legalbb 2 htig nem vltoztatott alapkezels mellett) Betaloc ZOK adagjt egynileg kell megllaptani.
A NYHA II osztlyba sorolt betegeknl a kezels els kt hetben az ajnlott kezd adag 25 mg, naponta egyszer.
A NYHA funkcionlis osztlyozs szerinti III-IV besorols betegeknl az els kt htben naponta egyszer 12,5 mg a kezd adag.
A NYHA II osztlyba sorolt betegeknl kt ht elteltvel a dzis napi egyszeri 50 mg-ra emelhet, azt kveten minden msodik hten megduplzhat az adag, egszen a napi 200 mg (illetve a legmagasabb tolerlhat) Betaloc ZOK cldzis elrsig.
A NYHA III-IV osztlyba sorolt betegeknl kt ht elteltvel a dzis napi egyszeri 25 mg-ra emelhet, azt kveten minden msodik hten megduplzhat az adag, egszen a napi 200 mg (illetve a legmagasabb tolerlhat) Betaloc ZOK cldzis elrsig.
A hossz tv kezels idejn a napi egyszeri 200 mg (illetve a legmagasabb tolerlhat) Betaloc ZOK adag elrse a cl.
A betegek llapott a tolerabilits tekintetben minden egyes dzis szinten krltekinten kell rtkelni.
Hypotonia s/vagy bradycardia fellptekor, az egyidejleg adott gygyszerek illetve a Betaloc ZOK adagjnak cskkentse vlhat szksgess.
Kezdeti hypotonia, vagy a szvelgtelensg tneteinek tmeneti rosszabbodsa nem felttlenl jelenti azt, hogy az adag a krnikus kezels sorn nem tolerlhat, de a beteget az alacsonyabb dzison kell tartani, mg llapota nem stabilizldik, a vesefunkcik szoros ellenrzse mellett. Elfordulhatnak olyan esetek, amikor a dzis cskkentse vagy a kezels felfggesztse vlik szksgess.
Szvritmuszavarok
100-200 mg napi egy alkalommal.
Szvinfarctus utni llapot, fenntart kezels
A hossztvon alkalmazott metoprolol kezels, napi egyszeri 200 mg-os dzisban cskkentette a hall (belertve a hirtelen hallt is) s a reinfarctus kockzatt (diabetes mellitusban szenved betegekben is).
Palpitatioval jr funkcionlis szvpanaszok
100 mg naponta egyszer. Szksg esetn a dzis napi 200 mg-ra nvelhet.
Migrn profilaxis
100-200 mg naponta egy alkalommal.
Cskkent vesefunkci
Nem szksges dzismdosts cskkent vesefunkcij betegeknl.
Cskkent mjfunkci
ltalban nem szksges az adagot mdostani mjcirrhosisban szenved betegeknl, mivel a metoprolol fehrjektdse alacsony (5-10%). Slyos mjelgtelensg fennllsakor (pl. shunt-operlt betegekben) a dzis cskkentse vlhat szksgess.
Ids kor
Nem szksges adagmdosts ids betegeknl.
Gyermekkor
Kevs tapasztalat ll rendelkezsre a metoprolol gyermekkorban val alkalmazsrl.
4.3. Ellenjavallatok
Metoprolollal ill szrmazkaival valamint a ksztmny egyb sszetevivel szembeni tlrzkenysg.
Msod- vagy harmadfok atrioventricularis blokk.
Instabil dekompenzlt szvelgtelensg (pulmonaris oedema, hypoperfusio vagy hypotensio) s beta receptor agonizmuson keresztl megvalsul folyamatos vagy intermittl inotrop kezels.
Klinikailag jelents mrtk sinus bradycardia vagy hypotensio.
Sick-sinus szindrma.
Cardiogen shock.
Slyos perifris artris keringsi zavar, ami gangrna kialakulsval fenyeget.
A metoprolol akut myocardialis infarctus gyanja esetn nem adhat, amg a pulzusszm kisebb 45/percnl, a P-Q id hosszabb, mint 24 sec., valamint ha a szisztols vrnyoms rtke alacsonyabb 100 Hgmm-nl.
4.4. Klnleges figyelmeztetsek s az alkalmazssal kapcsolatos vintzkedsek
Beta-blokkolval kezelt betegeknek verapamil tpus klcium-antagonista intravnsan nem adhat.
Amennyiben a metoprololt asthma bronchialeban szenved betegnl kell alkalmazni, β2-agonista alkalmazsa (tabletta s/vagy aeroszol) vagy a mr korbban szedett β2-stimulns gygyszerek dzisnak mdostsa (emelse) vlhat szksgess.
Annak az eslye, hogy a Betaloc ZOK a β2-receptorokkal interferljon kisebb, mint a szelektv β1-blokkolk hagyomnyos tabletta formja esetn.
Valszn, hogy a metoprolol kezels kevsb befolysolja a sznhidrt anyagcsert, s kevsb fedi el a hypoglykaemia tneteit, mint a hagyomnyos tabletta formban adagolt B1 blokkolk, s mg kevsb, mint egyb nem szelektv β-blokkolk alkalmazsa.
Nagyon ritkn a fennll enyhe AV vezetsi zavar slyosbodhat, AV blokk alakulhat ki.
Ha fokozd bradycardia szlelhet a Betaloc ZOK alacsonyabb dzisban adand, vagy fokozatosan elhagyand.
A metoprolol, a perifris artris keringsi zavarok tneteit fokozhatja.
Phaechromocytomban szenved beteg kezelse sorn csak α-blokkolval egytt adhat.
Sebszi beavatkozs eltt az aneszteziolgust tjkoztatni kell arrl, hogy a beteg metoprolol kezels alatt ll. Nem ajnlott a mtt eltt ll beteg β-blokkolval val kezelst felfggeszteni. Ha mgis szksges, akkor ez a mtt eltt legalbb 48 rval trtnjen meg, kivve az olyan a specilis llapotokat, mint thyreotoxicosis s phaeochromocytoma.
Nem szabad a gygyszeres kezelst hirtelen megszaktani fleg a veszlyeztetett betegek esetben. A metoprololt csak fokozatosan, egyre cskken dzisok alkalmazsval vonjuk el, mintegy kt hten keresztl. Minden egyes lpsben felre cskkentjk az adagot egszen az utols lpsig, amikor a teljes 25 mg adagot 12,5 mg-ra cskkentjk.
A sorban a legkisebb adagot legalbb ngy nappal a kezels teljes felfggesztse eltt alkalmazzuk. Tnetek jelentkezse esetn lassabb temben hagyjuk el a gygyszerezst. A β-blokd hirtelen megvonsa krnikus szvelgtelensghez vezethet, illetve fokozhatja a myocardialis infarctus s a hirtelen hall bekvetkeztnek kockzatt.
Metoprolol terpiban rszesl betegek esetn az anafilaxis shock slyosabb formban jelentkezhet. Norml dzis epinefrin kezels nem mindig vlt ki elvrhat terpis hatst.
4.5. Gygyszerklcsnhatsok s az interakcik egyb formi
Gondos megfigyels alatt szksges tartani azokat a betegeket, akik egyidejleg szimpatikus ganglion blokkol, egyb bta-blokkol (pl. szemcsepp) vagy monoaminooxidz (MAO) gtl szereket kapnak.
Amennyiben az egyidej klonidin terpit fel kell fggeszteni, a bta-blokkol adst a klonidin terpia felfggesztse eltt j nhny nappal abba kell hagyni.
A verapamil vagy diltiazem tpus kalcium antagonistk egyidej alkalmazsakor a lehetsges negatv inotrop s kronotrop hats veszlye miatt elvigyzatossg szksges (additv hats). A bta-blokkol kezels alatt ll betegeknl nem szabad verapamil tpus kalcium antagonistt intravnsan alkalmazni.
A bta-blokkolk felersthetik az (amiodaron vagy kinidin tpus) antiarrhythmis szerek negatv inotrop s negatv dromotrop hatst. Az interakci legjobban dokumentlt dizopiramiddal. A propafenon okozta interakci, hasonlan a kinidinhez, a citokrm P450 2D6 enzimen keresztl gtolja a metoprolol metabolizmust. gy ezen kombinci alkalmazsakor, nehz a propafenon bta-receptor blokkol hatst kivdeni.
A bta-blokkol kezels alatt ll betegeknl az inhallt anesztetikum fokozza a cardiodepressiv hatst.
Az enzim serkent s gtl szerek befolysoljk a metoprolol szintjt a plazmban. A barbiturt s rifampicin cskkenti, a cimetidin, az alkohol, a hidralazin s a szelektv szerotonin reuptake gtlk gymint a paroxetin, fluoxetin s a szertralin pedig nvelheti a metoprolol plazmakoncentrcijt. A gyors hidroxill egyneknl a difenhidramin 2,5-szeresvel cskkenti a metoprolol clearance-t (CYP 2D6 enzim gtlsval).
Indometacin, vagy egyb prosztaglandin szintzist gtl gygyszer egyidej adsa cskkentheti a β-blokkolk antihypertensiv hatst. Bizonyos krlmnyek kztt, amikor a β-blokkolk mellett epinefrint kap a beteg, a cardioselectiv β-blokkolk kisebb mrtkben befolysoljk a vrnyomst, mint a nem szelektv β-blokkolk.
Epinephrine-t illetve nagy dzis fenilpropanolamint szed betegeknl egyidej metoprolol adsval paradox hypertonis reakci jelentkezhet.
Az orlis antidiabetikum dzismdostsa vlhat szksgess β-blokkol kezels alatt ll betegeknl.
4.6. Terhessg s szoptats
Mint ltalban a legtbb gygyszer, a Betaloc ZOK sem adhat terhessg s szoptats ideje alatt, hacsak a kezels elengedhetetlennek nem minsl. Hasonlan az sszes antihypertensiv szerhez, a β-blokkolk is okozhatnak mellkhatsokat (pl. bradycardia), a magzatban, az jszlttben s az anyatejjel tpllt csecsemben egyarnt.
A csecsemre gyakorolt β-blokkol hatst tekintve, az anyatejjel a csecsem szervezetbe jutott metoprolol mennyisge elhanyagolhatnak mondhat, ha az anya a szoksos terpis mennyisgben kapta a metoprololt.
4.7. A ksztmny hatsai a gpjrmvezetshez s gpek zemeltetshez szksges kpessgekre
A jrmvezet kpessget s a baleseti veszllyel jr munka vgzst befolysolhatja (szdls s fradtsg elfordulhatnak), ezrt egynileg kell meghatrozni, hogy a gygyszer milyen mennyisge mellett szabad jrmvet vezetni s/vagy baleseti veszllyel jr munkt vgezni.
4.8. Nemkvnatos hatsok, mellkhatsok
A Betaloc ZOK jl tolerlhat ksztmny, mellkhatsai ltalban enyhk s tmenetiek.
A kvetkez mellkhatsokat klinikai vizsglatok vagy a mindennapos alkalmazs sorn szleltk, elssorban a hagyomnyos metoprolol (metoprolol-tartart) kezelsek sorn. Szmos esetben a mellkhatsok elfordulsa s a metoprolol kezels kztt nem llaptottak meg sszefggst.
Az albbiakban hasznlt gyakorisgra utal kifejezsek: Nagyon gyakori (≥10%), Gyakori (1-9,9%), Nem gyakori (0,1-0,9%), Ritka (0,01-0,09%) s Nagyon ritka (<0,01%).
Cardiovascularis rendszer
Gyakori:
Bradycardia, posturalis hypotonia (esetenknt syncopval), hideg vgtagok s palpitci.
Nem gyakori:
Szvelgtelensg tneteinek rosszabbodsa, AV-blokk, oedema, gyomortji/mellkasi fjdalom.
Ritka:
Ingerletvezetsi zavarok, arrhythmik.
Nagyon ritka:
Korbban fennll perifris keringsi zavarok esetn gangraena.
Kzponti idegrendszer
Nagyon gyakori:
Fradtsg.
Gyakori:
Szdls, fejfjs.
Nem gyakori:
Paraesthesia s izomgrcsk.
Gastrointestinalis rendszer
Gyakori:
Hnyinger, hasi fjdalom, hasmens, szkrekeds.
Nem gyakori:
Hnys.
Ritka:
Szjszrazsg.
Vrkp
Nagyon ritka:
Thrombocytopenia.
Mj
Ritka:
Mjfunkci-eltrsek, hepatitis.
Anyagcsere
Nem gyakori:
Slygyarapods.
Vzizomrendszer
Nagyon ritkn:
Arthralgia, izomgrcsk.
Psychiatria
Nem gyakori:
Depresszi, koncentrl kpessg cskkense, szomnolencia vagy inszomnia, rmlmok.
Ritka:
Idegessg, szorongs, impotencia/szexulis mkdsbeli zavarok.
Nagyon ritka:
Amnzia/memria zavarok, confusio, hallucinatio.
Lgzrendszer
Gyakori:
Effort dyspnoea.
Nem gyakori:
Bronchospasmus.
Ritka:
Rhinitis.
rzkszervek
Ritka:
Ltszavarok, szemszrazsg s/vagy a szem irritcija, conjunctivitis.
Nagyon ritka:
Tinnitus, zrzs zavara.
Br
Nem gyakori:
Brpr, urticaria, psoriasiform s dystophias brlaesiok, fokozott verejtkezs.
Ritka:
Hajhulls.
Nagyon ritka:
Fnyrzkenysgi reakcik, psoriasis slyosbodsa.
4.9. Tladagols
Tnetei
A Betaloc ZOK tladagols eredmnyekppen slyos hypotensio, sinus bradycardia, atrioventricularis blokk, szvelgtelensg, cardiogen shock, szvmeglls, bronchospasmus, tudatzavar/coma, melygs, hnys, cyanosis jelentkezhet ill. alakulhat ki.
Alkohol, antihypertensivumok, kinidin, ill. barbiturtok egyttes fogyasztsa esetn a beteg llapota slyosbodhat.
A tladagols els tnetei a bevtelt kvet 20 perc-2 ra kztt jelentkeznek.
Kezelse
Aktv szn, ha szksges gyomormoss. Nota Bene: Gyomormosst megelzen felntteknek 0.25-0.5 mg, gyermekeknek 10-20 mcg/ttkg intravns atropin adsa szksges (a nervus vagus stimulci veszlye miatt).
Slyos hypotensio, bradycardia, valamint fenyeget szvelgtelensg veszlye esetn szelektv β1-stimulns (pl. prenalterol) adsa szksges intravnsan 2-5 perces idkznknt vagy folyamatos infziban, amg a kvnt hatst elrik. Amennyiben szelektv β1-agonista nem ll rendelkezsre, dopamin vagy iv. atropin szulft hasznlhat a nervus vagus blokkolshoz.
Amennyiben ez nem elg hatsos, egyb szimpatomimetikus szerek, mint pl. dobutamin, vagy norepinefrin is alkalmazhat.
1-10 mg-os dzisban glukagon is adhat. Glkz infzi.
EKG monitorozs. Ntrium (klorid vagy bikarbont formban) infzi adsa indokolt, amikor a QRS komplexum kiszlesedett s arrhytmikban.
Pacemaker beltetse is szksgess vlhat.
A bronchospasmus megszntetsre parenteralis β2-agonista adhat.
Figyelembe kell venni, hogy az antidotumok ilyenkor szksges adagja lnyegesen magasabb, mint az ltalban ajnlott terpis adagok. Ennek oka az, hogy a β-blokkol lekti a β-receptorokat.
Betegtjkoztat
1. MILYEN BETEGSGEK ESETN ALKALMAZHAT S HOGYAN FEJTI KI HATST A BETALOC ZOK RETARD TABLETTA?
A metoprolol az n. bta-blokkol szerek csoportjba tartozik, azon bell is a szelektv bta 1-blokkolk kz. A Betaloc ZOK terpia alkalmazsval a szervezetben a stressz hatsra termeld hormonoknak a szvben s a vrerekben, tovbb egyb szervekben, azaz a veskben s az agyban is megtallhat bta 1-receptorain keresztl megvalsul hatsa mrskelhet.
A Betaloc ZOK-ot az albbi betegsgek kezelsre alkalmazzk:
- Magasvrnyoms-betegsg, ill. a magas vrnyoms kvetkeztben fellp szvdmnyek, azaz agyi vrkeringsi zavar, szvroham s a hirtelen hall eslynek cskkentse. (Magas vrnyoms: cskkenteni kell a vrnyomst s mrskelni a szv-rrendszeri s szvkoszorr betegsgekbl ered hallozst (belertve a hirtelen hallt is) s a megbetegedsi gyakorisgot).
- Szvroham s a kvetkez szvroham megelzse (Szvinfarktus utni llapot fenntart kezelse).
- Stressz okozta vagy terhels kivltotta szvtji szort rzs s mellkasi fjdalom szvkoszorr betegsgben szenved betegekben.
- Szvelgtelensg: tlls eslynek nvelse, krhzi kezelsre trtn felvtelek szmnak cskkentse, tnetek enyhtse.
- Pulzusszmbeli eltrsek szvbetegekben, klnskppen gyors szvvers jelentkezse. - Gyors vagy szablytalan szvvers tnetei, nem szvbetegekben.
- Migrnes rohamok megelzse.
2. TUDNIVALK A KSZTMNY ALKALMAZSA ELTT
Ne alkalmazza a ksztmnyt:
- -ha tlrzkeny metoprololra ill szrmazkaira vagy a ksztmny brmely segdanyagra
- - egyes ritmuszavarokban (pl: lass szvvers)
- - szv eredet sokkban,
- - roml szvelgtelensgben (pl: tdvizeny, nagyon alacsony vrnyoms),
- - slyos vgtagi keringsi zavar,
- - heveny szvinfarktus egyes eseteiben.
Ne vegye be a gygyszert, ha a csomagolsa felszakadt vagy srlt.
Kevs tapasztalat ll rendelkezsre a Betaloc ZOK gyermekkorban val alkalmazsra vonatkozan, ezrt a ksztmnyt gyermekek nem szedhetik.
Egyedi orvosi elbrls alapjn adhat:
- asztms betegsgben,
- vese- ill. mjbetegsgben,
- cukorbetegsgben,
- egyes allergis betegsgekben (mh-, rovarcsps)
Terhessg, szoptats
Ne szedje a retard tablettt, ha terhes vagy szoptat, amg orvosa nem engedlyezi nnek.
A Betaloc ZOK okozhat mellkhatsokat, pl. cskkent pulzusszmot a magzatban s az jszlttben. Amennyiben a ksztmny szedsnek ideje alatt esik teherbe, azt azonnal jelezze orvosnak.
A retard tablettnak az anyatejjel tpllt csecsemre gyakorolt hatsa elhanyagolhat, ha az anya a szoksos dzisban kapja a gygyszert.
A ksztmny hatsai a gpjrmvezetshez s gpek kezelshez szksges kpessgekre
A jrmvezet kpessget s a baleseti veszllyel jr munka vgzst befolysolhatja (szdls s fradtsg elfordulhatnak), ezrt kezelorvosa egynileg fogja meghatrozni, hogy a gygyszer milyen mennyisge mellett szabad jrmvet vezetni s/vagy baleseti veszllyel jr munkt vgezni.
A kezels ideje alatt szedett egyb gygyszerek:
Felttlenl tjkoztassa kezelorvost vagy gygyszerszt a jelenleg vagy nemrgiben szedett egyb gygyszereirl, belertve a vny nlkl kaphat ksztmnyeket is.
A Betaloc ZOK retard tablettval egyidben szedett bizonyos szvre s a vrednyekre hat gygyszerek (klcium-antagonistk, ritmuszavarokra szedett szerek, szimpatikus ganglion bntk, hidralazin), monoamino-oxidz (MAO) gtl szerek, inhalcis altatszerek, antibakterilis, tbc ellenes (rifampicin), feklyellenes (cimetidin), gyulladscskkent (indometacin), bizonyos depresszi elleni szerek (paroxetin, fluoxetin, s szertralin) egyb bta-blokkol (pl. szemcsepp) ksztmnyek s egyb egyb szerek (alkohol, nmely hormonok, enzimmkdst serkent- s gtl anyagok) gygyszerek befolysolhatjk a ksztmny hatst.
Epinefrinnel s norepinefrinnel val egyttadskor ritkn paradox vrnyomsemelkeds elfordulhat.
Ha a klonidint s a Betaloc ZOK-ot egyidben szedi s a klonidin terpit abba kell hagynia, a Betaloc ZOK szedst nhny nappal elbb kell felfggeszteni.
Szjon t adott vrcukorcskkent szer szedsekor, orvosa lltja be annak adagjt.
3. HOGYAN KELL ALKALMAZNI A RETARD TABLETTT?
Gygyszert kizrlag az orvos ltal elrt adagban alkalmazza. Amennyiben nem biztos az adagolst illeten, krdezze meg kezelorvost vagy gygyszerszt. Amennyiben a kezelorvos mskpp nem rendeli, szoksos adagja:
Magas vrnyoms betegsg
Enyhe s kzpslyos magas vrnyoms betegsgben az ajnlott adag 50 mg naponta egyszer. Szksg esetn a kezelorvos a napi adagot 100-200 mg-ra emelheti s/vagy egyb vrnyomscskkent szerekkel kombinlhatja.
A metoprolollal, napi 100-200 mg adagban vgzett hossz tv vrnyomscskkent kezels, a magas vrnyoms miatt fellp szvdmnyek eslyt cskkentette (szlts, szvinfarktus, hirtelen szv-rrendszeri hall).
Szvinfarktus utni llapot fenntart kezelse
Huzamosabb ideig kezelt betegek szoksos adagja 200 mg naponta egyszer.
A hossz ideig alkalmazott Betaloc ZOK kezels, napi egyszeri 200 mg-os dzisban cskkentette a hall s az jabb infarktus bekvetkeztnek kockzatt.
Szvtji szort rzs, mellkasi fjdalom szvkoszorr betegekben
Az ajnlott dzis 100-200 mg naponta egyszer. Orvosa kombinlhatja a Betaloc ZOK-ot egyb, koszorr betegsgben alkalmazott szerrel.
Szvelgtelensg
Az adagot kezelorvosa egynileg fogja megllaptani, az ajnlott kezd dzis 12,5 vagy 25 mg naponta egyszer a kezels els kt hetben.
Azt kveten orvosa minden msodik hten fogja az adagot megduplzni, egszen a maximlis napi 200 mg vagy a legmagasabb tolerlhat adag elrsig.
Szvritmuszavarok
Az ajnlott adag 100-200 mg naponta egyszer.
Gyors vagy szablytalan szvvers tnetei nem szvbetegekben
Az ajnlott dzis 100 mg naponta egyszer. Szksg esetn orvosa 200 mg-ra emelheti az adagot.
Migrnes rohamok kialakulsnak megelzse
Az ajnlott dzis 100-200 mg naponta egyszer.
A Betaloc ZOK retard tablettt (vagy a fl tablettt) nem szabad sztrgni vagy sszetrni, folyadkkal kell lenyelni.
A retard tablettt ltalban naponta egyszer kell bevenni. Az tkezs nem befolysolja a gygyszer hatst.
Ha az alkalmazs sorn a hatst tlzottan ersnek rzi, vagy a ksztmny csekly hatsnak bizonyul, forduljon orvoshoz vagy gygyszerszhez.
Ha az elrtnl tbb tablettt vett be:
Ha az elrt adagnl tbbet vett be s a tladagols mrtke elg nagy hozz a mrgezs albbi tneteivel lehet szmolni:
Lass vagy szablytalan pulzusszm, lgszomj, bokaduzzanat, szvvers rzse a mellkasban, szdls, juls, mellkasi fjdalom, hideg br, gyenge pulzus, zavartsg, nyugtalansg, szvmeglls, nyomsrzs a lgutakban, rszleges vagy teljes tudatveszts/kma, hnyinger, hnys, a br szederjessge (kkes elsznezds).
Ezrt teht nagyon fontos, hogy ne adagolja tl gygyszert, hanem az orvosa ltal felrt adagot vegye csak be.
A tnetek rosszabbodhatnak, ha a Betaloc ZOK tladagolssal egyidejleg alkoholt fogyaszt, vrnyomscskkent szereket, kinidint vagy altatt (barbiturtot) szed.
A tladagols els tnetei a bevtelt kvet 20 perc-2 ra kztt jelentkezhetnek. Ha ezen tnetek brmelyikt szleli, azonnal rtestse kezelorvost/gygyszerszt.
Ha adagjt elfelejtette bevenni:
Ha elrt adagjt elfelejtette bevenni s a kvetkez adag bevtelig mg 12 ra htra van, vegye be a kimaradt adagot vagy fl adagot. Ha korbban eszbe jut, vegye be a teljes kimaradt adagot, de ha kzeli az idpont a kvetkez dzis bevtelhez, csak fl adagot vegyen be. A soron kvetkez adagjt idben szedje be.
A kezels megszaktsakor jelentkez mellkhatsok:
Nem szabad a Betaloc ZOK-kal vgzett kezelst hirtelen felfggeszteni. Amennyiben a kezels lelltsa mgis szksges, csak fokozatosan tegye, orvosa utastsnak megfelelen. A gygyszert legalbb kt ht alatt, fokozatosan cskken adagokban kell elhagyni. A dzis fokozatos cskkentsvel jusson el oda, hogy az utols ngy napon mr csak a napi 12,5 mg-os adagot szedje.
4. LEHETSGES MELLKHATSOK
Mint minden gygyszernek, a Betaloc ZOK-nak is lehetnek mellkhatsai.
A kvetkez mellkhatsokat szleltk, habr nem minden esetben voltak sszefggsbe hozhatk a metoprolol terpival.
Ha brmely felsorolt mellkhats jelentkezik, s tartsan fennmarad, felttlenl beszljen orvosval.
Nagyon gyakori mellkhatsok (>10%):
Fradtsgrzs.
Gyakori mellkhatsok (1-9,9%):
Szdls, fejfjs, lass pulzusszm, testhelyzet vltoztats sorn jelentkez szdls (nagyon ritkn julssal trsulva), hideg (kezek s lbak) vgtagok, hnyinger-rosszullt, gyomorfjdalom, hasmens, szkrekeds, terhelsre jelentkez lgszomj, szvvers rzse a mellkasban.
Nem gyakori mellkhatsok (0,1-0,9%):
g, szr s zsibbadtsg rzs, izomgrcsk, szvbetegsg tnete, azaz lgszomj, fradtsg rzs vagy bokaduzzanat tmenetileg fokozdhat. Tovbb kisebb EKG eltrsek, amelyek nem zavarjk a szv teljestmnyt, puffads, mellkasi fjdalom, depresszi, koncentrlkpessg cskkense, lmossgrzs, elalvsi zavarok, rmlmok, brkits, szorts a lgutakban, hnys, fokozott izzads, slygyarapods is jelentkezhet.
Ritka mellkhatsok (0,01-0,09%):
Szv ingervezetsi zavarok megjelense az EKG-n, szablytalan szvvers, idegessg, nyugtalansg, mjfunkcibeli eltrsek, mjgyullads, hajhulls, orrfolys allergis reakci kvetkeztben, ltszavarok, szemszrazsg s/vagy szem irritci, szjszrazsg, allergis reakci okozta knnyez/piros szem, impotencia/szexulis mkdsbeli zavarok.
Nagyon ritka esemnyek (<0,01%):
A slyos keringsi betegsgben szenved betegekben a rossz vgtagkerings slyosbodsa, zleti fjdalmak, memria zavarok, zavartsg, hallucincik, fokozott napfnyrzkenysg miatt brreakcik, pikkelysmr rosszabbodsa, flzgs, zrzs zavarai, vrkp eltolds (cskkent vrlemezke szm a vrben).
Egyb mellkhatsok is jelentkezhetnek mg. Ha a Betaloc ZOK szedsnek ideje alatt brmely kellemetlen vagy szokatlan reakcit tapasztal, beszljen orvosval vagy gygyszerszvel.
Ne hagyja abba a ksztmny szedst, mg orvosval vagy gygyszerszvel nem egyeztetett. Orvosa fogja adagjt lassan lecskkenteni.
Ha az itt felsorolt mellkhatsokon kvl egyb szokatlan tnetet szlel, rtestse orvost vagy gygyszerszt.
5. TROLS
Legfeljebb 30 oC -on tartand.
A ksztmny csak a csomagolson feltntetett lejrati idn bell hasznlhat fel.
A gygyszer gyermekektl elzrva tartand.