Vesekő
2007.04.25. 16:21
A betegség felismerése, lefolyása.
Vesekő
A vesekő a vesemedencében, húgyutakban vagy a húgyhólyagban kikristályosodó só. A kövek gyakran kalciumoxalát, húgysav (karbamid) vagy calciumfoszfát alapúak, vízben nem oldható vegyületek. A kövek egészen kicsik is lehetnek (vesehomok), de kiötlhetik az egész vesemedencét is. A férfiak hajlamosabbak vesekő kialakulására.
Tünetek: Ha a kövek elhagyva a vesemedencét a húgycsőbe jutnak, akkor hirtelen erős, görcsös vagy szúró fájdalom jelentkezik az ágyékban (vesegörcs). Gyakran kisugárzik a fájdalom arra az oldalra is, ahol nincs is kő. Sok esetben hidegrázás, hányás, vizelési inger vagy vér megjelenése a vizeletben a kisérő tünetek.
Esetleges komplikációk: Ha a kövek túl nagyok és nem jutnak le a húgyvezetéken, akkor krónikus vesemedencekő jön létre. Gyakran az ilyen kövek nem okoznak panaszokat. A vesemedence nyálkahártyájának állandó gyulladása krónikus vesemedencegyulladáshoz vezethet, ami tartós fennállás esetén zsugorveséhez vezet.
Kiváltó okok: Kálcium anygacserezavar, karbamid anyagcserezavar (köszvény), alacsony folyadékbevitel, helytelen táplálkozás (túlzott fehérje, zsír és kalciumbevitel), krónikus húgyuti gyulladások, más betegségek, amelyek a vizelet elfolyását akadályozzák és ezáltal a vizelet töményedéséhez (koncentrációjának növekedéséhez) vezet.
Mit tehet Ön: A vesekő első jeleinél orvoshoz menni! Sokat inni és ezáltal a vesehomokot és a vesekövet "kimosni" és nem "elraktározni"! Növényi cseppet és drazsét bevenni, amelyek a húgyutak átmosását segítik!
Mit tehet az orvos: Az orvos különböző vizsgálatokkal (ultrahang, röntgen) megállapítja a kő helyét és nagyságát és a megfelelő kezelést elrendeli. Vesegörcs esetén a fájdalomcsillapító terápia görcsoldő és átmosást elősegítő szerek kombinációjával kerül előtérbe. A húgyvezetékben lévő köveket endoszkopos úton el lehet távolítani, a nagyobbakat pedig ultrahangos kezeléssel összetörni. Műtéti beavatkozásra csak nagyon nagy kövek esetén van szükség.
Megelőzés: Mindig gazdagon fogyasszon folyadékot, különösen melegben, izzadáskor, lázas állapotban, hogy a vizelet nem töményedjen be. Ha valakinek már volt vesekőve és ismert a kő összetétele, akkor a táplálkozását igazítsa megfelelően! Karbamintartalmú kövek esetén a túlzott zsír-, és húsfogyastásról valamint a belsőségek evéséről le kell mondani. Kalciumoxalát kő esetén a tej és tejtermékek (kalcium tartalom)-, valamint a spenót, rebarbara és paradicsom (oxalát tartalmúa) fogyasztást kell csökkenteni. A húgyúti fertőzéseket minden esetben kezeltetni!
|
Alkalmazható, vény nélkül kapható gyógyszerek:
A vesekő diétás kezelése A diéta célja: a meglévő kő növekedésének megakadályozása, illetve az új kő képződésének megelőzése. A diéta viszonylag sószegény, erős fűszerektől mentes, vitamingazdag. Fontos a bő folyadékfogyasztás (2-3 liter naponta). A beteg este is igyon 1-2 pohár vizet, mert ez higítja a vizeletet és így csökken a kőképződés esélye. Vigyázzunk a bő verejtékezéssel járó alkalmakkal (pl.sport, túra, napozás, erős fizikai munka), ilyenkor pótolni kell a folyadékveszteséget. Külön figyelmet kell fordítani a folyadékfogyasztásra hányás, hasmenés, vízhajtó kezelés esetén is. A diéta célja: a meglévő kő növekedésének megakadályozása, illetve az új kő képződésének megelőzése. A diéta viszonylag sószegény, erős fűszerektől mentes, vitamingazdag. Fontos a bő folyadékfogyasztás (2-3 liter naponta). A beteg este is igyon 1-2 pohár vizet, mert ez higítja a vizeletet és így csökken a kőképződés esélye. Vigyázzunk a bő verejtékezéssel járó alkalmakkal (pl.sport, túra, napozás, erős fizikai munka), ilyenkor pótolni kell a folyadékveszteséget. Külön figyelmet kell fordítani a folyadékfogyasztásra hányás, hasmenés, vízhajtó kezelés esetén is. Leggyakoribb vesekő fajták:
- húgysavkő - kalcium-oxalátkő - foszfátkő - egyéb (cystin, xantin, vegyes)
A kövek különböző összetételűek lehetnek, a diéta ennek alapján alakítható ki.
Húgysavkő esetén a vizelet vegyhatását lúgos irányba kell eltolni, ezért a diéta főleg zöldségekből, gyümölcsökből, főzelékből és tojásból álljon. Tej-tejtermék fogyasztása jó hatású. Előnyösek az ivókúrák. Kerülni kell a húsok, halak, belsőségek (máj, vese, velő, sajtok, rizs) fogyasztását. Óvakodni kell az erős fűszerektől (bors, erős paprika, mustár, torma, chili stb.) mert ezek izgatják a húgyutakat. Túlzott mennyiségű alkohol fogyasztása is káros lehet.
Kalcium-oxalátkő esetén az étrend legyen kalciumszegény (napi 350-400 mg) ezért a magas kalciumtartalmú ételeket korlátozni kell: tej-tejtermék, péksütemény (tejből 1 dl, túróból 5 dkg fogyasztható naponta). Magas oxálsavtartalmuk miatt kerülni kell a paraj, a sóska, a retek, a cékla, a szárazbab, a lencse ill. a dió, a mák, a mazsola, és a kávé fogyasztását. A magas cukorfogyasztás elősegítheti a szervezetben az oxálsav termelést, tehát ez is kerülendő. Az oxalátkő képződését gátolja a B6-vitamin (máj, hal, étolaj) és a magnézium (búzakorpa). Húsok, margarin és rizs szabadon fogyasztható. Gyümölcsök közül a dinnye, a szőlő, az őszibarack, az alma magas folyadéktartalmuk miatt jó hatásúak.
Javasoljuk még a világosra főzött teákat (hársfa, kamilla-, lestyán-, stb.).
Kalcium-foszfátkő esetén a vizelet vegyhatását savanyítani kell. Együnk bőven húsokat, felvágottféléket és csökkentsük a zöldségek, főzelékek, tej és tejtermékek fogyasztását.
|
|