|
Az egyszer sznhidrtot – mint amilyen pldul az dessgekben, a sajtos pizzban, fehr kenyrben vagy egyb cukorral, sziruppal destett lelmiszerekben van – gyorsan lebontjk a sejtek, viszont a barnarizsben, rpban, zldflkben tallhat sszetett sznhidrtot csak lassan.
A magas glikmis index lelmiszerek fogyasztsa felel a cukorbetegsg, a kerings krjai s bizonyos tumorok kialakulsrt, vlik az amerikai tpllkozsi szaklap cikknek szerzi. A kutatk tbb mint 4 ezer 55-80 kztti szemlyt vontak be a szem egszsgt figyel hossz tv vizsglatukba. Minden rsztvevnek - legalbb az egyik szemnek - viszonylag les volt a ltsa s a szemlencse elg tiszta volt ahhoz, hogy a fotzs rvn jl lehetett diagnosztizlni, fennll-e a makula degenerci. A makula az ideghrtya srgs terlete a szem hts plusn, szemben a pupillval. tmrje 5 millimter. ppgy, mint az ideghrtya tbbi rsze, amely a szem bels felsznnek nagy rszt kibleli, ez is szmtalan fnyrzkel sejtet tartalmaz.
Ha egy bizonyos trgyra nznk, annak kpe a makulra esik. Az ideghrtya tbbi rszvel ellenttben ezt a kpet lesen ltjuk, mert a makulban a fotreceptorok klnsen srn helyezkednek el. Leglesebben pontosan a makula kzepn, a foveolban ltunk.
A tudsok sszesen nyolcezer szemet vizsgltak meg, a betegsg slyossgt 1-5 kztti skln jelltk. A vizsglat rszt vevk kzl senki sem volt diabteszes.
Az lelmiszerfogyasztsi szoksokat pontosan jelltk a krdveken. Az letkor, a nem, a kpzettsgi szint, testtmegindex, alkoholfogyasztsi szoksok figyelembevtelvel - a ngy ven t tart nyomon kvet vizsglat vgn - gy talltk, hogy minl magasabb a bevitt tpllk glikmis indexe (fggetlenl az elfogyasztott sznhidrt mennyisgtl), annl nagyobb valsznsggel alakult ki az egynnl a makula degenerci. A tblzat fels tdbe es szemlyeknl 40 szzalkkal volt nagyobb a kockzat, mint az als egytdben.
A cukor valjban zemanyag a sejtek szmra, szgezi le Allen Taylor, a Tufts University laboratriumnak vezetje, m ha tl nagy mennyisgben jut a szervezetbe, rombol hats. Azt is hozztette, hogy laboratriumi s llatksrletek alapjn tudni, a sznhidrt krostja a sejtek fehrjit, s befolysolja, mdostja mkdsket, ami a sejtre nzve akr mrgez hats is lehet.
A pontos mechanizmust egyelre nem ismerik ugyan a tudsok, a tanulmny szerzi gy vlik, a magas glukz-koncentrci veszlyt jelent a retinra s a szem hajszlereire nzve – olyannyira, hogy a magas glikmis index tpllkozs gyulladst idz el s nveli a stressz valsznsgt.
A fenti megllaptsok ellenre a kutatk kitartanak amellett, hogy az idsebb letkor, az alacsonyabb iskolzottsgi szint, a dohnyzs mgis jval fontosabb kockzati tnyez lehet e betegsg kialakulsa szempontjbl, mint a tpllkozs. Azt is hozzteszik, nincs felttlenl ok-okozati sszefggs, tovbbi hossz tv vizsglatokra volna szksg a mechanizmus pontos megrtsre. Dr. Taylor a sznhidrtot elhagy ditt pedig nem tartja egyrtelmen kvetend pldnak. De a mrtkletessget s a cukor kerlst vltozatlanul megfontolandnak tartja. Napjainkban ugyanis jval tbb egyszer cukrot fogyasztanak az emberek, mint a mltban, holott a szervezet szmra minden szempontbl egszsgesebb volna, ha visszatrnnk a zldflkhez.