Ledolgozott kilók.
Nem mindegy, hogyan |
„Az újabb és újabb fogyókúraőrületek rengeteg bajt okozhatnak, sőt tragikus végkimenetelűek is lehetnek. Nem ajánlom, hogy bárki komoly fogyókúrába kezdjen szakember segítsége nélkül" - mondta el a hvg.hu megkeresésére Balaicza Erika belgyógyász, aki szerint azonban tévedés lenne azt állítani, hogy minden diéta veszélyes. Csak be kell tartani a szabályokat: másként étkezni és többet mozogni. A napi energiabevitelt legalább 400-500 kcal-val csökkenteni kell az előző mennyiséghez képest, s az sem mindegy, mikor, milyen körülmények között és főleg milyen táplálékot veszünk magunkhoz.
A szakember szerint a helytelen, átgondolatlan diétáknak, túlzásba vitt koplalásnak ugyanis ára van. Könnyen kialakulhat például a jojó-effektus: amint abbahagyjuk a kúrát, visszajönnek a kilók, olykor még több is. S az igénybevett szervezet anyagcseréje olyannyira lelassul, hogy hiába eszik az illető keveset, nem fog fogyni. A legtöbb elszánt ember a zsírbevitelt szorítja le minimálisra, de ezáltal olyan tápanyagokhoz nem jut hozzá a szervezet, ami az epe meghajtásához szükséges, s innen egyenes út vezet az epekő és vele az epehajtók megjelenéséhez. Ugyancsak óriási probléma az egyoldalú táplálkozás következtében fellépő vitamin-, illetve ásványianyag-hiány. Ennek következtében kihullik a haj, töredezetté válnak a körmök, s a legkülönfélébb fertőzésekre válnak érzékennyé az önsanyargatók. Nem ritka a fáradékonyság, aluszékonyság sem, ami igencsak csökkenti a teljesítőképességet.
Rutinus fogyókúrázóknak bizonyára azzal sem mondunk újat, hogy sokszor jól kiéheztetik magukat, aztán amikor már nem bírják tovább, mindenfélét összeesznek. A belgyógyász szerint a zűrzavaros táplálkozás sem marad büntetlenül: ebből adódhatnak az emésztési zavarok legkellemetlenebb és veszélyes tünetei: székrekedés és hasmenés váltakozva. A diétázók zömének az sem idegen, hogy a bélfalat brutálisan irritáló különféle hashajtókat, illetve vízhajtókat szedjenek. Ennek is rengeteg negatív hatása lehet: kiürül a szervezetből a kálium és a kálcium, ami felgyorsítja a csontritkulás kialakulását, de izomgyengeséget, izomgörcsöket is eredményezhet. "Nem egy olyan betegem vot, akit krónikus hashajtós béllel kezeltünk; a legyengült bélfal tünete ez" - mondja Balaicza doktornő. S akkor még nem beszéltünk az epepanaszokról. Sokan nincsenek azzal tisztában, hogy egy fogyókúrát nem lehet hipp-hopp abbahagyni: itt is kell átmenet, mert a hirtelen váltás hasnyálmirigygyulladást okozhat. Sokan a hányatástól sem riadnak vissza – nem kell ehhez bulimiásnak lenni –; ebben az esetben nem ritka a krónikus nyelőcsőgyulladás.
Van megoldás
Enni márpedig muszáj
© sxc.hu
|
"Fontos, hogy legyen rendszeresség. Sokan mondják, hogy nem tudnak reggelizni, pedig ez is csak egy pavlovi reflex. Kialakítható, csupán akarni kell, és ha életmódváltásra készülünk, akkor ez az egyik legfontosabb lépés – magyarázza Balaicza doktornő, aki szerint ugyanilyen fontos, hogy ne maradjon ki az ebéd sem, míg az esti kalóriabevitel legyen a legkevesebb, s minél korábban. Szintén oda kell figyelnünk arra, hogy kevés folyadékot iszunk, ivás helyett is eszünk. Igyunk tehát minél gyakrabban, de semmiképpen ne tömény gyümölcsleveket. Mérsékelni kell a húsfogyasztást; ne nyugtatgassuk magunkat azzal, hogy csak szárnyasokat eszünk, ezekben is túl sok a rejtett zsíradék. Ha ragaszkodunk hozzá, hetente legfeljebb háromszor együnk húst, s ebben már legyen benne a felvágott is. De ugyanígy oda kell figyelni a sajtfélékre is, fajtától függően 40-60 százalékuk zsír. S a lemondásnak ezzel még nincs vége: redukálni kell az édességfogyasztást is. A fehér cukrot helyettesítsük mézzel vagy barna cukorral; édes pékáruk helyett együnk teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket.
A belgyógyász nagy hangsúlyt fektet a méregtelenítésre – hetente egyszer érdemes gyümölcs- vagy léböjtnapot tartani, míg évszakonként akár egy hetet is beiktathatunk –, amire nemcsak a fogyni vágyóknak kellene odafigyelni. A szervezet kitisztítására remek alkalom a nyár, melegben ugyanis kevesebb és könnyebb ételeket kívánunk. A cél a bélrendszer kitisztítása, a szervezetben felhalmozott salakanyagok távozásának elősegítése. Mivel elsősorban a tartalékokból élünk, minden olyan anyagot bont a szervezetünk, amire nincs szüksége: felhalmozódott zsírt, szénhidrátokat, fehérjéket. A bőséges folyadékbevitel – gyógyteák, hígított gyümölcs- és zöldséglevek, ásványvíz – melett érdemes beiktatni még szaunázást, masszázsokat, és jó sok mozgást, amivel elsősorban a zsírszövetektől és nem az izomszövetektől szabadulunk meg. A sportot érdemes napi rendszerességgel beiktani az életünkbe; enélkül nem várhatunk tartós eredményt.
Veszélyes életszakaszok | |
|