jacek
Szmll
Induls: 2007-04-14
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Ajnlott linkek
 
Bartaim oldalai
 
Gondolatok
 
Kedvenc oldalak
 
Friss Hrek
 
Gazdasgi oldalak
 
Idjrs

Htrkp

 15 napos idojrsjelents
 
A Te adataid
IP
 
Egszsg-betegsg
Egszsg-betegsg : Agyvrzs utn

Agyvrzs utn

  2007.05.15. 13:34

Ha az agyban megpattan egy r, az slyos esetben hallos kimenetelû vrzssel jr, a betegek tbbsge azonban tbb-kevesebb szvõdmnnyel tlli az agyvrzst. Az, hogy a heveny szakasz lezajlsa utn milyen minõsgû let vr a pciensre, nemcsak az agyszvet krosodsnak mrtktõl, hanem a szakszerû s hossz idejû rehabilitlsi (helyrehozsi) kezelstõl s gondozstl is fgg.


Egy hetvenkt ves nõ arra bredt, hogy nem tudja mozgatni a jobb karjt s lbt. Elõszr arra gondolt, hogy elfekdte azokat, de mert bizonyos idõ mltn sem kvetkezett be javuls, s a beszde is nehezen rthetõv vlt, a frje rjtt, hogy nagy a baj, ezrt mentõt hvott. A krhzba szllts utn elvgzett vizsglatok eredmnyei kzl emltsre mlt, hogy igen magas (210/105 higanymillimter) volt a vrnyomsa, amihez cukorbaj is trsult, s az agyat tpsztz szmtgpes rtegrntgenezssel rakadtak az orvosok a baj forrsra. A gygyszeres kezels s az izmok krhzi megdolgoztatsnak hatsra bizonyos mrtkig visszatrt a kar s a lb mozgskpessge, s a jobb arcfl izomzata is rszben mûkdskpess vlt, de a nõ beszde tovbbra is elg rthetetlen volt. Minthogy a beteg teljesen elhagyta magt, csak segtsggel tudott felkelni az gybl vagy brmi mst csinlni (tisztlkodni, enni, szkletet rteni stb., a vizelett pedig nem brta visszatartani). Egyidejûleg teljesen kznyss vlt, amelyen a lelki kezels sem javtott, s mert az rtelmi llapota is nagymrtkben romlott, gyakorlatilag semmilyen egyttmûkdsre sem volt hajland az orvosokkal. Slyos llapota miatt az idõs frje nem volt kpes polni, ezrt intzetben helyeztk el.

Habr az agyvrzses beteg krhzba szlltsa nem szavatolja a biztos letben maradst (az Oregoni Orvostudomnyi Egyetem belgygyszati tanszkn docensknt dolgoz K. Brummel-Smith felmrse szerint a hallesetek 80 szzalka az elsõ hten kvetkezik be), csak gy van eslye a betegnek az letre s arra, hogy tllõknt minl enyhbb krosodssal legyen tl az agyvrzsen.

Tzetes ellenõrzs



A radioaktv atommal jelzett vrsvrsejtek vrsre szneztk az agyvrzst szenvedõ agyflteke belsejt
Ebbõl a szempontbl figyelemre mlt az a vizsglatsorozat, amelynek sorn az agy- s vgtagmûkdst trkpezik fel az orvosok. Ennek alapjn ugyanis tbb-kevsb megtlhetõ, hogy mire szmthat a beteg, ha mindenben egyttmûkdik kezelõivel. Ez nemcsak neki ltfontossg, hanem a hozztartozinak is, hiszen ideig-rig, sokszor azonban lethosszig polsra, segtsre szorul.

Az letminõsg szempontjbl az rtelmi s a mozgsi kpessg a dntõ. Az elõbbit illetõen - gy tetszik - nem mindegy, hogy melyik agyfltekt krostotta a vrzs. A felmrsek azt mutatjk, hogy jobb agyfltekebeli vrzs esetn gyakoribbak vagy szembeszkõbbek az rtelmi s rzelmi vltozsok. Miben mutatkozik ez meg? Romolhat a beteg szlelõ- s informcirtkelõ kpessge, az tletei hibsak lehetnek, hirtelen dhbe gurul, s kevsb hajlamos a kezelõivel val egyttmûkdsre. Jellemzõ lehet az is, hogy noha a krnyezetben levõk kivtel nlkl szlelik tneteinek a slyossgt, a beteg alulrtkeli azokat. Sõt, az is elõfordul, hogy a nyilvnval fogyatkossgot nem minõsti annak. Pldul azt, hogy a krosodott testfelvel (vgtagjaival) nem kpes mindarra, amire az egszsgessel.

Az rzkels meglte vagy hinya nagyon egyszerûen ellenõrizhetõ. Megkrik a pcienst, hogy hunyja le a szemt, s elõbb az egyik, majd a msik kezt rintik meg, ezutn pedig egyszerre rintik meg mind a kettõt. Arra kell felelnie, hogy mit rzett. Ha mindkt esetben csak az p kz rintst rzkelte, a beteg oldal teljesen rzketlen. Ha ellenben a kln-kln rintst mindkt oldalon rezte, m az egyttes rintsbõl csak az p oldalira reaglt, akkor nem teljes az rzskiess.

Nagy figyelmet szentelnek az orvosok a vgtagizmok grcskszsgnek is, mert ezen a gygytornszi kezels sokat javthat. Magtl rtõdõen gyengbbnek rzi magt a beteg az gyban, mint ll testhelyzetben, mert az utbbi esetben fokozottabb az izmok feszlse (tnusa). Ha a kar hajltizma grcssen sszehzdik, az nehzkess tesz minden olyan tevkenysget (ltzkdst, munkavgzst stb.), amelyhez erre a karra is szksg van. A lb hajltizmnak a grcse ellenben megnehezti vagy lehetetlenn teszi a jrst.

A szvõdmnyek enyhtse



Az agyi rzõ- s/vagy mozgatkzpontok slyos krosodsval jr fogyatkossgok tnyknt knyvelendõk el. Ez azonban bizonyos kezelseket nem tesz flslegess, ugyanis nemcsak a meglevõ bajon igyekeznek javtani az orvosok, hanem azt is meg kvnjk elõzni, hogy slyosbods kvetkezzen be.

A magas vrnyomst mindenkppen cskkentik, ekzben azonban gyelnek arra (az otthonra szl tancsadskor is), hogy tlsgosan alacsonyra ne cskkenjen. Ez ugyanis tudati zavart s gyengesgrzst idzhet elõ, s mert ilyenkor nagy hajlama van a betegnek arra, hogy felllskor tovbb cskkenjen a vrnyomsa, az emiatti megszdlstõl eleshet. Nem vletlen, ha ettõl val flelmben fel sem akar kelni az gybl. Ez arra hvja fel a figyelmet, hogy csak az orvos rendelte vrnyomscskkentõt szabad szedni, az ltala megszabott adagban.

Fontos dolog a srls elkerlse is. Nemcsak az elesst kell megelõzni, hanem a bnult vgtagot is krltekintõen kell tornztatni. Ezt a gygytornszok jl tudjk, de a hozztartozknak is tisztban kell lennik vele. Ismeretes ugyanis, hogy a beteg oldali vllzlet - klnsen a betegsg heveny szakaszban - annyira petyhdt lehet, hogy az arnylag gyenge karhzs is kificamthatja. Mr csak azrt is, mert a beteg nem vagy nem elgg rzkeli a hzs erejt, kvetkezskppen nem tiltakozik a fjdalom miatt. De az is szably, hogy a beteg kart nem szabad az gy mellett lgva hagyni vagy a test al hajtani. Az a legjobb, ha a test mellett vagy a hason nyugszik (az utbbi esetben ajnlatos a knyk al prnt helyezni).

Habr agyvrzs esetn vatosan kell bnni a vrrgold ksztmnyekkel, ezeknek az alkalmazsa is indokoltt vlhat olyan esetben, amikor a hosszan tart gyban fekvs miatt fennll az rplyn belli vrrgkpzõds (a mlyvns trombzis) veszlye. A depresszi elleni gygyszerekkel kapcsolatban nem merl fel ilyen aggly, s ezekre minden esetben szksg van, amikor a betegen fokozott alvsigny, gyban maradsi knyszer, a kezels s a korbbi munka irnti rdektelensg, tvgytalansg s fradkonysg lesz rr, s ezekhez sszpontostsi s emlkezsi zavar trsul. A gygyszeres kezels termszetszerûleg nem teszi flslegess a beteggel val lelki foglalkozst, amely annyira sikeres lehet, hogy a betegnek akr gygyszert sem kell szednie.

Mindent fokozni



Ezzel mr a beteg rehabilitlst is rintettk. Ennek azonban sokkal koraibb szakasza is van, amikor a test (nem pedig a llek) szksgleteinek a kielgtsn van a hangsly. Gondoskodni kell az gyban fekvõ beteg megfelelõ testhelyzetrõl, a karosszkbe ltetsrõl, az etetsrõl, szksgleteinek az elvgeztetsrõl s termszetszerûleg a krosodott mûkdsû vgtagok, illetõleg az egsz test tornztatsrl. A beszdzavar javtst is nyomban el kell kezdeni. Annak ellenre, hogy - a tapasztalatok szerint - az agyvrzses betegek llapotban minden beavatkozs nlkl is nagymrvû javuls llhat be az idõ mlsval. Ezt azonban nem szabad megvrni, mert ami az elejn elmarad, azt a ksõbbiekben - ha a spontn gygyuls nem kielgtõ - mr nemigen lehet behozni. A gyakorlat azt mutatja, hogy a legkivlbb rehabilitlsi eredmny akkor rhetõ el, ha a srls nem volt szmottevõ, a kezels idejben elkezdõdik, s a betegnek nagy termszetes hajlama van a spontn gygyulsra.

A beteggel meg kell rtetni, hogy a sikeresen tvszelt agyvrzssel letnek j szakasza kezdõdtt el, amelyhez alkalmazkodnia kell. Ha ezt megrti, s mindent meg is tesz rte, akkor - enyhe esetben - akr a korbbi letminõsgre is szmthat. Nagyon sok mlik ugyanis a betegen, legfõkpp azon, hogy mennyire tevkenyen vesz rszt a rehabilitlsban, nmaga helyrelltsban. Az orvos vagy a gygytornsz ltal szksgesnek tartott tevkenysgeket ugyanis nemcsak az õ jelenltkben kell vgeznie, hanem olyan gyakran, amilyen gyakran csak lehet, ugyanis az agyvrzs utni hat hnap sorsdntõ a mozgskszsg visszaszerzse szempontjbl.

A fokozatossg elvt betartva a terhelhetõsgnek megfelelõen kell fokozni a napi tevkenysget. Ebbe nemcsak a testedzs tartozik bele, hanem az is, hogy egyre nllbbnak kell lennie a mozgsban, az ltzkdsben, az tkezsben, a frdsben, az illemhely hasznlatban stb. Mindezt gyakorolni kell, de megri, mert gy egyre kevsb szorul r a pciens a segtsgre.

A lehetõsgek hatrain bell fokozni kell a beteg trsas rintkezst is. Minthogy az agyvrzs - mint az eset bemutatsakor lttuk - beleavatkozhat a beszdkszsgbe, ennek kezelst szakemberre kell bzni. Elõszr is tisztzni kell, hogy a gondolatok kifejezsi vagy megrtsi zavara (afzia) kvetkezett-e be, vagy a hangok kiejtsvel van baj. Egyszerû esetben csak beszltetni kell a beteget, mskor azonban szinte elõlrõl kell kezdeni a beszdtanulst s -rtetst. Ebben az rstl a kpek mutogatsn t az egyes szavak megformlsig sokfle mdszert alkalmaznak.

A beszdre (kisebb mrtkben az rskszsgre) azrt van a betegnek nagy szksge, mert ennek van a legfontosabb trsadalmi-trsasgi szerepe. A cl ugyanis az, hogy az agyvrzsen tl levõ beteg ne rekesztõdjn ki a szûkebb (csaldi) krn kvli trsasgbl, hiszen az lelkileg-rzelmileg nagyon fontos a szmra.

Ez a legjobb ellenszer a depresszira val hajlamra is, mert aki annyira szerencss, hogy az agyi rkatasztrft msok ltal elviselhetõ testi-rtelmi szinttel ssza meg, annak az esetlegesen megmarad csekly fogyatkossg ellenre nincs oka arra, hogy msok trsasgtl megfossza magt.

(A Hospital Practice cmû folyirat nyomn)



 
Pontos id
 
Dtum s Nvnap

 

 
Naptr
2026. prilis
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
<<   >>
 
Szavazs
Egszsggyi ellts
Jobb lett-e azegszsggyi ellts a vlasztsok utn?

igen
nem
Rosszabb lett
Ugyan gy a paraszolventia szmt
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Klikk r
 
Hrdetsek
 
Vlemnyek-zenezek,krdsek
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Vllalkozsaim-kpeim
 
zene
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!