A magasvrnyoms-betegsg (hypertonia)
Dr.Kovts Lsz Zala Megyei Krhz 2007.04.29. 08:53
A magas vrnyoms - orvosi nevn hypertensio vagy hypertonia - alattomosan kialakul betegsg, amely vekig tnet- s panaszmentesen zajlik. A tartsan fennll, kezeletlen magas vrnyoms azonban fokozatosan tnkreteheti a vrereket, slyos szv- s agyi keringsi zavarokat, veseelgtelensget okozhat. Ezek a szvõdmnyek gyakran hallos kimenetelûek, ezrt kapta a betegsg a "nma gyilkos" nevet. A magas vrnyoms az eddig megismert leggyakoribb betegsg az egsz vilgon. Magyarorszg lakossga klnsen veszlyeztetett, hiszen a felnõttek 20-25%-a, a 60 ven tliak tbb mint fele magasvrnyoms-betegsgben szenved.
Mi a vrnyoms?
A vrnyoms az az erõ, amivel a vr nyomja az erek falt. Szvnk percenknt kb. 72-szer hzdik ssze, s egy sszehzdskor kb. 80 ml vrt prsel az erekbe, amelyek behlzzk egsz testnket. A vrkeringst a bal kamra sszehzdsa sorn a rugalmas rrendszerben ltrehozott folyadknyoms tartja fenn. A vrnyoms kt rtkkel jellemezhetõ. A magasabb, vagyis a szisztols rtket a szv sszehzdsakor mrhetjk. sszehzds utn a szv egy pillanatra megpihen, elernyed, ekzben telõdik vrrel. A vrnyoms als, vagyis diasztols rtkt a szv elernyedsekor mrhetjk. A vrnyoms rtkt a szv sszehzdsnak erejn kvl egyb tnyezõk is meghatrozzk, gym int a kis verõerek feszltsgi llapota (nyugalmi tnusa), az rrendszer egsznek a rugalmassga, a keringõ vr sszmennyisge. A vrnyoms egszsges emberekben sem lland. Pihenskor, alvskor alacsonyabb, fizikai vagy lelki terhelskor magasabb. A vrnyoms jellemzõen napszaki ingadozst is mutat. Reggel 6 s 10 ra kztt mrjk a legmagasabb rtket, majd ezt kvetõen fokozatosan cskken hajnalig.
Mennyi az idelis rtk?
A Magyar Hypertonia Trsasg 2005. vi ajnlsban meghatrozta a vrnyoms norml s kros rtkeit.
Mi okozza a magas vrnyomst?
A betegek 80-90 %-nl a betegsg pontos oka nem ismeretes, ilyenkor elsõdleges hipertnirl beszlnk. Szmos tnyezõ felelõss tehetõ az elsõdleges hipertnia kialakulsban, nevezetesen a fokozott szimpatikus idegrendszeri tlsly, a vese ltal termelt bizonyos „vrnyomsemelõ” hormonok fokozott kpzõdse, a megnvekedett sbevitel, a cskkent srts. Bizonyos esetekben a betegsg htterben genetikai tnyezõk is llnak. A betegek kisebb hnyadnl a magas vrnyomsrtkek tnetiek, rszletes vizsglatokkal a httrben megbv vesebetegsgek, hormonlis eltrsek, specilis helyen lvõ rrendellenessgek felderthetõek. Ekkor msodlagos (szekunder) hipertnia betegsget llaptunk meg, s az alapbetegsg kezelsvel a vrnyomsrtkek normalizldhatnak.
A hipertnia kialakulsban szerepet jtsz tnyezõk
Milyen szvõdmnyeket okozhat a hipertnia?
A betegsg igen sok esetben a szvõdmnyek fellptig nem okoz klnsebb panaszokat. Nem specifikus, figyelemfelkelt tnet lehet a fejfjs, fradkonysg, szdls, feszlt alaphangulat.Az erek falra nehezedõ fokozott nyoms fokozza az relmeszeseds (arterioszklerzis) kialakulst .Klnsen megnõ az relmeszeseds kockzata s mrtke cukorbetegsg, magas vrzsrszintek, kros elhzs s dohnyzs jelenltben. A generalizlt, azaz a szervezetnk minden verõerre kiterjedõ relmeszeseds kvetkeztben vesemûkdsi zavarok, veseelgtelensg, agyi erekben vrzs, illetve elzrdst kvetõen agyllomny elhals, bnulsok kvetkezhetnek be. A hipertnia a szem apr ereit tnkretve ltsromlst, vaksgot okozhat. Mivel a szvnknek tartsan fokozott nyomssal szemben kell dolgoznia, gy szvmegnagyobbods, szvizom llomnynak vrelltsi zavara, szvinfarktus, szvelgtelensg lphet fel. A magas vrnyoms teht a szv-s rrendszeri betegsgek egyik fontos, de kezelssel befolysolhat rizikfaktora.
Hogyan mrjnk helyesen vrnyomst?
Tanulmnyok bizonytjk, hogy a magas vrnyomsban szenvedõk knnyebben lehetnek rr betegsgkn, ha maguk is rendszeresen ellenõrzik vrnyomsukat, s errõl vrnyomsnaplt vezetnek. Az otthoni vrnyomsmrs kitûnõ lehetõsget knl a terpia ellenõrzsre. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy ezeket a mrseket "szakszeren" vgezzk a kapott eredmnyek pontossga rdekben.
1. Vsroljunk megfelelõ kszlket!
A vrnyoms mrsre hromfle mûszert ismernk: az ujjunkon, a csuklnkon vagy a felkarunkon mrõ kszlkeket. A vrnyomsmrõk kzl a legelõnysebb s a legpontosabb a hagyomnyos higanyos vrnyomsmrõ. Sokkal knyelmesebbek a flautomata vagy az automata kszlkek, azonban ezek nem jl hasznlhatak szvritmuszavarokban, illetve elõrehaladott arterioszklerzisban, amikor nagyon merevek az artrik. A csukln mrõ kszlkek vsrlsa elõtt is fontos sszehasonlt mrseket vgeztetni. Mielõtt valamelyik mellett dntennk, ajnlatos kikrnnk kezelõorvosunk vlemnyt.
2. Figyeljnk a mandzsetta mretre!
Aki felkarmrõt alkalmaz, figyeljen arra, hogy a kszlkhez tartoz mandzsetta elg szles legyen. ltalnos szably, hogy minl nagyobb a felkar kerlete, annl szlesebbnek kell lennie, mert ha nagyon keskeny, akkor magasabbak, ha tlsgosan szles, alacsonyabbak lesznek a mrt rtkek. A kszlkeken "szria felszerelsknt" alkalmazott mandzsettk az emberek hromnegyedhez illeszkednek. Amennyiben a felkar kerlete 24 cm alatt vagy 32 cm fltt volna, szerezzk be a megfelelõ mretû mandzsettt.
3. Vegyk le kabtunkat s ingnket!
Ez az intelem termszetesen csak akkor helynval, ha felkaros kszlknk van. Ugyanis az ingnk ujjt feltûrve az elszorthatja a karunkat, s ez a mrsi eredmnyt meghamistja.
4. Mrjnk mindig a szv magassgban!
Akrmilyen kszlket alkalmazunk, a mandzsettnak minden esetben a szv magassgban kell lennie. Ha tz centimterrel lejjebb kerl, a mrsi eredmny mind a felsõ, mind az als (szisztols s diasztols) rtk tekintetben nagyjbl ht higanymillimterrel magasabb lesz a valsgosnl. A felkaron vgzett mrsek esetben a mandzsettnak hozzvetõleg 2,5 centimterrel a knyk fltt kell elhelyezkednie, gy, hogy a szenzor az tõr fltt foglaljon helyet. Csukln trtnõ mrs esetben helyezze a kezt egy halom knyvre vagy egy prnra. Nmelyik csuklmûszernl a burkolat szolgl tmasztkknt.
A jobb s bal karon mrt rtkek eltrõek lehetnek. A vrnyomst ltalban a bal karon mrjk, de ha a jobbon magasabb rtkeket kapunk, akkor ott ellenõrizzk rendszeresen.
5. Nyugalmi helyzetben mrjnk!
Mrs elõtt laztsunk! A lazts cskkenti az rtkeket, ezrt a mrs elõtt kapcsoldjunk ki t percre. Azonban ha ezt megelõzõen stresszes llapotban voltunk, vagy megerõltetõ fizikai munkt vgeztnk hagyjunk magunknak ennl tbb idõt. A mrsek elõtti 20-30 percben ne dohnyozzunk, ne fogyasszunk koffein tartalm italokat.
6. Tartsunk meghatrozott idõpontokat!
A vrnyomsunk az egsz nap folyamn ingadozik, ezrt lehetleg azt mindig azonos idpontban mrjk. A legjobb kzvetlenl felkels utn, majd eleinte dlben s lefekvs elõtt is mrni. Jl belltott vrnyoms esetn elg naponta egy alkalommal, abban az idõpontban ellenõrizni, amikor a legmagasabb rtkeket szleltk. Amennyiben ismtelt mrseket vgznk, a kt mrs kztt legalbb 3-5 perc teljen el. Azoknl a felkaros kszlkeknl, amelyeket kzi erõvel kell felpumplni, vegyk figyelembe az albbi kiegsztõ tancsokat:
7. A mandzsettt a mrst megelõzõen lgtelenteni kell.
Ha a pumplst megelõzõen levegõ marad a mandzsettban, a valsnl magasabb rtkeket kapunk.
8. Ne pumpljuk fel tlsgosan a mandzsettt!
A mandzsettt gyorsan pumpljuk fel 20-30 higanymillimterrel a vrhat szisztols rtk fl. A tlzott felpumpls a kellemetlen rzs mellett a tnylegesnl magasabb mrsi eredmnyekhez vezethet.
9. Lassan engedjk ki a levegõt!
Ha nagyon gyorsan engedjk ki a mandzsettbl a levegõt, tlsgosan alacsony rtkeket kapunk, s fordtva. Akkor lesz korrekt az eredmny, ha a nyoms kt pulzusts kztt mintegy 2 higanymillimterrel cskken. Ez ltalban azt jelenti, hogy a tulajdonkppeni mrs krlbell 30-40 msodpercig tart.
Hogyan ljnk, ha magas a vrnyomsunk?
- Fontos a visszafogott sfogyaszts.
- A rendszeres dinamikus testmozgs, mgpedig legalbb hetente hromszor, gy, hogy rmnket leljk benne, s az letkorunknak megfelelõ maximlis pulzusszmunknak 60-75%-t elrjk!
- Slyfeleslegnket cskkentsk fizikai aktivitsunk fokozsval, a kalria bevitel cskkentsvel!
- Egynk rostos teleket, melyek a flsleges zsiradkot kisprik szervezetnkbõl, egyttal karbantartjk blmozgsunkat!
- Kerljk a tlzott kvfogyasztst, igyunk helyette gabonakvt, zld- vagy vrstet.
- Ne dohnyozzunk!
- Tanuljunk meg relaxcis technikkat, pldul az autogn trninget a stressz hatsainak ellenslyozsra!
- Egynk kliumban s magnziumban gazdag, zsrszegny teleket, friss zldsgeket, gymlcsket!
A magas vrnyoms nem gygyszeres kezelse
Mdszerek |
Vrnyomscskkents |
Megjegyzsek |
Testslycskkents |
kb. 2-3 Hgmm/kg |
a leghatkonyabb terpia tlslyos hipertnisoknl |
Smegvons |
kb. 5-7 Hgmm szisztols kb. 3-5 Hgmm diasztols vrnyoms cskkens |
klnseb hatkony srzkenysg s rkltt hipertnia esetn |
Kliumban gazdag tpllkozs |
kb. 3-5 Hgmm diasztols vrnyomscskkens |
veseelgtelensg esetn ne, vagy nagyon vatosan |
Gymlcs s zldsg zldsg- gymlcs zsrszegny trend mellett |
kb. 7/3 Hgmm kb. 11/6 Hgmm vrnyomscskkens |
klnsen hossz tvon hatkony |
Alkoholmegvons (< 30 g) tlzott fogyasztsnl |
kb. 5-10 Hgmm szisztols s diasztols vrnyomscskkens |
klnsen hatkony |
Testedzs/sport |
kb. 5-10 Hgmm szisztoles s diasztols vrnyomscskkens |
Pl. napi fl-egy ra trning legalbb 3 hnapig |
A hipertnia betegsg kezelsrõl ltalban
Szleskrû nemzetkzi vizsglatok eredmnyei igazoljk,hogy a szv- s rrendszeri betegsgek okozta hallozs szoros sszefggst mutat a szisztols nyomsrtkkel, gy a vrnyoms erlyes kezelse elengedhetetlen.
Az elsõ orvosi vizitek sorn megtrtnik a betegek ltalnos llapotnak, a fennll hipertnia slyossgnak meghatrozsa, a kardiovaszkulris riziksttusz felmrse.
Ehhez klnfle vizsglatok szksgesek, tbbek kztt EKG,echokardiogrfia, laboratriumi vr-s vizeletvizsglatok,szemfenktkrzs, radiolgiai vizsglatok.
Mindezek ismeretben a kezelõorvos dnt a gygyszeres terpia szksgessgrõl s mdjrl.
A magas vrnyoms nem ml betegsg, ezrt ritka kivtelektõl eltekintve folyamatos s lland gygyszerelst ignyel.
A klnbzõ vrnyomscskkentõk klnfle mdon hatnak, nem ritkn tbb gygyszer kombincija hozza meg a kvnt eredmnyt.
A megfelelõ terpia belltsa hosszabb ideig tarthat, gy az egyttmûkds s trelem mind a beteg, mind a kezelõorvos rszrõl elengedhetetlen.
Az optimlis terpia megvlasztsban sokat segt a rendszeres otthoni vrnyomsmrs s errõl napl vezetse, illetve a 24 rs folyamatos vrnyoms-monitorozs.
Az ajnlott clvrnyomsrtk hypertonis betegekben
Betegcsoport |
Clvrnyoms-rtk (Hgmm) eseti mrs alapjn |
Hipertnis populci |
<140/90 |
Cukorbeteg hipertnis populci |
<130/80 |
Cukorbetegsg vagy hipertnia okozta vesekrosods |
<<130/80 |
Idõskor, izollt szisztols hipertnia |
<140/90 |
Krnikus veseelgtelensg, vagy vesetranszplantci utni llapot |
<130/80 |
Veseptl (dialzis) kezels |
<140/90 |
<< = 1 gramm feletti fehrje-vizels esetn |
<125/75 |
|