Terhessg 3
2007.05.13. 15:43
Ultrahangos vizsglat s a szls.
Az ultrahangos vizsglat forradalmastotta a terhessg ellenrzst. Az ultrahangvizsglat az ultrahang kibocsts s a visszaverds rzkelsn alapul, melynek ksznheten kpileg brzol. Az ultrahang teljesen fjdalmatlan s a tudomny mai llsa szerint nincs semmilyen veszlye, kockzata.
Az ultrahang a terhessg els harmadban
A terhessg els harmadban az ultrahangos vizsglat lehetv teszi a terhessg megllaptst, a vrzs elmaradsa utni 5-6. hten mr jl lthat a magzat. Az ultrahang segtsgvel meghatrozhat a terhessgi id, a magzat letkpessge (szvmkdse), valamint ugyangy ultrahang segtsgvel szlelhet a fenyeget vetls, a mhen kvli terhessg, valamint a mola-terhessg.
Az ultrahangos vizsglat a terhessg msodik s harmadik harmadban
Az ultrahangvizsglat ekkor lehetv teszi a fejdsi rendellenessgek feldertst, a mhlepny ttanulmnyozst, amelynek elhelyezkedse jelentsen befolysolja a szls lefolyst. A 8-10. hten a vrhat szlsi idpont meghatrozsra, az esetleges ikerterhessg szlelsre, a magzat letkpessgnek igazolsra alkalmas az ultrahang. A 35-36. hten a mhlepny elhelyezkedsnek meghatrozsra, fejldsi rendellenessg keressre s a baba nemnek megllaptsra vgzik az ultrahangos vizsglatot.
A 3 s 4 dimenzis ultrahang (3d, 4d ultrahang)
A tudomny fejldse mr lehetv teszi 3 d s 4d ultrahang felvtelek ksztst is. A 3 s 4 dimenzis ultrahang sokkal rszletgazdagabb felvteleket ad a magzatrl, mint a hagyomnyos, ktdimenzis ultrahang. A ktdimenzis felvteleket ltalban a terhessg 12 s 20 hetben ksztik. Ezek diagnosztikai megkzeltsbl igen fontosak a magzat hossznak, slynak megbecslse, valamint a fejldsi rendellenessgek szrevtelre, de a kisbaba viselkedsrl, hogy hogyan tlti idejt az anya testben, keveset mutatnak. Az j ultrahang technika segtsgvel a ktdimenzis kpekbl nem csak rszletekben gazdag hromdimenzis felvtelek kszlnek, hanem lehetsg van a magzat valsidej figyelsre is – ezek a ngydimenzis felvtelek.
A szls:
A szls a magzat vilgra hozatalnak folyamata. A szls tbbflekppen trtnhet, lehet irnytott szls, termszetes szls s fjdalom nlkli szls. A szls folyamata hrom szakaszbl tevdik ssze. Az elsben a mhnyak elsimul s tgul, a msodikban megszletik a magzat (munkaszakasz), a harmadikban kirl a mhlepny (lepnyi szak).
A szls fajti:
- Irnytott szls: a szlszorvos ltal kivltott vagy ellenrztt szls, melynek sorn az orvos a llektani rhatson kvl orvossgokat hasznl, vagy akr mszeresen is beavatkozik (szlszeti fog)
- Termszetes szls: olyan szls amely mentes minden pszichikai s fizikai beavatkozstl
- Fjdalom nlkli szls: olyan llektani felkszts s klnleges gygytornn alapul eljrs, amely a terhes nk szlstl val flelmt megszntetni, s a szls fjdalmait csillaptja
-
A szls folyamata, szakaszai
A szls els szakaszt a mhsszehzdsok megjelense jellemzi. Ezek fjdalmasok, az akarattl fggetlenek, idszakosak s szablyos ritmust kvetnek; elbb 20-25 perces sznetekkel, majd egyre srbben (a vgn 1-3 percenknt) jelentkeznek, tartamuk mindinkbb hosszabbodik (eleinte 15-20 msodperc, a tguls vgn 30-45 msodperc), egyre erteljesebbek s fjdalmasabbak. Az sszehzdsi sznetek fjdalommentesek, ez lehetv teszi a mhnyak elsimulst s tgulst. A fejvz (a magzatburok als rszben elhelyezked magzatvz) a mhsszehzdsok hatsra gylik ssze. A burokrepeds bekvetkezhet spontn vagy burokrepesztssel. Az sszehzds lefel tol hatst fejt ki a magzatra, amely thalad a medencn (medencebl). Az ellfekv rsz (a magzat azon plusa, amely elsnek jut le a kismedencbe), thalad a medence fels bemenetn (behatol), forgs kzben lefel halad s kiszabadul (thalad az als kimeneten). E hrom jelensg a magzat valamennyi testrszre (fej, vll, lep) kiterjed. Ez a szak 8-10 rt tart az els zben szl nknl, s 2-6 rt az ismtelten szlknl.
A szls msodik szakasza a magzat kitolsi szaka. A tguls teljess vlsakor kezddik: a n ekkor tolsi knyszer rez, ezzel a mh akaratlan sszehzdsaihoz hozzadja a hasizmok s a rekeszizom akaratlagos kontrakciit. Az ellfekv rsz megjelenik a szemremrsben, amely egyre inkbb kitgul, s vgl elri a magzat ellfekv rsze kerletnek mreteit. Miutn az ellfekv rsz thalad a szemremrsen, a gt htrafel irnyul sszehzds teljesen kigrdti az ellfekv rszt. A szls kitolsi szaka ltalban 10-20 percig tart. Megrvidthet gyengd, hasra gyakorolt nyomssal (kznek a mhfenkre gyakorolt egyenes hatsval), episiotomival (a gt minimlis metszse) vagy egy szlszeti fog behelyezsvel.
A magzat ellfekv rsze lehet a fej: ez a fejfekvs. Fejvg fekvs esetben, ha a fej behajltva van, koponyatartsrl beszlnk: ez a fekvs a legjobb s a leggyakoribb. Ha a fej elhajlsban foglal helyet, arctartsrl beszlnk: ez ritkbb s kevsb kedvez. A magzat medencevg fekvse esetn fartartsrl szlunk: ez elssorban els zben szlknl figyelhet meg, s gyakran a mh formai rendellenessgvel fgg ssze. Lehetsges, hogy a terhessg vgn a magzat harnt vagy ferde fekvsben helyezkedik el. A spontn szls ebben az esetben nem lehetsges. Ilyenkor bels beavatkozs (fordts) vlik szksgess vagy pedig csszrmetszs.
A nehz szls esetenknt a mhsszehzdsok, teht a mhizomzat rendellenessgeire vezethet vissza. Az esetek tbbsgben gygyszeres kezelssel a normlis s hatsos mhsszehzdsok helyrellthatk. A nehz szls a magzat tjba ll akadlyok rendellenessgeivel is sszefgghet: a mhnyak s a gt fokozott ellenllsa episiotomival vagy fog behelyezsvel lekzdhet. A medence formjval s mreteivel sszefgg csontos szlti ellenlls manapsg sokkal ritkbb (ennek legfbb oka rgebben az angolkr volt), ilyen esetben csszrmetszs javasolt. Nha maga a magzat okozza a nehz szlst (tlsgosan nagysly magzat). A kldkzsinr megjelense eltti leszlls miatt a magzat keringse annak kvetkeztben llhat meg, hogy a kldkzsinr a medence falhoz prseldik: ilyen esetben is a csszrmetszs segt. Nha a mhlepny tlsgosan lent tapad s zavarja a magzat kitolst.
A szls harmadik szaka a lepnyi szak: ekkor vlik le s rl ki a mhlepny. A lepnyi szakot hozzvetleges 300 ml-es vrvesztesg ksri. Nha azonban a vrvesztesg nagyobb is lehet: a lepnyi szakban fellp vrzs slyos szvdmny lehet. Ha a mhlepny a magzat megszletse utn egy rval sem rl ki, akkor mestersges levlasztst kell alkalmazni.
A gyermekgy, a szls utni idszak hat htig tart. Jellemzje, hogy a nemi szervek fokozatosan visszatrnek a terhessg eltti llapotukba s megkezddik a szoptats. A menstruci visszatrse krlbell a hatodik htre tehet.
A csszrmetszs sebszi beavatkozs, melynek sorn a hasreg megnyitsa s a mhfal felvgsa utn kiemelik a magzatot. A csszrmetszs alkalmazsa akkor van szksg, amikor a termszetes mdon val szls az anya vagy a magzat lett, egszsgt veszlyezteti.
-
Cograf lexikon
|