jacek
Számláló
Indulás: 2007-04-14
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Ajánlott linkek
 
Barátaim oldalai
 
Gondolatok
 
Kedvenc oldalak
 
Friss Hírek
 
Gazdasági oldalak
 
Időjárás

Hőtérkép

 15 napos idojárásjelentés
 
A Te adataid
IP
 
Egészség-betegség
Egészség-betegség : A magasvérnyomás-betegség (hypertonia)

A magasvérnyomás-betegség (hypertonia)

Dr.Kováts Lászó Zala Megyei Kórház  2007.04.29. 08:53

A magas vérnyomás - orvosi nevén hypertensio vagy hypertonia - alattomosan kialakuló betegség, amely évekig tünet- és panaszmentesen zajlik. A tartósan fennálló, kezeletlen magas vérnyomás azonban fokozatosan tönkreteheti a vérereket, súlyos szív- és agyi keringési zavarokat, veseelégtelenséget okozhat. Ezek a szövõdmények gyakran halálos kimenetelûek, ezért kapta a betegség a "néma gyilkos" nevet. A magas vérnyomás az eddig megismert leggyakoribb betegség az egész világon. Magyarország lakossága különösen veszélyeztetett, hiszen a felnõttek 20-25%-a, a 60 éven túliak több mint fele magasvérnyomás-betegségben szenved.

 

Mi a vérnyomás?

 A vérnyomás az az erõ, amivel a vér nyomja az erek falát. Szívünk percenként kb. 72-szer húzódik össze, és egy összehúzódáskor kb. 80 ml vért présel az erekbe, amelyek behálózzák egész testünket. A vérkeringést a bal kamra összehúzódása során a rugalmas érrendszerben létrehozott folyadéknyomás tartja fenn. A vérnyomás két értékkel jellemezhetõ. A magasabb, vagyis a szisztolés értéket a szív összehúzódásakor mérhetjük. Összehúzódás után a szív egy pillanatra megpihen, elernyed, eközben telõdik vérrel. A vérnyomás alsó, vagyis diasztolés értékét a szív elernyedésekor mérhetjük. A vérnyomás értékét a szív összehúzódásának erején kívül egyéb tényezõk is meghatározzák, úgym int a kis verõerek feszültségi állapota (nyugalmi tónusa), az érrendszer egészének a rugalmassága, a keringõ vér összmennyisége. A vérnyomás egészséges emberekben sem állandó. Pihenéskor, alváskor alacsonyabb, fizikai vagy lelki terheléskor magasabb. A vérnyomás  jellemzõen napszaki ingadozást is mutat. Reggel 6 és 10 óra között mérjük a legmagasabb értéket, majd ezt követõen fokozatosan csökken hajnalig.

Systolés vérnyomás

 

Mennyi az ideális érték?

A Magyar Hypertonia Társaság 2005. évi ajánlásában meghatározta a vérnyomás normál és kóros értékeit.

Hipertónia stádiumai

Mi okozza a magas vérnyomást?

A betegek 80-90 %-ánál a betegség pontos oka nem ismeretes, ilyenkor elsõdleges hipertóniáról beszélünk. Számos tényezõ felelõssé tehetõ az elsõdleges hipertónia kialakulásában, nevezetesen a fokozott szimpatikus idegrendszeri túlsúly, a vese által termelt bizonyos „vérnyomásemelõ” hormonok fokozott képzõdése, a megnövekedett sóbevitel, a csökkent sóürítés. Bizonyos esetekben a betegség hátterében genetikai tényezõk is állnak. A betegek kisebb hányadánál a magas vérnyomásértékek  tünetiek, részletes vizsgálatokkal a háttérben megbúvó vesebetegségek, hormonális eltérések, speciális helyen lévõ érrendellenességek felderíthetõek. Ekkor másodlagos (szekunder) hipertónia betegséget állapítunk meg, és  az alapbetegség kezelésével a vérnyomásértékek normalizálódhatnak.

Hipertónia okai

A hipertónia kialakulásában szerepet játszó tényezõk

Milyen szövõdményeket okozhat a hipertónia?    

Hipertonia szív

A betegség igen sok esetben a szövõdmények felléptéig nem okoz különösebb panaszokat. Nem specifikus, figyelemfelkeltő tünet lehet a fejfájás, fáradékonyság, szédülés, feszült alaphangulat.Az erek falára nehezedõ fokozott nyomás fokozza az érelmeszesedés (arterioszklerózis) kialakulását .Különösen megnõ az érelmeszesedés kockázata és mértéke cukorbetegség, magas vérzsírszintek, kóros elhízás és dohányzás jelenlétében. A generalizált, azaz a szervezetünk minden  verõerére kiterjedõ érelmeszesedés következtében vesemûködési zavarok, veseelégtelenség, agyi erekben vérzés, illetve elzáródást követõen agyállomány elhalás, bénulások következhetnek be. A hipertónia a szem apró ereit tönkretéve látásromlást, vakságot okozhat. Mivel a  szívünknek tartósan fokozott nyomással szemben kell dolgoznia, így szívmegnagyobbodás, szívizom állományának vérellátási zavara, szívinfarktus, szívelégtelenség léphet fel. A magas vérnyomás tehát a szív-és érrendszeri betegségek egyik fontos, de kezeléssel befolyásolható rizikófaktora.

Hogyan mérjünk helyesen vérnyomást?

 

Tanulmányok bizonyítják, hogy a magas vérnyomásban szenvedõk könnyebben lehetnek úrrá betegségükön, ha maguk is rendszeresen ellenõrzik vérnyomásukat, s errõl vérnyomásnaplót vezetnek. Az otthoni vérnyomásmérés kitûnõ lehetõséget kínál a terápia ellenõrzésére. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy ezeket a méréseket "szakszerűen" végezzük a kapott eredmények pontossága érdekében.

Vérnyomásmérõ

1. Vásároljunk megfelelõ készüléket!

A vérnyomás mérésére háromféle mûszert ismerünk: az ujjunkon, a csuklónkon vagy a felkarunkon mérõ készülékeket. A vérnyomásmérõk közül a legelõnyösebb és a legpontosabb a hagyományos higanyos vérnyomásmérõ. Sokkal kényelmesebbek a félautomata vagy az automata készülékek, azonban ezek nem jól használhatóak szívritmuszavarokban, illetve elõrehaladott arterioszklerózisban, amikor nagyon merevek az artériák. A csuklón mérõ készülékek vásárlása elõtt is fontos összehasonlító méréseket végeztetni. Mielõtt valamelyik mellett döntenénk, ajánlatos kikérnünk kezelõorvosunk véleményét.

2. Figyeljünk a mandzsetta méretére!

Aki felkarmérõt alkalmaz, figyeljen arra, hogy a készülékhez tartozó mandzsetta elég széles legyen. Általános szabály, hogy minél nagyobb a felkar kerülete, annál szélesebbnek kell lennie, mert ha nagyon keskeny, akkor magasabbak, ha túlságosan széles, alacsonyabbak lesznek a mért értékek. A készülékeken "széria felszerelésként" alkalmazott mandzsetták az emberek háromnegyedéhez illeszkednek. Amennyiben a felkar kerülete 24 cm alatt vagy 32 cm fölött volna, szerezzük be a megfelelõ méretû mandzsettát.

3. Vegyük le kabátunkat és ingünket!

Ez az intelem természetesen csak akkor helyénvaló, ha felkaros készülékünk van. Ugyanis az ingünk ujját feltûrve az elszoríthatja a karunkat, és ez a mérési eredményt meghamisítja.

4. Mérjünk mindig a szív magasságában!

Akármilyen készüléket alkalmazunk, a mandzsettának minden esetben a szív magasságában kell lennie. Ha tíz centiméterrel lejjebb kerül, a mérési eredmény mind a felsõ, mind az alsó (szisztolés és diasztolés) érték tekintetében nagyjából hét higanymilliméterrel magasabb lesz a valóságosnál. A felkaron végzett mérések esetében a mandzsettának hozzávetõleg 2,5 centiméterrel a könyök fölött kell elhelyezkednie, úgy, hogy a szenzor az ütõér fölött foglaljon helyet. Csuklón történõ mérés esetében helyezze a kezét egy halom könyvre vagy egy párnára. Némelyik csuklómûszernél a burkolat szolgál támasztékként.

A jobb és bal karon mért értékek eltérõek lehetnek. A vérnyomást általában a bal karon mérjük, de ha a jobbon magasabb értékeket kapunk, akkor ott ellenõrizzük rendszeresen.

5. Nyugalmi helyzetben mérjünk!

Mérés elõtt lazítsunk! A lazítás csökkenti az értékeket, ezért a mérés elõtt kapcsolódjunk ki öt percre. Azonban ha ezt megelõzõen stresszes állapotban voltunk, vagy megerõltetõ fizikai munkát végeztünk hagyjunk magunknak ennél több idõt. A mérések elõtti 20-30 percben ne dohányozzunk, ne fogyasszunk koffein tartalmú italokat.

6. Tartsunk meghatározott idõpontokat!

A vérnyomásunk az egész nap folyamán ingadozik, ezért lehetőleg azt mindig azonos időpontban mérjük. A legjobb közvetlenül felkelés után, majd eleinte délben és lefekvés elõtt is mérni. Jól beállított vérnyomás esetén elég naponta egy alkalommal, abban az idõpontban ellenõrizni, amikor a legmagasabb értékeket észleltük. Amennyiben ismételt méréseket végzünk, a két mérés között legalább 3-5 perc teljen el. Azoknál a felkaros készülékeknél, amelyeket kézi erõvel kell felpumpálni, vegyük figyelembe az alábbi kiegészítõ tanácsokat:

7. A mandzsettát a mérést megelõzõen légteleníteni kell.

Ha a pumpálást megelõzõen levegõ marad a mandzsettában, a valósnál magasabb értékeket kapunk.

8. Ne pumpáljuk fel túlságosan a mandzsettát!

A mandzsettát gyorsan pumpáljuk fel 20-30 higanymilliméterrel a várható szisztolés érték fölé. A túlzott felpumpálás a kellemetlen érzés mellett a ténylegesnél magasabb mérési eredményekhez vezethet.

9. Lassan engedjük ki a levegõt!

Ha nagyon gyorsan engedjük ki a mandzsettából a levegõt, túlságosan alacsony értékeket kapunk, és fordítva. Akkor lesz korrekt az eredmény, ha a nyomás két pulzusütés között mintegy 2 higanymilliméterrel csökken. Ez általában azt jelenti, hogy a tulajdonképpeni mérés körülbelül 30-40 másodpercig tart.

Hogyan éljünk, ha magas a vérnyomásunk? 

Egészséges ételek
  • Fontos a visszafogott sófogyasztás.
  • A rendszeres dinamikus testmozgás, mégpedig legalább hetente háromszor, úgy, hogy örömünket leljük benne, és az életkorunknak megfelelõ maximális pulzusszámunknak 60-75%-át elérjük!
  • Súlyfeleslegünket csökkentsük fizikai aktivitásunk fokozásával, a kalória bevitel csökkentésével!
  • Együnk rostos ételeket, melyek a fölösleges zsiradékot kisöprik szervezetünkbõl, egyúttal karbantartják bélmozgásunkat!
  • Kerüljük a túlzott kávéfogyasztást, igyunk helyette gabonakávét, zöld- vagy vörösteát.
  • Ne dohányozzunk!
  • Tanuljunk meg relaxációs technikákat, például az autogén tréninget a stressz hatásainak ellensúlyozására!
  • Együnk káliumban és magnéziumban gazdag, zsírszegény ételeket, friss zöldségeket, gyümölcsöket!

 

A magas vérnyomás nem gyógyszeres kezelése


Módszerek Vérnyomáscsökkentés Megjegyzések
Testsúlycsökkentés kb. 2-3 Hgmm/kg a leghatékonyabb terápia túlsúlyos hipertóniásoknál
Sómegvonás kb. 5-7 Hgmm szisztolés
kb. 3-5 Hgmm diasztolés vérnyomás csökkenés
különöseb hatékony sóérzékenység és öröklött  hipertónia esetén
Káliumban gazdag táplálkozás kb. 3-5 Hgmm diasztolés vérnyomáscsökkenés veseelégtelenség esetén ne, vagy nagyon óvatosan
Gyümölcs és zöldség zöldség-
gyümölcs zsírszegény étrend mellett
kb. 7/3 Hgmm
kb. 11/6 Hgmm vérnyomáscsökkenés
különösen hosszú távon hatékony
Alkoholmegvonás 
(< 30 g)
túlzott fogyasztásnál
kb. 5-10 Hgmm
szisztolés és diasztolés vérnyomáscsökkenés
különösen hatékony
Testedzés/sport kb. 5-10 Hgmm
szisztoles és diasztolés vérnyomáscsökkenés
Pl. napi fél-egy óra tréning 
legalább 3 hónapig
 

A hipertónia betegség kezelésérõl általában

 

Széleskörû nemzetközi vizsgálatok eredményei igazolják,hogy a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozás szoros összefüggést mutat  a szisztolés nyomásértékkel, így a vérnyomás erélyes kezelése elengedhetetlen.

Az elsõ orvosi vizitek során megtörténik a betegek általános állapotának, a fennálló hipertónia súlyosságának meghatározása, a kardiovaszkuláris rizikóstátusz felmérése.

Ehhez különféle vizsgálatok szükségesek, többek között EKG,echokardiográfia, laboratóriumi vér-és vizeletvizsgálatok,szemfenéktükrözés, radiológiai vizsgálatok.

Mindezek ismeretében a kezelõorvos dönt a gyógyszeres terápia szükségességérõl és módjáról.

A magas vérnyomás nem múló betegség, ezért ritka kivételektõl eltekintve folyamatos és állandó gyógyszerelést igényel.

A különbözõ vérnyomáscsökkentõk különféle módon hatnak, nem ritkán több gyógyszer kombinációja hozza meg a kívánt eredményt.

A megfelelõ terápia beállítása hosszabb ideig tarthat, így az együttmûködés és türelem mind a beteg, mind a kezelõorvos részérõl elengedhetetlen.

Az optimális terápia megválasztásában sokat segít a rendszeres otthoni vérnyomásmérés és errõl napló vezetése, illetve a 24 órás folyamatos vérnyomás-monitorozás.

Az ajánlott célvérnyomásérték hypertoniás betegekben


Betegcsoport Célvérnyomás-érték (Hgmm) eseti mérés alapján
Hipertóniás populáció <140/90
Cukorbeteg hipertóniás populáció <130/80
Cukorbetegség vagy hipertónia okozta vesekárosodás <<130/80
Idõskor, izolált szisztolés hipertónia <140/90
Krónikus veseelégtelenség, vagy vesetranszplantáció utáni állapot <130/80
Vesepótló (dialízis) kezelés <140/90
<< = 1 gramm feletti fehérje-vizelés esetén <125/75


 
Pontos idő
 
Dátum és Névnap

 

 
Naptár
2026. Május
HKSCPSV
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Szavazás
Egészségügyi ellátás
Jobb lett-e azegészségügyi ellátás a választások után?

igen
nem
Rosszabb lett
Ugyan úgy a paraszolventia számít
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Klikk rá
 
Hírdetések
 
Vélemények-üzenezek,kérdések
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Vállalkozásaim-képeim
 
zene
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!