1. Tpllkozzunk egszsgesen. „Napi egy alma tvol tart az orvostl” - tbb igazsg van ebben a mondsban, mint gondolnnk. Nagyban meghatrozza egszsgi llapotunkat, hogy mit esznk s iszunk. Napi t, vagy tbb adag zldsg s gymlcs fogyasztsa, mindezek mellet pedig a teltett zsrsavakat tartalmaz telek visszaszortsa segt megrizni egszsgnket, illetve cskkenti a rk, s ms krnikus betegsgek kialakulsnak kockzatt. Fontos, hogy trendnk kiegyenslyozott legyen, s persze a mennyisgre is figyeljnk.
2. Tartsuk kordban testslyunkat. Az Egyeslt llamokban, csakgy mint a legtbb fejlettnek szmt orszgban az elhzott emberek arnya mindig is magas volt, s ez a tendencia csak nvekedni ltszik. A tlslyos, elhzott emberek sokkal knnyebben lesznek cukorbetegek, gyakrabban magas a vrnyomsuk, kapnak agyvrzst, vagy lesznek szvbetegek. tkezznk megfelelen, vgezznk rendszeres testmozgst, s keressk fel orvosunkat idrl idre, hogy megerstsen bennnket abban, hogy a helyes ton jrunk egszsgnk megrzsben.
3. Mozogjunk. Az amerikai nk s frfiak tbb mint 50 szzalka nem vgez elg testmozgst, ami pedig egszsgk megrzst szolgln. Mindennap 30 perc egyszer sport ajnlott a felntteknek, ami nem kerl sok idbe, sem pnzbe, viszont elktelezettsg kell hozz. Fontos, hogy fokozatosan haladjunk a knnytl a nehz gyakorlatokig. Tbb lvezetes mdja is ltezik testnk formban tartsra, gy mint pldul a tnc, a kertszkeds, a fnyrs, az szs, a sta, vagy ppen a kocogs; vlasszuk azt, ameliyket rmmel tudunk vgezni.
4. Ne dohnyozzunk. A dohnyzssal sszefgg egszsggyi veszlyek kz sorolhatjuk a rkot, a tdbajt, a korai klimaxot, a meddsget, st, a terhessgi komplikcikat is. A dohnyz kzpkor embereknek hromszor akkora eslye van arra, hogy szvbetegsgben haljanak meg, mint a nem fstl kortrsaiknak. A passzv dohnyosok is veszlyben vannak, a msok ltal kifjt fst is megtmadja a szvet. Szmos seglyvonal, tancsads, gygyszer s a tmogats ms egyb formi is karnyjtsnyira vannak annak, aki le akar szokni.
5. Vegynk rszt szrseken. Ezek a vizsglatok vltakoz gyakorisggal trtnnek, letkorunktl, egszsgi llapotunktl, letstlusunktl, s egyb tnyezktl fggen. Mi magunk, vagy orvosunk hatrozza meg, hogy milyen gyakran van szksgnk a klnbz betegsgek megelzst szolgl szrsekre, vizsglatokra. Ezekkel a vizsglatokkal ki lehet szrni a magasvrnyomst, a magas koleszterinszintet, a cukorbetegsget, a szexulis rintkezs tjn terjed betegsgeket, a brrkot, mhnyakrkot, mellrkot, s vastagblrkot. Ha mg korai stdiumukban kiderlnek ezek a betegsgek, a kezels sokkal eredmnyesebb lehet, s tllsi eslynk is nagyobb. Egyszval, a rutin vizsglatok letet menthetnek.
6. Oltassuk be magunkat. Az oltsok nem csak gyerekeknek valk, felntteknek is szksgk van rjuk. Vannak olyan oltsok, amelyek minden ember szmra egyarnt szksgesek lehetnek, s vannak olyan specilis fajtk, melyek csak bizonyos munka vgzshez, vagy letstlus folytatshoz elngedhetetlenek. Egyenesen ktelez lehet beoltatni magukat azoknak, akik olyan helyekre utaznak ahol gyakoriak bizonyos fertz betegsgek, vagy valamilyen egszsggyi problmval kszkdnek. Ajnlatos teht a vakcink megfelel idkznknti ignybevtele, hogy tvol tartsuk magunkat a klnfle nyavalyktl.
7. Kerljk a stresszt. Taln sosem jelentett olyan nagy veszlyt a dolgoz emberek egszsgre a stressz, mint manapsg. Nehz megfelelni a munkaad s a csald elvrsainak is egyarnt. Vdjk mentlis s fizikai egsszsgnket, gy, hogy olyan tevkenysgeket folytatunk, amelyek segtenek a munkahelyi s az otthoni stressz feloldsban.
8. Legynk tisztban gyenge pontjainkkal. Egszsgnk, immunrendszernk vdekezkpessge rszben mr eleve meghatrozott faktoroktk fgg, biznyos gnektl, amelyeket rkltnk. Ugyanakkor sok mlhat azon is, milyen munkt vgznk, milyen letstlust vlasztottunk, s milyen krnyezet vesz krl minket otthon. Mivel mindenki egyedi tulajdonsgokkal rendelkezik ezen a tren is, a legfontosabb, hogy ismerjk magunkat, gy tudni fogjuk, hogy mit kell tennnk, hogy egszsgnket megrizzk.
9. vjuk magunkat. A biztonsg alatt nem csak azt rtjk, hogy bektjk a biztonsgi vet, napkrmet hasznlunk, buksisakot viselnk, fstjelzket szerelnk fel, hanem mindent, a kzmosstl egszen a kapcsolataink alapos megvlogatsig.
10. Legyen hobbink. A betegsg hinya, nem felttlenl jelenti azt, hogy egszsgesek is vagyunk, sok mlik az letvitelnkn. Vajon alszunk-e eleget, ki tudunk-e kapcsolni egy fraszt nap utn, van-e hobbink, vagyis fordtunk-e elg idt nmagunkra. Ne sajnljuk magunktl a laztst.