Hrek : j fertz betegsgek thetik fel fejket |
j fertz betegsgek thetik fel fejket
2008.02.23. 16:27
Az Egyenlt vidkn bukkanhatnak fel az j fertz betegsgek, amelyekbl egyre tbb lehet s az egsz vilgon elterjedhetnek, ha nem erstik meg a jrvnyfigyel szolglatokat a szegny trpusi orszgokban - figyelmeztet egy nemzetkzi kutatcsoport hat vtized jrvnytrtneti tapasztalatai alapjn.
A Londoni Zoolgiai Trsasg (ZSL) munkatrsai s amerikai tudsok az 1940 s 2004 kztt megjelent 335 j fertz betegsg kialakulst s elterjedst vizsgltk. Trendeket s jellemz mintzatokat prbltak megllaptani, s kimutattk, hogy egyre gyakrabban bukkantak fel j betegsgek, tbbsgk llatokrl terjedt t emberre, s a jrvnyok elssorban ott indulnak, ahol gyorsan terjeszkedik az ember a termszet rovsra.
A negyvenes vekben alig hsz j fertz betegsg lpett fel vilgszerte, 1990 s 2000 kztt pedig nyolcvan. A legtbb - majdnem szz - a nyolcvanas vekben jelent meg, valsznleg a HIV-vrus miatt, amely a fertztteket fogkonny tette jabb betegsgekre - rjk a ZSL s a New York-i Columbia Egyetem munkatrsai a Nature cm brit tudomnyos magazin cstrtkn megjelent szmban. A leggyakoribb krokoz baktrium, utna a vrusok, az llati egysejtek, majd a gombk kvetkeznek. Az egsz mikrobacsapat 20 szzalka ellenll az antibiotikumoknak.
A kutatk a meredeken emelked tendencia mellett kimutattk, hogy az jkelet betegsgek 60,3 szzalka gynevezett zoonzis, azaz gerinces llatokrl emberre terjed betegsg, az ebbe a csoportba tartoz krsgok 71,8 szzalka pedig vadllatoktl rkezett az emberek kz.
A brit-amerikai kutatcsoport ezutn az ghajlat, a llekszm alakulsa s a biodiverzits, az lvilg vltozatossga alapjn rendszerezte az j fertz betegsgek kitrsnek gcpontjait. A elemzs alapjn vilgtrkpet szerkesztettek, amelyrl leolvashat, hogy ahol gyorsan n a npsrsg s gazdag az llatvilg, ott nagy a kockzta annak, hogy korbban ismeretlen betegsg ti fel a fejt.
Leginkbb az egyenlti vezet, Dlkelet-zsia, az indiai szubkontinens, Kzp-Afrika s Latin-Amerika veszlyeztetett. Ahogy emelkedik a lakossgszm, "az ember benyomul az rintetlen terletekre, talaktja, mvelni kezdi a vidket, amely krokozk egsz trhzt rejti" - mondta Kate Jones kutatsvezet a Nature honlapjn olvashat ismertetben.
A folyamat Nyugat-Eurpban, szak-Amerikban, Ausztrliban, Japnban mr rgen lezajlott s a huszadik szzadban ezek a rgik voltak a jrvnygcpontok. A gazdasgi fejlettsgen kvl ez a f oka, hogy ott koncentrldnak a jrvnygyi megfigyelsre fordtott forrsok. "Rossz a fkusz, nem oda figyelnk, ahova kellene" - mondta a ZSL munkatrsa.
Kate Jones s munkatrsai szerint a kvetkez nagy jrvnyok a forr gv szegny orszgaiban trhetnek ki, ahol a legkevsb fejlett az egszsggy, ezrt t kell csoportostani a forrsokat s hatkony jrvnyfigyel rendszert kell kipteni a trsgben. "Globlis stratgira van szksg, hogy megllthassuk a jrvnyokat, mieltt tovbb terjednek, klnben mindenki veszlybe kerl. Mindannyian ugyanazon a bolygn lakunk s nincs hov meneklni" - mondta a brit biolgus.
MTI
|