4.1. Terápiás javallatok
4.2. Adagolás és az alkalmazás módja
A készítményt étkezéstől függetlenül, naponta egyszer, leginkább reggel, folyadékkal kell bevenni.
A retard tabletta felezhető, ha kisebb egyszeri adag alkalmazása szükséges.
Dozírozás individuálisan a bradycardia elkerülését figyelembe véve.
Hypertonia
Enyhe és középsúlyos hypertoniában 50 mg naponta egyszer.
Azoknak a betegeknek, akik az 50 mg dózisra nem reagálnak megfelelően, a napi adagot 100-200 mg-ra lehet emelni, vagy a kezelés egyéb antihypertensiv gyógyszerekkel egészíthető ki (diuretikum, dihidropiridin Ca-antagonista).
A metoprolollal, napi 100-200 mg adagban végzett hosszú távú antihypertensiv terápia, a hypertoniás betegekben az összmortalitás csökkenését eredményezte, beleértve a cardiovascularis hirtelen halált, a stroke-ot és a coronaria történéseket is.
Angina pectoris
100-200 mg naponta egyszer. Szükség esetén egyéb antianginás hatású szerekkel kombinálható.
Krónikus szívelégtelenség
Egyéb kezeléssel stabilizált krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegek (6 héten át akut szívelégtelenség nem lépett fel és legalább 2 hétig nem változtatott alapkezelés mellett) Betaloc ZOK adagját egyénileg kell megállapítani.
A NYHA II osztályba sorolt betegeknél a kezelés első két hetében az ajánlott kezdő adag 25 mg, naponta egyszer.
A NYHA funkcionális osztályozás szerinti III-IV besorolású betegeknél az első két hétben naponta egyszer 12,5 mg a kezdő adag.
A NYHA II osztályba sorolt betegeknél két hét elteltével a dózis napi egyszeri 50 mg-ra emelhető, azt követően minden második héten megduplázható az adag, egészen a napi 200 mg (illetve a legmagasabb tolerálható) Betaloc ZOK céldózis eléréséig.
A NYHA III-IV osztályba sorolt betegeknél két hét elteltével a dózis napi egyszeri 25 mg-ra emelhető, azt követően minden második héten megduplázható az adag, egészen a napi 200 mg (illetve a legmagasabb tolerálható) Betaloc ZOK céldózis eléréséig.
A hosszú távú kezelés idején a napi egyszeri 200 mg (illetve a legmagasabb tolerálható) Betaloc ZOK adag elérése a cél.
A betegek állapotát a tolerabilitás tekintetében minden egyes dózis szinten körültekintően kell értékelni.
Hypotonia és/vagy bradycardia felléptekor, az egyidejűleg adott gyógyszerek illetve a Betaloc ZOK adagjának csökkentése válhat szükségessé.
Kezdeti hypotonia, vagy a szívelégtelenség tüneteinek átmeneti rosszabbodása nem feltétlenül jelenti azt, hogy az adag a krónikus kezelés során nem tolerálható, de a beteget az alacsonyabb dózison kell tartani, míg állapota nem stabilizálódik, a vesefunkciók szoros ellenőrzése mellett. Előfordulhatnak olyan esetek, amikor a dózis csökkentése vagy a kezelés felfüggesztése válik szükségessé.
Szívritmuszavarok
100-200 mg napi egy alkalommal.
Szívinfarctus utáni állapot, fenntartó kezelés
A hosszútávon alkalmazott metoprolol kezelés, napi egyszeri 200 mg-os dózisban csökkentette a halál (beleértve a hirtelen halált is) és a reinfarctus kockázatát (diabetes mellitusban szenvedő betegekben is).
Palpitatioval járó funkcionális szívpanaszok
100 mg naponta egyszer. Szükség esetén a dózis napi 200 mg-ra növelhető.
Migrén profilaxis
100-200 mg naponta egy alkalommal.
Csökkent vesefunkció
Nem szükséges dózismódosítás csökkent vesefunkciójú betegeknél.
Csökkent májfunkció
Általában nem szükséges az adagot módosítani májcirrhosisban szenvedő betegeknél, mivel a metoprolol fehérjekötődése alacsony (5-10%). Súlyos májelégtelenség fennállásakor (pl. shunt-operált betegekben) a dózis csökkentése válhat szükségessé.
Idős kor
Nem szükséges adagmódosítás idős betegeknél.
Gyermekkor
Kevés tapasztalat áll rendelkezésre a metoprolol gyermekkorban való alkalmazásáról.
4.3. Ellenjavallatok
Metoprolollal ill származékaival valamint a készítmény egyéb összetevőivel szembeni túlérzékenység.
Másod- vagy harmadfokú atrioventricularis blokk.
Instabil dekompenzált szívelégtelenség (pulmonaris oedema, hypoperfusio vagy hypotensio) és beta receptor agonizmuson keresztül megvalósuló folyamatos vagy intermittáló inotrop kezelés.
Klinikailag jelentős mértékű sinus bradycardia vagy hypotensio.
Sick-sinus szindróma.
Cardiogen shock.
Súlyos perifériás artériás keringési zavar, ami gangréna kialakulásával fenyeget.
A metoprolol akut myocardialis infarctus gyanúja esetén nem adható, amíg a pulzusszám kisebb 45/percnél, a P-Q idő hosszabb, mint 24 sec., valamint ha a szisztolés vérnyomás értéke alacsonyabb 100 Hgmm-nél.
4.4. Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Beta-blokkolóval kezelt betegeknek verapamil típusú kálcium-antagonista intravénásan nem adható.
Amennyiben a metoprololt asthma bronchialeban szenvedő betegnél kell alkalmazni, β2-agonista alkalmazása (tabletta és/vagy aeroszol) vagy a már korábban szedett β2-stimuláns gyógyszerek dózisának módosítása (emelése) válhat szükségessé.
Annak az esélye, hogy a Betaloc ZOK a β2-receptorokkal interferáljon kisebb, mint a szelektív β1-blokkolók hagyományos tabletta formája esetén.
Valószínű, hogy a metoprolol kezelés kevésbé befolyásolja a szénhidrát anyagcserét, és kevésbé fedi el a hypoglykaemia tüneteit, mint a hagyományos tabletta formában adagolt B1 blokkolók, és még kevésbé, mint egyéb nem szelektív β-blokkolók alkalmazása.
Nagyon ritkán a fennálló enyhe AV vezetési zavar súlyosbodhat, AV blokk alakulhat ki.
Ha fokozódó bradycardia észlelhető a Betaloc ZOK alacsonyabb dózisban adandó, vagy fokozatosan elhagyandó.
A metoprolol, a perifériás artériás keringési zavarok tüneteit fokozhatja.
Phaechromocytomában szenvedő beteg kezelése során csak α-blokkolóval együtt adható.
Sebészi beavatkozás előtt az aneszteziológust tájékoztatni kell arról, hogy a beteg metoprolol kezelés alatt áll. Nem ajánlott a műtét előtt álló beteg β-blokkolóval való kezelését felfüggeszteni. Ha mégis szükséges, akkor ez a műtét előtt legalább 48 órával történjen meg, kivéve az olyan a speciális állapotokat, mint thyreotoxicosis és phaeochromocytoma.
Nem szabad a gyógyszeres kezelést hirtelen megszakítani főleg a veszélyeztetett betegek esetében. A metoprololt csak fokozatosan, egyre csökkenő dózisok alkalmazásával vonjuk el, mintegy két héten keresztül. Minden egyes lépésben felére csökkentjük az adagot egészen az utolsó lépésig, amikor a teljes 25 mg adagot 12,5 mg-ra csökkentjük.
A sorban a legkisebb adagot legalább négy nappal a kezelés teljes felfüggesztése előtt alkalmazzuk. Tünetek jelentkezése esetén lassabb ütemben hagyjuk el a gyógyszerezést. A β-blokád hirtelen megvonása krónikus szívelégtelenséghez vezethet, illetve fokozhatja a myocardialis infarctus és a hirtelen halál bekövetkeztének kockázatát.
Metoprolol terápiában részesülő betegek esetén az anafilaxiás shock súlyosabb formában jelentkezhet. Normál dózisú epinefrin kezelés nem mindig vált ki elvárható terápiás hatást.
4.5. Gyógyszerkölcsönhatások és az interakciók egyéb formái
Gondos megfigyelés alatt szükséges tartani azokat a betegeket, akik egyidejűleg szimpatikus ganglion blokkoló, egyéb béta-blokkoló (pl. szemcsepp) vagy monoaminooxidáz (MAO) gátló szereket kapnak.
Amennyiben az egyidejű klonidin terápiát fel kell függeszteni, a béta-blokkoló adását a klonidin terápia felfüggesztése előtt jó néhány nappal abba kell hagyni.
A verapamil vagy diltiazem típusú kalcium antagonisták egyidejű alkalmazásakor a lehetséges negatív inotrop és kronotrop hatás veszélye miatt elővigyázatosság szükséges (additív hatás). A béta-blokkoló kezelés alatt álló betegeknél nem szabad verapamil típusú kalcium antagonistát intravénásan alkalmazni.
A béta-blokkolók felerősíthetik az (amiodaron vagy kinidin típusú) antiarrhythmiás szerek negatív inotrop és negatív dromotrop hatását. Az interakció legjobban dokumentált dizopiramiddal. A propafenon okozta interakció, hasonlóan a kinidinhez, a citokróm P450 2D6 enzimen keresztül gátolja a metoprolol metabolizmusát. Így ezen kombináció alkalmazásakor, nehéz a propafenon béta-receptor blokkoló hatását kivédeni.
A béta-blokkoló kezelés alatt álló betegeknél az inhalált anesztetikum fokozza a cardiodepressiv hatást.
Az enzim serkentő és gátló szerek befolyásolják a metoprolol szintjét a plazmában. A barbiturát és rifampicin csökkenti, a cimetidin, az alkohol, a hidralazin és a szelektív szerotonin reuptake gátlók úgymint a paroxetin, fluoxetin és a szertralin pedig növelheti a metoprolol plazmakoncentrációját. A gyors hidroxiláló egyéneknél a difenhidramin 2,5-szeresével csökkenti a metoprolol clearance-ét (CYP 2D6 enzim gátlásával).
Indometacin, vagy egyéb prosztaglandin szintézist gátló gyógyszer egyidejű adása csökkentheti a β-blokkolók antihypertensiv hatását. Bizonyos körülmények között, amikor a β-blokkolók mellett epinefrint kap a beteg, a cardioselectiv β-blokkolók kisebb mértékben befolyásolják a vérnyomást, mint a nem szelektív β-blokkolók.
Epinephrine-t illetve nagy dózisú fenilpropanolamint szedő betegeknél egyidejű metoprolol adásával paradox hypertoniás reakció jelentkezhet.
Az orális antidiabetikum dózismódosítása válhat szükségessé β-blokkoló kezelés alatt álló betegeknél.
4.6. Terhesség és szoptatás
Mint általában a legtöbb gyógyszer, a Betaloc ZOK sem adható terhesség és szoptatás ideje alatt, hacsak a kezelés elengedhetetlennek nem minősül. Hasonlóan az összes antihypertensiv szerhez, a β-blokkolók is okozhatnak mellékhatásokat (pl. bradycardia), a magzatban, az újszülöttben és az anyatejjel táplált csecsemőben egyaránt.
A csecsemőre gyakorolt β-blokkoló hatást tekintve, az anyatejjel a csecsemő szervezetébe jutott metoprolol mennyisége elhanyagolhatónak mondható, ha az anya a szokásos terápiás mennyiségben kapta a metoprololt.
4.7. A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre
A járművezető képességet és a baleseti veszéllyel járó munka végzését befolyásolhatja (szédülés és fáradtság előfordulhatnak), ezért egyénileg kell meghatározni, hogy a gyógyszer milyen mennyisége mellett szabad járművet vezetni és/vagy baleseti veszéllyel járó munkát végezni.
4.8. Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A Betaloc ZOK jól tolerálható készítmény, mellékhatásai általában enyhék és átmenetiek.
A következő mellékhatásokat klinikai vizsgálatok vagy a mindennapos alkalmazás során észlelték, elsősorban a hagyományos metoprolol (metoprolol-tartarát) kezelések során. Számos esetben a mellékhatások előfordulása és a metoprolol kezelés között nem állapítottak meg összefüggést.
Az alábbiakban használt gyakoriságra utaló kifejezések: Nagyon gyakori (≥10%), Gyakori (1-9,9%), Nem gyakori (0,1-0,9%), Ritka (0,01-0,09%) és Nagyon ritka (<0,01%).
Cardiovascularis rendszer
Gyakori:
Bradycardia, posturalis hypotonia (esetenként syncopéval), hideg végtagok és palpitáció.
Nem gyakori:
Szívelégtelenség tüneteinek rosszabbodása, AV-blokk, oedema, gyomortáji/mellkasi fájdalom.
Ritka:
Ingerületvezetési zavarok, arrhythmiák.
Nagyon ritka:
Korábban fennálló perifériás keringési zavarok esetén gangraena.
Központi idegrendszer
Nagyon gyakori:
Fáradtság.
Gyakori:
Szédülés, fejfájás.
Nem gyakori:
Paraesthesia és izomgörcsök.
Gastrointestinalis rendszer
Gyakori:
Hányinger, hasi fájdalom, hasmenés, székrekedés.
Nem gyakori:
Hányás.
Ritka:
Szájszárazság.
Vérkép
Nagyon ritka:
Thrombocytopenia.
Máj
Ritka:
Májfunkció-eltérések, hepatitis.
Anyagcsere
Nem gyakori:
Súlygyarapodás.
Vázizomrendszer
Nagyon ritkán:
Arthralgia, izomgörcsök.
Psychiatria
Nem gyakori:
Depresszió, koncentráló képesség csökkenése, szomnolencia vagy inszomnia, rémálmok.
Ritka:
Idegesség, szorongás, impotencia/szexuális működésbeli zavarok.
Nagyon ritka:
Amnézia/memória zavarok, confusio, hallucinatio.
Légzőrendszer
Gyakori:
Effort dyspnoea.
Nem gyakori:
Bronchospasmus.
Ritka:
Rhinitis.
Érzékszervek
Ritka:
Látászavarok, szemszárazság és/vagy a szem irritációja, conjunctivitis.
Nagyon ritka:
Tinnitus, ízérzés zavara.
Bőr
Nem gyakori:
Bőrpír, urticaria, psoriasiform és dystophias bőrlaesiok, fokozott verejtékezés.
Ritka:
Hajhullás.
Nagyon ritka:
Fényérzékenységi reakciók, psoriasis súlyosbodása.
4.9. Túladagolás
Tünetei
A Betaloc ZOK túladagolás eredményeképpen súlyos hypotensio, sinus bradycardia, atrioventricularis blokk, szívelégtelenség, cardiogen shock, szívmegállás, bronchospasmus, tudatzavar/coma, émelygés, hányás, cyanosis jelentkezhet ill. alakulhat ki.
Alkohol, antihypertensivumok, kinidin, ill. barbiturátok együttes fogyasztása esetén a beteg állapota súlyosbodhat.
A túladagolás első tünetei a bevételt követő 20 perc-2 óra között jelentkeznek.
Kezelése
Aktív szén, ha szükséges gyomormosás. Nota Bene: Gyomormosást megelőzően felnőtteknek 0.25-0.5 mg, gyermekeknek 10-20 mcg/ttkg intravénás atropin adása szükséges (a nervus vagus stimuláció veszélye miatt).
Súlyos hypotensio, bradycardia, valamint fenyegető szívelégtelenség veszélye esetén szelektív β1-stimuláns (pl. prenalterol) adása szükséges intravénásan 2-5 perces időközönként vagy folyamatos infúzióban, amíg a kívánt hatást elérik. Amennyiben szelektív β1-agonista nem áll rendelkezésre, dopamin vagy iv. atropin szulfát használható a nervus vagus blokkolásához.
Amennyiben ez nem elég hatásos, egyéb szimpatomimetikus szerek, mint pl. dobutamin, vagy norepinefrin is alkalmazható.
1-10 mg-os dózisban glukagon is adható. Glükóz infúzió.
EKG monitorozás. Nátrium (klorid vagy bikarbonát formában) infúzió adása indokolt, amikor a QRS komplexum kiszélesedett és arrhytmiákban.
Pacemaker beültetése is szükségessé válhat.
A bronchospasmus megszüntetésére parenteralis β2-agonista adható.
Figyelembe kell venni, hogy az antidotumok ilyenkor szükséges adagja lényegesen magasabb, mint az általában ajánlott terápiás adagok. Ennek oka az, hogy a β-blokkoló leköti a β-receptorokat.
Betegtájékoztató
1. MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ ÉS HOGYAN FEJTI KI HATÁSÁT A BETALOC ZOK RETARD TABLETTA?
A metoprolol az ún. béta-blokkoló szerek csoportjába tartozik, azon belül is a szelektív béta 1-blokkolók közé. A Betaloc ZOK terápia alkalmazásával a szervezetben a stressz hatására termelődő hormonoknak a szívben és a vérerekben, továbbá egyéb szervekben, azaz a vesékben és az agyban is megtalálható béta 1-receptorain keresztül megvalósuló hatása mérsékelhető.
A Betaloc ZOK-ot az alábbi betegségek kezelésére alkalmazzák:
- Magasvérnyomás-betegség, ill. a magas vérnyomás következtében fellépő szövődmények, azaz agyi vérkeringési zavar, szívroham és a hirtelen halál esélyének csökkentése. (Magas vérnyomás: csökkenteni kell a vérnyomást és mérsékelni a szív-érrendszeri és szívkoszorúér betegségekből eredő halálozást (beleértve a hirtelen halált is) és a megbetegedési gyakoriságot).
- Szívroham és a következő szívroham megelőzése (Szívinfarktus utáni állapot fenntartó kezelése).
- Stressz okozta vagy terhelés kiváltotta szívtáji szorító érzés és mellkasi fájdalom szívkoszorúér betegségben szenvedő betegekben.
- Szívelégtelenség: túlélés esélyének növelése, kórházi kezelésre történő felvételek számának csökkentése, tünetek enyhítése.
- Pulzusszámbeli eltérések szívbetegekben, különösképpen gyors szívverés jelentkezése. - Gyors vagy szabálytalan szívverés tünetei, nem szívbetegekben.
- Migrénes rohamok megelőzése.
2. TUDNIVALÓK A KÉSZÍTMÉNY ALKALMAZÁSA ELŐTT
Ne alkalmazza a készítményt:
- -ha túlérzékeny metoprololra ill származékaira vagy a készítmény bármely segédanyagára
- - egyes ritmuszavarokban (pl: lassú szívverés)
- - szív eredetű sokkban,
- - romló szívelégtelenségben (pl: tüdővizenyő, nagyon alacsony vérnyomás),
- - súlyos végtagi keringési zavar,
- - heveny szívinfarktus egyes eseteiben.
Ne vegye be a gyógyszerét, ha a csomagolása felszakadt vagy sérült.
Kevés tapasztalat áll rendelkezésre a Betaloc ZOK gyermekkorban való alkalmazására vonatkozóan, ezért a készítményt gyermekek nem szedhetik.
Egyedi orvosi elbírálás alapján adható:
- asztmás betegségben,
- vese- ill. májbetegségben,
- cukorbetegségben,
- egyes allergiás betegségekben (méh-, rovarcsípés)
Terhesség, szoptatás
Ne szedje a retard tablettát, ha terhes vagy szoptat, amíg orvosa nem engedélyezi Önnek.
A Betaloc ZOK okozhat mellékhatásokat, pl. csökkent pulzusszámot a magzatban és az újszülöttben. Amennyiben a készítmény szedésének ideje alatt esik teherbe, azt azonnal jelezze orvosának.
A retard tablettának az anyatejjel táplált csecsemőre gyakorolt hatása elhanyagolható, ha az anya a szokásos dózisban kapja a gyógyszert.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A járművezető képességet és a baleseti veszéllyel járó munka végzését befolyásolhatja (szédülés és fáradtság előfordulhatnak), ezért kezelőorvosa egyénileg fogja meghatározni, hogy a gyógyszer milyen mennyisége mellett szabad járművet vezetni és/vagy baleseti veszéllyel járó munkát végezni.
A kezelés ideje alatt szedett egyéb gyógyszerek:
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is.
A Betaloc ZOK retard tablettával egyidőben szedett bizonyos szívre és a véredényekre ható gyógyszerek (kálcium-antagonisták, ritmuszavarokra szedett szerek, szimpatikus ganglion bénítók, hidralazin), monoamino-oxidáz (MAO) gátló szerek, inhalációs altatószerek, antibakteriális, tbc ellenes (rifampicin), fekélyellenes (cimetidin), gyulladáscsökkentő (indometacin), bizonyos depresszió elleni szerek (paroxetin, fluoxetin, és szertralin) egyéb béta-blokkoló (pl. szemcsepp) készítmények és egyéb egyéb szerek (alkohol, némely hormonok, enzimműködést serkentő- és gátló anyagok) gyógyszerek befolyásolhatják a készítmény hatását.
Epinefrinnel és norepinefrinnel való együttadáskor ritkán paradox vérnyomásemelkedés előfordulhat.
Ha a klonidint és a Betaloc ZOK-ot egyidőben szedi és a klonidin terápiát abba kell hagynia, a Betaloc ZOK szedését néhány nappal előbb kell felfüggeszteni.
Szájon át adott vércukorcsökkentő szer szedésekor, orvosa állítja be annak adagját.
3. HOGYAN KELL ALKALMAZNI A RETARD TABLETTÁT?
Gyógyszerét kizárólag az orvos által előírt adagban alkalmazza. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Amennyiben a kezelőorvos másképp nem rendeli, szokásos adagja:
Magas vérnyomás betegség
Enyhe és középsúlyos magas vérnyomás betegségben az ajánlott adag 50 mg naponta egyszer. Szükség esetén a kezelőorvos a napi adagot 100-200 mg-ra emelheti és/vagy egyéb vérnyomáscsökkentő szerekkel kombinálhatja.
A metoprolollal, napi 100-200 mg adagban végzett hosszú távú vérnyomáscsökkentő kezelés, a magas vérnyomás miatt fellépő szövődmények esélyét csökkentette (szélütés, szívinfarktus, hirtelen szív-érrendszeri halál).
Szívinfarktus utáni állapot fenntartó kezelése
Huzamosabb ideig kezelt betegek szokásos adagja 200 mg naponta egyszer.
A hosszú ideig alkalmazott Betaloc ZOK kezelés, napi egyszeri 200 mg-os dózisban csökkentette a halál és az újabb infarktus bekövetkeztének kockázatát.
Szívtáji szorító érzés, mellkasi fájdalom szívkoszorúér betegekben
Az ajánlott dózis 100-200 mg naponta egyszer. Orvosa kombinálhatja a Betaloc ZOK-ot egyéb, koszorúér betegségben alkalmazott szerrel.
Szívelégtelenség
Az adagot kezelőorvosa egyénileg fogja megállapítani, az ajánlott kezdő dózis 12,5 vagy 25 mg naponta egyszer a kezelés első két hetében.
Azt követően orvosa minden második héten fogja az adagot megduplázni, egészen a maximális napi 200 mg vagy a legmagasabb tolerálható adag eléréséig.
Szívritmuszavarok
Az ajánlott adag 100-200 mg naponta egyszer.
Gyors vagy szabálytalan szívverés tünetei nem szívbetegekben
Az ajánlott dózis 100 mg naponta egyszer. Szükség esetén orvosa 200 mg-ra emelheti az adagot.
Migrénes rohamok kialakulásának megelőzése
Az ajánlott dózis 100-200 mg naponta egyszer.
A Betaloc ZOK retard tablettát (vagy a fél tablettát) nem szabad szétrágni vagy összetörni, folyadékkal kell lenyelni.
A retard tablettát általában naponta egyszer kell bevenni. Az étkezés nem befolyásolja a gyógyszer hatását.
Ha az alkalmazás során a hatást túlzottan erősnek érzi, vagy a készítmény csekély hatásúnak bizonyul, forduljon orvosához vagy gyógyszerészéhez.
Ha az előírtnál több tablettát vett be:
Ha az előírt adagnál többet vett be és a túladagolás mértéke elég nagy hozzá a mérgezés alábbi tüneteivel lehet számolni:
Lassú vagy szabálytalan pulzusszám, légszomj, bokaduzzanat, szívverés érzése a mellkasban, szédülés, ájulás, mellkasi fájdalom, hideg bőr, gyenge pulzus, zavartság, nyugtalanság, szívmegállás, nyomásérzés a légutakban, részleges vagy teljes tudatvesztés/kóma, hányinger, hányás, a bőr szederjessége (kékes elszíneződés).
Ezért tehát nagyon fontos, hogy ne adagolja túl gyógyszerét, hanem az orvosa által felírt adagot vegye csak be.
A tünetek rosszabbodhatnak, ha a Betaloc ZOK túladagolással egyidejűleg alkoholt fogyaszt, vérnyomáscsökkentő szereket, kinidint vagy altatót (barbiturátot) szed.
A túladagolás első tünetei a bevételt követő 20 perc-2 óra között jelentkezhetnek. Ha ezen tünetek bármelyikét észleli, azonnal értesítse kezelőorvosát/gyógyszerészét.
Ha adagját elfelejtette bevenni:
Ha előírt adagját elfelejtette bevenni és a következő adag bevételéig még 12 óra hátra van, vegye be a kimaradt adagot vagy fél adagot. Ha korábban eszébe jut, vegye be a teljes kimaradt adagot, de ha közeli az időpont a következő dózis bevételéhez, csak fél adagot vegyen be. A soron következő adagját időben szedje be.
A kezelés megszakításakor jelentkező mellékhatások:
Nem szabad a Betaloc ZOK-kal végzett kezelését hirtelen felfüggeszteni. Amennyiben a kezelés leállítása mégis szükséges, csak fokozatosan tegye, orvosa utasításának megfelelően. A gyógyszert legalább két hét alatt, fokozatosan csökkenő adagokban kell elhagyni. A dózis fokozatos csökkentésével jusson el oda, hogy az utolsó négy napon már csak a napi 12,5 mg-os adagot szedje.
4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK
Mint minden gyógyszernek, a Betaloc ZOK-nak is lehetnek mellékhatásai.
A következő mellékhatásokat észlelték, habár nem minden esetben voltak összefüggésbe hozhatók a metoprolol terápiával.
Ha bármely felsorolt mellékhatás jelentkezik, és tartósan fennmarad, feltétlenül beszéljen orvosával.
Nagyon gyakori mellékhatások (>10%):
Fáradtságérzés.
Gyakori mellékhatások (1-9,9%):
Szédülés, fejfájás, lassú pulzusszám, testhelyzet változtatás során jelentkező szédülés (nagyon ritkán ájulással társulva), hideg (kezek és lábak) végtagok, hányinger-rosszullét, gyomorfájdalom, hasmenés, székrekedés, terhelésre jelentkező légszomj, szívverés érzése a mellkasban.
Nem gyakori mellékhatások (0,1-0,9%):
Égő, szúró és zsibbadtság érzés, izomgörcsök, szívbetegség tünete, azaz légszomj, fáradtság érzés vagy bokaduzzanat átmenetileg fokozódhat. Továbbá kisebb EKG eltérések, amelyek nem zavarják a szív teljesítményét, puffadás, mellkasi fájdalom, depresszió, koncentrálóképesség csökkenése, álmosságérzés, elalvási zavarok, rémálmok, bőrkiütés, szorítás a légutakban, hányás, fokozott izzadás, súlygyarapodás is jelentkezhet.
Ritka mellékhatások (0,01-0,09%):
Szív ingervezetési zavarok megjelenése az EKG-n, szabálytalan szívverés, idegesség, nyugtalanság, májfunkcióbeli eltérések, májgyulladás, hajhullás, orrfolyás allergiás reakció következtében, látászavarok, szemszárazság és/vagy szem irritáció, szájszárazság, allergiás reakció okozta könnyező/piros szem, impotencia/szexuális működésbeli zavarok.
Nagyon ritka események (<0,01%):
A súlyos keringési betegségben szenvedő betegekben a rossz végtagkeringés súlyosbodása, ízületi fájdalmak, memória zavarok, zavartság, hallucinációk, fokozott napfényérzékenység miatt bőrreakciók, pikkelysömör rosszabbodása, fülzúgás, ízérzés zavarai, vérkép eltolódás (csökkent vérlemezke szám a vérben).
Egyéb mellékhatások is jelentkezhetnek még. Ha a Betaloc ZOK szedésének ideje alatt bármely kellemetlen vagy szokatlan reakciót tapasztal, beszéljen orvosával vagy gyógyszerészével.
Ne hagyja abba a készítmény szedését, míg orvosával vagy gyógyszerészével nem egyeztetett. Orvosa fogja adagját lassan lecsökkenteni.
Ha az itt felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb szokatlan tünetet észlel, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.
5. TÁROLÁS
Legfeljebb 30 oC -on tartandó.
A készítmény csak a csomagoláson feltüntetett lejárati időn belül használható fel.
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó.