Mindig is vita trgyt kpezte, hogyan jut be a SARS-vrus s hogyan fertzi meg a sejteket. Az ilyen rszletek azrt kulcsfontossgak, mert megmutathatjk, hogyan lehet meglltani a krokozt.
A Cell Research (Sejtkutats) cm szaklapban publiklt cikkben knai tudsok amerikai kollgikkal kzsen lerjk, hogyan tenysztettk a sejteket, miknt tettk ki ket a vrus hatsnak, majd figyeltk meg, hogy a krokozt mily mdon "kebeleztk" be a sejtek. A folyamatot endocitzisnak nevezik.
"A vrus endocitzis tjn kerl be, s ebben a folyamatban a lipidtutajok egyengetik az tjt" - magyarzta Csiang Csengj, a pekingi orvosegyetem professzora, aki szerint mg sok idbe telik, mg sikerl megfelel inhibitort, azaz a bejutst meggtol anyagot kifejleszteni.
A szakrtk szerint a cibetmacska s a denevrek a termszetes vrusgazdk, s arra figyelmeztetnek, hogy a SARS ismt feltheti a fejt, globlis fenyegetss vlhat.
Knt nemzetkzi brlatok rtk amiatt, hogy nem figyelmeztette a vilgot a SARS-veszlyre mr az els esetnl, amelyet 2002 vgn diagnosztizltak.
A 2003-as jrvny utn azonban a knai hatsgok sokat tettek a cibetmacska tenysztsnek s fogyasztsnak betiltsa rdekben, kiiktatva gy a fertzs terjedsnek egyik termszetes lncszemt.