Tejallergia
2007.06.28. 19:33
A tehéntej allergia a csecsemőkor leggyakoribb allergiás megbetegedése. Kialakulásában, az örökletes tényezők mellett szerepet játszhat a korai tehéntejes táplálás, a bélfertőzések, és a hurutos betegségek. Többnyire az éretlen bél tünete, és szerencsére nem életre szóló betegség.
A csecsemő emésztőnedvei csak az anyatejet képesek megemészteni, az idegen fehérjét (állati tej, tojás) nem tudják lebontani. Az éretlen bélfal áteresztőképessége fokozott, a szervezet pedig, a felszívódott idegen anyagokra kóros immunreakcióval – allergiával – reagál. Az életkor előrehaladtával a tehéntejfehérjék elleni immunaktivitás csökken, tolerancia alakul ki, és 1-3 éves korra az idegen tej már nem okoz panaszt. A tejallergiás kicsinyek hatvan százaléka – ha a diétát szigorúan betartották - egyéves korára tünetmentessé válik. Ez az arány hároméves korra eléri a kilencven százalékot.
Már az újszülötteknél is jelentkezhet allergiás reakció az anyatejjel kiválasztott idegen fehérjékre. Az anya által fogyasztott nagyobb mennyiségű tej, tojás vagy halhús a babánál hasmenést, kiütést vagy ekcémát okozhat. Ez nem feltétlenül jelent tejérzékenységet, nem igényel kivizsgálást. Ha a kismama mérsékeli az említett ételek fogyasztását, akkor a tünetek gyorsan, kezelés nélkül is elmúlnak. A tejérzékenység allergiás tünetei leggyakrabban akkor jelentkeznek, amikor a szoptatásról tejalapú tápszerre vagy tejtartalmú ételekre tér át az anya. A tünetek igen változatosak lehetnek. Gyakori a nyugtalanság, a sírás (főleg éjjel), a hányás (vagy csak bukás), a hasfájás, és a hasmenés (esetleg véres csíkokkal). A tejallergiás csecsemő hajlamosabb a felső légúti hurutos megbetegedésekre és a koszmós, ekcémás bőrelváltozásokra. A panaszok megjelenhetnek azonnal az étel elfogyasztása után, de lehet, hogy csak napokkal, hetekkel később alakulnak ki.
A kórisme felállítására, nincs értékelhető bőrpróba vagy vérvizsgálat. Tejérzékenység esetén a tej megvonása a gyógymód: hatására a panaszok megszűnnek, illetve ismételt tejadásra a tünetek újból megjelennek. Ennek igen nagy jelentősége van, mert nem elég a tüneteket kezelni, létkérdés az alapbetegség gyógyítása. A tejérzékenység gyógyszerrel nem kezelhető, de az ártalmat okozó tej és tejtermékek elvonásával a bélgyulladás gyógyul, és a másodlagos tünetek is gyorsan megszűnnek. A kezelés a szigorú tejmentes diétából áll.
A kicsi nem kaphat semmilyen állati tejet, tejterméket, és súlyos esetben a keresztallergiák lehetősége miatt borjú és marhahúst sem.
A tejérzékeny csecsemő táplálására kizárólag az orvos által javasolt szója-, vagy hidrolizált tejfehérjét tartalmazó gyógytápszer alkalmas, mindaddig, amíg a szakrendelőben elvégzett terheléses próba ezt indokolttá teszi. Gyógyulásig a kicsi ételeinek főzéskor a tejet a baba gyógytápszerével helyettesítjük. Az elkészített gyógy-tejital mindenféle tejes étel elkészítésére alkalmas (gabonapelyhek, palacsinták, gombócok, galuskák, sütemények), csupán enyhén édes ízét kell számításba venni. Tejszín, tejföl helyett 1-2 mérce tápszerport keverünk az elkészült ételbe. A kásaféléket vízzel főzzük, és utólag tesszük hozzá a megfelelő mennyiségű tápszerport. Sütemények készítéséhez nem csak tápszert, hanem saját készítésű (!) gabonatejet (rizs-, szója-, mandula és gesztenyetejet) is használhatunk. A savanyított tejtermékekben a tejfehérjék szerkezete ép marad, allergizáló képességük nem csökken. A sajtgyártás folyamán a fehérjék elveszthetik allergén tulajdonságukat, de tejfehérje allergia esetén még a keménysajtok sem biztonságosak.
Rejtett allergének
Nem ajánlatos semmilyen kész és félkész étel fogyasztása sem, mert az élelmiszeripar gyakran használja a tejet adalékanyagként. Leggyakoribb diétahiba a tejportartalmú felvágottak, húskrémek, margarinok, kekszek fogyasztásakor történik. Valódi tejallergiánál a csak nyomokban jelenlévő tejfehérjéktől is tartózkodni kell, mert a legkisebb mennyiségű tejfehérjének is allergén aktivitása van. Orvosi javaslat nélkül tápszert se cseréljünk, mert minél gyakrabban próbálkozunk olyan ártalmas étellel, ami ártalmas, annál lassúbb a gyógyulás. A diéta be nem tartása esetén, az allergia okozta látványos (bőr-, bél-, és légúti) tünetek ugyan sikerrel kezelhetők (elfedhetők), de a kiváltott bélgyulladás, és annak esetleg csak hónapok, évek múlva jelentkező tünetei már nem. A gyulladás idültté válása pedig, életre szóló kedvezőtlen következménnyel jár.
Forrás: Baba Patika
|