A Science Daily rteslsei szerint Joseph Vinetz, a University of California San Diego fertz betegsgekkel foglalkoz intzetnek professzora perui kollgival egytt vgezte a kutatst, amelynek eredmnyeknt egy j krokoz-csaldot (Leptospira) fedeztek fel, amely llatokrl emberekre terjedve fertz.
A leptospirzis egy olyan slyos, folyadkban terjed betegsg, amely vente tbb tzmilli megbetegedst okoz. A hallozsi arnya akr 20-25 szzalk is lehet a vilg egyes rgiiban, jellemzen olyan helyeken, ahol alacsony az letsznvonal, viszont sok ember l szk helyeken, illetve olyan vidki terleteken, ahol az ivvz a baktrium ltal fertztt llatok – pldul patknyok – vizeletvel fertztt.
Vinetz szerint az j faj tkrzi az Amazonas vidkn l fajok soksznsgt. A szakember emellett kifejtette, hogy a krokoz kifejldtt annyira, hogy jelents mrtkben tehet felelss a perui Iquitos-rgiban regiztrlt megbetegedsekrt.
A kutatk a kr j vltozatt, a Leptospira licerasiae-t (amelyet egyelre kis szm pciensbl s nyolc patknybl tudtk csak kitenyszteni – genetikailag jelentsen klnbzik a baktrium eddig ismert formtil s j biolgiai jellemzi is vannak.
„Ennek a baktriumtrzsnek alapveten eltr a felptse az eddig ismertektl” – magyarzta a Science Daily-nek Vinetz, hozztve, hogy a kvetkez lps a baktrium gnllomnynak meghatrozsa lesz. „gy gondoljuk, hogy tbb szz beteget fertzhetett meg ez a krokoz, amely olyan klnleges, hogy a betegsg antitestjei nem reaglnak a leptospirzis hagyomnyos vizsglati anyagaira.”
A kutatk 881 beteget vizsgltak meg, s azt talltk, hogy 41 szzalkuk csak az j baktriumtrzs antitesteire reaglt, ami annyit tesz, hogy a leptospirzisos esetek elfordulsnak valsznsge magasabb mint korbban hittk.
„Ez a megfigyels a vilg egyb rgi szmra is fontos, ahol a leptospirzis feltheti a fejt, mivel a megfelel diagnzis fellltsa rdekben lnyeges, hogy a megfelel krokozt azonostsk” – fejtette ki a szakember.
Vinetz azt felttelezi, hogy azok, akiket az j baktriumtrzs megfertztt egyfajta immunhinyos tnetk van, amely fogkonyabb teszi ket a megbetegedsre. Tovbbi vizsglatok folynak, hogy idben megfkezhessk a krokozt.