Agyi rkatasztrfk.
2007.05.15. 13:17
A kznyelv gyakorta – tvesen - ugyanazt rti az agyvrzs s a szlts alatt. A kt betegsg tnetei sokszor megegyeznek, br htterkben ms okok hzdnak. Agyvrzs esetn az erekbõl az agy szvetbe kilpõ vr okoz krosodst, szlts esetn elzrdik az r. s az agy nem jut hozz a tpll oxignhez. Mindkt esetben bnuls lehet a kvetkezmny.
Agyvrzs
A “vrzses gutats” gyakori a fiatalok krben is. A betegsg oka, hogy az agy vrelltsa krosodik, s valamelyik rszakaszbl vr jut az agy szvetei kz, gy az agyllomnyon bell vrmleny kpzdik. Az agyszvetbe kerl vr mennyisgtl fgg, hogy az agy bizonyos terletei szenyomdnak-e. rfalrepedshez vezethet a magas vrnyoms, az relmeszeseds, rfali bntalom s az agyi rtgulat is.
Tnetek
Az agyvrzs tnetei megegyeznek a szlts tneteivel – rendszerint floldali bnuls, floldali rzszavar-rzskiess, beszdzavar-beszdkptelensg, ltskrosods –, azonban jellegk s slyossguk attl fgg, milyen kiterjeds a vrzs, s milyen terletet rintett. Koponyasrlst kvet rosszabbod tudatllapot s tizent percnl tovbb tart eszmletlensg mindig felveti a koponyari vrzs gyanjt. Elrehaladott llapotban a pupillk teljesen kitgulnak, fnymerevv vlnak.
Szlts
A legtbb szlts relzrds kvetkeztben alakul ki, vagyis az agy egy rsznek vr- s oxignhinya okozza. Az elzrdst vrrg okozhatja, vagy a mr jelentsen beszklt erek falrl levl lemezkk. A vrrg a beszklt ereket knnyebben elzrja, s az relzrds mgtti terlet mr nem kap vrt. Noha vrzs csak ritkn ll a httrben, az esetek tz szzalkban a szlts mgtt heveny agyvrzs hzdik meg.
Kockzati tnyezk
A szlts legfontosabb riziktnyezi – jelentsgk sorrendjben – a magas vrnyoms, a cukorbaj (diabetes mellitus), a dohnyzs, a vr megnvekedett koleszterin- s zsrszintje, a testslyfelesleg s a mozgshiny. Megelzs Az elbbiekbl kvetkezik, hogy a magas vrnyoms alapos kezelsvel a szlts kockzatt kb. 40%-kal mrskelni lehet. Ha abbahagyjuk a dohnyzst, kevesebb alkoholt iszunk, tovbb ennek megfelelen koleszterin- s zsrszegny teleket fogyasztunk, a rizikt tovbb cskkenthetjk. A szltssel ellenttben az agyvrzs esetben megelzsre nincsen md. Mindkt betegsgre egyarnt jellemz, hogy az ngygyts letveszlyes. Ha az agy vrtramlsi zavarai mutatkoznak – pl.: floldali bnuls, rzszavarok, ltsi zavarok az egyik szemen vagy egy bizonyos ltsmezben, kettslts, beszdzavarok –, vagy ha a beteg llapota a rvid eszmletvesztst kveten rohamosan rosszabbodik, azonnal rtesteni kell az orvost, aki rgtn krhzba utalja a beteget. Amennyiben az orvos nem tud azonnal jnni, a beteget amilyen gyorsan csak lehet, krhzba kell szlltani.
Gygyts
Agyvrzs esetn a folyamat elhelyezkedst s kiterjedst komputertomogrfis vizsglat tisztzza. Ezzel a vizsglattal a vrzsek s a vizenyk elklnthetk. A kezeletlen agyvrzs s agyvizeny legtbbszr hallhoz vezet. Ugyanakkor megfelel orvosi kezels esetn is krosodsok maradhatnak vissza. Ezek jellege, erssge a vrzs s a vizeny kiterjedstl fgg. A koponyari vrgylemet – minl gyorsabban – mttileg kell eltvoltani. Az agyvizenyt vzhajtszerek infzijval s kortizonhormon-ksztmnnyel kezelik. Szltskor a beteget elszr belgygyszati s ideggygyszati kezelsnek vetik al, majd ultrahang s rtegfelvtelek segtsgvel megksrlik megtudni, hogy vrtramlsi zavarrl vagy a meglehetsen ritka vrzsrl van-e sz. A korai fzisban rendkvl fontos, hogy az letfontossg funkcikat, mint a lgzst, a keringst, a vrnyomst, a szvmkdst, a folyadkegyenslyt s a vrcukorszintet, fleg a tnetek fellpst kvet 2–6 ra sorn szorosan ellenrizzk. Szlts esetn a krhzi kezelst igen gyakran rehabilitcis gondozs kveti. Ennek sorn az elvesztett funkcikat gyakoroljk gygytorna, fizioterpia (pl.: masszzs), foglalkoztatsi terpia, beszdgyakorlatok s egyenslytrning keretben.
(Forrs: Galenus)
|