jabb kutatsok szerint cukorbetegek tpllkozsban a cukor mellzse helyett sokkal fontosabb a zldsgek s gymlcsk rvn trtn megfelel vitamin s rostbevitel. A cukorbetegsgnek (diabetes) kt nagyobb csoportjt klnbztetjk meg, az 1-es s a 2-es tpust, mindkt formjban igen jellegzetes a magas cukor rtk a vrben s a vizeletben.
A nmet kockzatfelmr szvetsgi intzet (BfR) orvosai szerint amennyiben a cukorbetegek a mindennapi tkezsben teljesen mellzik a cukrot s azt fruktzra vagy egyb ms sznhidrtra cserlik, rtalmas is lehet a szervezetk szmra. Egyre tbb amerikai tanulmny igazolja az elhzs s – pldul az dtitalok rvn trtn - fokozott fruktz bevitel kzti sszefggst.
Ingrid van Heerden dietetikus szerint - az amerikai s a dl-afrikai diabetes trsasg vlemnyvel egyetrtsben - kis mennyisg cukor hozzadsa a dits trendhez nem rtalmas cukorbetegekre nzve.
A BfR szerint nem hatrozhat meg egyrtelmen a “diabetikus trend”, hiszen az ilyen jelleg ditk nem vltottk be a hozzjuk fztt remnyeket, viszont ms, a ditbl kimarad telek hasznosak lehetnnek a szervezet szmra. Van Heerden is egyetrt azzal a megllaptssal, hogy tbb diabetikus telnek magas az energia illetve zsrtartalma.
A kzlemny szerint ugyan ktsgtelen, hogy valamennyi cukorbetegnek dits tkezsre kell ttrni, s amennyiben szksges a testslyt is cskkenteni clszer, ugyanakkor a ditnak megfelelen kevs cukrot is fogyaszthatnak. “Ha a gabonapehellyel egy kevs cukrot is fogyasztasz, az megfelelhet az egsz napi sznhidrt bevitelnek” – nyilatkozta Van Heerden a health24.com internetes oldalnak.
Andreas Hensel, a BfR elnke javaslatot tett arra, hogy az Eurpai Uniban valamennyi telen legyen feltntetve annak cukor, zsr, rost s s tartalma, hogy a cukorbetegek ezen rtkeket figyelembe vve llthassk ssze dits trendjket. Ugyanakkor a BfR tovbbi javaslatokkal is szolglt a cukorbetegek szmra: kerlni kell a zsros hsok s sajtok, a chips, a csokold, krmes stemnyek fogyasztst, helyette alacsony zsrtartalm tejtermkeket rdemes fogyasztani.
A cukorbetegsgnek mind a kt, fent emltett tpusnak kialakulsa egy bizonyos hormon, az inzulin termelsnek illetve hatkonysnak cskkensre vezethet vissza, amely a fehrjk, a zsr s a sznhidrtok anyagcserjben is problmt okoz. A terpinak a dita mellet gy egyik legfontosabb clja a megfelel vrzsr-szint, vrnyoms s testsly helyrelltsa.