Egszsg-betegsg : Nem kell lerni az reged agyat, elkpeszt dolgokra kpes |
Nem kell lerni az reged agyat, elkpeszt dolgokra kpes
2010.03.06. 21:20
Br az reged agy lassabb, de a kognitv kpessgek nem romlanak felttlenl.
Kezdjk a rossz hrekkel: az idseknek megn a reakciidjk, tovbb tart, hogy megtanuljanak j dolgokat, s nha tbb idbe telik, hogy felidzzenek valamit. Sokszor ott van a nyelvk hegyn, mgsem tudjk kimondani. Az regedssel cskken az a kpessg is, hogy egyszerre tbb mindent csinljunk. Most nzznk azonban a pozitvumokat!
Az ids ember jobban rvel s empatikusabb
A kor elrehaladtval pldul folyamatosan javul a komplex rvelsi kpessg. Ennek htterben az agy gynevezett mielinizcija ll. A mielin az idegsejteket burkol "szigetelanyag", amely megnveli az idegrostok vezetsi sebessgt, vagyis az agysejtek kztti informciterjeds gyorsasgt.
A mielinizci a kzpkoraknl ri el a cscst, addigra az idegsejtekbl ll krk gyorsabban slnek ki, pont mintha a betrcszs modemrl ADSL-re trnnk t. Az idsek sokkal jobban ltjk elre a problmkat, s jobban ki tudjk kvetkeztetni a dolgokat, mint a fiatalok.
Emellett az idsebbek mg jobbak az emptiban is, vagyis jobban megrtik msok rzelmi llspontjt. A kor elrehaladtval egyre empatikusabbak lesznk.
Folyamatosan kpzdnek j agysejtek
A legutbbi felfedezsek kzl az egyik legnagyszerbb, hogy az emberi agy folyamatosan vltozik, pillanatrl pillanatra, az egsz leten t. Folyamatosan fejldik s kpzdnek j agysejtek is. Az idegtudomny rgi legendja, hogy ha egy agysejt elpusztul, nem lehet helyettesteni, ezzel szemben szmos friss vizsglat bizonytotta, hogy letnk sorn valban kpzdnek j agysejtek, gy az agy kzpkorban s ksbb is kpes tanulni.
A kzelmltban az amerikai UCLA Egyetem kutati egszsges, kzpkor nknteseket tantottak meg a szmtgp s az internetes keress hasznlatra. A rsztvevk egy hten t minden nap egy rt gyakoroltak, majd a kutatk MR-vizsglattal elemeztk az nkntesek agymkdst, mikzben azok ppen egy internetes keresst hajtottak vgre.
A vizsglatok azt mutattk, hogy keress kzben jelentsen megntt a memrit s a dntshozst irnyt agyterletek aktivitsa. Aktivitsnvekedst tapasztaltak a gondolkodsrt felels terlet, a homloklebeny terletn, amely a dntshozst s a munkamemrit irnytja. Ennek az lehet a magyarzata, hogy gyakorlssal a kzpkorak agyban igen gyorsan megvltoztathatk az idegsejtekbl ll krk, illetve megersthetk a rvidtv memrit s a dntshozst szablyoz kapcsolatok.
A testmozgs risi vltozsokat gyakorol az agyra
Ms idegtudsok az reged agy plaszticitst (nvekedsi s vltozsi kpessgeit) hangslyozzl. A testmozgs tanulmnyozsakor jttek r, hogy a futpadon vgzett edzs utn a memria is javul.
Fl-egy v elteltvel a heti hromszori egy rs edzssel mind a rvidtv, mind a hossz tv memria javult az "reged fotelpatknyoknl". MR vizsglatok azt mutattk, hogy rendszeresen edz embereknek nagyobb a memria szempontjbl kulcsfontossg hippokampusza.
Ms agyi terletek, pldul a dntshozsrt, a tervezsrt s az egyszerre tbb mindennel val foglalkozs kpessgrt felels terletek szintn nagyobbnak bizonyultak a rendszeresen mozg csoportban.
A kutatsok teht azt jelzik, hogy mind a testmozgs, mind az agy kognitv edzse hozzjrul az agy egszsghez.
|