Daganatos betegségek és a táplálkozás
Zala Megyei Kórház 2007.04.29. 09:02
A rákellenes kezelés lényeges része a diéta. A jó közérzet elérésének vagy megőrzésének, valamint az általános erőnlét javításának fontos feltétele, hogy a kezelés előtt, közben és után a megfelelő ételeket fogyasszuk.
A daganatos betegeknek szóló étrendi tanácsok igencsak különböznek az egészséges táplálkozás irányelveitől. Az általános egészséges táplálkozási tanácsok a teljes őrlésű gabonára, sok gyümölcsre és zöldségre, tejtermék és sovány húsok fogyasztására helyezik a hangsúlyt.
A rákos betegeknek szóló táplálkozási tanácsok inkább a magas kalóriabevitelt és a fehérjefogyasztás emelését hangsúlyozzák, mivel leromlott állapotban még a kezelés hatékonysága is csökken. A szükséges energiabevitel hiányában a beteg teljesítőképessége is romlik, a nem megfelelő fehérjebevitel az ellenálló képesség megváltozásához, az izomerő romlásához vezet. Az elégtelen fehérje- és energiabevitel következményeként a szervezet saját fehérjéit kezdi égetni, annak minden nem kívánatos mellékhatásával együtt. A súlyvesztésnek számos oka van, a cél azonban mindig a súlyvesztés megállítása, a betegek ideális súlyának elérése.
Néhány ötlet, hogyan fokozzuk a táplálék kalóriatartalmát
Vaj, margarin és olajok
- keverjük a levesekbe, párolt zöldségekhez, burgonyapüréhez, rizshez, zabkásához, tésztához, szószokba, mártásokhoz
- keverjük öntetekhez, kenjük a sült húsra, hal és tojásételekre
Tejszínhab, tejszínpor
- Tegyünk édesített tejszínhabot a forró csokoládéhoz, süteményekhez, pudinghoz, gyümölcsökhöz, palacsintához
- Édesítetlen változatát keverjük burgonya- és zöldségpürékhez
Tej, tejföl és tejszín
- Tegyük krémlevesekbe, szószokba, tojásételekbe, pudingba, sodóba
- Tegyük forró vagy hideg zabpehelybe, kukoricapehelyre
- Keverjük tésztába, rizsbe, tört burgonyába
- Öntsük csirkére, halra sütés közben
- Teljes ( 2.8 vagy 3.6 % ) zsírtartalmú tejet fogyasszunk
- A receptekben szereplő tej helyett tejszínt használjunk
- A tejfölt használjuk fel a sütemények tetején, adjuk egyéb édességekhez, együk kenyérrel
- A tejfölt, tejszínt tegyük friss gyümölcsre, hintsük meg barna cukorral és hűtsük le annyira, hogy kellemesen fogyasztható legyen
Sajt
- Olvasszuk a ragu,a burgonya, és a zöldségek tetejére
- Keverjük az omletthez
- Készítsük sajttal a szendvicseket
Krémsajt
- Kenjük a kenyérre, süteményekre, gyümölcsszeletekre, kekszre
- Formázzunk sajtgolyókat és hempergessük darált mogyoróba, dióba, mandulába, búzacsírába
Salátaöntet és majonéz
- Szendvicsekbe ajánlott
- Fogyasszuk húsokhoz, halhoz, tojáshoz vagy zöldségsalátához
Aszalt gyümölcs (mazsola, szilva, sárgabarack, datolya, füge)
- Reggelire, desszertként és rágcsálnivalóként egyaránt remek csemege
- Keverjük süteményekbe, kenyérbe, rizsbe, zabpehelybe, müzlibe, töltelékekbe, krémekbe
- Keverjük főtt zöldségekhez (sárgarépa, édes burgonya )
- Diófélékkel keverve remek nassolnivaló
Tojás
- Tegyünk a salátákhoz, zöldségekhez, szaftos húsételekhez szeletelt kemény tojást
- Készítsünk kiadós sodót tojásból, tejből és cukorból
- Keverjük a tojást a tört krumpliba, zöldségpürébe és szószokba
- Tegyünk plusz tojást vagy tojásfehérjét a sodóba, pudingba, palacsintatésztába
Ma már számos tápszer segítheti fedezni a szükséges energia- és tápanyagbevitelt, ha ez a hagyományos módszerekkel nem lehetséges.
Nézzük meg, mi az, ami javasolt és mi az, ami kerülendő az étkezések során.
Javasolt :
- változatos, rostdús, vitamindús étkezés
- keresztesvirágú zöldségfélék : káposzta, brokkoli, kelbimbó, karalábé és karfiol fogyasztása
- heti többszöri halfogyasztás
- olaj ( olíva ), margarinfogyasztás
- cukorfogyasztás csökkentése, gyümölcsfogyasztás növelése
- teljes kiőrlésű lisztből készült kenyerek ,péksütemények
- bőséges folyadékbevitel, natúr víz, ásványvízfogyasztás a szénsavas üdítők helyett
Fontos : Nem mindegy, hogy hol és hogyan termesztett nyersanyagokat használunk fel. A zöldségeket és gyümölcsöket lehetőleg vegyszermentesen termelő gazdaságokból vásároljuk! Lehetőség szerint friss alapanyagokkal dolgozzunk, és ha ez nem mindig lehetséges, a tartósító eljárások közül a fagyasztást részesítsük előnyben! Minél érintetlenebb egy élelmiszer, annál nagyobb mértékben megmaradnak az életfontosságú összetevői, mert az élelmiszerek feldolgozása során értékes tápanyagok mennek veszendőbe. A gyári termékeknél főleg, de konyhai feldolgozás során is. A salátáknak és a zöldségeknek amennyire csak lehet, természetes állapotban kell az asztalra kerülni, vagyis nem szabad sokáig tárolni, feleslegesen hevíteni.
Kerülendő :
- füstölt, pácolt húskészítmények, szalonna, zsíros húsok
- túlzott sózás, csípős-erős fűszerezés
- túl forró ételek
- zsírok kisütve, odaégetve, hevített zsiradékok többszöri felhasználása
- túl sok cukor, édességfogyasztás
- túlzott kávé, tea, alkoholfogyasztás
Mivel a daganatos betegségek kezelése során a különböző kezelések (sugárkezelés, kemoterápia, hormonkezelés) sejtölő hatásúak, így a rákos sejtek pusztulása mellett az egészséges sejtek egy része is károsodhat, és ebből adódhatnak a kezelés kellemetlen mellékhatásai.
A táplálkozással kapcsolatos mellékhatások az alábbiak lehetnek :
- étvágytalanság
- testsúlyváltozás ( fogyás vagy hízás )
- fájdalmas fekélyek a szájban vagy a torokban
- szájszárazság
- fog – és fogínypanaszok
- íz – vagy szagérzékelés megváltozása
- hányinger, hányás
- hasmenés, székrekedés
- fáradtság és/ vagy depresszió
Az, hogy kinél jelentkeznek ezek a mellékhatások, függ a daganat típusától, a kezelt testrésztől, a kezelés típusától, időtartamától és dózisától. Ugyanakkor a mellékhatások igen hatékonyan enyhíthetők, sokszor megszűntethetők vagy megelőzhetők, és a legtöbbjük a kezelés befejeztével meg is szűnik. A kezelés(ek) kezdetekor tájékozódjunk magáról a kezelésről és az esetleges mellékhatásokról, így semmi nem ér majd váratlanul, könnyebben átvészeljük a kellemetlenségeket is !
Általános tanácsok a mellékhatások leküzdésére, enyhítésére :
- Együnk többször, keveset a kiadós étkezések helyett ! Használjuk ki, ha jól érezzük magunkat, ilyenkor együnk nagyobb adagot, reggel , kipihenten jobb az étvágy !
- Étvágytalanság esetén mindig legyen kéznél valami rágcsálnivaló ( keksz, sütemény). Próbáljuk ki a lágy, hideg, vagy fagyasztott ételeket ( joghurt, tejturmix, jégkrém).
- Szájpanaszok estén részesítsük előnyben a könnyen rágható és nyelhető, puhára főzött, lágy,pépes ételeket, puha gyümölcsöket,pudingot, mártásokat. Kerüljük a szájat irritáló ételeket,savanykás gyümölcsleveket, paradicsomszószt, fűszeres, sós ételeket.
- Hányinger esetén kerüljük azokat az ételeket, amelyek zsírosak, olajosak vagy zsírban sültek, nagyon édesek, fűszeresek csípősek. Ne együnk fülledt, büdös, szellőzetlen helyiségben! Étkezés közben keveset igyunk, mert az innivaló a telítettség, puffadás érzetét kelti. A hányinger miatt bizonyos ételeket nem kívánunk, ez nem baj, együk mindig azt, ami jólesik!
- Pihenjünk sokat : iktassunk be inkább több rövid, mint egy hosszú szünetet a napirendbe, ne kényszerítsük magunkat több tevékenységre, mint amennyit kényelmesen elbírunk!
- Lehetőség szerint menjünk rövid sétákra, rendszeresen tornázzunk egy kevese, mert ezek a tevékenységek csökkentik a fáradtságot és kedvezőbb lelkiállapotot eredményeznek !
- Kedvenc ételeinket tegyük félre a kezelések közötti időszakra, hogy a kellemes ízek ne kapcsolódjanak a kellemetlen eseményekhez !
Összegzésül elmondható, hogy a daganatos betegeknek szóló táplálkozási tanácsok azért eltérőek, mert céljuk az állóképesség fokozása és a fizikai erőnlét javítása a betegség és a kezelés mellékhatásainak könnyebb elviselése érdekében. Ha az ember egészséges és eleget eszik, minden gond nélkül beviszi a szükséges tápanyagokat a szervezetébe. A rákellenes kezelés folyamán ennek megoldása kihívást jelent, különösen mellékhatások és rossz közérzet esetén.
|