Szklerzis multiplex - az ezerarc kr
2008.05.28. 19:19
Npszabadsg • Dr. Nemes Jnos • 2008. mjus 27.
Hiba tudunk rengeteget a szklerzis multiplexrl, rviden az SM-rl, mg nem ismerjk pontos okt, nem rendelkeznk oki, csak tneti terpival, s azt is csak tallgatjuk, hogy egyesek mirt maradnak vtizedekig tnetmentesek, mg msok igen hamar testileg-lelkileg leplnek. gy tnik, legslyosabb formjban mg korbban kell elkezdeni a kezelst, mert ha meggygytani nem is, de lasstani lehet a betegsg romlst.
A szklerzis multiplex sokat emlegetett veszlye "ezerarcsgban" (is) rejlik. A tnetek olyan vltozkonyak, annyira eltr slyossgak, hogy a betegek pontos szmt sem tudjk. Szmos szklerzisos tnetmentes, pedig mr kialakultak az idegrendszeri elvltozsok. Msokat (tl) ksn ismernek fel. A legkorrektebbnek tartott szegedi s Csongrd megyei felmrsek szerint a korbbi szmtsoknl jval kevesebb, vi 300-500 j esetet diagnosztizlnak, s sszesen kb. 6-8 ezer, SM-ben szenved van Magyarorszgon.
A diagnosztikus nehzsgek a betegsg krlettanval magyarzhatk. Ebben az gynevezett autoimmun, gyulladsos betegsgben az agy legklnbzbb rszeit a szervezet sajt "megbolondult immunrendszere" tmadja meg. Elszr nem maguk az idegsejtek, a neuronok pusztulnak el, hanem a nylvnyaikat vd burok, a velshvely. A szervezet megprblja "betmni" a lyukakat, m sikertelenl, gy ksbb az idegsejtek nylvnyaibl sszell idegplyk jvtehetetlenl elpusztulnak, s a helykn a normlis agyllomnynl kemnyebb tapintat gcok rakdnak le. A velshvely-krosods sorn eleinte csak lassul, akadozik az idegi ingerlet tvitele, m teljesen csak akkor ll le - azaz akkor lpnek fel a tnetek -, amikor az idegplya velshvelynek 90 szzalka elpusztult.
Az agy sok helyen krosodhat, gy rthet, hogy a panaszok is sokrtek lehetnek. Van, akinl elszr szemtnetek, pldul ltsromls, ketts lts lp fel, msoknl szdlssel, egyenslyzavarokkal, vgtaggyengesggel, kisebb bnulsokkal kezddik a baj. Ismt msoknl beszdzavar az els tnet. Tipikus SM-jel a megmagyarzhatatlan fradtsg, de vizelettartsi vagy ppen szexulis zavar, impotencia is jelentkezhet. Elbb-utbb pszichs problmk, memria- s koncentrcis zavarok is fellphetnek - mint ltjuk, nem ppen specifikus problmkrl van sz.
A szklerzis multiplexre jellemzek - de nem mindenkinl alakulnak ki - a shubok (roszszabbodsok). Ez ltalban teljes jllt kzepette fellp, rk-napok alatt kialakul llapotromls, melyet javuls kvet. Ez a javuls a betegsg kezdetn lehet teljes, de a ksbbi vekben sajnos maradvnytnetek kialakulsa a jellemz. Nem mindig ilyen ltvnyosak a tnetek, fokozatosan is eljhetnek, jindulatbb forminl pedig vekig-vtizedekig nincs is vltozs. Allen Bowling amerikai ideggygysz az SM-rl rt knyvben kiemeli, hogy a betegek mintegy 20 szzalka nem ignyel gygyszert, anlkl is jl van. A gond az, hogy igen nehz megmondani, ki tartozik ebbe a csoportba - a kockzat tl nagy ahhoz, hogy NE kezeljenek minden, shubokkal jellemezett SM-formban szenved beteget.
Komoly Smuel professzor, a Pcsi Neurolgiai Klinika igazgatja szerint mra azrt mind a diagnosztikban, mind a terpiban jobb a helyzet. Az MRI (mgneses rezonanciavizsglat) a SM okozta agyi gcokat mr igen korn, akr mg a klinikai tnetek megjelense eltti fzisban is kimutatja. Mrpedig az idtnyez nagyon fontos.
Rgebben ugyanis (a szmos tneti szer, kezels mellett) elssorban a ms immunbetegsgekben is hasznlt ltalnos gyulladscskkent szteroidot preferltk. Mra ttrst hozott a shubok gyakorisgt cskkent, a tnetmentes szakot elhz interferon (s ms, immunrendszerre hat szer), gy a glatiramer-acett alkalmazsa. Mint dr. Rzsa Csilla, a Dl-pesti Krhz neurolgus forvosa elmondta, az emltett immunmodultorok valamelyikt annak adjk, akinek kt ven bell legalbb kt dokumentlt shubja volt, azaz akinek aktv a betegsge.
Az egyik legnagyobb, 2006-ban lezrult, BENEFIT rvidts klinikai vizsglat szerint a betegsg bizonytottan aktv formjban az eddig szoksosnl korbban tancsos elkezdeni az interferonterpit. A 20 orszg 98 centrumban tz ven t vgzett vizsglatba sszesen 468 olyan beteget vontak be, akiknek az MRI-lelete egyrtelmen kros volt, s akiknl mg csupn egyetlenegy tnet alakult ki - a CIS (clinical isolated syndrome) a rvidtse ennek a veszlyes SM-formnak. A konklzi az volt, hogy elnysebb azonnal elkezdeni a gygyszer adst, azaz jobb nem megvrni a msodik tnetet, mert a korn adott szer tlagosan egy vvel tolja el az jabb shub fellpst. Ez nem olcs mulatsg, mert egy pciens havi interferonadagja 200 ezer forint krl mozog. Komoly professzor szerint vente 50-60 j CIS-stdiumban lv betegnek kellene folyamatosan immunmodulnst adni, s azt is lehetleg egy kln bizottsg javaslata szerint.
Komoly professzor szerint ma mr vilgszerte elfogadott koncepci az is, hogy az SM-es betegek llapott nem rontja a terhessg s a szls. Mivel a betegsg a fiatal nknl ktszer-hromszor gyakoribb, ez igen fontos s rvendetes megllapts.
A kutatsok tovbb folynak. Ktmilli beteg vrja vilgszerte az ttrst - az oki terpis szerek megjelenst.
|