A lisztrzkenysgrl
2007.06.28. 19:44
Orvosi nven coeliakinak, gluten sensitiv enteropathinak nevezzk ezt a felszvdsi zavarral jr tnetegyttest, amely bza, rpa, zab s rozsliszt fogyasztsa utn alakul ki az arra rzkeny egynekben. Ismeretes, hogy a lisztfehrje (glutn) egyik sszetevje felels a tnetek kialakulsrt. Ezt a frakcit gliadinnak nevezzk. Teht a bza, rpa, rozs s zab glutnt tartalmaz, amit a lisztrzkenyek nem fogyaszthatnak. Mai ismereteink szerint a glutn (gliadin) slyosan krostja a blnylkahrtyt az arra rzkeny betegekben
Hogy jn ez ltre?
Orvosi nven coeliakinak, gluten sensitiv enteropathinak nevezzk ezt a felszvdsi zavarral jr tnetegyttest, amely bza, rpa, zab s rozsliszt fogyasztsa utn alakul ki az arra rzkeny egynekben. Ismeretes, hogy a lisztfehrje (glutn) egyik sszetevje felels a tnetek kialakulsrt. Ezt a frakcit gliadinnak nevezzk. Teht a bza, rpa, rozs s zab glutnt tartalmaz, amit a lisztrzkenyek nem fogyaszthatnak. Mai ismereteink szerint a glutn (gliadin) slyosan krostja a blnylkahrtyt az arra rzkeny betegekben. Hogy jn ez ltre?
A blnylkahrtya felsznn blbolyhok helyezkednek el. A blbolyhok alkotjk a bl felszv, aktv anyagcserefellett. Glutn (gliadin) hatsra az arra rzkenyekben a blbolyhok ellaposodnak, sorvadnak, majd teljes mrtkben elpusztulnak. gy a bl felszv, aktv fellete jelentsen cskken, roncsoldik. Kpzeljnk el egy ds, hossz szl subasznyeget, amit fnyrval gondosan lenyrtak. Lisztrzkenyekben a glutn (gliadin) tlti be a fnyr szerept. A lecsupasztott blnylkahrtya nem tudja teljesteni eredeti feladatt: a tpllk felszvst a blcsatornbl. Ennek kvetkeztben hasmens, emsztetlen szkletrts, fogys, fejldsben val visszamarads, nvekedsi zavar lp fel. Az svnyi anyagok, vitaminok (fleg a zsrban oldd A-, D-, E-, K-vitaminok) felszvdsa is zavart szenved, ami vitaminhinyos llapot kialakulshoz vezet. Slyos esetben vrszegny, sorvadt, alacsony, vkony vgtagokkal, eldomborod pkhassal rendelkez, szomor tekintet, rosszkedv gyermeket ltunk magunk eltt.
Ritkn szleljk a lisztrzkenysg klasszikus klinikai kpt. A betegek hamarabb kerlnek szakemberhez, gy a fent vzolt slyos esetekkel csak elvtve tallkozunk. Gyakrabban csak az ellaposodott sly- s hossznvekedsi grbe, cskkent fejldsi tem utal a rejtett hibra.
A betegsg jellemz klinikai tnetei ltalban 1-2 ves kor krl jelentkeznek, a legtbb lisztrzkeny beteg 2-5 ves kor kztt kerl felismersre, de elfordult mr, hogy csak felnttkorban derlt ki a pontos s vgleges diagnzis. A betegsg a rendszeres glutn- (gliadin-) fogyaszts kezdettl szmtva ltalban fl-egy ven bell jelentkezik. A krkp ltrejttben genetikai tnyezk is szerepet jtszanak. Egyes krnikus betegsgekhez (pl. fiatalkori cukorbetegsg) gyakrabban trsul. Csaldban val ismtldsi kockzata magasabb az tlagnl.
Lisztrzkenysg megllaptshoz egy specilis mszerrel kis mintadarabot vesznk a vkonyblbl, amit mikroszkppal vizsglunk. A mintavtelt hrom alkalommal megismteljk: a panaszok elejn, a dita bevezetse utn 1-1,5 vvel, valamint a glutnterhels utn. Nagyts alatt figyeljk meg a blbolyhok alakjt, nagysgt, sejtes elemeit. Ezenkvl vrbl specilis ellenanyagokat (glutn-, gliadin-, endomysiumellenes) tudunk kimutatni laboratriumi mdszerekkel.
Ha megtrtnt a pontos s vgleges diagnzis, akkor a lisztrzkeny betegnek egy fontos s nem knny feladata van: a dita. A dita lnyege: a bza, rpa, rozs s a zab kiiktatsa az trendbl. Kukoricalisztbl, rozslisztbl elksztett teleket fogyaszthat a lisztrzkeny beteg. Szabadon fogyaszthat tejet, tejtermket, tojst, gymlcsket, zldsgeket, hsokat, burgonyt, rizst, halat, olajat, zsiradkokat. A glutnmentes dita letre szl a lisztrzkenyek szmra. Sokszor, fleg tizenves betegeink, megszegik a ditt s "mellesznek". Elbb-utbb a tnetek megjelennek, a panaszok kijulnak.
A lisztrzkeny betegek, gyermekek nagyobb krhzakban, klinikkon gyomor-bl betegekkel foglalkoz szakemberek (dietetikusok, orvosok, szakasszisztensek) felgyelete, gondozsa alatt llnak. A lisztrzkeny betegeknek orszgos szvetsge van. Betegek, csaldtagok vesznek rszt az egyeslet munkjban, egymst tmogatva s segtve. Jelents trsadalmi hozzjruls (megemelt csaldi ptlk) is segti a betegek s hozztartozk mindennapi gondjainak enyhtst.
Ruszink, V.
|