Hrek : j frontok az infarktus ellen |
j frontok az infarktus ellen
2008.04.05. 19:51
Egy j vralvadsgtl molekula feltnse ismt az infarktusra irnytotta a figyelmet, m az relzrdst, az utbbi vek hangzatos bejelentsei ellenre, tovbbra is elssorban mszeres beavatkozsokkal kezelik
Mivel a leghatsosabb dzisokban adagolva minden vralvadsgtl, a patknymreghez hasonlan, hallos vrzst okozhat, az infarktus s a stroke ellen kzd kutatk elsdleges feladata nem a hatkonyabb, hanem a biztonsgosabb gygyszerek kifejlesztse - vzolta e szakterlet feladatait a HVG-nek Gruber Andrs belgygysz-hematolgus, az Oregoni Egszsgtudomnyi Egyetem kutatcsoportjnak vezetje annak kapcsn, hogy munkatrsaival nhny hete egy j vralvadsgtl molekula kifejlesztst jelentettk be. ppen a biztonsgot javthatn szerinte az ltaluk megalkotott hatanyag - az emberi szervezetben is megtallhat fehrje, a trombin gnmanipullt vltozata -, mivel az a test termszetes vralvadsgtl rendszert turbzza fel. A molekula talaktsra azrt volt szksg, mivel a trombin klns, ketts funkcit tlt be: elsdlegesen a vralvadst segti, m egyidejleg annak gtlsban is szerepe van. Az amerikaiaknak - mint lltjk - sikerlt gy megbtyklnik az enzimet, hogy az erek belsejben kizrlag az alvadsgtl (teht a vrrgkpzdst htrltat) szerept tltse be, a srlt rfalon t egy sebbe kerlve viszont ne akadlyozza a vralvadst, azaz ne okozzon elvrzsveszlyt.
A vilgszerte vezet halloknak szmt szv- s rrendszeri betegsgek legslyosabb vltozatainak kezelsben ttrst gr molekula ellltsa mr a sokadik lloms a vrrgkpzds elleni harc rgs tjn. A vralvadsgtlk - ilyen az emltett trombinmutns is - a szaknyelven alvadsi lncreakcinak mondott folyamatba prblnak beavatkozni. Ez csak az egyik nagy csoportja a szv- s agyi infarktust (stroke) kezel szereknek. Az ez gyben sokat emlegetett aszpirin ugyanis a vrlemezkk sszetapadst gtolva, egy msik irnybl avatkozik be, mg a harmadik csoportba tartoz vrrgoldk a mr kialakult rtorlaszt igyekeznek feloldani - kategorizlja a gygyszereket Kiss Rbert Gbor, a Magyar Kardiolgusok Trsasgnak ftitkra. Mindez azonban csak tneti kezels, hiszen a rgkpzdsrt az erek bels faln kialakul plakkok felelsek. Ezek ltrejttt a vr krosan magas koleszterintartalma mellett a magas vrnyomshoz, a dohnyzshoz s egyb letmdbeli tnyezkhz, de akr baktriumfertzshez is szoks ktni. Ami tny: az relzrdshoz az vezet, hogy a plakkok felszakadsakor a szervezet a kls rfal srtetlensge ellenre is parancsot ad a vralvadsra.
A modern vralvadkirt molekulk utni kutats az elmlt msfl vtizedben vett lendletet: ez id alatt mintegy tucatnyi, mindannyiszor a jv gygyszereknt beharangozott molekula hre jrta be a szaksajtt. Ezek egyike a dl-amerikai Amazonas folyban l rispica enzimjt vlte csodaszernek, miutn kiderlt, hogy a vrszv a vrlemezkk sebkrnyki sszetapadst gtl fehrjt juttat ldozata vrbe. Egy msik kutatcsapat a Mexikban honos vmprdenevrre, pontosabban annak - a prdban - a vralvadst akadlyoz molekuljra harapott r, st egy, a vralvadst a kullancs nylhoz hasonlan gtl molekult mr embereken is kiprbltak.
|