Hrek : A jzansg fokozatai: mindent az alkoholrl |
A jzansg fokozatai: mindent az alkoholrl
2009.01.18. 20:39
A maratoni futkat az 1900-as vek elejn mg brandyvel itattk. Mai tnyek, tancsok, kockzatok.
Hamarosan bcsztatjuk az vet, s ezzel hagyomnyosan egytt jr Szilveszterkor az jfli koccints. Br az alkoholrl sokat lehet olvasni, a kztudatban gyakran sszemosdnak a mennyisgre s minsgre vonatkoz, a szervezetre gyakorolt jtkony s a rombol hatsokrl szl informcik. Sokan nem tudjk, hogy 1-2 pohr (nk esetben 1 dl, frfiaknl 2 dl) pezsg elfogyasztsval mr szinte kimertettk az egszsgi szempontbl rtalmatlannak tarthat alkohol napi mennyisgt. A Magyar Dietetikusok Orszgos Szvetsgnek sszefoglalja segtheti nt abban, hogy a szilveszteri jkedv kzepette is „tiszta fejjel" kezdje el az jesztendt.
C2H2OH
Az alkohol, vagy ms nven etil-alkohol a cukortartalm nvnyi (pl. sr, bor, plinka) s llati nedveknek (pl. kumisz, mhsr) lesztgombk okozta erjedsekor keletkezik. Szntelen, vztiszta, get z folyadk, melynek nagy az energiasrsge. Az alkohol 1 grammja 7,1 kcal energit ad a szervezetnek. (sszehasonltsul a f tpanyagok jellemzi: 1 g fehrjbl s 1 g sznhidrtbl 4,1 kcal, 1 g zsiradkbl 9,3 kcal energia szabadul fel a szervezetben.)
Az hgyomorra fogyasztott alkohol cskkenti a vrcukorszintet, s emeli a vrnyomst. Hatsra a br kipirul, melegebb vlik, s a megnvekedett hkpzds s hleads emeli az alapanyagcsert. Erteljes vzhajt hatsa befolysolja a szervezet svnyi anyag hztartst. Az alkohol lebontsa alapveten a mjban trtnik, mely sszefggsben van a zsrsavak getsvel. Minl nagyobb az alkoholfogyaszts mrtke, annl inkbb n a szabad zsrsavkpzds, s ezltal a vr triglicerid-szintje (vrzsr-szintje).
A jzansg fokozatai
A legjobb hangulat nnepls, mulats mellett is rdemes emlkezni a kvetkez felsorolsra, amely a klnbz tmnysg s mennyisg alkoholos italok, valamint azok szervezetre gyakorolt hatsainak sszefoglalja.
A kevs, hg alkoholos ital (1 dl bor vagy 2 dl sr) fogyasztsa tbbnyire fokozza a gyomornedv elvlasztst, az tvgyat, kros elvltozst azonban nem okoz az idegrendszerben.
Kis mennyisg alkoholos ital (1-2,5 dl bor vagy 2-5 dl sr) bevitele mellett mr cskken az rzkszervek mkdse, krosul az izommunka koordinltsga, cskkennek az agyi gtlsok s a koncentrlkpessg.
Kzepes mennyisg alkoholos ital (4,5-8 dl bor vagy 9-17 dl sr) ivst kveten gyengl az izomer, a mozgsok szablytalann vlnak, jellemz az nkritika elvesztse, a vidmsg, bbeszdsg.
Nagy mennyisg alkoholos ital (2 l bor vagy 4 l sr vagy 3 dl plinka) elfogyasztsa utn bizonytalan jrs, hnys, mly alvs, akaratgyengesg, erszakos magatarts jelentkezhetnek.
Igen nagy mennyisg alkoholos ital (3 l bor vagy 5 l sr vagy 0,5 l plinka) ivsa viszont mr heveny mrgezst okoz, mly kbulatot s eszmletvesztst von maga utn, letveszlyt jelent.
Az alkohol, mint sportital?
A maratoni futkat – abban a hitben, hogy ezzel sportteljestmnyket javtjk – az 1900-as vek elejn mg brandyvel itattk. Elvileg az alkohol a teljestmnyfokozk kz tartozhatna, hiszen nagy az energiatartalma s kpes gyorsan felszvdni, de valjban mgis cskkenti a sportteljestmnyt. Ennek oka egyfell, hogy a nagyobb mennyisg alkoholbevitel kedveztlenl hat a reakciidre, a kz-szem koordincira, az egyenslyozsra. Msfell az alkohol cskkenti az izomert, gyorsasgot, az izmok s a szv-rrendszer llkpessgt.
Az alkoholfogyaszts vzhajt hats, jelents vizeletmennyisget eredmnyez, folyadk-elvonst vlt ki a szervezetben, gy a sportol hamarabb megszomjazik. (Egyes sportolk srivssal prbljk ptolni a szervezet folyadk- s sznhidrtvesztesgt, mellyel azonban nem rik el a kvnt hatst. A sr sznhidrttartalma ugyanis nem jelents, energiatartalma nagyrszt az alkoholbl szrmazik, melyet az izmok szinte egyltaln nem tudnak hasznostani.) Mindemellett a sportols utni regenerci-id is megnylik az alkoholfogyaszts kvetkeztben.
Mg manapsg is akadnak sportolk, akik gy vlik, hogy az alkohol magabiztoss tesz, s fontos szerepe van a verseny eltti drukk lekzdsben. Tny, hogy az alkohol bizonyos mennyisgnek elfogyasztsa – idegrendszerre kifejtett hatsa miatt – egyes sportgakban (pl. lvszet, jszat, ttusa, stb.) doppinglistn szerepel. Ms sportgaknl azonban – mint ahogyan a fentiekbl is kiderl – az alkohol egyrtelmen kedveztlenl befolysolja a sportteljestmnyt.
J szv francik
A klnbz sajtokat, libamjat, kacsasltet, stb. felvonultat hagyomnyos francia konyha bvelkedik koleszterinben s teltett zsiradkokban, amely – a franciknl elterjedt dohnyzs s mozgsszegny letmd mellett – a szv-rrendszeri betegsgek szempontjbl fokozott kockzatot jelent. A szv-rrendszerrel sszefgg hallozsok szma azonban – ms, hasonl kockzat orszgokhoz viszonytva – a franciknl jval kevesebb. Ez az n. francia-paradoxon, melynek magyarzatt sokan a francikra jellemz rendszeres, mrtkletes vrsborfogyasztsban ltjk.
A kis mennyisg alkoholnak nmagban is van egyfajta szvvd hatsa, mivel emeli a vr jtkony HDL-koleszterinszintjt, s cskkenti a vrrgk kialakulsnak eslyt. A borban – kivltkpp a vrsborban – azonban mindemellett sok olyan polifenol tpus antioxidns (flavonoidok s rezveratrol) is tallhat, amely a szv-rrendszerre tovbbi vd hatst fejt ki, s amelynek nagyon j a szervezetben val hasznosulsa. A vrsbor gtolhatja a kros LDL-koleszterin oxidcijt, az rfalon val lerakdst, valamint a vrlemezkk sszecsapdst. Az eddigi tudomnyos vizsglatok alapjn elmondhat, hogy a j minsg vrsborok mrskelt fogyasztsval a 45 v feletti frfiak s az 55 v feletti nk esetben cskkenhet a koszorr-betegsg kialakulsnak kockzata. Mindezek alapjn azonban az egsz lakossgra vonatkoz, a vrsbor rendszeres fogyasztst szorgalmaz ajnls nem indokolt, mivel a mrskelt fogyasztst nem lehet garantlni, valamint meggyz, teljes kr tudomnyos felmrsekre is szksg van mg.
Hazai helyzetkp
A klnbz vi lelmiszermrlegek adatai alapjn elmondhat, hogy haznkban az egy fre jut szeszesital vsrls vi mennyisge 100 %-os alkoholban kifejezve viszonylag stabil, 10-11 l /f/v, ami napi szinten kb. 31 g-nak felel meg. Ez a mennyisg meghaladja a nemzetkzi ajnlsokban megfogalmazott mrskelt alkoholfogyaszts (20 g/nap) hatrrtkt. Az adatok azonban csak tlagrtkek, vagyis a lakossg egy rsze ennl nagyobb mennyisg alkoholt is fogyaszt. (Mindemellett az tlagrtkek szmolsnl csak a kereskedelemben eladott italok mennyisgvel kalkulltak, gy ehhez mg hozzaddik az otthon ksztett s fogyasztott italok alkoholtartalma is.)
Megfontoland tancsok s kockzatok
1. Aki alkoholos italt iszik, csak mrtkkel tegye, aki nem, az ne ptse ki ezt a szokst!
2. Alkoholt tartalmaz italokat kizrlag kis mennyisgben, tkezshez fogyasszunk, gy lassabb az alkohol felszvdsa. A tisztzatlan eredet, ellenrizetlen minsg, mennyisgi alkoholfogyaszts helyett kvnatosabb a minsgi borok mrskelt mennyisgben val, kulturlt fogyasztsa.
3. A mrtkletessg frfiak szmra naponta legfeljebb 20 ml tiszta alkoholnak megfelel mennyisget jelent (4 dl srt vagy 2 dl l bort vagy 4 cl getett szeszesitalt.)
4. Nk esetben a mrtkletessg naponta maximum 10 ml tiszta alkoholnak megfelel mennyisg (a fenti pldk fele engedhet meg: 2 dl sr vagy 1 dl bor vagy 2 cl getett szeszesital). Fontos azonban megemlteni, hogy nk egy rsznl mr a mrskelt alkoholfogyaszts mellett is megnhet a mellrk kockzata. Valsznsthet, hogy a heti 1-3 alkalommal trtn mrskelt alkoholfogyaszts nem jr ilyen veszllyel. A gyermekre vgy, vrands s szoptat nknek viszont legjobb, ha kerlik az alkoholos italt, hogy ne tegyk ki gyermekket klnbz kockzatoknak!
5. A mrskeltnl nagyobb mrtk alkoholivs mindkt nemben nveli a kzlekedsi-, s munkahelyi balesetek elfordulsi gyakorisgt. A krnikus alkoholfogyasztknl a hozzszoks veszlye miatt szervi- (mj, hasnylmirigy, szvizom) s idegrendszeri krosodsok, pszichs zavarok kialakulsval is szmolni kell. A hossz idn t tart nagy mennyisg alkohol fogyasztsa fokozza az agyvrzs, az idlt mjbetegsg, az erszakos cselekedetek, ngyilkossg, valamint nhny daganatos megbetegeds (szjreg-, garat-, nyelcs-, vastagblrk) kialakulsnak veszlyt.
6. Fiatalok szmra mg a mrskelt alkoholfogyaszts sem ajnlott, mivel az esetleges kockzatcskkent hatsnl jval erteljesebb a rendszeres ivshoz val hozzszoks veszlye. Gyermekek szmra az alkoholfogyaszts tilos!
7. Teljes alkoholtilalom javasolt mg azoknak, akiknek a csaldjban mr elfordult alkoholproblma, vagy bizonyos gygyszerekkel val kezels alatt llnak, valamint a nagy koncentrcit ignyl tevkenysget folytatk (pl. autvezetk) rszre.
Az elmondottakbl kitnik teht, hogy az alkoholfogyaszts nem tekinthet ugyan az egszsges tpllkozs nlklzhetetlen, egszsgvd elemnek, de – megfelel felttelek mellett, kell nmrsklettel – rsze lehet annak.
|