Petefszek cisztk
2010.05.03. 08:36
A ciszta sz nmagban folyadkkal telt tmlt jelent. A petefszek ciszta nem egyetlen betegsg, hanem szmos betegsget magba foglal gyjtfogalom.
A petefszek cisztk formi
1. Funkcionlis cisztk: petersi zavarokat jelz legtbbszr ultrahangos leletek, nem valdi, ill. nem nll betegsgek. Funkcionlis ciszta lehet
Tszciszta (cysta follicularis): valjban nagyra megntt meg nem repedt tsz, nagy mennyisg sztrognt vlaszt ki, ezltal a mhnylkahrtya burjnzik (hyperplasia endometrii), ami vrzskimarads, vagy BRMILYEN egyb vrzsi rendellenessg formjban mutatkozik meg.
Srgatest-ciszta (cysta lutealis): A srgatestciszta lehet tkasejtes, vagy granulzasejtes. A granulzasejtes ltalban kicsi, floldali, koraterhessghez trsul rtalmatlan jelensg. Bntani nem szabad, mert srlse spontn vetlst eredmnyez. A terhessg 9. hete utn spontn visszafejldik. A tkasejtes mindig ktoldali, fokozott HCG hormontermels (vagy adagols) kvetkezmnye. gy elfordulhat ovulciserkent kezels, ikerterhessg, vagy fokozott HCG elvlasztssal jr mhlepnyburjnzsok (trofoblaszt-betegsgek: mola hydatidosa, choriocarcinoma) kvetkeztben.
A ktfle funkcionlis ciszta egyszer hormonvizsglatokkal biztosan elklnthet. Tszcisztt nagyon magas sztrognszint s nagyon alacsony progeszteronszint, mg a srgatest-cisztkat a mrskelten magas sztrognszint s nagyon magas progeszteronszint jellemzi.
2. Az organikus cisztk valdi szervi betegsgek. Alcsoportjai:
Nem daganatos organikus ciszta legtbbszr az endometrizis egyik megjelensi formja.
A daganatos ciszta lehet jindulat s rosszindulat.
Jindulat daganatos cisztk leggyakoribb tpusai: dermoid ciszta, nykos mirigydaganat (cystadenoma mucinosum), savs mirigydaganat (cystadenoma serosum)
Rosszindulat daganatos cisztk kpezik a petefszekrkok 90%-t. Legtbbszr savs petefszek cisztbl indul ki. Amikor az egybknt jindulat savs petefszek ciszta belfelletn karfiolszer nvedkek kpzdnek, majd azokban rkos elfajuls kvetkezik be, „borderline” (hatrvonal) daganatrl beszlnk. A bordeline daganat lnyegben jindulat llomnyba gyazott kezdd petefszekrk.
A petefszek cisztk elfordulsa
A petefszek ciszts betegsgei a ni szervezet leggyakoribb betegsgei kz tartozik, aligha van 30 v felett olyan n, akinek letben ne fordult volna el. A petefszek cisztk tbbnyire azonban tnet- s panaszmentes, spontn is legtbbszr meggygyul llapotok.
A nagyon komoly figyelmet ignyl ciszts petefszekrkok ritkn fordulnak el, az sszes ni rkos betegsg 1-2%-t teszik ki. Jelentsgket nem a gyakorisguk, hanem a diagnzis s terpia klns nehzsgei adjk meg.
A petefszek cisztk okai
A funkcionlis cisztk okait a fentiekben rszleteztk. A petefszekrk lehet egyetlen gn rkletes hibjnak (BRCA mutcik) kvetkezmnyei. Az okok egybknt nem ismeretesek. Statisztikailag igazolt, hogy a petefszekrk kockzata annl nagyobb, minl gyakrabban kvetkezett be ovulci a n lete sorn. gy fokozott a kockzat korai puberts, ks vltozkor esetn, tovbb nemi letet nem lknl, nem szlt nknl, apcknl, stb. Sokszor szlt nknl, klnsen, ha sokig szoptattak, tovbb hormonlis fogamzsgtlval vdekezknl a petefszekrk kockzata lnyegesen kisebb.
A petefszek cisztk tnetei
Mivel a ciszta nem betegsg, hanem sok betegsg elemi jelensge, a petefszek ciszta jellemz tneteit meghatrozni nem lehetsges. Akut hasi katasztrfa kpben mutatkozhat meg a ciszta, ha az megcsavarodik sajt kocsnya krl (torquation cystae). Az letveszlyes llapot azonnali mtti beavatkozst ignyel.
A petefszekrk a legalattomosabb rkok kz tartozik. Els tnete sokszor a hasri folyadk (ascites) miatt elredomborod has, ami a hashrtyn keletkezett ttteknek a jele.
A petefszek cisztk lefolysa
A funkcionlis petefszek cisztk az alapbetegsggel prhuzamosan spontn gygyulnak. Jindulat daganatos cisztk esetn a daganat extrm nagyra megnhet, sszenyomva a hgyutakat, elsorvasztva a hasizmokat.
A rosszindulat petefszek cisztkra a gyors progresszi, az ltalnos llapot gyors romlsa s vgzetes kimenetel a jellemz.
A petefszek cisztk diagnzisa
Petefszek ciszta felismerse legtbbszr ultrahangvizsglattal trtnik, vletlenszeren, egyb okbl elvgzett vizsglat ultrahangvizsglat sorn.
A ciszta felfedezse utn a legfontosabb eldnteni, hogy az funkcionlis vagy organikus. Ez laboratriumi hormonvizsglatokkal knny feladat.
Amennyiben organikus cisztra van gyan, hvelyi ultrahangvizsglatot vgeznek sznkdolt kszlkkel. Valdi daganat gyanja esetn CT, MRI vgzend, mellyel nemcsak a daganat, hanem annak vrhat stdiuma is kimutathat.
Rosszindulat daganat esetn hasmegnyits (laparotmia) indokolt, melynek clja a gygytshoz szksges terpia mellett a daganat klinikai stdiumnak tisztzsa.
Eredmnyesnek mutatkoz terpit kvet egy v elteltvel szoks msodik („second look”) hasmegnyitst vgezni a daganatmentessg igazolsra.
A petefszek cisztk terpija
A funkcionlis tszciszta meggygyul fogamzsgtl tabletta s/vagy a peters belltsnak hatsra.
A srgatestcisztt kezelni nem szabad.
A tsz- s srgatest-ciszta elklntse teht alapvet fontossg. Klnsen akkor, ha a ciszta meddsg kezelse sorn jelentkezik. Ovulciserkent kezels sorn fellp tszciszta esetn ui. a beteg alulkezelt (elgtelen a kezels), mg srgates-ciszta esetn a beteg tlkezelt („hiperstimulci”).
Az endometrilis („csokold”) ciszta mr inaktv, kihlt folyamat, az endometrizis elleni gygyszeres kezels teht felesleges, veszlyes s rtalmas. Tlzottan nagy, megcsavarodott ciszta vagy diagnosztikus nehzsgek esetn sebszi eltvolts jn szba.
A rkos petefszek cisztk kezelse a radiklis mheltvolts mindkt petefszekkel, a kismedencei s aorta melletti nyirokcsomkkal. A mtthez tartozik a hashrtyaktny (nagycseplesz) eltvoltsa az tttek megelzse cljbl. Fontos a hasri mosfolyadk vtele s sejttani vizsglata is – fknt a stdium meghatrozsa cljbl.
A petefszek ciszta prognzisa az elmlt 2 vtizedben nem tl sokat javult, de a javuls dnten a citosztatikus kemoterpia fejldsnek (fknt a platinavegyletek s taxnok kifejlesztsnek) ksznhet.
Egyb tudnivalk a petefszek cisztkrl
A mindennapi orvosi gyakorlatban, petefszek cisztk esetn jellemz hibkat kvetnek el. Ilyenek pl.:
1. Megelgszenek a petefszek ciszta diagnzissal s aszerint kezelik. A petefszek ciszta szmos betegsg sszefoglal neve. A kezels eltt a diagnzist meg kell hatrozni.
2. Meddsg kezelse sorn jelentkez petefszek cisztk esetn nem tesznek klnbsget a tsz-, ill. srgatest-ciszta kztt, inkbb felfggesztik a kezelst.
3. Lnyegtelen pl. endometrilis cisztt is tlzottan agresszven kezelik (pl. a nemi hormonlis mkds lelltsval – GnRH analgokkal), akr teljesen feleslegesen hasi mttet is vgeznek.
A petefszek cisztk 90%-ban petersi elgtelensgbl add tszciszta, mely nagyon knnyen, s veszlytelenl kezelhet. A kezels megvlasztsa attl fgg, hogy a n teherbe akar-e esni, vagy inkbb vdekezni szeretne.
|