Megrendels | |
Megrendelem a knyvet |
Matt Ridley Gnjeink – egy faj nletrajza 23 fejezetben (Genome) cm knyvben azt lltja, hogy a legtbb ember szervezete kpes az gynevezett alkohol-dehidrogenz nev anyag termelst nvelni, amennyiben szksge van erre. Ez a vegylet segti szervezetnkben az alkohol feldolgozst. A tuds szerint ezt a trkkt az emberisg nemzedkrl nemzedkre sajttotta el, mikzben azok az egyedek, akik erre nem voltak kpesek, kihaltak. Ridley ezt a fejldsi folyamatot a kzpkorra vezeti vissza, amikor az emberek egyre srbben lakott vrosokban kezdtek letelepedni, az ivvz minsge pedig komoly problmv vlt. Az olyan betegsgek, mint a kolera s a tfusz, azrt vlhattak jrvnny, mert a szennyvz s az ivvz gyakran keveredett. Az embereknek vdekeznik kellett ahhoz, hogy egyltaln megrhessk a felnttkort.
Eurpa nagy rszn bor vagy sr formjban rgta szoks a vizet alkohollal keverni. Mivel ezek az erjesztett italok viszonylag sterilek, azok az emberek, akik fogyasztottak alkoholt, ltalban megrtk a gyermeknemzshez szksges kort. Azok viszont, akik nem ittak szeszes italt, tbbnyire fiatalon belehaltak a vz ltal terjesztett jrvnyokba. gy trtnhetett, hogy az eurpai lakossgon bell dominns szerephez jutottak azok, akiknek gnjei gyorsan kpesek lebontani az alkoholt.
Iszkos munksok segtettk a felfedezst
1854 nyarn a londoni Soho kifejezetten egszsgtelen laknegyed volt, tele tehnistllkkal, llati rlkkel, mszrszkekkel, faggyfz mhelyekkel s nem megfelelen kialaktott, rothad csatornkkal. A tlzsfolt pinck fapadli alatt emsztgdrk tmege hzdott. Ezek tbbsge egyids volt a fl plt hzzal, s nagy rszkbl mg egyszer sem csapoltk le a szennyvizet. Az egsz krnyk idztett bakteriolgiai bombaknt ketyegett. Az azt megelz vben Londonban 10 675-en haltak meg az egsz Eurpt sjt kolerban, s a jrvny 1854 augusztusban elrte a Soht is, hrom nap alatt 127 hallos ldozatot kvetelve. Egy hten bell a lakossg hromnegyede elmeneklt a krnykrl, csak a legszegnyebbek maradtak. Addigra mr 500-ra emelkedett a hallesetek szma.
A Sohban lt akkoriban egy John Snow nev orvos, aki rvidesen a jrvnygy ttrjv vlt. , amikor a betegsg a krnyken mr javban szedte ldozatait, elkezdte kifaggatni a halottak s a haldoklk csaldtagjait, hogy megprblja meghatrozni a fertzs forrst. Br akkoriban gy gondoltk, hogy „a levegben terjed rtalmas gzlgs” okozza a jrvnyt, Snow doktor egyre inkbb arra gyanakodott, hogy a vz terjeszti a krt. Addig-addig krdezskdtt, amg a Broad Street s a Cambridge Street sarkn tallhat ktra tereldtt a gyanja. Frissen beszerzett mikroszkpja alatt megvizsglta a ktbl vett vzmintt, s arra a kvetkeztetsre jutott, hogy azok a „fehr, gyapjas rszecskk”, amelyeket ltott, a kolera baktriumai lehetnek. Elment a helyi Szent Jakab templom plbnijra, amelyhez a vrosrsz rendfenntarti tartoztak, s rbeszlte ket, hogy szereljk le a kt fogantyjt. Rviddel ezutn a jrvny visszaszorult.
Snow doktornak azrt vlt gyanss a nyomkt fogantyja, mert azt tapasztalta, hogy az a 70 munks, aki a kzeli Broad Street srgyrban dolgozott s mindig megkapta a napi sradagjt, teht nem ivott a kt vizbl, nem betegedett meg. A srgyri munksok mikrokzssge ezzel tudomnyos bizonytkt szolglta annak, amit ma a tudsok az eurpai ember s az alkohol viszonynak tbb vszzados fejldsrl lltanak.
Nem egyrtelm a tudomny llspontja
A vilg ms rszein a vizet hagyomnyosan forralssal sterilizljk, leggyakrabban teakszts formjban. Noha ltezett s ltezik alkohol ezekben az orszgokban is (pldul Japnban a szak), nem fejldtt ki az emberekben az annak lebontst elsegt gn, hiszen a teaivs is megfelel letment alternatvnak bizonyult. Emiatt van az, hogy az zsiaiak viszonylag gyorsan bergnak. A kelet-zsiaiak mintegy felnl az alkoholt lebont enzim (az aldehid-dehidrogenz) nem mkdik olyan hatkonyan, mint az eurpaiak tbbsgnl.
Az olyan hagyomnyosan vadsz-gyjtget kzssgeknek, mint az amerikai indinoknak, az ausztrliai bennszltteknek vagy a grnlandi inuitoknak nem volt szksgk erre a gnre, mert a npsrsg sosem rte el azt a szintet, amelynl a tiszta ivvz hinya problmt jelentett volna. Korntsem vletlen teht, hogy mindhrom populci hresen rosszul brja az italozst.
Persze vannak akadkoskod tudsok, akik szerint az evolci ilyen interpretlsa tlsgosan leegyszerst. k azzal rvelnek, hogy az itt ismertetett elmlet nem a megfelel helyen keresi az emberi fejlds motorjt, s az evolci ilyetn tlalsa nemcsak hogy pontatlan, hanem tves is. Szerintk adott id alatt mindig vgbemegy bizonyos szm spontn mutci molekulris szinten, s ezek kzl csak az egyik az alkohol lebontsnak kpessge. (Egybknt ppen a mutcik kialakulsnak idbeli elhelyezkedse alapjn tudjk azt is megbecslni, hogy az ember mikor vlt el a tbbi fajtl.)
Az aldehid-dehidrogenz enzimet szmos baktrium is kpes ellltani, teht valsznleg ezen egysejtekkel is vannak kzs seink. Ennek a remek enzimnek ksznhetjk, hogy szervezetnk kpes tejsavat (ami nem ms, mint az izomszvetek ltal termelt alkohol) ellltani s lebontani, amikor futunk, s azt is, hogy alkoholfogyasztst kveten egy kis id elteltvel magunkhoz trnk, ahelyett, hogy a szesz megmrgezne bennnket.
Forrs:HVG