Az tlagember fejn mintegy tzmilli Malassezia globosa tallhat, s ez a hatalmas mennyisg gomba az emberi fejbrben termeld faggyn lskdik. Ez a faggy vdi s teszi vzhatlann a hajat s a fejbrt, valamint megakadlyozza kiszradsukat, megmerevedsket, szttredezsket.
A kutats sorn kiderlt, hogy ez a gomba enzimekkel s egy savas vegylettel bontja le a faggyt, s ez utbbi a fejbr legfels rtegn thatolva a brsejtek gyorsabb levlst eredmnyezi: gy keletkezik a korpa. Becslsek szerint az emberisg fele szenved a korptl, fknt a frfiak. A mai korpaellenes samponok ugyan mrsklik a korpsodst, azaz a gombs fertzst, de szz szzalkos vdelmet nem nyjtanak.
Csupn 5 vvel ezeltt fedeztk fel, hogy a legtbb korpsodst ez a gomba okozza. A nemzetkzi kutatcsapat tagjai tz liternyi ilyen gombt sarjasztottak egy tartlyban, folykony nitrognben lefagyasztottk, s ezutn apr darabokra trtk, s vontk ki belle a DNS-t. A Malassezia globosa, mint kiderlt, a legegyszerbb organizmus, amelyet eleddig genetikailag feltrkpeztek. Gnllomnya 300-szor kisebb, mint az ember: 4285 gnbl ll.
A kutatsrl az Amerikai Tudomnyos Akadmia folyiratban (PNAS) jelent meg tanulmny.
MTI