© Túry Gergely |
Ráadásul hiába kíséri életét végig a betegség, mégis háromhavonta az operáló sebészi szakvéleményt kell kérnie a szakorvosától arról, hogy ezekre a segédeszközökre valóban szüksége van. Háziorvosa csak azt az adagot írhatja fel, amit a szakorvos ajánl. „A legkevésbé rajtam múlik a beteg ellátása a megfelelő mennyiségű sebtapasszal" - szabadkozott Raisz Csaba, Katalin tiszatarjáni orvosa a hvg.hu-nak. Az új rendszerben szerinte a folyton változó és átláthatatlan jogszabályok tanulmányozására kevés idő marad a másik több tucat beteg mellett, akiket ugyanúgy el kell látniuk, miközben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) sem könnyíti meg a háziorvosok dolgát: elég egyetlen kódot elütni, postafordultával küldik vissza a receptet, és kezdődhet elölről a gyakran több hétig tartó engedélyezteti eljárás.
A helyzetet bonyolítja, hogy Katalin háziorvosa szülővárosában a Borsod megyei Tiszatarjánban rendel, a sebész viszont Dombóváron praktizál, és azért, hogy meglegyen a napi 1 darab tapasza díjmentesen minden hónapban két napig kell vonatoznia. „Mégha sikerülne is munkát találnom, havonta egy hét szabadságot kellene kivennem az ingázás miatt, aminek egyetlen munkáltató sem örülne” – panaszkodott Katalin. Pedig Jóbai Zsolt szerint sokkal gazdaságosabb lenne a modern sebkezelő termékek segítségével megakadályozni a betegek munkaképtelenné válását. Hosszú távon ugyanis a betegségük miatt leszázalékoltak sokkal többe kerülhetnek az államnak, mintha megkapnák a szükséges támogatást. Ellátás nélkül sem dolgozni, sem adót fizetni nem tudnak.
Katalin több levelet váltott a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Egészségbiztosítási Pénztárral, mire néhány héttel ezelőtt megkapta az engedélyt a havi 30 tapaszra. Ennél többet csak akkor igényelhetne, ha jogszabálysértésre hivatkozva kérné a határozat felülvizsgálatát a Munkaügyi Bíróságtól – derül ki a miskolci OEP márciusi 26-i határozatából.
© Túry Gergely |
Katalin esete csupán egy a sok közül, azonban a gyógyászati segédeszközök támogatásának átalakítása másfélmillió beteget érint - az OEP adatai szerint 230 ezer járóbeteget, és több mint 1,2 millió fekvőbeteget. A kötszerek felírhatóságának korlátozása miatt hasonló problémával küzd 17 500 diabéteszes lábsebbel, 25 ezer égési sebbel és 35 ezer felfekvési sebekkel kezelt, valamint százötvenezer lábszárfekélyes – derül ki az Európai Sebkezelő Társaság (European Wound Management Association) felmérésből.