Az Asthma.
2007.05.01. 06:02
Folytatás az asthmáról.A turbuhaler használata.
1. A turbuhaler használatakor nem lehet érezni semmilyen ízt, biztos, hogy a megfelelő mennyiségű gyógyszer eljut a tüdőmbe?
A jelenleg Magyarországon forgalmazott szárazpor belégzőkészülékek közül a turbuhalerből a levegőáram segítségével jut le a legtöbb gyógyszer a tüdőbe, így a belélegzett gyógyszernek csak elenyészően kis része rakódik le a szájban, amely a másik fő oka annak, hogy a használatakor nem lehet érezni ízt. A másik ok, hogy a turbuhalerek döntő többsége tisztán a hatóanyagot tartalmazza (mindössze néhány formájában található minimális mennyiségű laktóz) és mentes mindenféle egyéb tartósítószertől és adalékanyagtól. Így a belégzéskor sem ízt, sem szagot nem lehet érezni, ami nem is csoda, hiszen legfeljebb néhány száz mikrogramm mennyiségű por hatóanyagot lélegezzük be.
Megfelelő használat esetén a turbuhalerből történő belégzéssel rendkívül megbízhatóan és pontosan a megfelelő mennyiségű gyógyszer a kívánt hatás helyére, azaz a tüdőbe jut.
Ha Ön meg szeretne bizonyosodni erről azt javasoljuk, hogy egy sötét színű, sűrű szövésű kendőt tegyen rá a turbuhaler szájrészére és a következő adag betöltése után ezen keresztül lélegezzen be.
A turbuhaler megfelelő működését jelzi az apró fehér „porszemcsék” megjelenése a kendőn. Ne felejtse el, hogy ezen teszt elvégzése közben Ön nem lélegezte be a kezeléséhez szükséges hatóanyagot, hiszen az a kendőn rakódott le, tehát fontos, hogy ezt pótolja!
2. Szükség van szájöblítésre, vagy fogmosásra a turbuhaler használata után?
A turbuhalerek egy részében található gyulladáscsökkentő hatóanyag használata során igen ritkán előfordulhat gombás szájfertőzés. Habár ez a fertőzés csak igen kis százalékban jelentkezik, mégis tanácsos a turbuhaler használata után végzett szájöblítéssel megelőzni a kialakulását.
3. Hogyan működik a turbuhaler?
Az eszközt függőleges helyzetben tartva, az adagolócsavar egyszeri előre és visszafordításával az adagolókorong egy adag gyógyszert készít elő a belégzésre. Majd az erőteljes, mély belégzés hatására a gyógyszer a szájrész spirális alakú csatornáján áthaladva apró, belélegezhető méretű szemcsékké morzsolódik szét és így már el tud jutni a kívánt hatás helyére, azaz a légutak mélyére. Ezért a turbuhaler megalkotása mérföldkövet jelentett az asztma kezelésében, hiszen a gyógyszernek a légutakba juttatásához nincs szükség esetleg környezetkárosító hajtógázra, hiszen a belélegzett levegő áramlásával kerül a hatóanyag a tüdőbe.
Tehát a hatóanyagot a belélegzett levegő áramlása juttatja a tüdőbe.
4. Egyszerre kell időzíteni a töltőcsavar elfordítását és a belégzést?
Nem, először a turbuhalert függőleges helyzetben tartva, az adagolócsavart el kell fordítani ütközésig, majd vissza, kattanó hang kíséretében. Ezt követően a készülék szájrészét az ajkak közé szorítva egy erőteljes, mély belégzéssel kell megszívni a turbuhalert.
5. A kattanó hang időnként alig hallható, lehet, hogy hibás a turbuhalerem?
A kattanó hang intenzitásának nincs jelentősége. Ha a tekerőcsavar visszafordításakor Ön hallja a kattanást (akármilyen halkan is) a turbuhaler megfelelően működik.
Ha mégis kétségei támadnak az eszköz megfelelő működésével kapcsolatban, akkor az 1.pontban leírtak alapján ezt bármikor ellenőrizheti.
6. Ha egymás után kétszer forgatom el oda-vissza a töltőcsavart és közben nem lélegzem be a gyógyszert, akkor fennáll a veszélye annak, hogy dupla dózisú gyógyszert kapok?
Nem, egy belégzéssel csak 1 adag gyógyszer juttatható a légutakba, még akkor is ha Ön esetleg többször fordította el előtte a töltőcsavart, mert a fel nem használt gyógyszeradag automatikusan visszakerül a gyógyszertartályba.
7. A kezelőorvosom 2x2 adagban rendelte el a turbuhaler használatát, akkor a töltőcsavar elfordítása után kétszer lélegezzek belőle?
Nem, az első adag gyógyszer belégzését követően a töltőcsavart újra el kell fordítani ütközésig és vissza (hiszen az adagolókorong csak így tudja előkészíteni a következő adagot a belégzésre) és jöhet a mély, erőteljes belégzés.
8. Mit jelent az, ha a turbuhaleren lévő adagjelzőben megjelenik a piros jelzés?
Ez azt jelenti, hogy még körülbelül 20 adag gyógyszer van a turbuhalerben, tehát célszerű felkeresni a kezelőorvost!
9. Az adagjelzőben előbb jelent meg a piros jelzés, mint ahogyan számítottam. Mi lehet ennek az oka?
Az adagjelző a töltőcsavar oda és visszafordításával betöltött dózisokat számolja és nem a belégzések számát. Tehát ha a piros jelzés előbb jelenik meg, mint ahogyan az várható az Ön számításai szerint, akkor ennek a feltételezhető oka az, hogy Ön többször forgatta el a töltőcsavart, mint ahányszor belélegezte a gyógyszert.
10. Számításaim szerint már ki kellett volna, hogy ürüljön a turbuhalerem, de a piros jelzés még nem jelent meg az adagjelzőben. Mi lehet ennek az oka?
Az adagjelző a töltőcsavar oda és visszafordításával betöltött dózisokat számolja és nem a belégzések számát. Tehát ha a piros jelzés később jelenik meg, mint ahogyan az várható az Ön számításai szerint akkor ennek a feltételezhető oka az, hogy Ön nem mindig fordította el oda és vissza a töltőcsavart a gyógyszer belégzése előtt.
11. Az adagjelző szerint kiürült a turbuhalerem, de ha megrázom mégis olyan hangot ad, mintha még lenne benne gyógyszer. Mit tegyek?
Ezt a hangot a töltőcsavar belsejébe helyezett nedvszívó anyag adja és nincs összefüggésben a turbuhalerben lévő gyógyszer mennyiségével. Így, ha a dózisszámlálóban megjelenik a piros jelzés célszerű felkeresni a kezelőorvosát!
12. Kellemetlen szaga van a turbuhaleremnek.
Ez a használat közben előforduló bepárásodás, vagy baktériumok hatására következhet be. Ezért fontos, hogy soha ne fújjon bele az eszközbe, vagy lélegezzen ki a turbuhaleren keresztül, ne mossa meg vízben és minden használat után helyezze rá vissza a védőkupakot! (A tisztításhoz száraz törlőkendőt használjon!)
Forrás:asthma.hu
|